Braktisi mbledhjen e përbashkët të Kuvendeve, Petrit Vasili tregon arsyen

27 Nëntor 2022, 18:10Politika TEMA

 

Braktisi mbledhjen e përbashkët të Kuvendeve, Petrit Vasili

Deputet i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili thekson se u largua nga seanca e përbashkët plenare mes dy qeverive Shqipëri dhe Kosovë për shkak të kryeministrit Edi Rama. Vasili shprehet se priste nga kreu i qeverisë që të hiqte dorë nga Ballkani i Hapur, sipas të cilit është tradhtia më e madhe ndaj Kosovës.

“Braktisa fjalen e Rames sot ne Kuvendin e perbashket Kosove-Shqiperi, sepse mendova se Rama do deklaronte daljen nga Ballkani i Hapur qe eshte tradhetia me e madhe ndaj kosoves, por ai si peng i vucicit nuk e beri. Rama duhej te deklaronte heqjen e traut per vellezerit dhe motrat nga Kosova, ku edhe deputetet mysafire nga kosova kane paguar ramen dhe oligarket per te ardhur ne token amë.

Rama u sherben vetem interesave te Beogradit. Sa kohe te jete Rama kryeminister keto takime do te jene jo te sinqerta sepse ai i sherben Vucicit dhe izolimit te Kosoves. Ndaj sot Rama thjesht vazhdoi lojen e pabese antikosove dhe humbi rastin per te shplare disa faje te renda qe bien mbi te.”, ka shkruar Vasili.

19 Komente

 1. M
  Mondi

  I nipi Manush Myftiut,qe si familje e kane vra Kosoven para dhe mbrapa,na paska lene sallen,se bashku me Kryepatriotin Sali.Oh ju Shkerdhefte Kosova para dhe mrapa,per ato qe i keni bo ju Kosoves,njerez pa din e imam.

  1. e
   ee,

   Vetem ne Shqiperi ndodh qe me 346 vota te jeshe deputet parlamenti! Me gjeni nje vend ne bote dhe kerkoj falej. Ky eshte lulengrenesi Petrit Vasili.

   1. B
    Bureto

    Po kjo tregon shumë. Të marrësh në Tiranë 346 vota për një politikan është mjerim. Kanë marrë edhe më pak se kaq, dhe prapë janë blrë deputetë. Po kjo është çështje tjetër. Problemi është tek sistemi politik dhe ai zgjedhor, që e ka burimin tek ndryshimet kushtetuse Berisha-Rama të prillit 2008, që ju dha kryetarëve të drejtën të hartojnë listat për deputetë sipas preferencave të tyre. Kundër këtij sistemi atëhere Peço Vasili bëri dhe grevë urie në sallën e Kuvendit, por kjo rezultoi fatlume për të dhe të tjerë si ai bythëlëpirës të kryetarëve. Peço vërtet mori 346 vota, por Monika e Likes e kishte vënë të tretin në listën e Tiranës. Sigurisht që në Tiranën me afro 400 mijë votues, do t'i merrte dhe LSI një grusht votash sa për dy deputetë, se sipas ligjit zgjedhor në zgjedhjet e 25 prillit 2021 aq i takonin. Peço ishte i treti pra digjej, por Monika e Likes, që e kishte vënë veten të parën edhe në Fier, ku u mor vetëm një deputet, por ajo për të përfituar Peço legeni i tyre, nuk mori mandatin e Tiranës, por zgjodhi mandatin në Fier, duke djegur Kejdi Mehmetajn, edhe pse ajo kishte marrë atje dhjetfishin e votave të Peços. Ja kështu u bë prapë ky legen burrë pa dinjitet deputet. Kështu zgjidhen deputetët tanë, jo me vota të elektoratit, por me makinacione, dhe kështu zene se emërohen. Bëri grevë Likja dhe Peço kundër atyre ndryshimeve, por sa qenë në pushtet, 2009-2017, plot 8 vjet, njëherë me PD dhe njëherë me PS, kurrë nuk e shtruan ndryshimin e tij, edhe pse me votat e tyre kushtëzonin pushtetin e Berishës dhe Ramës, autorët e atij ndryshimi që solli deformim të hatashëm të sistemit zgjedhor, duke i kthyer kryetarët e partive në pronarë të tyre. Sigurisht që në këtë rast përfituesi i madh ishte dhe Peço legeni.

