Këngëtari shqiptar në telashe, rrezikon të dënohet deri në 5 vjet burg

23 Shtator 2023, 19:42Lifestyle TEMA
Këngëtari shqiptar në telashe, rrezikon të dënohet deri

Këngëtari Kosovar, Sinan Vllasaliu, është akuzuar së fundmi nga ATK-ja (administrata tatimore e kosovës) dhe inspektorët e saj se ka kryer një dëm prej 24 mijë e 270 euro për shtetin e Kosovës.

Këngëtari i njohur i trevave për bashkëpunimet e Nora Istrefin, Ermal Fejzullahun e të tjerët duket që ka rrezik të dënohet me 5 vite burg, sipas gjykatës.

Në seancën gjyqësore  inspektori i ATK-së dëshmoi lidhur me hetimet dhe inspektimet që ATK-ja kishte bërë rreth këngëtarit Sinan Vllasaliu për detyrimet tatimore të tij, duke shtuar se çdo e hyrë duhet deklaruar në ATK edhe nëse tatimet janë kryer jashtë vendit.

Gjithashtu, arsyetimi i inspektorit se "nuk e di sa është paguar këngëtari Vllasaliu për netët që ka kënduar në Diasporë por ka nxjerrë një mesatare duke u bazuar në posterët e klubeve", sipas tij, në të drejtën penale kjo nuk lejohet për shkak se çdo nxjerrje e mesatares është dashur të interpretohet me vlerën zero e jo me dy mijë euro.

Sipas aktakuzës së ngritur më 2 maj 2018, nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, Sinan Vllasaliu akuzohet se ka kryer veprën penale “Shmangia nga tatimi”, vepër kjo e dënueshme me gjobë dhe me burgim prej 6 muaj deri në pesë vjet.

1 Komente

  1. E
    Eri

    Fero muslimani godet e gjuan te shoqen apo qytetare dhe del pa lagur nga burgu, Sinani nuk ka paguar tatimet dhe rrezikon 5 vjet wtf. Shko paguaj o Sinan bashke me interesat dhe shiko hallet e tua, duket qe e kane kap me inat me ty, pasi te tjeret bejne pare me te madhe, njejte shmangen dhe perseri s'i hyn gjemb ne kembe.

    Lini një Përgjigje