Ç’duhet t’i thuhet Grida Dumës që mbron Berishën, për post-rrahjen e Edi Ramës në ‘97-ën

8 Dhjetor 2022, 09:30Politika TEMA

Ç’duhet t’i thuhet Grida Dumës që mbron

Nëse “Pëputhen” është njolla morale e TCH, Grida Duma është njolla profesionale e kësaj media.

Interesante të dihet se cila ka qenë ajo mendje që i ka shkrepur që të zgjedhë këtë figurë për të bërë moderatoren e debatit të së enjtes në TCH, për të zëvëndësuar Ballën e larguar. Sepse, më e pakta do ishte një ngacmim prej famës politike, performancës së saj tërheqëse publike, për t’u gënjyer se mund të bëjë dhe moderatoren. Si ato përzgjedhjet për të drejtuar festivalin e RTSH-së, që zakonisht janë dështime katastrofike, edhe pse emrat që huazohen për atë punë kanë një farë suksesi nga aty ku merren – këngë, aktrim, gazetari.

Grida Duma as në politikë s’shkëlqeu, ndryshe s’do e kishte braktisur aq lehtësisht për moderimin. Dhe me ç’shihet, s’ka gjasa të shkëlqeje as në moderim. Aty ajo, kush e ndjek më vëmendje, jo që s’ka ndonjë talent apo aftësi për ta bërë atë punë, por është dhe kokë e këmbë deputete e jo ish-deputete. Të gjithë debatin e drejton me logon e PD-së në ballë dhe fjalorin opozitar në gojë.

E para gjë që do duhej të bënte në moderim, do ishte reformimi i gjuhës dhe i mendjes, duke dalë tërësisht jashtë selisë së PD-së, jo duke vijuar të jetë aty teksa ka hyrë në tjetër botë, me të tjera rregulla.

Të fundit debat që moderoi ishte ai mbi rastin e incidentit me Berishën, ku dikush, me probleme mendore, e goditi me grusht atë që ndryshe njihet si lideri i opozitës. Paskal Milo, i ftuar për këtë rast, i kujtoi raste dhe më të rënda të ndodhura në vite, siç dhe 21 Janarin, por Duma, jo si moderatore por si deputete e PD-së, ndërhyn duke i thënë se është fjala për një lider, për goditjen e tij, e pandodhur kurrë.

Milo i kujton rastin me Fatos Nanon në Bruksel, në 2001-shin, kur ish-kryeministri u tentua të rrihej në kushte hoteli jo nga njerëz me kartelë psiqiatrike, por qartazi nga njerëz të PD-së, e që pasi Nano iu ikën, e pëson vetë ai, Milo, duke u rrahur në holl, aq sa u shfaq në Parlamentin Europian me fytyrë të mavijosur e syze të thyera. Ahere kishte ministër i Integrimit.

Grida Duma ngec në këtë moment, pasi humb avantazhin politik në fakte dhe argumente, por “gjen shpëtim” te Rama, rrahja e tij si publicist në ‘97-ën, duke ironizuar me daljen në fotografi të të rrahurit. Kjo i jep një lloj relaksimi.

Tani është momenti për t’i thënë: Po, pas rrahjes Rama edhe ka nxituar të dokumentojë me foto atë që i kishte ndodhur. Mund të mos e kish bërë, por edhe pse e bëri, kjo ishte krejt e natyrshme. Ai ishte në konflikt me pushtetin dhe patjetër do donte ta kishte si provë atë që i ndodhi në errësirë. Tek e fundit, nuk është përfolur ndonjëherë se ai mund ketë manipuluar me rastin, ose me foton. 

Por Rama kurrë nuk morr as me rastin e as me foton. Prej kur ndodhi rrahja e tij e gjer më sot, ai nuk e ka përdorur në asnjë rast politikisht atë foto, pra nuk e ka bërë as pjesë as të akuzës ndaj kundërshtarit e as të narrativës së tij politike. E kundërta me Berishën e saj; fytyra e grushtuar e liderit demokrat, siç po jepen shenjat, do jetë një lloj flamuri për betejat e ardhshme opozitare.(Tesheshi) 

42 Komente

 1. S
  Salianji

  Grida Suma cfar i vjen nga poshtë e nxjerrë nga goja mos ja vini re kaq mbush lum si Top Chanel

  1. G
   Gazetari, opinionit dërrdërrist, i pavarur krejt..

   Nuk është faji i Grigjës. Faji është i Top Channel që është degjeneruar tërësisht...................................................Po mirë, more , nuk ka një të majtë që të ketë para dhe të hapë një televizion. Të gjitha televizionet, i bien fyellit në një vrimë.................................. . ............ . Po ne të majtët, ku duhet të shohim një debat apo opinion ndryshe. Jemi të paktën 50% e popullsisë. 50% e popullsisë është e papërfaqësuar në media. ...............................................Mirë që është Report TV, por dhe ky ka droje të shfaq haptas bindjet dhe ruan ekuilibrin.

