"Bakojanis, nënën Marika e ka shqiptare" - Spartak Ngjela: Ja ku e gjen fuqinë Rama, që iu kundërvu Greqisë

15 Maj 2024, 17:25Politika TEMA
"Bakojanis, nënën Marika e ka shqiptare" - Spartak Ngjela:

Spartak Ngjela i ftuar në emisionin “Breaking” me gazetaren Fiori Dardha në Top News foli për takimin e kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Athinë dhe mesazhin që kreu i ekzekutivit kërkoi të përçonte tek shteti fqinj.

Ai theksoi se fakti që Rama përmendi edhe Çamërinë, do të thotë se mund të ketë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të folur mbi këtë çështje kaq delikate.

“Dy kanë qenë qendrat e goditjes së Shqipërisë, Kosova dhe Çamëria. Kosovën e morëm. Rama tregoi se do të fillojë çështja çame.

Faktet janë këto, por po të flasim për gjëra të tjera, është fantazi. Rama e foli njëherë para dy vitesh këtë gjë dhe grekët na sollën ushtrinë këtu.

Rama e përfshiu energjikisht këtë çështje. Përse? Të shikojmë se ku e ka mbështetjen Edi Rama. Ku e gjen fuqinë që të hyjë e të dalë në konflikt me Greqinë? Në Uashington, mendoj unë”- u shpreh Ngjela.

Sa i takon deklaratës së bërë nga Dora Bakojanis, motra e kryeministrit grek dhe njëkohësisht eurodeputete në PE, avokati tha se nëna e Kyriakos Mitsotakis, kreut të qeverisë greke është shqiptare.

“Disa vite ka qenë emigrantët shqiptarë po trajtohen si njerëz. Me kë flet Bakoyanis? Nënën e ka shqiptare ajo, Marika e ka emrin, e di unë. E kemi takuar njëherë në Kretë”- shtoi Ngjela ndër të tjera.

Sa i takon mesazhit që vizita e Ramës dha për Athinën zyrtare, Ngjela tha se ishte një lloj “hakmarrje” për çështjen e Belerit, si dhe mundësi që të rihapet çështja çame”.

30 Komente

 1. M
  Mitrovicë

  Ne shqiptaret jashte Shqiperise, vetem tani po e kuptojme se sa e “pushtuar” paska qene politika zyrtare shqiptare nga greqiret. Si ka mundesi qe nuk guxojne te flasin bindshem kunder masakrave greke ndaj shqiptarve. Si ka mundesi qe shqiptari te ndrroj emer e identitet oer lek? Si mundet njeriu normal te nderroj emer e identite te lene amanet nga babai dhe nena e tij? Si ka mundesi qe guxon te kandidoj dhe te marri aq shume vota nje vrases i ushtarakve shqiprar sikur qe eshte Bejleri qe fyen shqiptaret, ua djeg flamurin dhe i quane te ardhur nga Kaukazi?

  1. b
   burgaxhi

   kete e kemi peshqesh nga kucedra e vicidolit miku i millosheviqit qe per para furnizoi tanket e serbeve per te goditur masat e pambrojtura shqiptare ne cdo cep te kosoves. Ndaj ky kriminel duhet varur ne mes te bulevardit

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Hik ti mer turk i piset.....

    1. M
     Momqirsi grekofoneve

     Bythecpuri, rosopont cirak dem baba dem i Bej Vrionit. Turqit jane vellezerit e nje gjaku me ty o rruspi. Ju solli zvarre ne trojet e arvanitasve dhe ju vrau edhe nja 1 milion bythzinj nga Azia e Vogel. Pisoglenti shko bej politiken e grekerve aty ku te mbajne, se ketu o beqir grekofon, te hyn huri ne verre te bythes e te del ne goje si Kacifes. Jeni pjellat me te ndyra te ortodoksise. I ndriste shpirti Fan Nolit qe ju perzuri. Katalaves bithcpuri minorikar? Ante gamisou twra palio karioli mounoskile.

     1. M
      Momqirsi grekofoneve

      Bythecpuari, rosopont cirak dem baba dem i Bej Vrionit. Turqit jane vellezerit e nje gjaku me ty o rruspi. Ju solli zvarre ne trojet e arvanitasve dhe ju vrau edhe nja 1 milion bythzinj nga Azia e Vogel. Pisoglenti shko bej politiken e grekerve aty ku te mbajne, se ketu o beqir grekofon, te hyn huri ne verre te bythes e te del ne goje si Kacifes. Jeni pjellat me te ndyra te ortodoksise. I ndriste shpirti Fan Nolit qe ju perzuri. Katalaves bithcpuari minorikar? Ante gamisou twra palio karioli mounoskile.

      1. a
       amam

       U mërzite ti ore se thonë të vërtetat. E po na plasi trapi ne.

      2. B
       Blersi

       Pyetje me vend. Ndryshimet e goditën fort shqiptarizmin. Takimi i athinës tregoi se fryma atdhetare mbetet e gjallë dhe duhet ushqyer.

