225 euro për… gjashtë orë parkimi

6 Shkurt 2024, 17:26Lifestyle TEMA
225 euro për… gjashtë orë parkimi

Autoritetet komunale në Paris duken të vendosura për t’u “shpallur luftë” shoferëve të SUV-ve.

Parizianët miratuan në një referendum zhvilluar të dielën (04.02) një rritje të paprecedentë të tarifave të parkimit. Qëllimi është mbajtja larg e automjeteve të mëdha nga qendra e qytetit.

Tarifa e re parashikon që një orë parkim do të kushtojë 18 euro në vendet më qendrore dhe 12 euro në rrethet e kryeqytetit francez.

Kjo nuk është e gjitha: çdo orë që kalon çmimet shumëfishohen.

Kështu llogaritet se për gjashtë orë parkim në qendër të Parisit, shoferi i një fuoristrade do të duhet të paguajë 225 euro, ndërsa për të njëjtën kohëzgjatje në një parking lagjeje do të paguajë 150 euro.

14 Komente

 1. J
  J

  Sa e bukur ajo ndertesa e muzeut

  1. T
   Tirons pe Puket

   S'ke pare piramiden e Lali fikut ti....

   1. D
    Diktature 2.0

    NE FILLIM ELEMINOJME SUV PASTAJ VETURAT PASTAJ MOTORRAT DHE KTHEHEMI NE KOHEN E GOMEREVE DHE TE SKLLEVERVE PRIMITIV. VEC PUNE QAFIRA AS BUKE SDO KENI VEC PAK UJE MOTO: PUNA TE BEN TE LIRE Hitleri 2.0

   2. K
    Kin

    Eshte Luvri ore

    1. X
     Xha

     Ere e, luvri është, e dimë të gjithë re.

    2. h
     hjk

     Shume e bukur eshte. Arkitekture e kultures superiore europiane.

    3. C
     Cna ka gjete

     asgje e re,ne amerike,ka vite qe parkimet poshte gratacielave jane 10 deri 15 dollar ora...

     1. O
      O

      Nuk eshte puna a eshte gje e re, po a e duan parizienet ne vendin e vet.

     2. T
      Tino

      Kshu ta bej dhe Lali leku po ja majti bytha me kta me targa te verdha se kane leke boll. Se paku vidhja atyre kerrmave.

      1. N
       Nuk

       Me ato nuk ja mban bytha lali Erit, ja mban vetem me kembesoret e varfer.

      2. l
       landi

       se mos e shef ky i joni ne bashki e bene dhe ky

       1. A
        ABC

        Fouristrade ,cka eshte kjo fjale? E keni bere shqipen lesh….

        1. G
         Gati Lali

         Shihni kur ta beje edhe lali Eri kete, majmuni qe imiton Perendimin per taksa e gjoba, se per uje, drita e kanalizime jemi me Pakistanin dhe Korene e Veriut.

         1. J
          Ja shifeni

          Kete do ta beje edhe lali jon ne Tiron, po per parkimet e dum dumeve.

          Lini një Përgjigje