   1. V
    Vranakonti

    Ke te drejte,se, te gjitha kanalet televizive i ka blere Sali Berisha dhe Ilir Meta. E majta duhet te hapin kanalet e saj me qellim qe te shikoideebatet politike reale,pasi ato te djathtat genjejne dhe vetem genjejn,shpifin dhe u bejne elozhe Berishes dhe Metes.

    1. P
     Paloka

     PSja nuk ka analiste si PDja! PDja ka me dhjetra analiste qe nuk po i permend emrat se mdushet komenti veç me emrat e ketyre byth lepirsave.Ndersa PSja ka shum pak analist edhe ato qe jane nuk jane shum agresiv siç jane byth lepirsat e PDse. PS i duhet nje analist i tipit ANDREA STEFANI qe per mendimin tim PDja ja boni gjilperen dhe e nisen te ndjerin.

    2. V
     Vranakonti

     Kanali TV top channel duhet bojkotuar nga te gjithe,nuk shikohe dot. Ka programe te pista me moderator te pist.

     1. m
      mergim tari

      Une nuk e shikoj me dhe karten (qe per fat me mbaron shpejt) nuk do ta riperterij me.

     2. S
      Shmil Pollogasi

      Ju, nipër të krimit antishqiptar, mos duhet që Grida të kalojë testit e lojalitetit tek ju që të sigurojë LICENCË për të shprehur mendimet, qëndrimet dhe kriteret e veta - personale. Idiotësira!

     3. N
      Nokja

      Profesioni me i mire ne Shqiperine tone keto 32 vjet eshte ai i baxhelles si Grida Suma,motrat Vokshi e motrat Bregu etj.etj.....

      1. G
       Grida shqina jina qe jina... suma

       top chanel duhet te quhet top gopi grides dhe karmines .grida me ate te foluren sikur ka nje top hallve ne goje,nuk artikulon dot asgje pervec duke perseritur cdo fjale nga 2 here.ajo ka qene e sukseseshme me mashtrime dhe ndrimet e burrave.eshte turp qe nje imorale pa familje ben propoganen e saliut

       1. !
        !!!

        GOP TOP ka vend per te gjithe! VK!

        1. L
         Loni, ish dashnori i Grides.

         Kurva di veten te qihet!

         1. E
          Esmeralda

          ... edhe te beje gojore se i shijon me shume kur e ferkon me llape!

         2. L
          Loni, ish dashnori i Grides.

          Kurva di veten te qihet!

          1. E
           Enkelejdi Joti

           Normalisht nje masturbator profesionist si “Kol Kyçi”, mund ta merrni ne gazeten tuaj o Ymer Çorapja, atehere besoj do ju rritet shume shikueshmeria.

           1. N
            Noci

            Topi po tregon nje mungesë profesionalizmi te theksuar i cili do t'a barazohet me tv me te thjeshta ne vend.Kur e mendon se ne veç ate tv. kemi ndjekur me deshiren dhe jemi argëtuar mire.Me sa duket i fundit profesionist ishte Blushi se aty filloi tatepjeta

            1. D
             Dino

             Mos u merrni shume me kete femer. Kjo perfundimisht jeton fundin e dhimbshem te saj te cilin e arriti me hapa te pershpejtuar qe gradualisht e çoi drejt askundit. Rasi i saj eshte tipik, kur njeriu nuk kupton pse ndodhet ne kete bote dhe hapat qe duhet te hedhe. Ajo eshte rasti tipik i te bredhurit drejte askundit dhe nuk eshte i vetmi. Ai eshte produket i njerezve qe rritren me probleme dhe nuk pranojne ecjen e sugurte ne jete te te tjereve, vuajne nga ndjenja e inferioritetit, gje qe e çon ate ne vetasgjesim, per shkak te pamundesise se ndertimit te jetes ne baze te ligjeve themelore te saj, mos respektimi i te cilave paguhet shtrenjte. kjo kerkon padrejtesisht vemendje pavaresisht mjeteve qe perdor. jane disa vija te kuqe qe nuk preken gjate rrugetimit te jetes. nder me te rendesishmet eshte sjellja ne familje. Edhe lopa, me gjith pavetedijen e saj, kryen rigorozisht detyrimet nda pjelles se saj, etj etj. Prandaj kjo hidhet sa ne nje hu ne tjetrin dhe ne fund shkon drejte asgjese.