       1. M
        Momqirsi grekofoneve

        @Mitrovica, filloje nga familja jote… pyeti perse u konvertuan ne myslimane ne kohen e pushtimit turk dhe jam i bindur se do gjesh pergjigjen edhe per te sotmit qe ndrrojne emrat dhe fete. Ke nga ku merr pergjigje, sic te thashe, pyet pse u konvertuan ne islam te paret e tu.

        1. C
         Cudia

         Ky Spartaky ynë vërtet është gomar! E para e punë e zëmë se se Rama ka mbështetjen e Amerikës për këtë gjë. Dmth që Rama e ka biseduar këtë gjë me amerikanët dhe ata e kanë pranuar apo sugjeruar. Si kur kjo të ishte e vërtetë to nuk del dhe e flet hapur në TV o KOQE se I bën nder atyre që nuk duan Shqipërinë. E dyta është që në fakt, gjë që edhe unë vetë besoj, është vetë Rama që duke aplikuar teoremat e demokracisë, që vetë vendet perëndimore u bien daulleve për të, përfshirë edhe Greqia, bën politikën e tij të pavaruar duke mos patur frikë nga pasojat pasi thjesht është brenda linjave demokratike. Taku ynë këtë gjë nuk e pranon dotë se I del që Taku të jetë një askush para Ramës. Dhe çfarë bën Taku? Punën e Ramës e shet si zbatim të këshillave të Amerikës. Copa e debilit!!

         1. k
          k

          Edhe Avokatin e ka kapur virusi i kocaqes se jemi themeluesit e greqise, evropës dhe botes ?

         2. P
          Pirdhni se liroheni.

          Jo Bakojanis por Babajani eshte mbiemri i vertete i saj edhe Spartaku babain e tij Kico e ka grek, por nga ata greket me origjine bytheqirash, ashtu si ky qe ka kapur sapunin ne dush te hjedhur ne dysheme kur ka qene ne burg, e ka sumen shume te care nga pas, me shume se gojen qe llap.

          1. T
           Tirona

           Idiot. Marika Micotaqi ishte arvsnitase e jo shqiptare o gomar. T'u thuash arvanitasve shqiptare eshte sikur ti etiketosh turq. Ato kane urrejtje per myslymanet se i akuzojne per vrasjen e te pareve te tyre, debimin nga pasurite e tyre dhe goditjen ndaj krishtetimit. Ata nuk i konsiderojne mylslymanet shqiptare si pasardhes te arberoreve. Ata konsiderohen si turq.

           1. H
            Henk

            Tirona. Nuk e di nëse bën vetë apo ke probleme mendore por besoj se është kjo e dyta..

            1. I
             Ilir

             E sigurt qe eshte nga ata te pjerdhurit !

           2. E
            Eri

            Nuk ka qene ceshtje Kosova dhe Cameria. Ka qene Cameria dhe Malesia apo Ulqini dhe Tivari. Kosoven e kemi patur te marre

            1. U
             UÇK

             Te lumtë Spartak Ti je burr burrash Ti mëriton te jeshë president Shqipërije Shumë respekt per TY UÇK

             1. Cfare thote ky Ngjeleziu

              O rrot k.ri Ngjela,ti je nje delirant ,nje i semure psiqik.Ti duhesh lidhur mor plak i cmendur. Me cfare shqisash funksionon qe na nxjerr te tilla brockulla?Sheh fuqizim Shqiperie ne kohen kir vendi eshte ne ditet e tij me te zeza nga qeveria kriminale,kiima mbytese si nje hije zeze qe ka rene ne vend.Njerezit jane ne kufinjt e deshperimit,1mil kane ikur per 10 vite.Dhe ky ka.i Ngjela sheh endrra me Shwiperi te forte,politike amerikane qe gjoja mbeshtet Shwiperine kundra Greqise per “Camerine”.Te qafshs ty me Shege dmth.Mban me gajret dhe iso qeverine qe eshte ne pike te hallit

              1. E
               E di

               aa... ka ikur per lesh Ngjela... del e derdellet pa lidhje ne tv si e eme e Zeqos maje thanes...i duket vetja si Aristoteli!

               1. a
                amaj

                Vetëm Berishistat janë të dëshpëruar në shqipëri.

               2. R
                Roland

                Te ka shkuar ndonjehe ne mend matuf se “ fuqia” e Rames qendron ne faktin se drejtesia po e diskrediton qeverrisjen dhe familjen( Xibraka) e tije?! Po shprehja : Nacionalizmi streha e maskarenjeve te thote gje?! Po qe Greqia eshte aleate e perendimit?! Po qe Cameria do te ish nje kuti pandore sa dhjete Kosova?! Po qe greket do i kerkonin amerikaneve( nen hipotezen tende idioteske) kethimin e nje milion grekeve ne Izmir?! Njerezit si ty jane me te poshtrit dhe me antishqiptare qe egzistojne.

