"Tani hiqi brekët, ule kokën dhe shih mes kofshëve"- Rita Petro: Më sulmuan në Shqipëri, por "Vrima" pati sukses në Francë, Rumani, Greqi dhe do të përkthehet edhe në Gjermani e Itali

20 Maj 2023, 10:32Kulturë TEMA

"Tani hiqi brekët, ule kokën dhe shih mes kofshëve"-

Ishte viti 2014 kur shkrimtarja Rita Petro, botoi librin me poezi “Vrima” me të cilin fitoi çmimin si libri me poezi më i mirë atë vit dhe ky çmim iu dorëzua nga kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro.

Marrja e çmimit, ngjalli aq shumë debat për librin që në Shqipëri e konsideruan erotik dhe u sulmua jo pak nga opinioni në Tiranë.

Por, shkrimtarja Rita Petro që po merr pjesë më shtëpinë botuese Albas në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino,  që po zhvillohet gjatë këtyre ditëve i është rikthyer edhe njëherë zhurmës së këtij libri rreth një dekadë më parë, ndërsa jep një intervistë për median italiane.

“Vëllimi im Vrima, shumë i diskutuar dhe i sulmuar nga komentatorët shqiptarë, por shumë i suksesshëm, i përkthyer dhe i botuar në Francë, Rumani, Greqi, Maqedoninë e Veriut dhe së shpejti do të jetë edhe në Gjermani dhe Itali, është fokusuar pikërisht në lirinë e individit, konkretisht të grave dhe është një himn për dashurinë fizike dhe shpirtërore. Në fund të fundit, arti ka lindur për të provokuar, përndryshe nuk do të ekzistonte.

Ju bëni gabim duke e quajtur poezinë time erotike (nuk dua të merrem me askënd që e quan pornografike). Vargjet e mia nuk i përkasin zhanrit erotik: mund të gjendet erosi, filozofia e jetës dhe e vdekjes, e cila përbën dilemën e çdo njeriu, i lindur i lirë dhe i vërtetë dhe që vetëm pasi ka jetuar në një iluzion, bëhet pis dhe burgoset nga zinxhirët e shoqërisë, institucionit, familjes, arsimit, politikës dhe fesë.

Mendoj se shoqëria e hapur ndryshon nga shoqëria e mbyllur, e cila lufton që këta kufij të mos jenë të ngurtë, por të hapen dhe zgjerohen sipas lirisë së individit. Kush mund të ketë një rol avangardë në këtë drejtim, nëse jo arti”, i përgjigjet Rita Petro pyetjes së gazetares.

Këtë vit, Rita Petro iu prezantua publikut me romanin “lindur së prapthi” që u mirëprit nga publiku dhe lexuesi shqiptar.

Poezia që trazoi rrjetin

Tani je në dorën time!

Kush je ti?

MASHKULLI yt.

Çfarë është ky këtu?

Penisi. Preke me dorë.

Uau… Sa i madh po bëhet?! Lëviz si me magji?!

Tani hiqi brekët, ule kokën dhe shih mes kofshëve…

Kjo është…? Lulja ime.

Ha ha ha… akoma me përralla ti? Vagina! Përsërite: Vagina!

Uau… Vagina ime

Tani mësoje mirë: Kur ky imi futet këtu, ky quhet seks. Pas kësaj mund të hedhim farën. Ose thjesht të bëjmë qejf.

Nuk dua… nuk dua… jam e virgjër. Dua të vdes e virgjër. Më mjaftojnë kukullat për të luajtur. Dhe Piter Pani për të ëndërruar. Nuk dua…

Po të gjithë e bëjnë këtë punë. Edhe mami me babin e kanë bërë.

KURRË.

Edhe gjyshja me gjyshin? Këtë punë të fëlliqur ata kurrë s’e kanë bërë!

S’është punë e fëlliqur. Është qejf i pastër.

Jo, nuk dua!

