Edi Rama publikon faktin e bujshëm: Në 2006 erdhi investitori i madh në Durrës por i kërkuan 50%

24 Nëntor 2022, 12:41Politika TEMA

 

Edi Rama publikon faktin e bujshëm: Në 2006 erdhi investitori i madh

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kuvend në lidhje me debatin për portin e Durrësit, ka publikuar një fakt të bujshëm, ku sipas tij Shqipëria ka humbur një shans që i është dhënë para disa vitesh për protin e Durrësit. Rama ka thënë se një investitor i madh e ka kërkuar në vitin 2006 Portin e Durrësit për ta kthyer në por turistik, por kryeminisyri i asaj kohe i ka kërkuar 50% . Pas kësaj tha Rama investirori mori Porto Montenegro në Tivat. Bëhet fjalë për Peter Mung, një biznesmen të njohur hungarezo kanadez, që arriti të krijojë në Mal të Zi, një pol të rëndësishëm turistik dhe ekonomik.

Akuzave për portin e Durrësit kryeministri Edi Rama i është përgjigjur opozitës se porti do të jetë një motor ekonomie që do të sjellë një vlerë prej mld euro në PBB.

“Ka 110 vjet që lodër është e shkreta Shqipëri për anadollakët që ndryshojnë fytyrë e emra dhe vazhdojnë akoma me ato. Po na marrin portin thonë, portin antik, me partnerë në taksa fiskale , kompania e vëllezërve Karriç, me Lul Bravën që pastron paratë e të tilla gjëra...

Duan pak fjalë të urta e punë shumë...

Ju pleksni çdo punë të Shqipërisë me punët tuaja të shtrembëra. Bisedat e panumërta bindëse, me Muhamend Alabarin, ende i penguar nga perçja e komunikimeve të vjetra. Puna e gjithanshme e një batalione me njerëz për formatin e bashkëpunimit për dizenjimin e një porti spektakolar për Mesdheun. Në fund janë pranuar vetëm 5 nga 35 kërkesat e kërkuara. Ne këmbëngulëm pa pushim për atë që kërkonin që në fillim. Deri te marrëveshja e projektit më të madh të huaj që është bërë ndonjëherë. Ai do jetë motor ekonomik. Do të sjellë një fond me 8 mld euro PBB, do ngrejë vlerën e të gjitha hoteleve të Durrësit dhe në atë perçe paragjykimesh që ju nuk lini dy gurë bashkë.- tha Rama.

TemA

57 Komente

 1. E
  Eni

  Sala eshte kriminel e me keq por ti kete kerku 50 nuk te beson kush...pastaj atehere nuk ishte nenshkruar msa o trim....si tha 33% e toke e shtetit...po po opingat po u ndertuan pallate siper...

  1. O
   Operacioni Zjarri

   Ky eshte komplet idiot. Harron qe gjithesesi flitet per nje port mallrash. Pra biznesmeni do zhvillonte nje port mallrash qe ky idioti do ta prishi. Ne Malin e Zi poli ekonomik u krijuar nga portini mallrave

  2. y
   ymeri

   po keta duan vetem te fitojne per vete pederastat e mutit

   1. A
    Armand

    Cudi qe i paska kerku aq se vallaj kta edhe 80% kerkojn

    1. E
     Erald

     Pak paskan kerku se vallaj nuk rrinin dot kta pa mbush xhepat mir e mir

     1. T
      Titi

      Dhe kush ka qen kryeminister eshte pyetja Sali nongrada

      1. T
       Tosi

       Tani Mir qe hoqicmundesin kur e kishte vet Tani do te heqi dhe kete qe kemi Tani

       1. Y
        Ylli

        Po ku di Turizem ai portion e dontebper te shperndarcnaj drog te shkelzenit

        1. I
         Insider

         Shkelzeni eshte ortak me Olsi Ramen

        2. l
         lili

         Sa mire qe ja perplas ne fytyre te gjitha ketyre non gradave se keshtu mund te marrin vesh

         1. B
          Bledi

          Normal se te fitojn vet duan

          1. b
           beni

           Hahahaha ore me ke kujtojne se po merren ata non gradat m hahah

           1. N
            Nila

            Dihej kjo gje se vetem per vete mendonin

            1. E
             Ersi

             Turp kshu e kan flliqur vendin ton kudo

             1. m
              moni

              Rama flet me fakte e me prova dhe jo kot ne ajer sic bejne keta te pd

              1. K
               Klajdi

               Atehere perse nuk pergjigjen para Drejtesise keta ?!

