Bandustani shqiptar

20 Nëntor 2023, 17:33Politika TEMA
Bandustani shqiptar

Nga Shaban Murati

Nëse shtetasit e Shqipërisë sot në shekullin 21, 111 vjet pas shpalljes së shtetit të pavarur shqiptar, refuzojnë t’i përgjigjen drejtësisë, atëhere i dëshmojnë botës mbarë se shqiptarët dhe në rradhë të parë udhëheqësit e tyre, nuk kanë ditur dhe nuk duan të bëjnë shtet.

Nuk ka ndodhur kurrë një sfidë arrogante e tillë ndaj drejtësisë dhe ndaj shtetit as në Francë dhe as në SHBA, as në Kroaci e Bullgari dhe as në Maqedoninë e Veriut.

Por te udhëheqësit politikë të Shqipërisë dominon geni gjenetik i bandustanit të fisit, të tribusë dhe të bajraktarit, i cili e barazon shtetin me veten dhe e drejton me mentalitetin e kopesë së dhenve, që e kulloste dikur në majë të malit. Ata krijuan dhe drejtuan vetëm bandustanin shqiptar.

Por bandustanet nuk pranohen as në BE dhe as në Europë.

19 Komente

 1. R
  Rama duhet te reagoje eshte detyre e tij

  Nje shtete qe ka frike nga nje plak frikacak dhe nga nje pédérast e imagjinoni pa aftesine e ketij shteti . Ky eshte shteti piktorit qe perserit te njejtat fraza... haaa shteti eshte ligji nese nuk zbatohet ligji nuk ke shtete . Hyjne flakadane ne parlament cfare bene garda ? I lejone te fusin mjete te kunderligjeshme neser keta mund te fusin bombe .. Nje shtete serrioze dergone ne prokurori shefin e gardes nje shtete serrioze nuk lejone te sfidohet nga nje non grata por d mere zvarre per te treguar qe ligji eshte nje per te gjithe . Rama duhet te largohet

  1. S
   Sqepari

   Jo qe nuk kane ditur, por as kane dashur kjo race te beje shtet!? Jo vetem skane dashur, por dhe bene gjithcka qe te shkaterronin ne 1995-1998. Ptuuu...malokeri!

   1. S
    Shtet bandit

    Mer sqepar,qekur e krijuan /sajuan ne 1912(austriaket dhe italianet)kete muto shtet keshtu ka qene me hile me krime,grabitje,dhune diktature.Te gjithe kane pare doren e vet shtet tribal. Po pse kjo moster drejtesie e krijuar prej qeverise apo grabitjet seriale te shtetit kaperdihen?Dhe opozita e mbetur maloke cfare do beje do ti kalle zjarrin.Mos i gjetshin kockat rehat atyre qe krijuan kete shtet kaçakesh,banditesh

   2. E
    Ed Paloka Vjollca Vokshi - nera kombetare

    Doktor Mortja Prostituta Kombetare Sali serbi sali Kurva serbe sali Prostituta Atomike sali Mire ky se çeshtje pak vitesh dhe e mbyll, po çfare do behet me turmen qe i shkon pas?!

    1. L
     Lako Dejajni

     Zotni Murat! Pavaresisht asaj se qe nenkuptohet per ke ju e keni fjalen, me çudit fakt qe nguron t'ia thuash emrin!? Pse nuk e thuaj troç kush eshte ai, apo nuk do te "prishesh" me doktorin? Dhe ke qene diplomat zotrote, madje je i perkedhelur me hapesirat qe te japin ne disa gazeta. Nuk me duket se ke berete njejten gje kur te ka ardhur ne shteg Rama, dhe mire ke bere kur e ka mereituar. Po "shokut" Sali, shokut Sali, pse nuk ia thuaj emrin? E bje vet ne shteg te te them bythlepires dhe zorraxhi.Por ky mesaduket eshte zanati i jot...

      1. K
       Ksenofon caro

       Ju thoni shiko cmimet dhe cmimet nuk duken askund ne website. Faleminderit

       1. A
        Adrian

        S'ke cfar shton tjeter per kete figure te neveritshme

        1. E
         ENTSOE

         Shume vone jeni kujtuar, qysh ne 91 nje njeri shume me I thjeshte dhe I ditur se ju, e kishte kuptuar kete qe ju thoni sot!!?

         1. S
          Shko

          Sakte...no comment

          1. E
           Ehe,kullon i tere!

           Eshte bere si Pidh i Qire,nga nje tabor jeniceresh!Nuk besoj se ka me nevoje mbas kesaj,te fuse duart spaku,tek kjo lavire shpellare

           1. S
            Selamiu

            O hund derr, o Shaban dhjeramani. Pse si ve emer, ai eshte nje dhe vetem nje, Sali Ram Sheqere Berisha. Pas tij te tjeret si Salianji e co jane nje mut.

            1. s
             saligazi

             agjenti i bashes e rames ne grupin e foltores, gazbardhi, po e mbulon me plehra e dhe kufomen e qelbur te sali serbit. "radikaizimi" i gazit eshte i justfikuar per kallur kufomen sali. kaq eshte e gjitha koqet noka e paloqa po koqe do mbeten, hajdarit te saliut, gazbardhi, dy koqet do ia presin gazoilin e albana me dy lagje bythe do ti hedh ne plehra sic hedh perzervativat pas perdorimit te 4-5 hamshoreve

             1. J
              Justice

              Ne Shqiperi eshte momenti kur ligji duhet te deshmoje se nuk favorizon kerkend, Pak rendesi ka konteksi historik i zbatueshmerise ligjore shqiptare. Une besoj se eshte ne genetiken e njeriut t'i shpetoje denimit te ligjit (ka raste kur ndergjeshmeria e individit eshte e atille sa te kerkoje denimin egzemplar per shkelshmeri te ligjit). Ketu ceshtja lidhet me zbatueshmerine. As me intereson dhe as me sugjestjonon reaksioni i Sali Berishes. Ajo qe me duket egzistenciale per shtetin shqiptar eshte zbatimi i ligjit te se drejtes.

              1. B
               Bardhi

               Fshatari nga VICITOLI Sali Ram Berisha u pa sdot ne dite dimri i veshur me PANTALLONA TE BARDHA,Fshatar o babam,fshatar i pa civilizuar pa cka qe eshte doktor,njeri i arsimuar.

                1. t
                 tetovari2

                 Do të bëheshe Z.Murati,sikur të funksiononte "dora e zezë"dhe "gijotina"e revolucionit françez!

                 1. A
                  AC/DC

                  Thuaje tamam o shabe, bythe ngritesit as dine as duan shtet. Njofin vetem dhune, pisllik, mosmirnjohje dhe gjithe ndyresite. Mos thuaj banistan,thuaj albanistan. Rrace muti

                  1. u
                   uskania

                   Shumë sakt z.Murati!Jemi dëshmitarë të këtij serbi edhe kur dwklaronte se UÇK ishte organizatë terroriste dhe deklaronte publikisht kundër Rambujesë.

                   Lini një Përgjigje