Sot po shkoj më mirë. Mendohu. Nesër vij përsëri…

Si thua. Do ta provosh?

Kurrë!

Mirë…hajde puthemi.

Uau sa gjë e shpifur gjuha jote. Si gjuha e gjarprit.

Në përralla princi nxjerr xixa kur e puth princeshën. Fëmijët lindin nga zambakët e ujit.

Epo jeta s’është përrallë.

Me fillim ters dhe fund të lumtur. Si nuk e kupton?

E kundërta në jetë ndodh. Jo nuk dua!

Do të kthehem nesër. E treta e vërteta!

E nëse nuk pranon shko në manastir e bëhu murgeshë.

Oh…oh
Kam dhimbje.

Dhimbja sjell lumturi.

Oh, asgjë nuk ndiej përveç dhimbjes.

Ja dhe pak…
Çfarë është kjo që po më derdh mbi bark? Sperma? Pse s’e derdhe brenda?

Që të mos sjellim një fatkeq tjetër në këtë jetë. Kaq ishte. Nuk je më e virgjër. Edhe unë s’jam sigurisht.

Po tani?

Tani fillon kënaqësia e dhunës. Më hip sipër. Dhe rrotulloje ashtu nga brenda. Kthehu para… anash… pas…

E ke parë demin? Kur ia ngul nga mbrapa lopës.

Hajde ngjeshu pas luleve të mia. Tani nxirre dhe fute në gojë. Thithe. Jo aq shumë se s’dua të prishem.

Hip sipër.

Shtrihu poshtë lëviz më shpejt ah ah ah.

Më nnnngggaaadddaaalëëë… Oh Zot.

Mos e zër Zotin me gojë!

Kush na e fali këtë kënaqësi nëse jo Zoti? Ku e di ti ç’është kënaqësia që të fal Zoti? A i je dhënë ndonjëherë atij?

Jo se ma kanë prerë kërthizën që më lidhte me të.

E tani jam ndotur.

Atëherë pastrohu.

E si?

Më duket se jam në Kishë.

Moment sublim

Ceremonia madhështore e ngujimit të trupave.

Para trupave të tjerë të ngujuar me kohë. Me buqeta lulesh në duar. Që mbajnë erë temjani…

43 Komente

 1. j
  ja se ne cfar Psikopatie e coj Shpoellari ate Bote

  hahah , kush eshte ai bir kurve qe i hedh Opinionit te tilla "Shkrime:Frymezime Genitalesh ne Halen Demokratike " Jeni ber te gjithe per ne Psiqiatri hahahah e pabesushme se me cilin surrat i hidhen opinionit te tilla banalitete trush te dhjer

  1. E
   E verteta dhemb....

   Ore ti arapi mou yavash yavash,kto gjona nuk ka mundesi qe ti kuptoi suniti verrcpuem.....

   1. P
    Portja Qimarjote dhe Vryma e saj e Papare !

    I dhemb shume Pederastit ,kur flitet per Vryma hahah . Kujdes me Vrymen pederasta , pedore Vazeline e para dhe e dyta si gjithmone ju kemi Paralajemruar moa u palloni pa Kondoma se ptuuuuuuh rrace e qelbur Infektuar gjithe Boten me Side perderastat e Athinase . Janulla mir e ? Ka fille te haj kar si sallam ? Shyqyr shyqyr se pas eshte mbush gjith side e s'e pallojn mo Murgjit Shqiptare .ti po shko e ja lepin me ja sheru janulles vrymen ? ashtu ashtu pedero ashtu thot Zoti

    1. L
     Labi

     Sigurisht suniti nuk i kupton,ju Greket po i kuptoni,ja u kane treguar gjyshet qe i mesuan te sallonet e sulltanit,Sofija quhej dashnorja e pare,per ket pune thuhet se osmant per rrocke humben ballkanin.