             1. J
              Juliano

              Kjo vet, grida duma, me emisionin dhe pozicionin që mori në këtë mision jo emision, ka zëvëndësuar Çanin me ujkun e cërrikut dhe me misionin si staf me currin që zëvëndldoi ardi daullxhiun. Qysh në fillim kjo tregoji dështimin si hapësirë publike, ku tregon veten si e katapultur nga zyrat e PD, në zyrat e topit, që ka kohë që luan pa top për interesa të gridës dhe të atyre bënë ujdi me gridën dhe PD. Dështim dhe qesharak, si një tv provincial i dorës tv shijak, kur kujtojmë se po shikojmë e dëgjojmë top-chenëll. Shikoni me ç’njerëz kërkon të bëjë atë që u mundua ta bëjë pani, por që dështoi që në fillesat e tij, me ndryshimin se çani ujqërit i kishte prezentë në studio, ndërsa tek grida, ujqërit diktojnë misionin që grida e shet për Emision.

              1. S
               Shqiptari

               Jo me fyerje,jo me etiketime per nje femer.Ka te drejten e saj,pasi ka marre diçka nga PD. Ju e dini se eshte e lehte per nje femer te beje kar-iere ne politike?!Kush tha qe nuk shkelqeu Grida ne politike?! Shkelqeu madje shume fort! -Si moderatore eshte e re dhe pa pervoje.Besoj disa nga leksionet e saj ne Akademine G do i vlejne per ta persosur moderimin televiziv.Mire do ishte te bazohej te leksionet Per hapjen e kembeve,per menyren e qendrimit,te shikimit, dhe sidomos ate te levizjes! Levizja ka rendesi. -Argumenete dhe ato qe nxjerr nga goja nuk kane rendesi,pasi neper TV -te e pavarura qe varen çdo çast,ka plot kërriça dhe kokorroçe qe pëllasin badjava pa e vrare mendjen fare.Tung!

               1. k
                kur shkonim per marshim zuskat qanin me ngasherim

                Grida do te kendoje tere kohen kengen e saliut,mbasi ka perjetuar nga poshte cifteline e tij me vargjet e Eseninit. Kjo vuan nga sindromi ´´i hajdarit katundar´´. Nuk e dime ishte hajdari i katundarit korcar,apo ai i atij ahpellar,ai qe u turre i pari mes shaleve te sterperdorura te Grides.

                1. k
                 kur shkonim per marshim zuskat qanin me ngasherim

                 Grida do te kendoje tere kohen kengen e saliut,mbasi ka perjetuar nga poshte cifteline e tij me vargjet e Eseninit. Kjo vuan nga sindromi ´´i hajdarit katundar´´. Nuk e dime ishte hajdari i katundarit korcar,apo ai i atij ahpellar,ai qe u turre i pari mes shaleve te sterperdorura te Grides.

                 1. K
                  Kevi

                  Kjo ka filluar duke dale mendsh

                  1. H
                   Haka Tekizoti

                   Po pse, paska njerëz që e ndjekin emisionin e kësaj lëtyrës?!

                   1. n
                    nje shqiptar

                    te top chanell shoh vetem wake up si fanse e Blendit Fix dhe ndonjehere Portokalline asgje tjeter,as lajmet tashme.Dikur shihja vetem top chanell

                   2. D
                    Dashi

                    Po kjo baxhella GD esht e rruges nuk e dini??? Injorante e ndyr e pastrukturuar e pa kulturume plus dhe rrugaçe..

                    1. Z
                     ZOROOS

                     Grida Suma ka nevoje biollogjike ti beje nje gojore RAMES

                     1. D
                      Devi

                      Aman kush i ve ken ca thot kjo bundrra

                      1. A
                       Armand

                       Ik o grida ik mba ngroh salianjin se sje per gje tjeter ti

                       1. A
                        Alban Dega

                        24 KARADUMBABISTE ME TRU MES….

                        1. I
                         Ish shikues i top channel, qe tani nuk e shikin me

                         Me vjen shume keq, se qe kur eshte krijuar top channel e kam ndjekur rregullisht cdo dite, qe kur ka ndryshur drejtim as qe e coj fare ne ate kanal, e kisha memorizuar te kanali 1, tani e kam cuar ne fubd fare te kanali 41. Eshte e turpshme qe nje televizion me nje reputacin eksekent te bjere kaq poshte. Por kjo vjen nga drejtimi i nje injorante si Vjlloca se bashku me dy vajzat, duke e bere Top Channel si bordello. U be edhe Vjlloca ti beje presion qeverise per te marre investime. Po te isha ne stafafin e ketij TV do te jepja dorheqje, kete ja sugjeroj te gjthe gazetareve e punonjesve te ketij televizioni sepse nuk u shkon te nxjerron nfa goja e tyre vrerr per qrverine e Edi Ramen