                1. A
                 Avokat Ngjela qe nuk ka fituar asnje gjyq.

                 Ky idiot duhet te izolohet ne Spitalin e Koqe-budallenjve, mburr Ramutin qe u mburr para shqiptareve te debuar nga Shqiperia vendlidja e tyre, ku nuk u njeh as te drejten minimale te Demokracise: VOTEN.

                 1. I
                  Ilir

                  Po mire bre po si I behet kur arvanitasit thone nuk jemi Shqiptare? Me zor do ti bejme ne? Personalisht mendoj qe Arvanitasit duhet te ndjeheshin krenare qe jane biologiikisht Shqiptare po eshte idiotizem te vazhdojme te insistojme ne kete pike

                  1. t
                   tuttifrutti

                   ngjela eshte per psikiatri ....

                   1. K
                    Komplet idiot

                    O ku ka perfundu KY vend me koqe te rrjedhur si Ngjela. Ne komunizem Shqiperia kishte pothuaj 100 mije ushtare plus qindra mijra rezerviste. Sot ka 8500 ushtare. Me 8500 ushtare do beje namin Shqiperia. E kish mire Enverit qe idiots si ti I fuste ne burg e nuk I jepte mikrofon

                    1. E
                     Erdogan

                     Kur do kuptojne ky popull (Quando Capito popola) Turkoallvani qe po i perdorin Fuqite e Medha per interesat e tyre (Their Interest)? Ketu po luftohet Politizmoi (Culture "shqip") Greke i Evropit nga barbaret e Stepave keta si bij te Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj me disa Rekrute Greke Orthodhokse kerkojne ti kerkojne dhe Restot Kombit Greke te Perandorit Ilyre Megas Kostantinos me qender Kostantinopolis! Jane ne Isllah te "kokes" keta Genitsaro apo Yok (jo "shqip")? Keta nuk e kuptojne (Non e capito) qe jane vegla te je Evrope te pushtuar nga armiqte e Kombit Greko-Ilyre fascists e italise,turqise,angloamerikanetbetj. Ipokritet "E Krishtere" Evropiane cfare nuk bejne per Israelin dhe Ukrahinen! Kurse per Qendren tone Kostantinopolin,Qipron,Vorio Epirin e Kastriotit te mbushur me mijera Xhamij qellimisht,Maqedonine etj nuk bejne asgje. Dyan popuj bageti dhe te nenshtruar nga Rendi Boterore me ane te Conflikteve dhe percarjes. Cfare duan me shume Turkoallvanosat e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj te bejne ne Vorio Epirin e Pirros dhe Kastriotit? Topo-Onomat (Toponim "shqip" Greke mijeravjecare i ndryshuan. Glosan (Gluhe camce) Greke e ndaluan te mallkuarit. Kombesine Greke te Orthodhokseve Epirote per 1100 vjet Perandori te Romes Lindore ua mohojne! Perse? Perke? Sepse jane bij Veziresh,Pashallaresh,Bejleresh,Agallaresh,Hoxhallaresh,Dervishesh,Muhipesh etj. Kane Ndergjegje Turke dhe Italiane duke sulmuar edhe Ata qe mbajten me Nder (Honor angl) Identitetin Greke. Perpiqen me menyra te ndryshme te Identifikohen (Identity) me nje Kombnqe nuk ka egzistuar historikisht.

                     1. .
                      ......

                      @ERDOGAN, po meqë paska Vorio Epir (Epiri Verior) , atëherë logjikisht ka edhe Notio Epir (Epir Jugor) që I bie të jetë Çamëria ... Atëhere përse çirreni ju Grekofilët kur përmendet ÇAMËRIA ?????

                      1. E
                       E di

                       o zoti minoritar, po shko o njeri mblidh portokalle ne Greqi dhe ndihmo keshtu bashkekombasit e tu atje ne vend qe te mbash shpirtin me 330eu pension nga shteti grek... Shko o njeri puno ne vendin tend, ne vend qe te trallisesh duke shkruar shqip... Shqipja eshte gjuhe e vyer, prandaj nuk eshte per kategorine tende gjuha jone.

                      2. .
                       .......

                       Ngjela ,përsa I përket nënës së Micotaqit ka të drejtë , ajo ishte me origjinë Shqiptare ...

                       1. D
                        Demokrati idealist

                        O Tirona ja ke futur kot.Të rekomandoj të lexosh studimin e Aristidh Kolës Arvanitasit dhe origjina e grekëve.Aty do të bindesh me fakte dhe argumenta historike ti je komplet gabim.

                        1. A
                         Arbeni

                         O Erdogan o fëlliqësirë vorio-epirote,anëtar i Agimit të Artë dhe sillogjeve antishqiptare mos ha mut duke falsifikuar historinë.Të dhjefsha pensionin 300 euro o korofillak muti.Dhe me Erdoganin mos u kruani sepse ai ua qi grekofonet.

                         Lini një Përgjigje