   2. V
    Vranakonti

    O Tit Vasil pisi,ti je nje leangaraq me keq se Saliu dhe Iliri yt. Ti ke mbaruar si njeri.Edhe kure ecen shkon duke pjerdhur me keq se Saliu qe mban shurren me bebelina nga prostati. Ju,te gjithe e felliqeni kombin shqipetare,jini shemtira e tij dhe kini bere mire qe dolet nga mbledja e kuvendit. Ramen nuk e quajn tradhetar Kosovaret na e cilesoni ju qe kini qene dhe jini kundra Kosoves. Jini maskarenje.

   3. A
    Adriatik

    Politikan debil.Rama te shperfill dhe ju vetem dhani.Ai ju ka mposhtur dhe u ka defaktorizuar prandaj beni si te terbuar.m

    1. V
     Vezhguesi

     Ky per inat te vjerres, shkon me mullizhiun, braktis nje konference kombetare.

     1. A
      Angjelini

      Ik ore I poshter. E hengre m...e monikes per sot.

      1. E
       Emigranti

       Shume mendje holle je o P.vasili bile me mendjeholle se Monika e Iliri te mare se bashku! Pu pu pu sa shume ka humbur Shqiperia dhe kombi qe se ka ne refene askush kete "shkolle shumin"!?!?!?

       1. T
        Tata luigji

        Vasillaq si e ke gruan dhe vajzen? Nese jane me te vjella nje kopil si puna jote behet banori i ri ne shtepin tuaj

        1. B
         Bredhi

         Si nuk te vjen turp ,oi pa future.Me 300 vota je mender député.Turp o laro dhe mire bere per her te pare qe e kuptove se je teper aty.Laro.....

         1. B
          B-21

          C'merreni me nje rrjepesh e zgjebe?!

          1. P
           Peco Vasili deputeti me i votuar me 300 vota

           Sa debil qe eshte ky i shumeshkollumi po çfare ndryshimi ka ballkan hapur nga proçesi berlinit ? Ahhh po ballkani hapur eshte inisiative e rames proçesi berlinit nga gjermania dakordd vetem rama mos te kete inisiative se nuk do peço vasili po kosoven pse e ngateron me largimin tende ? Thuaj me mire te me shkerdhej gjermani se sa edi rama se te shkerdhen me mire dedeski oooo pis burre

           1. S
            Sula

            Rama ka haruar se kush eshte Petrit Vasili, dhe ben mire pasi nuk mund te mbushe memorjen me plehera.

            1. M
             Mara emigrante ne Itali

             Po kush e ndjen mungesen tende ne parlament o kaqol vet monika e ndjen keta jane turpi i kombit .

             1. S
              Sokrati

              Peço vasili, I pl, bandilli, I ka ikur filli, Pa dritë kandili: "Kur nuk ndriçon më kandili, I është mbaruar o vaji, o fitili"... (sipas të pavdekshmit, Arben Duka).

              1. G
               Gëzim

               Kjo është shumë për tu lavdëruar për këtë kuvendim, por jam kurjoz a janë thërritur personalitete nga trevat e tjera të shqipëtarëve kudo që janë jashtë kufijve të Shqipërisë, mund të ma thotë njeri këtu, sepse nuk njoh prej fytyrave. Faleminderit.

               1. J
                Jimi

                Qe iket bet mire, se ajo mbledhje nuk eshte per kete fare xhahilash e vrasesiosh. Po me mire do te ishte qe t'mos ju ftonin fare, se sic thone me mire djepja bosh se shejtani brenda !

                1. E
                 EMA

                 PETERIT VASIL;I NJE POLITIKAN FUNDURIN EMA

                 1. V
                  Veterani

                  Po si mund ti kundervihesh Rames a derezi ne kete kuvend midis Shqiperise dhe Kosoves qe jemi nje race dhe behen perpjekje per nje baskepunim per te gjetur nje gjuhe te perbashket ku dhe bota na mbeshtet per te qene nje familje.Po kush jeni ju more aman dhe shyqyr qe po dilni hapur se na lodhet 32 vjet. Merni shembull nga Rama eshte nje patriotet shume here me i madh nga ju qe i dilni kundra dhe shume me paqesor se ju.

                  Lini një Përgjigje