                         1. a
                          aliu

                          Po dhe kjo shkoi u qi me ata te pd aq kohe dhe tani po qihet me keta te tjert ku ka fillu pune hahah

                          1. l
                           like

                           grida normale e pjelle e atyre hienave eshte

                           1. g
                            gazi

                            sedi kush e ka rrejt griden qe eshte e afte per moderatore, kur ne fakt eshte nje deshtim i vertete njesoj sic ishte dhe ne politike

                            1. A
                             Arbeni

                             I saliut është edhe Fevziu,por haet,ndërsa grida suma nuk është për atë punë.Nuk e kuptoj ku i ka mbetur qefi Top-Chanal me qeverinë duke larguar Sokol Ballën nga Topi.Balla është një gazetar i aft dhe i ekuilibruar duke qenë një moderator i zoti.Nqse me Sokolin kishte audiencë me Sumën do abandonohet.

                             1. T
                              Trimi

                              Ksaj shifini kembet dhe e kuptoni cfar esht .....sikur ka mbjell spinaq,,, kjo s'hyn te femrat ska lidhje fare esht si mut i rras, esht debile komplet e keni degju cfar flet ka nje fjalor rruge ose fshatçe

                              1. k
                               kalec = karuc

                               Turp per Top-Channel qe nxjerr kurven znj. Duma. Per Top-Channel qe eshte. e mbushi me kurva ekranin. si themeluesi qe la koken me kurva dhe e shoqja po me kurva. duket dita qe ne sabah ......

                               1. T
                                T c

                                Cuditem nese ka njeri normal qe mund te kete durimin e ta ndjeki Girden nga fillimi ne fund kur ben mender moderatoren

                                1. S
                                 Salianji

                                 Debilja e PD-s.

                                 1. Q
                                  Qivaci

                                  Grides me i fut karin ate do

                                  1. t
                                   tok e xanun

                                   Vari k@rrin nje kurve qe e hodhi burri si lcke Tani po i ben gojore saljanit ngaqe eshte fmer e piste fuck of bich

                                  2. n
                                   nga brenda Top-Channel

                                   Per kete Krye/PROSTITUTE Politike dhe Mediatike me patente edhe Nderkombetare sipas jo pak Informacioneve te nje ish/Oficeri te Larte Zbulimit, eshte femer nder me te ndyrat si kurve dhe hajdute, ndersa tani tek Top Channel eshte punesuar nga Pronarja Nr.1 per shantazhe dhe gjobevenje duke filluar me Edi Ramen dhe biznesmene te ndryshem te mesem e te fuqishem, qe skane pranuar asnjehere te fusin nje Pronar TV (cilido statusi i TV per nga madhesia e fuqia) si ortak ne tendera, ku Pronari/t skane asnje haber nga punet e fushes se tyre. Prej shume javesh Top Channel nxin gjithcka ne Shqiperi, duke konkuruar me TV-Syri te Shkelzen Berishes me Drejtor te Pergjithshem skllavin dhe injorantin malok te Kuksit (familje pothuaj 100% Komuniste e Sigurimse ne Kuksin e para 1991, qe ka vrare me makine dhe nje femer dhe Sali Berisha me monstrat e tij ne Sistemin e Drejtesise e nxorri te pafajshem, por askush nuk e harron ate vrasje te Qime Peka ne autostraden Tirane-Elbasan). Pra, super/Prostituta moderatore Nr.1 tashme ne TV Top Channel, qe la dhe mandatin e Deputetes per tu bere gazetare VIP, eshte pikerisht aty ne nje emision VIP te Top Channel sipas skenarit te bashkepunimit absolut Mafioz te Sali Berishes e Ilir Meta/j me Pronaren Nr.1, qe ka filozofi vetem mosmirnjohjen dhe shantazh/gjobvenien nepermjet TV te saj, fatkeqsisht...!

                                   1. T
                                    Tirana

                                    Pyetje: si do reagonte valle, i ndjeri Dritan Hoxha, sikur imagjinarisht, te shihte kete kurvicken e roman-mesazheve rrugaco-erotike qe i demonstroi ne Parlament dhe tani i demonstron ne Top Channel?!?!?!?!

                                    1. L
                                     Landi I Rexhes

                                     Ore pse e ngatemeroni Griden me 97...? Ajo atehere thyente 2 kokra arra me nje pjeshke...

                                     Lini një Përgjigje