FOTOT/ ‘Kur vriteshin artistët’, Agim Rada sjell një memorial për artistët e dënuar nga diktatura

15 Qershor 2022, 21:02Kulturë TEMA

FOTOT/ ‘Kur vriteshin artistët’, Agim Rada sjell një

"Mëso të shkuarën nëse do të dish të ardhmen"-Konfuci

Skulptori i njohur Agim Rada ka zgjedhur të kujtojë në një mënyrë tejet të veçantë artistët e dënuar dhe të vrarë nga regjimi gjakatar i Enver Hoxhës. 

E pagëzuar si "Shtëpia e artistit", ky memorial bashkon vepra dhe dokumente të shumta nga jeta e prerë e atyre që u ndëshkuan padrejtësisht nga diktatura. 

Ngjyrat e ndaluara të Edison Gjergos dhe vargjet e penguara të Blloshmit apo Lekës, rivijnë në një vepër homazhi ku skulptori ka kuruar çdo detaj.

Në bashkëpunim me sipërmarrësin Dritan Gremin, Rada ka shpalosur jo veç një arkiv të pasur por edhe një tribun në emër të vlerave të lirisë. 

Më poshtë, në galerinë virtuale po përcjellim disa fotografi nga ambjentet e brendshme. 

 

 

6 Komente

 1. t
  tralala zura nje gale

  Kush jane "artistet" e vrare nga regjimi i Enver Hoxhes?

  1. A
   ANTIKOMUNIZMI - VIRTYT I MASKARENJVE DHE BUDALLENJ

   Pirdhni se liroheni! Ne kohen e lavdishme te Enverit arti dhe kultuar moren zhvillimin dhe perparimin me te madh ne gjithe historine shqiptare. Kush thote te kunderten eshte maskara ose budalla!

   1. S
    Soreto

    Si paske shpetuar ti pa vrare? Apo nuk ishe artist? Apo ...ja u ke fut.shokeve? Apo...

    1. Mjaft me këto PËRALLA !

     O ARTIST o SPORTIST , thuhej në atë kohë , kush e mohon këtë ?!!! Dhe në fshatin më të “humbur” , apo ndërmarje në qytet , kush merej me grupet artistike , kishte ca privilegje . Çuditërisht tani mbas 30 e ca vitesh këta që janë paguar jo keq me nivelin e pagave qe mernin në kopperativë , apo ndërmarjet shtetëtore bile dhe dyfish apo më shume , mos themi për nderet që ju bëheshin nga PARTIA në të shumtën e rasteve të pa MERITUARA , vetëm e vetëm se këta PËRÇONIN tek masat FRYMËN e PARTISË , sot na dalin të PERSEKUTUAR !!!

     1. e
      edhe une i persekutuar ...pse jo !!!!!

      Duke mare shkas dhe nga artikulli i Matt Gross -it botuar qe ne 2006 TE *New York Times , servirur sot nga Merhua i Tema-s dhe ku pershkruhet me origjinalitet Shqiperia ne ato vite konfirmoj analizen e tij (Matt Gross-it) me unanimitet . Ai e pershkruan vendin tone si nje vend te çuditshem dhe me te drejte .......e une po shtoj dhe nje çudi tjeter qe ai nuk pati mundesi ta perceptonte . Po ta kini vene re te gjithe ankohen si te persekutuar te atij regjimi .....kuadro te larta te partise , qeveritare te dikurshem ,shefa sigurimi, shefa policie ,artiste ,sportiste dmth nga te gjithe shtresat pa perjashtim ne shqiperi kane qene te perndjekur apo te persekutuar ....i gjithe populli do ta perkufizoja une !!!! Atehere ngrihet pyetja ....hem ...po dreqi e marte kush kane qene persekutoret kur ne te gjithe kemi qene te persekutuar ...he te me thote kush ku jane persekutoret ????!!!!!! Valle Enveri i vetem persekutonte kete popull???!!!! Kjo po eshte çudi ????!!!!

      1. u
       uhahahaaaaaa

       "persekutoret" e vetem jane gomeret e sotem uahahahahahaaaaa

      Lini një Përgjigje