               1. F
                Fadil

                gakte? Fakte te fjaleve te nje njeriu te vdekur?Fakte?!

               2. t
                tani

                hehehe ca jane keta , turp tju vije

                1. G
                 Geni

                 Po keta vetem lek per vedi dojn prandaj nuk ka ber vendi yne hajr ne kohen e tyre

                 1. I
                  Ilir Meta

                  vrej punen ti gjigand dhe leri gomeret te pellasin sa te duan se vetem gomaricat dhe pulishet e tyre kenaqin

                  1. F
                   Fatmiri

                   Si ju myllet goja atyre karshi fakteve

                   1. T
                    Toni

                    Si kan me fetyr ti dalin perpara shqiptareve ata legene

                    1. K
                     Komunist me Rolex

                     Fakti i bujshem pa asnjë prove, dhe pastaj sufllaqet ne rradhe me të njëjtin koment a qj sa popull pa dinjitet paskemi qene

                     1. f
                      faktin nuk e pa kush, se qe mren...

                      "fakti" ishte mrena n'p..dh mor zotni. Nuk e pa kush...

                     2. e
                      eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                      Bashkimi Europian i jep Dacken surratit ketij teveqeli kryeminister - Anulon grantin e Investimit per ate palo-projekt te tij te portit Durresit. Per kete ka gje per te thene ky kaqol ndersa trego perralla te vitit 2006?

                      1. U
                       Usa

                       Ik or bythlepirsi i Saliut e kompani…se ka palaco si puna juaj o majmuna cirku ndaj eshte akoma ne pushtet Edi Rama e sic e keni nis do ja kaloj dhe Enverit.Ku ka par Shqiperia kaq investime ne 30 vjet sa tani,ne kohen tuaj vinte era mut gjithandej…Hajde ropt ku ti kesh.

                       1. S
                        Semi

                        O koqe TAP ishte 4 miliard euro te ardhura nga jashre....trap Stadktöraft 1 miliard ...o idiot...per Tapin tani po luten Gjermane e Austriake te kete zgjatim mes Kroacise ..kto jane inv strategjike jo ndertim pallatesh...

                       2. D
                        Dakord

                        "Il Re degli ignoranti" po ka per te thene ate qe BE tha: meqe po prishet nuk mund te investohet aty. E thjeshte apo jo??

                        1. E
                         EdiRamaTallaVa (ERTV)

                         Ne gjithe mediat, pervec se kotecit te Bazes, jepet njoftimi : Bashkimi Europian anulon grantin e Investimit ne ate projekt korruptiv te Rames ne portin e Durresit, kaq eshte e thjeshta per te gjithe sado qe ti dhembe bythes Rames.

                       3. i
                        ildi

                        ne vend te mbeshtesin investimet e reja qe dhe vendi yne te marre zhvillim kto plerat sduan

                        1. O
                         Olta

                         Bangladeshi ne sulm. Bythqirat e temes postojn k'ta qe s'din te flasin shqip. Omeri ymeri eshte bythqir

                         1. T
                          Taulant

                          Pse nuk e denoncove plehr ? Apo ti konkuroje me lejet e ndertimit qe jepje si kryetar bashkie ne Tirane.

                           1. Z
                            Zaloshnja

                            Qente le te lehin, karvani ecen perpara. U mesuam me qente qe lehin, aq me teper qe tani dhe jane plakur. Doni apo nuk doni ju qente e rruges, Shqiperia do eci perpara. Ky eshte vullneti i shumices.

                            1. E
                             Endri Fuga

                             Bravo Zaloshnja. Dy sufllaqe per kete koment.

                           2. H
                            Hani Mut ju llapaqene ktu ne kze Hale

                            populli shqiptare ka caktuar tashme nji Qeverri per te bere Politikat e ktij vendi nderkohe qe ju hani mut kote si e keni tradite

                            1. E
                             Ersi

                             Gjithmone se kane lene vendin te ecin perpara me vjen keq qe kemi nje si non grada

                             1. I
                              Ina

                              Asnjwhere skane bere asnje te mire per vendin keto te PD-se

                              1. F
                               Fredi

                               Saliu asnjeher se ka cuar vendin perpara e tani ate po ben

                               1. F
                                Falje per fjalorin

                                Perbideshi i Viçi Dolit ka urretje pathologjike per shqiptaret dhe Shqiperine.. Ja dhame mundesine te na shkaterroje. Dhe prape ka zagare qe e mbeshtesin.

