FOTO: Iu deshën 8 vjet për të ndërtuar kullën Eiffel me shkrepëse, artisti francez nuk pranohet në Guinness

7 Shkurt 2024, 10:48Lifestyle TEMA

FOTO: Iu deshën 8 vjet për të ndërtuar kullën Eiffel me

Zemërimi i Richard Plaud nga Franca u shkaktua pas vendimit të komitetit të rekordeve botërore Guinness për të mos njohur si të tillë ndërtimin e Kullës Eiffel 7.19 metra të lartë me arsyetimin se shkrepset që ai kishte përdorur nuk ishin në treg!

Plaud iu deshën gjithsej 8 vjet dhe më shumë se 700,000 shkrepëse për të ndërtuar Kullën Eifel, të cilën ai e zbuloi më 27 dhjetor, në 100-vjetorin e vdekjes së inxhinierit që ndërtoi monumentin aktual.

Sipas postimit të francezit 47-vjeçar, ajo që iu tha nga komiteti i rekordeve botërore Guinness është se shkrepset që ai kishte përdorur nuk ishin të disponueshme në treg dhe ishin ndryshuar në atë mënyrë që forma e tyre origjinale nuk njihej.

“Është zhgënjyese, e turpshme, e pakuptueshme dhe jo e drejtë,” tha ai për The Times.

“Më thuaj se si 706.900 ndeshje që i kam ngjitur një nga një, nuk janë në treg. Kulla ime do të vazhdojë të ekzistojë dhe do të jetë 7.19 metra për shumë vite”, ka shkruar ai në një postim tjetër.

Rekordi Botëror Guinness për Kullën Eifel të bërë nga shkrepëse mbahet që nga viti 2009 nga Toufic Daher nga Libani, i cili krijoi një kopje të gjatë 6.53 metra.

2 Komente

 1. P
  Për korrektese

  O perkthyes debil. Jane 706900 fije shkrepseje, dhe jo "ndeshje". Match ka dy kuptime - ndeshje dhe shkrepse. Me Google Translate e ke perkthyer? Po per ta lexuar nuk e lexova mbasi e perktheve?

  1. J
   Juli

   Këta përkthejnë dhe as vetë nuk e kuptojnë se cfarë përkthejnë. Troc ANALFABETË.

  Lini një Përgjigje