     1. t
      turkoFagos dhe vrymna e janulles

      Bythofagos , me beso , trut e tua do ja hudhja vetem qenve te rruges ,ndersa ata Vrynat e Gerrqis do i injoroja ,s'do i dhisja ne goje ,jo vetem per kte Teme ,qe ti Krimbi Janulles ha mut

      1. A
       Aulona Musta

       Keshtu i ka dhembur edhe vrima kesaj debiles kur ia futin manxhukun brenda. Kush e njeh e di qe Rita Petro me vaginen e saj I ka mare çmimet e ketyre pseudo librave. Kush ja mbeshtolli Rita kurves endecnuk dihet. Por nje gje dihet se e ka shijuar perderisa po ben tjeter liber e ka me synim8n qe ta pallojne perseri. Rita Petro fuck off!

       1. K
        Kam rrspekt per femrat Himariote

        e duan Carin me nji Epsh te papare ,pa fund deri ne shkaterrim ,por nji banalitet si kjo FakePoetja do ma peshtiroste gjithcka

       2. L
        Luli

        Kur lexon keto vargje edhe 18 vjecaret Nuk ju shkoj ne mendje per seeks turp I madh degjenerimi ka arritur ne majat me te larta,.

        1. P
         Pashai Turk

         Bravo Rita. Sikur ta thithesh kaq mire sa shkruan je rrockethithesja me e mire mes intelektualeve dhe me intelektualja mes rrockethitheseve. E merr ne goje me gjithe tope apo varet?

        2. G
         Genitale -Banalitet - Frustrim Seksual ne kokaVrym

         me skandalozja nuk eshte kjo E surratbytha e shqyme qe i shitet Idioteve ne ate vend , por ata qe e hedhin medieve pa kuptuar se cfar degradimi shoqeror jane . Per ni gje i garantoj gjithe Sharlataneve ne ate vend per nji gje : Nqs vertet nji krijim frymezuar nen atmosfere Fekalesh si ky i ngjitet Poezise ,(njesoj ka nga ata qe e kuptojne qellmin ,se cdo te thote : Me i dhje Letersise Shqiptare surratin ) _ pra nqs kte Gelbaze Banale ,i eshte afruar ktyre shteteve Europiane qe permendni , (mesiguri qellimi ka qen Injorimi i Shqiperise ) dhe se te jeni te sigurt per nji gje se : Vleresimi i ber Ksaj Diareje Banale nga idiotia R.P nga Te Huajt ka qen NIveli i Lajthitjes Njerzore ne Shqiperi . Vetem ca te mnarre si ne ate vend te Marresh,,, te dal jashte cdo shiune te Njerzimit mundet te mendojne se Europiani e shef si Krijim Artistike kte Diare te lajthiturish . Yyyyyyyt kjo duket sikur te ket palluar janullen me dildo

         1. P
          Politike Kermash .Shoqeri Kermash ,Tru Kermash

          Demokracia e Kermave alla shpellar qe degradoj cdo Vlere Njerzore ne Shoqerin Shqiptare ,si ne asnji shoqeri te ksaj Bote , i qarkullojne ne Koke vetem Karlliqe halesh .shiko surratin e saleh hamutit eshte nji sinonim i ksaj pordhezie

          1. G
           Gota

           Mos I vini faj se eshte frymezuar nga koha kur ka qene duke pritur klientin e radhes te semafori, tani qe u plak po shkruan kujtimet e saje!

           1. P
            Pol.Kermash . Shoq.K Tru .K

            Gota , hahah tamam ,sepse nji femer Normale e dinjitoze ,s'mundet t'i lejoj kurr vehtes nji gjuhe te tille kaq te rendomte e Banale si bushtrat e rrugeve . Nji Poete , apo Krijuese e Vertete i referohet pak Asyes ,ne gjithcka shkruan , e cila kontrollon sjelljen e maredehnjen e vet personit me opinionin ,me te tjeret . - Nji gje ka te vertete kjo "poezi" sepse tregon /i flet shume Opinionit per Personalitetin dhe ate se Kush eshte Personia vet ! ________-Jam i bindur se kjo Zhgarravine Perverse qe kjo e shet per Poezi ,i kushtohet asaj pjese te shoqerise qe kjo e lajthitur perfaqson . ________(Amon se jane bere te padurueshem ,me kte art sharlatanesh ne cdo fushe ,e cila con degradim shoqerore gjithcka ne ate Shtet e shoqeri te papergjegjshem te dale nga cdo Shine Njerzore )

