Nga macja e zezë tek pasqyra e thyer, besytnitë që frikësojnë njerëzit

5 Gusht 2022, 20:30Lifestyle TEMA

Nga macja e zezë tek pasqyra e thyer, besytnitë që

Besytnitë kanë përndjekur njerëzimin ndër shekuj, ku popuj të ndryshëm kanë shenjët e tyre të fatit ose të tersit.

Por cilat janë besytnitë më të përhapura në botë. 

Abc ju sjell më poshtë besytnitë tek të cilat njerëzit jo vetëm besojnë, por edhe u frikësohen.

Pasqyra e thyer

Romakët e lashtë besonin se tek pasqyrat ka fragmente të shpirtit tonë, kështu që me thyerjen e saj, “thyhej” mirëqënia apo shëndeti i dikujt. Fatmirësisht, ata gjithashtu besonin se shpirti i njeriut rigjenerohet pas 7 vitesh, prandaj keni dëgjuar numrin 7 të lidhet me pasqyrën e thyer.

Fjala “shëndet” pas çdo here që teshtijmë

Teshtima konsiderohej si aktivitet fiziologjik me risk të lartë nga romakët dhe grekët e lashtë. Shumë prej tyre besonin në “ndarjen e shpirtit” për pak sekonda. Prandaj, thuhet “shëndet” sa herë që dikush teshtin, si një bekim që të ruan nga e keqja.

Çadra e hapur brenda

Egjiptianët e lashtë besonin se çadrat ishin aksesor shumë mbretëror dhe se hija që krijonin ishte e frikshme. T’i hapje ato në ambiente të brendshme, konsiderohej si ofendim ndaj Zotit dhe Diellit.

Macja e zezë

Në mesjetë, njerëzit e lidhnin macen e zezë me djallin ndërsa europianët supersticiozë, besonin në lidhjen e tyre me shtrigat. Sipas tyre, macja e zezë është pjesë e një familje shtrigash.

Lulja e tërfilit

Tërfili konsiderohet si gjetje e rrallë dhe shumë fatsjellëse, por pse? Sipas legjendave, kjo gjethe është këputur nga Eva, gruaja e dërguar nga parajsa. Ajo zgjodhi këtë, për të mos harruar kurrë kopështin e Edenit. Prandaj lulja e tërfilit përfaqëson fat të mirë dhe prosperitet.

1 Komente

  1. M
    Mirditori

    kam tre mace te zeza, jane si shpirt, keshtu qe na rrufshi trapin me keto artikuj urrejtje nxites

    Lini një Përgjigje