Sot feston ditëlindjen e 90-të Margarita Xhepa, mbi njëqind role në teatër e kinema

2 Prill 2024, 13:52Kulturë TEMA
Sot feston ditëlindjen e 90-të Margarita Xhepa, mbi njëqind role

Sot feston ditëlindjen ylli i kinematografisë shqiptare Margarita Xhepa. Margarita Xhepa është aktore shqiptare e njohur si një nga zonjat e mëdha të kinemasë shqipe dhe teatrit shqip.

Ajo vazhdon dhe është pjesëmarrëse aktive në kinemanë dhe filmat e viteve të fundit. Shembulli tipik është ai i rolit të Firdus në “Bolero në vilën e pleqve” bazuar në novelën me të njëjtin titull nga Fatos Kongoli.

Margarita Xhepa lindi në Lushnjë me 2 Prill të 1934 si Margarita Prifti. Nga një moshë e hershme ajo e donte shumë poezinë dhe teatrin, ishte një mësues që e inkurajoi të bëhej aktore, Gëzim Libohova.

Karrierën e filloi në Liceun Artistik në Tiranë në departamentin e dramës dhe në teatrin kombëtar. Aty ajo performoi në drama nga Anton Çehov, Friedrich Schiller dhe Nikolai Gogol. Ajo njihet për filmat “Gjeneral gramafoni” (1978); “Apasionata” (1983); “Rrethi i kujtesës” etj.etj. A.K./TemA

5 Komente

 1. L
  Latif Dreqi

  tille te artit. Margarita Xhepa, Ilia Shyti, Pavlina Mani, Gjergji Lala, Natasha Sela, Ferial Alibali, Luan Qerimi me ne krye Vace Zelen e mrekullueshme! Edhe 100 Margarita Xhepes.

  1. K
   Keli

   90 vjeç o gazetsr i painformuar.

   1. J
    Jeta

    92 o ti i informuari!

   2. S
    Shabani

    Ta gëzoj ditëlindjen dhe për rolet që ka luajtur Margarita me gjithë të birin duhet të kapin fundin e këtij shekulli me plot shëndet e respekt. Urime

    1. M
     Moza

     E madhe shume e madhe eshte Sofija Loreni shqipetare.

     Lini një Përgjigje