          2. p
           poetja Qimarjote lol !

           mesiguri qe perdorimi i Genitaleve ne krijimin e saj jane thjshte Metafora qe perfaqsojne "Greqin dhe Bejlerin" =(Karin dhe Picken brenda ne Hale ) . mipro ,ku kuptojne kta injotante . Shiko Boten c'ben ,si e vlereson sepse e kupton trurin e Qimarjotes se ku i punon . uahhahahahaha Nji Spital Gjigand Psiqiatrike per minorikaret e fisit te pederasteve te njerezimit ,duhet ndertu menjiher .

           1. T
            Toni

            Per te gjithe ata qe votojne Salen. Sepse Muli me Qimin e kane ne terezi.

            1. A
             Ari

             S'shikoj ndonje gje: thjesht jetojme ne kohen ku intimiteti gjoja ngrihet ne art! Ne fakt, afer kafshes jemi, zbuluar por qe ato nuk e dine...ne e dime.. Shikoni vajzat sot...nuk lene gje pa zbuluar, pastaj ankohen " pse me shikon????????

             1. D
              Dakord

              Unë po pres një poezi për ezofagun, stomakun, zorrën e hollë, zorrën e trashë dhe zorrën qorre. E pse jo xhanëm? A nuk eksitohemi njësoj edhe kur hamë një pjatë të shijshme??

             2. ……

              Vetem poezine dhe poetiken nuk po e shih ne kete mes!!!! Ça eshte kjo qe autorja e quan poezi?!!!

              1. h
               halo efect

               Kjo e ashtequajtur poezi ka elemnte te dallueshem fare qarte. Shoqeria e hapur (nenkupto Sorros @ co.) pikerisht artin blasefimik ,kryenec ndaj Zotit moralit dhe shendetit psiqik dhe moral te shoqerise e kane pike te dobet. Ketu nuk ka art por pershkrimi i aktit seksual ne menyren me te rendomte. Ka pedofili sepse duket qarte qe ajo qe kryen aktin eshte vajze e vogel(i mjaftojne kukullat dhe piter pani) . Ka dhune dhe detyrim ndaj nje femije te vogel pikerishta jo qe sot po ndidh ne shkallat e amerikane dhe prinderit po kundershtojne neper bordet e shkollave . Ka blasfemi (eshte prere kordoni midis Zotit dhe atij qe duket qe eshte perdhunuesi qe pohon kete ne varg ). Pra Satanizem i paster. Shoqeria shqiptare enderuan deri diku konservatorizimin dhe moralin e individit pa te cilin shoqeria njerzore shperbehet sikur atomet shperbejne materien e ngurte. Kuptohet cmimet ja japin "ata" qe kane uzurpaur institucionet kritike te artit ne emer te gjoja lirise se shprehjes . EShte Kulti Satanik i qarte . Perfytyroni tja bejne kete voajzes suaj te vogel ,mbeses suaj te parritur,motres tuaj.Prandaj reflektoni mire para se te adhuroni Idhijt e rreme.

