Bumerangu i tymit politik që nisi nga Tik Llalla

20 Nëntor 2023, 18:17Politika TEMA
Bumerangu i tymit politik që nisi nga Tik Llalla

Nga Ylli Pata

Deputeti Nallbati ndoshta se di, ka mundësi edhe Saljanji, por tymi në Kuvendin e Shqipërisë, ka nisur për të mbajtur në postin e Kryeprokurorit Adriatik Llallën. Bëhet fjalë në dhjetorin e vitit 2017, kur Lulzim Basha nuk ishte armik, e mandatet nuk ishin djegur. Por situata ishte pak a shumë kështu; vonesa në zgjedhjen e KLP-së Këshillit të Lartë të Prokurorisë bëhet fjalë, kërkonte një zgjidhje. Pasi KLP do të zgjidhte SPAK. Amerikanët e OBDAT dhe europianët thanë: zgjidhni një Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm. 

Adriatik Llallës i mbaronte mandati por PD dhe LSI kërkoi që të zgjdhte Tikun si PPP. Mazhoranca tha jo. E aty nisi sherri. Madje edhe në panele. Llalla solli stresin, gishtin e mesit, ndarjen në panele e ndarjen e deputetëve. Por në fund, Tiku nuk zgjdheej më. U zgjodh Arta Marku. Në atë seancë u dogj Kuvendi me flakadanë dhe çizme që Monika Kryemadhi i hodhi Edi Ramës. Siç i hodhi sot Flamur Noka po Edi Ramës.

Po në thelb si çizmja e Monikës, si flakadani i sotëm, nuk i drejtohej Edi Ramës. Por opozitës. O të mbrojmë Berishën e Metën o s’ka opozitë. Si s’ka? S’ka! Si do bëjmë? Ça do bëjmë s’kemi ç’bëjmë në parlament! Të djegim mandatet? Po i djegim o burrë ca na duhen! E mirë. i dogjëm!

Po pse atëherë Lulzim Basha është fajtor në djegien e mandateve, kur ai, i shkreti, ndoshta edhe i futi në kurth, por i tha si mendoni? Sepse si Sali Berisha si Ilir Meta nuk kanë më alternativë e strategji, ata mendojnë vetëm një taktikë s itë ndalojnë SPAK. Qoftë me bomba, qoftë me tymuese. Por a e ndalojnë dot? SPAK jo, por duan të mbajnë në linjë një grup mbështetësish, që më shumë se votues, janë ndjekës, qoftë edhe në Tik Tok.

Logjika e bombave tymuese nuk është e re, u përdor edhe nga Albin Kurti, Ramush Haradinaj, kur ishin në opozitë me qeverinë e Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit. Por ata kishin një kauzë, më saktë dy. Demarkacioni dhe Zajednica. Demarkacionin e miratoi Ramushi sa erdhi në qeveri dhe Zajednicën Albin Kurti e bëri më autonome se Isa. Bombat ju kthyen në një bumerang që sipas të gjitha gjasave, Vetëvendosje nuk ka më kauzë politike në Kosovë dhe është një kufomë në kuptimin e plotë të fjalës. Po këto që hedhin bomba në Kuvendin e Shqipërisë çfarë kauze kanë?

8 Komente

 1. V
  Vranakonti

  Cfare kauze kane? Kane apo nuk kane,Berisha me Kurtin nuk duan t'ja din fare,se ata ja njerez te serbit dhe po punojn per serbin. Shqiperine dhe Kosoven i ka zene halli madh me keta dy njerez te mbrapsht,te keq,te liq, armiq te vendeve te tyre.

  1. P
   Poseidon

   TE SHPETOJNE SALEHKARAXHICIN DHE ILIRMUTPRESIDHJERIN ,NJERZIT E RUSO,SERBO,GREKE NGA GODITJA FATALE E SOAKUT.....

   1. P
    Poseidon

    TE SHPETOJNE SALEHKARAXHICIN DHE ILIRMUTPRESIDHJERIN ,NJERZIT E RUSO,SERBO,GREKE NGA GODITJA FATALE E SOAKUT.....

    1. P
     Poseidon

     TE SHPETOJNE SALEHKARAXHICIN DHE ILIRMUTPRESIDHJERIN ,NJERZIT E RUSO,SERBO,GREKE NGA GODITJA FATALE E SOAKUT.....

     1. P
      Populli

      Nder me ta madh se kaq nuk mund ti behej Edi Rames

      1. 1
       1

       Sot populli nga kjo qe shifet ne foto pagoi Dogjanin per kameraman dhe Mulin per te hedh tymuese.Une si pensionist sot i desha te me dilnin ne krah per te me ritur pensionin, per kete i votova.Me keto veprime ata nuk mbrojne mua po dhendrin e Saliut dhe vet Saliun

       1. G
        Gjeli

        E di une cfa kane. Me ja u ci nonen dhe grat n" zallt kririt

        1. L
         Lexues i Temës

         Partia e krimit dhe e bandave ! Keto maskarej deputetësh po mësojnë elektoratin si duhet për të djegur dhe shkatërruar,po pregatiten për mitingje e rradhës pëe të mbrojtur Berishen,se Berçanin ja arrestuan se ai ishte organizatori së bashku me Lushaj.

         Lini një Përgjigje