Si gruaja më e pasur e Azisë humbi gjysmën e pasurisë së saj

1 Gusht 2022, 19:49Lifestyle TEMA

Si gruaja më e pasur e Azisë humbi gjysmën e pasurisë

Yang Huiyan , aksionerja kryesore në gjigantin kinez të pasurive të paluajtshme Country Garden, ka parë rënien e vlerës së pasurisë së saj neto në 11.3 miliardë dollarë në vetëm një vit.

Gruaja më e pasur e Azisë ka humbur më shumë se gjysmën e pasurisë së saj vitin e kaluar, ndërsa kriza që ka pllakosur tregun e pronave në Kinë po thellohet gradualisht.

Më në detaje dhe sipas asaj që raporton Guardian, Yang Huiyan pa pasurinë e saj të tkurret me më shumë se 52% brenda pak muajsh. Konkretisht, nga 23.7 miliardë dollarë sot, ajo vlen vetëm 11.3 miliardë dollarë.

Pasuria e saj mori një goditje të rëndë të mërkurën e kaluar kur aksionet në Country Garden të listuar në Hong Kong ranë -15%, menjëherë pasi u njoftua se kompania planifikonte të shiste aksione për të rritur likuiditetin e saj.

Yang trashëgoi pasurinë e saj kur babai – themeluesi i Country Garden, Yang Guoqiang – transferoi aksionet e tij tek ajo në vitin 2005, sipas mediave shtetërore.

Më pas ajo u kurorëzua gruaja më e pasur në Azi. Në fakt, përveç sa më sipër, Huiyan humbi edhe titullin e gruas më të pasur në Azi , që tani i përket Fan Hongwei , një manjati në industrinë e fibrave kimike. 

Lini një Përgjigje