               1. S
                Shoku

                Paradoksi: trupi ndodhet para nje pamje makabre, te frikshme edhe me imgjinate, e per te mbrojtur mendjen, truri shfleton librin e memorjes dhe ndalon ne faqen ku fraza e pare eshte; a ke frik? Si ndjejesh? Mua me hipin te dridhurat e zemra fillon te rrah fort. Nuk kam frike, nuk di si ndihem. Di te them se kaq afer me ty ndjej se dicka me zjen Brenda, me eshte thare goja, dhe jam skuqur i teri dhe poshte, pantallonat gati sa s'plasin Ti je me permbajur se une. Nuk shikoj asnje emocion. Gabohesh edhe une jam e nxehte brenda, nuk e kam perjetuar asnjehere. Poshte ndjej se jam lagur. Me pas truri mbyllin librin dhe ndezi filmin e memorjes. E aty ishte si originale, aq sa nga siketi pa u vene re zbrita doren poshte te rregullonte e te qetesonte aktorin kryesor te filmit. Shtepia ku gjendesha i ngjante nje fushe beteje ku tre trupa gjendeshin te masakruar te mbytur ne giake prane njeri - tjetrit

                1. q
                 qefliu

                 Sigurisht qe ne vendet ku persiviteti ka tejkaluar cdo limit do kishte sukses kjo pacavurja qe ka shkruar nje perverse. Te tilla ndyresira, sot ne te ashtuquajturat vende te perparuara, i jepen publikut per konsum ditor.

                 1. H
                  Haka Tekizoti

                  Shyqyr që u gjend një me vrimë mes popullit tonë të paditur që t'i bëjë të kulturuar edhe popujt e Evropës, ku po pëkthehet vrima e kësaj rimë-nammadhes.

                  1. A
                   Arzt

                   Po pse çuditesh moj Rita?! Jetojme ne kohe dekadence te kultures perendimore, fatkeqesisht. Ndaj edhe "poezite" e tua te degjeneruara, qe s''kane asnje lidhje me artin apo kulturen, perceptohen si artistike dhe kulturalisht te vlefshme ne perendimin dekadent. Qe Perendimi eshte ne dekandence te perparuar kete s'e them une, por ka plot filozofe si psh Michel Onfray.

                   1. P
                    Pirdh se lirohesh

                    Me këto gjasme poezi kjo ka marrë çmimin libri më i mirë i vitit?!!!! Ha ha ha ha ha!!!!! Hapu dhe, hapu dhe! Kjo ngjan si text i ndonjë filmi pornografik, por me diskutine bajate. Imagjino aty thuhet: E ke parë demin? Kur ia ngul nga mbrapa lopës. Kur nuk di të bësh bësh poezi , më mirë mos bëj, mos lë nam kot! Tani shyqyr që çmimet (ashtu si edhe postet) në Shqipëri iu jepen gomerëve, miqve apo kurvave, dhe kështu s'ka ngel budalla e injorant pa u bë Vip kot, apo këngëtar kur nuk di të këndojë, e poete kur nuk di as çfarë është poezia dhe rima.

                    1. m
                     mister GABI

                     Shko moj baxhellë bëj ndonjë gojore, dhe lëri traplliqet, se nuk i ngrifet njeriu me pornopoezitë e tua...

                     1. *
                      *****

                      Rita Petro numeron sukesin neper Europe; por intervistat i ben ne Shqiperi. Zakonisht intervistat behen aty ku korret dhe sukesi. Si ka mundesi qe atje ku ka me shume sukses nuk merret ne interviste? Intervistat mundet te behen edhe pa qene domozdosmerisht atje, behen edhe me Skype live. Perderisa nuk ka interes per intervist do te thote qe nuk ka as sukses, por vetem pordhe nga Rita , pordhe te prodhuara edhe ato nga nje vrime gjithashtu, por vrime e nje lloji tjeter.