                                1. F
                                 Fakti ishte "brenda", nuk e pame dot...

                                 Po fakti, ku eshte ???.....Apo me qe e thote "gjikandi", kjo eshte e vertete ??!! Qe administrata e qoftelargut ka vjedhur me thes, kjo eshte e ditur. Por per hir te se vertetes, nuk shikoj asnje "fakt" ketu me siper...paska rrjedh dhe "gjikand", me keq se "babasqapi". Shikon enderra dhe i paraqet si "fakte"

                                 1. L
                                  LORA

                                  Vendi yne ecen i sigurt ne progresim te pandalshem ekonomik; kete e verteton realiteti i prekshem per njerzit dhe alurimat skizofrenike te shqup-it dhe lesh-e-lise.

                                  1. S
                                   SPARTAK

                                   ju qelbsinat e vicidolit keni ngel akoma me kushtetuten e 76...ndalohen investimet e huja n shqiperi.de facto i nalonit se de jure kerkonit 50 perqinshin.o sali belaja ,kthehu ne shpelle nga ke ardhe...dhe merr dhe cecenet qe solle nga shpellat...jetoni si eremitet se per ju zhvillimi do te thote vetem vjedhje.ky i gjati s eshte perfekt....po te pakten i duken frutet e punes...midis qorrave te politikes ...eshte ai qe ka nje sy...dhe sheh,jo si ju qe mendoni vetem per xhepin tuaj.spo ta var mo likja o sale belaja,kokekembora e ka kuptu ca mostre,fshatari ,shpellari je ti.edhe pse eshte shpellar per vete....spo ben gek mek.yyyyyyyyy politikane fshatare,ed rama te pakten o cun tirone.

                                   1. D
                                    Dani

                                    Pse dukesh si hetues ti?! Po i kohes se zeze!

                                   2. L
                                    Latif Dreqi

                                    Fakti qe kelyshet e Rilindjes jane leshuar per te komentuar plot idiotesira, qe mesa duket behen nga dy tre kompjutera te zyres se propagandes se Endri Gobelsit , eshte nje shenje e mire qe kesaj qeverie dhe ketij palaço kryeministri po i vjen ngordhja. Dhe kur i vjen ngordhja sigurisht qe do te kuisë!

                                    1. K
                                     Kujdes ju te zyrave Rrezik Gazi Helmues !

                                     Latif Pordha,, hapi gojen

                                    2. x
                                     xx

                                     Coje problemin ne SPAK o rrushi i Kristaqit, mos bej gam,gam.

                                     1. k
                                      kur 3000 Euro pasuri deklaronte

                                      Rama ka thene gjithmone vetem te verteta...qe ahere kur deklaroi me pompozitet nga aty ku eshte ne foto sot se ; "Avioni i rene ne Divjake (ding me droge brenda)...ishte per te sperkatur Mushkonjat"!

