Amnistia penale, Alibeaj: Falja e të dënuarve, të merret si një akt mëshire dhe jo për t’ia hedhur drejtësisë

12 Shkurt 2024, 11:57Politika TEMA
Amnistia penale, Alibeaj: Falja e të dënuarve, të merret si

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj deklaroi se ligji për amnistinë penale do të duhet për të ulur popullimin në burgjet e vendit dhe për lehtësimin e tyre, me qëllim që të ketë kushte më komode.

Gjatë fjalës së tij në mbledjen e Komisionit të Sigurisë, zhvilluar online, Alibeaj nënvizoi se parlamenti duhet të jetë i kujdesshëm me miratimin e këtij ligji, pasi sipas tij, ligji për amnistinë penale ndërthuret me veprimtarinë e sistemit të drejtësisë.

Alibeaj shtoi se akti për të falur një pjesë të të dënurave, duhet të merret si akt mëshire, dhe jo si akt për t’ia hedhur drejtësisë.

“E kuptoj fare mirë çështjen e mbipopullimit. Një nga motivet për ta miratuar është lehtësimi, ulja e numrit, që kushtet e trajtimit të jenë më komode. Te jete e qartë për këdo, mbi atë qëndrim të qeverisë kemi sjellë atë amendament.

Nuk jemi për të bërë shtime, rritje, pa sensin logjik dhe pa atë sens që do duhet të mishërohet ligji. Parlamenti do duhet të jetë shumë i kujdesshëm në miratimin për ligjin e amnistisë penale.

Ligji i amnistisë penale, nuk bën gjë tjetër, veçse ndërthuret me veprimtarinë e sistemit të drejtësisë. Është një ndërhyrje në veprimtarinë e sistemit të drejtësisë. Të mos ketë influencë në produktin e sistemit të drejtesisë.

Akti me të cilin kërkohet falja e këtyre njerëzve të dënuar, ta marrin si një akt mëshire, jo si një akt për t’ia hedhur drejtësisë. Ky është kriteri që duhet të mbizotërojë. Ne, Partia Demokratike në mënyrë empirike, kemi identifikuar këto dispozita që iu listova", theksoi Alibeaj. 

 

2 Komente

 1. T
  Treni

  Po, po lale. Të kishin aq retrospektivë ata, nuk do ishin gjendur në burg si fillim. Thoni që nuk keni më vende në burg, të paktën do jeni të sinqertë një herë të vetme në jetën tuaj.

  1. S
   Skraparliu

   Ju te fisit FELAJ ju ka rene telebingua i beni ligjet si doni ju i falni per meshire se kjo pune ka arritur me voten tone ne ate pike qe ti e perdor si te doje bytha po Salianjigrida e falet se ju meshironi me zemergjersin tone se per motren e burin ten kur opozita ta kritikonte shqeve bythen me dore tani ti na meshiroke dile ne vitin 2025 per deputete pa siglen e ps te shofesh sa vota do maresh me pake se shkolle shumti Tit Vasili.

   Lini një Përgjigje