                      1. S
                       Sokrati

                       "Krijim" imoraliteti, fjalor tmerrësisht provokativ për nxënësit e të dy gjinive, degjenerim moral, shkatërrim i vlerave bazë të rinisë... Kënaqësia seksuale është një çast dhe njerëzit nuk jetojnë kryesisht nga seksi, por nga PUNA, që kërkon PROFESION, nga profesioni, që kërkon SHKOLLIM dhe EDUKIM... Ky mut krijim ia vret ëndrrën rinisë, ia heq shpirtin e mësimit për konkurim, për tu ngjitur, për të qënë nesër dikushi dhe e orienton atë nga "vrima", nga shpella, nga gremina, nga aventura dhe kurvëria... "Të kisha fuqi prej Perëndie", Do t'i jepja fund kësaj kurvërie "Do të krijoja një tjetër botë, ku të kishte Çdo plotësim dëshire dhe lirie"... Kështu do të bërtiste sot me forcë dhe pa u ndalur gjiganti Omar Khajam (ai edhe sot bërtet, por bota është shurdhuar)... E gjithë kjo botë po shkon mbrapa, Jo ngadalë, jo hap mbas hapi, Ecën me vrap, siç rrëshqet tapa Në lumë, "me kënaqësi" po shkon tek trapi... dhe trapi është deti i thellë, me dallgë dhe pa anë.

                       1. I
                        Ish MInistrja Kumbaro i dha 10.000 meuro

                        Ministria e Kultues i akordoj vendin e pare per poezine e Vrymes ? E kujt ishte kjo deq Vryme more amon ,athu flste per Vrymat e Ministreve !

                        1. l
                         lato

                         qe ta ngrefi surrati Rites,duhet te kesh qene ushtar 2 vjet pa leje dalje ne Teqe Dushkut.

                         1. A
                          AGIMI

                          ÇFAREJANE KETO BANALITETE QE BOTOHEN, POR KY ESHTE MORALI BORGJEZ BORGJEZIA SE KA PROBLEM SE NDERROJNE GRATE ME NJERI TJETRIN POR KJO PO ÇEKULIBRON RININE TONE PER TE ARDHUR KEQ QE NJE GAZETE SI KJO BOTON PISLLEQE TE TILLA

                          1. a
                           aliu

                           Qenka dhe kaure ,,,na turperoj ,,,,te pushkatohet ,,,nga kush ,,,rama eshte kaur per vete ,,,enveri ,mehmeti dhe kadriu kan vdekur......

                           1. F
                            Ferdi Durres

                            Une e njoh mire kete mavrine. Ashtu siç e filloi jeten, ashtu po e ngrys. Ajo ka kuptuar se krijime te kesaj natyre konsumohen nga lumpeni, nga zonat e thella fshatare, zona ku meshkujt u rriten duke vezhguar lakuriqesine apo organet gjenitale te grave nga vrimat e celsave apo nga te çarat e derrasave. Pra krijimet e kesaj mavrise nuk i. Kejne njerezit e kulturuar e te dmancipuar te qytetit, por ajo pjese e dhemurise fshatare e malsore qe jane te etur per seks dhe nasturbohen nva pamjet apo gjuha e pornografise. E fundit, kjo gruaja eshte qenie e gjalle dhe ne darke ka edhe ajo nevoje jetike te haje nje cope buke me dhalle apo speca qe te ngope barkun.

                            1. P
                             Plaku pa dhambe

                             Qejfe qejfe kjo dynja.

                             1. V
                              Vrima e Rites

                              O Rita Vrima! Vrimen e di ti kush e pallon? Fytyra! Fytyra jote si fytyre dhie, e kush i afrohet asaj fytyre, se edhe vrima te mban ere vrime dhie!

                              1. H
                               Hiqi Trut e ndroj me ato te Lopes o pfff

                               me i fut ne Laborator trut e skaj e analizoshe mundet te imagjinoshe se cfar gjen brenda .