                                      1. R
                                       Rama fiton perseri

                                       Po te shikosh punet e Edi Rames dhe t'i krahasosh me ato, qe kane bere saligerdeci dhe ilirspiuni me kolaboracionin e famshem te partive te qokave familjare, jane si nata me diten. Kjo i çmend zuzaret e salihgerdalles dhe ata te dudumit te katundit te Ҫepanit, qe eshte rritur me çunat e Pazarit te Ri dhe ka mesuar prej tyre se si "te kepus ne mes me te fortin, si t'i bje me te fortit, Rama s'eshte i forte, por ben si i forte" (hajde merre vesh, po deshe se çfare deshiron te thote!). Keta jane pengesa e pare dhe me kryesore se te gjitha te tjerat... Nuk kane hallin e Shqiperise, por duan te vijne ne pushtet me banalitet, me dhune, me poshtersi si zogistë, me shpifje dhe sajime, mbasi e shikojne se sa larg ka shkuar Rama!... Hallin e kane se kane mbetur pa vjedhur fonde e tendera per fisin, per kullen, per frengjine dhe duan te punesojne mitingashet, qe i lodhen neper protesta... Hallin e kane se çfare u mbetet ketyre horrave, nese i ben te gjitha punet Rama, ndersa ne te vertete nuk jane ne gjendje per te bere ASGJE te dobishme per Shqiperine dhe popullin shqiptar. Fatkeqesia jone mbarekombetare eshte se ne nuk kemi nje krah opozitar te fuqishem, te aresyeshem, te qyeteteruar, objektiv, atdhetar, te moralshem, vizionar, por kemi nje tufë horrash bredharake, qe i shkojne pas saligerdalles dhe dudumit te metajve, pavaresisht se nje pjese e kuptojne se ne ç'batak jane futur... Derisa te linde nje force politike me cilesite e permendura me siper, vendi eshte i ''detyruar'' te qeveriset nga Edi Rama te pakten edhe dy mandate te tjere... Mandati i pare i Rames ishte per te dale dhe mbyllir krizen ekonomike, qe ia la peshqesh salihorri me te dudumin me 2013. Mandari i dyte ishte perballimi me sukses i pasojave shkaterrimtare masive te disa qindra termeteve ne aksin Durres - Tirane. Sigurimi i fondeve per rindertimin e pallateve, shtepive te banimit ne fshatra te sistemuar, qendrave sociale, shkollave etj nga qeveri dhe donatore te nderuar permes nje pune te jashtezakonshme, ku protagonisti i pare dhe i vetem ishte Edi Rama, i dha vendit frymemarrje, besim dhe shprese... Menjehere pas termeteve erdhi pandemia permes Cowid19! Edhe ne kete fatkeqesi natyrore vet kryeministri Rama beri perpjekje mbinjerezore, duke siguruar vaksina, duke u solidarizuar me popullin italian me dergimin e mjekeve shqipatre ne nje ndihme vullnetare-humanitere, qe perben nje xhest te larte njerezor dhe te pershendetur nga kreu i Itakise dhe mbare bota... Aeroporti i Kukesit u vu ne funksionim nga Qeveria Rama, aeroporti i Vlores seshpejti nis fluturimet ajerore, tuneli i Llogarase, rruga dhe bay-passi i Vlores, Delvines, Unaza e Tiranes, Rruga e Arberit etj jane vepra dhe pune, qe i verbon cmirezinjte, i le pa mend dhe u rrit llapen, per te thene te pabera dhe te padegjuara nga nje gjuhe dhe mendje normale... Prandaj Rama fiton perseri, o budallenj dhe superbudallenj (pa thonjeza)!

                                       1. P
                                        Poli

                                        TAP e beri Shqiperine strategjike ..4 miliard euro ...stadkraft 2 miliard , rruga Kosoves, MSA, Nato, vizat.....minimumi..nderkohe mendoj qe BE do vendosi viza per Shqiptaret brenda 2024

                                       2. K
                                        Karmina

                                        e more Zen Haleja me 3000 Euro pasuri

                                        1. D
                                         Dani

                                         Fakt?!Qekur fjalet na qenkanfakt ?! Fakt jane ato qe i nxorri Agron shehut te firmosura neletter Rames. Fjalet afkt?!

                                         1. k
                                          koli

                                          Zoti kryeminister , njoh dhe une nja kater te vdekur qe sala ka dashur te beje korrupsion: Nje eshte ne varrezat e Tiranes, nje ne varrezat e Milanos, nje tjeter ne varrezat e Firences dhe nje ne varrezat e Bonit ne Gjermani. Kam fakyte , pyeti po te duash attje i ke(te pakten cka ngel prej tyre).

                                          1. P
                                           Petrit

                                           Dergoni gazetaret te varrezat e pyeteni kete Kanadezin dhe do shihni qe nuk genjen KM-ja.

                                           1. L
                                            Landi

                                            Do shkoj ta pyes kete biznesmenin e cdekyr dhe te provoj se Rama ka te drejte/

                                            1. F
                                             Fate

                                             Thote te verteten Edi. Per ata qe nuk besojne , shkoni e pyesmi kete biznesmenin qe ka vdekur. Ka fakte Rama , ka fjalen e ketij biznesmenit.

                                             1. T
                                              Tau

                                              Te ngrihet nje komisjon parlamentar dhe te shkoje e te pyesni Kanadezin ne varreza se tani "ka fakte" Rama. E ka vertetuar me fjalen e atij qe ka vdek.Eshte bere si Enver hoxha qe ne libra sillte vetem deshmimtare te vdekur.

                                              Lini një Përgjigje