Pushimet e fundvitit, ja se cilat janë destinacionet më të lira që mund të vizitoni

23 Nëntor 2022, 13:59Lifestyle TEMA

Pushimet e fundvitit, ja se cilat janë destinacionet më të lira
Është koha për të organizuar festat e shumëpritura të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.Ata që i duan Krishtlindjet dhe atmosferën mikpritëse dhe “të ngrohtë”, me siguri do të tërhiqen nga tregjet magjepsëse dhe tradicionale të Krishtlindjeve, nga shëtitjet mes dritave dhe  peisazhet me dëborë. GUBBIO (ITALI)

Për ata që duan të qëndrojnë në Itali, një nga alternativat e mundshme interesante, por jo tepër të shtrenjta është Gubbio. Ky qytet i vogël umbrian, i pasur me histori dhe art ,i cili ofron një spektakël të vërtet gjatë natës së Krishtlindjeve.

NAPOLI DHE SALERNO

Këtu, mund të admironi figurat e bukura të lindjes së Sitit të mjeshtrit.Pak kilometra larg Napolit, Salernovishet po me “Luci d’Artista” – tani një takim i ri – që është bërë një shfaqe e vërtetë në çdo cep.

BUDAPESTIN

Në Eurve, më të lirat janë duke u bërë të lindjes dhe Budapestit nuk mund të mos mungojë Tashmë i mrekulluar për bukuritë e tija, gjatësores së Kurvets qytetit më drita e bën atë edhe më spektakolar.

KRAKOV

Në Krakov, Krishtlindjet janë ngjarja më e pritur e vitit. Në sheshin e bukur të tregut atmosfera bëhet magjike, aq sa bëhet një nga vendet më të vizituara gjatë kësaj periudhe .

Uisku, vera dhe stendat vendosen në shtëpi të vogla. Këtu mund të shijoj supat e përsosura të pois me verë të zier dhe gjithashtu të admironi objekte me lego.

SOFJE

Sofja, pas Romës dhe Athinës është qyteti më i vjetër në botë. Këtu çdo cep flet për historinë dhe kulturën e lashtë dhe çdo vit bëhet gjithnjë e më shumë një destinacion turistik për një festë kulturore dhe mikpritëse.

Atraksionet që ofron qyteti për turistët janë të shumta dhe magjepsëse, që nga Katedralja e bukur neo-bizantine-ortodokse e Aleeksandar Nevski, e deri te Pallati Mbretëror. Dhe përsëri kishat e shumta, Xhamia Banya Bashi dhe Muzeu Historik Kombëtar.Në Krishtlindje qyteti mbushet me drita, dekorime dhe është një dëshmi e ngjarjeve dhe shfaqjeve të shumta.

 

2 Komente

 1. S
  Selamiu

  Hahaha. Jo po Kherson apo Zaporizhian

  1. S
   Santorini

   Psë jo në Gjeorgji , kanë folk interesant , në mos po i dredhim mustaqet si Josifi , nuk u bë qameti kur ka qamet jo veç moti por edhe... Nuk kam shkelur kurrë në Woslkopoli ...e të bredh me një kalë të egër e ta shtroj .

   Lini një Përgjigje