                               1. E
                                Edhe per Seksin flitet me Rrespekt o (........) !

                                E gjithe Bota e Literatura e Njerzimit i ka folur dhe flet ndjenjave Njerzore ,,,sepse eshte pjes e Jetes se Njeriut ,,,madje nji nga Gjerat me te Bukura te Jetes tone .i flet bukurise Feminile ,Seksit , por zgjedh fjalet ,,,, e kujdeset ne maksimum ne gjuhen qe perdor_______ duke rrespektuar Seksin dhe Lexuesin ,duke ja sjell ate ne nji Art plot rrespekt e ndjenje njikohesishte , sepse per ne Njerzit ,Seksi nuk lejohet te trajtohet si nji Instikt thjeshte Kasherie , prandaj kemi Llogjiken ,keni Ndergjegjen si Njerez ,______kemi Arsyen ,,,qe nga mban mbi Toke ,mos te zgrryemi shtrire paDinjitet dhe tregojme se edhe maredhenjet Seksuale jane nji Vler Njerzore e meritojne Rrespekt ...

                                1. A
                                 Altini

                                 Po lereni mo mos u merrni me kete zhulsen. Grua qe qelbet nje ore larg, qe nuk lahet kurre, i vjen era perc. Me nje ere kuterbuese te gojes nga qe nuk lan gojen dhe me ere dhembesh te prishur. Pocaqi femer. Me siguri duhet te jete me te meta mendore.

                                 1. x
                                  xhoxhi

                                  Hajde libër hajde.Turpi i botës.Gjithë bota vërtitet reth sexit.Libër që as për të fshirë prapanicën nuk bën.Të rojë demokracia që na tregon si bëhet sex.Kjo gazetë më duket se e ka marë rrugën e Janinës..Nga njëra anë na tregon si duhet të jetojmë si njerëz nga ana tjetër për të shitur ndonjë gazetë shikojmë këto gjëra idiote.

                                  1. A
                                   Altini

                                   Është punë talenti dhe letërsia erotike, po si të gjitha zhanret e tjera...Por, kur krahason letërsinë erotike që ofrohet në Perëndim nga pena shumë fine dhe elegante, ku banalitetin seksual e trajtojnë me aq elegancë dhe nënkuptime duke luajtur shumë bukur me pasurinë e gjuhës, jo domosdoshmërisht me fjalë vulgare dhe të rëndomta dhe pastaj lexon këtë brutalitetin këtu shtazarak pa pikë shije e kulture, që ta neverit fare aktin seksual... i thua vetes si mund të katandiset njeriu në këtë derexhe që të promovojë kaq shumë mungesën e talentit letrar dhe mediokritetin t'ia ofrojë si vlerë të çmuar shoqërisë...

                                   1. T
                                    Trapajane hesapi

                                    Nje femer e plakur seksualisht,qe nuk ha var asnje teneqene,rri ne dicano dhe masturbohet:-ja sa i fryhej kur e pallonin.I kujtohet e kaluara ,hap shalet,shikoni poshte dhe Rrembeni kastravecin hollandez:-ja si fryhej,o zot me kthe pas ne kohe.Ky eshte Thelbi i poezise "Hajdari"

                                    1. f
                                     fteri

                                     Koka i është bërë vrimë e qelbur ,vrimë ka dhe buça edhe kafshët ,por njerzit, nuk duhet të frymëzohen nga mentalitete të dëmshme borgjezo-kapitaliste trgëtare e fajdegjeshë ,Sfera e veprimit të njerzve me shkrime të tilla duhet zvogluar e asgjesuar sepe mentaliteti tyre nuk është pa efekt në jetë.Rita hedhi zingjirët me egërsi të madhe e të pa mëshirshme kundër moralit e përparimit njerzor duke i barazuar mardhanjet seksuale me kafshët ,pa ndërgjegje .Një mitër e gjatë hyn'e del një krimb i thatë .Kjo i kushtohet Ritës gërmadhë.

                                     1. C
                                      Canon

                                      Personalisht nuk shoh ndonje imoralitet, krim apo ndonje gje artistike. Me duket thjeshte medioker si shkrim, pa art brenda. Boshe... Mund ta perkthesh ne sa gjuhe te duash, kur nuk ka vlere artistike, zbret ne banalitet.

                                      1. s
                                       shpellarja

                                       po ta kishe bere shpella, do kishe akoma me shum sukses

                                       Lini një Përgjigje