Shqipëria i kthen Maqedonisë veprën e vjedhur

14 Nëntor 2022, 16:00Kulturë TEMA

 

Shqipëria i kthen Maqedonisë veprën e vjedhur

Një mbledhje e përbashkët e dy qeverive, asaj të Tiranës dhe Shkupit, u finalizua me një vepër të vjedhur kishtare që Shqipëria ia ktheu Maqedonisë. Kjo dhe në kuadër të një marrëveshjeje mes dy vendeve me këtë fokus, ndër dhjetra marrëveshje të tjera të nënshkruara në kuadër të bashkëpunimit ndërshtetëror.

“Ky është me të vërtet një gjest i madh që bën Ministria e Kulturës së Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe të gjithë institucionet që punuan.

Kjo është e 21-ta ikonë që i takon manastirëve tanë, trashëgimisë kulturore të Maqedonisë së Veriut. Falenderoj Edi Ramën”, tha kryeministri maaedonas Dimitar Kovaçevski.

Më herët, ai tha se “unë dhe Edi Kemi vullnet për bashkëpunim”, duke i mëshuar të dy si Ballkanit të Hapur e si Procesit të Berlinit.

“Mund të bëjmë shumë më shumë së bashku. Jemi shembull sesi ndërtohen marrëdhëniet me fqinjët.

Sot i tejkalojmë krizat së bashku në kuadër të Ballkanit të Hapur dhe Procesin e Berlinit. Nga kriza do të dalim së bashku dhe askush nuk do të lihet i vetëm”, tha kreu i qeverisë maqedonase.

“Besoj që Ballkani i Hapur na ka dhënë shumë mundësi të reja, për të parë përtej të djeshmes, për të kuptuar si mund të kapërcejmë të sotmen. Për të projektuar një të ardhme që të rrisë në maksimum aftësitë e vendeve tona, për të përfituar nga një hapësirë më e gjerë sesa ajo e vendeve tona.

Do vazhdojmë të jemi mbështetës të palëkundur të Procesit të Berlinit, duke i parë bashkë këto nisma, në asnjë mënyrë duke i parë përjashtuese”, tha Rama.

9 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Nje foto,nje mije fjale......fytira e corapekuqit tregon se eshte turp me qen kryeshtetar i suniteve hajdute.....

  1. N
   Një Zot e di se sa kisha Katolike, ikona Shqiptare

   Edi Rama, ështe Turke anti Shqiptare një lloje si Sali Berisha dhe ilir Meta. Shume mire që i ështe kthyre kjo veper në qofte se ështe vjedhur më të vertet?. Por një Zot që ështe në Qjedhe e dine se sa kisha Katolike, vepra dhe ikona Shqiptare të vjetra më shume se 1500 vite kane vjedhur, shkatrrue ose I kane kthyre në Xhamija të Turqise ose në kisha Ortodokse Skllave terroristat islamike dhe ata Skllave. Poshte Ed Rame Turke hajduti. Që për her veq keq mendone ti bëje Shqiprise.

   1. L
    Lymi

    Fiks ja ke gjetur emrin o ti kopili i Janulles....ne sna kane lene gur varri pa na vjedhur e pa na levizur vendit kurse ky shkon edhe trumbeton me te madhe te vetmen gje qe paskemi arritur te vjedhim ne ... Edhe i ve edhe firmen siper djali

    1. B
     Beni

     Seriozisht e ke ti????? Mu pergjigj ketu edhe me thuaj qe je me te vertete i bindur qe: "maqedonasit: kane kulture per tu vjedhur ! Jo nga Shqiptaret jo e jo po nga kushdo qofte. Perfshi edhe corapekuqin.

    2. t
     tetovari2

     Ok,Z.Rama, shqipëria e ktheu veprën e vjedhur,por ti a kërkove shpjegim pse në Maqedoni digjen manastiret ku ka ikona,libra e dokumente shqiptare?P.sh.Manastiri i Shën Jovanit Mbi Gurë (Bigorski)

     1. O
      Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

      Rama i tredhur (atheos): Cpo na duhen monastiret e ikonat kristiane, mjafton qe birazeret shurraqe tourkalvanoi kane gjalle xhamija,teqe e kesisoi vakef/hale islamikesh.... gezuar ramazonin.

      1. e
       ee,

       provoje nje ehre , pastaj na kthe pergjigje po mbete gjalle nga dhimbjet

     2. A
      Alisa Cazimi

      Ikonat qe ja vjell ky con ne Maqedoni se Francen e beri telef ky duke shit gjithe ikonat e kishave.

      1. L
       Leo

       Hmm diqka qe perket shqiptareve Ti ipet skllavo .serbo ruso grekve Phuhhhh ???? Ajo ikon .foto qe duket Nuk ka pas maqedon skllav kur esht ajo foto Mendo pak

       Lini një Përgjigje

       Blog Tema