Shitet libri më i shtrenjtë në botë

18 Maj 2023, 12:07Kulturë TEMA

Shitet libri më i shtrenjtë në botë

Një Bibël Hebraike 1100-vjeçare u shit nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s në Nju-Jork me shifrën kolosale të 38.1 milionë dollarëve.

Për shumë ekspertë, ky çmim është rekordi i të gjitha kohërave për një libër apo dorëshkrim që nuk ishte regjistruar kurrë më parë në një ankand.

“Kodi Sassoon”, u shfaq në treg për herë të parë mbi 30 vjet më parë kur u ble nga ish-ambasadori i SHBA-së në Rumani, Alfred Moses. Ai dhe familja e tij e morën librin dhe ia dhuruan Muzeut Anu të Popullit Hebre në Tel Aviv.

Në këtë ankand, librit iu deshën 4 minuta për të arritur në shifrën e 38 milionë dollarëve, duke kaluar në këtë mënyrë dhe Kodin e Lecesterit të Leonardos që u ble nga Bill Gates për 30 mln USD në vitin 1994.

 

1 Komente

  1. V
    Vasil

    Evropa ne rrezik nga Fete Abrahamike qe kane futur ne lufte te rrezikshme boten. Mesjeta me kostum "modern" vazhdon me controllin e propagandes dhe te ashtuquajturave "Media". Eshte fatkeqesi qe Rilindja Greke e Evropes nik u arrit nga keta "Nionaliste" te continentit Afrikane.

    Lini një Përgjigje