"EU Reporter": Monika Kryemadhi pronare e llogarisë në Zvicër! Të dhënat i solli një burim anonim, do i dërgojë dhe në SPAK

17 Mars 2023, 09:17Politika TEMA

"EU Reporter": Monika Kryemadhi pronare e llogarisë në

Media me qendër në Bruksel “EU Reporter”, ka bërë një reagim zyrtar pas botimit të artikullit ku shkruhet se Monika Kryemadhi ka marrë para nga biznesmenët rusë të naftës, të lidhur me partinë e Putinit.

Mbrëmjen e kësaj të enjteje, “EU Reporter” i ka dërguar një përgjigje emisionit “Top Story” dhe tregon më shumë për investigimin e parave ruse.

Në përgjigjen e mëposhtme, Kryemadhi i ka dërguar një reagim medias në fjalë dhe mohon të ketë qenë aksionere në ndonjë kompani, apo të ketë llogari bankare në Zvicër. 

Mirëpo “EU Reporter” bën një kundër-reagim dhe insiston se Kryemadhi është praonare e një llogarie bankare në Zvicër.

Media paralajmëron se dosjen do ja dërgojë SPAK-ut në Shqipëri dhe tregon se informacionet i janë dërguar nga një burim anonomi.

Përgjigja e plotë e medias me qendër në Bruksel “EU Reporter”:

Kryemadhi ëshë përgjigjur

A) nuk kam qenë asnjëherë aksionere e ndonjë kompanie në jetën time;

B) nuk kanë pasur kurrë një llogari bankare në Zvicër;

C) nuk kemi pasur kurrë marrëdhënie financiare me ndonjë firmë apo biznesmenë ruse, përfshirë edhe ata që ju pretendoni.

Përgjigje për Kryemadhin

A) Provat e pretenduara tregojnë qartë se Kryemadhi kishte një llogari bankare në Credit Agricole Suisse SA në Zyrih, Zvicër. Kryemadhi figurohet qartë si pronarja e kësaj llogarie.

B) Siç u tha më sipër, provat tregojnë se Kryemadhi ka marrë pagesa nga Holdem dhe ka bërë një pagesë për Vradus. Të dhënat e korporatave qipriote tregojnë se në kohën e transaksioneve, Holdem ishte në pronësi të tre kompanive të inkorporuara nga Ishujt e Virgjër Britanikë (BVI): Curol Investments Limited, Vollandes Assets Corporation dhe Kealy Worldwide Corp.

Sipas Reuters, Smuzikov dhe Kaplan u zbuluan se ishin përfituesit përfundimtarë pas një kompanie të inkorporuar në MB, Balkan Petroleum Holding Limited. Sipas të dhënave të korporatave në Mbretërinë e Bashkuar, Smuzikov u rendit si me ndikim ose kontroll të rëndësishëm. 

Të dhënat e korporatave në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë gjithashtu se kompania mëmë e drejtpërdrejtë e kompanisë britanike ishte Davolia Holdings, një tjetër kompani e inkorporuar në Qipro e regjistruar gjithashtu në të njëjtën adresë si Holdem. Davolia dhe Holdem kishin gjithashtu të njëjtin drejtor, Pantelitsa Chrusostomou.

Të dhënat e korporatave të Qipros tregojnë se Davolia ishte në bashkëpronësi në një pjesë të barabartë nga Vollandes dhe Dalia Global Corp, një kompani tjetër e inkorporuar nga BVI. Prandaj, Smuzikov dhe Kaplan duhet të kenë qenë gjithashtu pronarë të Vollandes dhe Dalia Global Corp dhe për rrjedhojë duhet të kenë pasur të paktën pjesërisht pronësinë e Holdem në kohën e transaksioneve me Kryemadhin.

Nga viti 2012 deri në vitin 2022, Vradus zotëronte tregtarin e naftës të inkorporuar në Rusi, OOO Magnatek, e cila u themelua nga Vitaly Savvin. Në një intervistë të vitit 2012 me Forbes, Savvin raportoi se ai vazhdoi të zotëronte Magnatek përmes Vradus. Prandaj, Savvin ishte pronari përfundimtar i Vradus.

Pretendimet janë dorëzuar nga një burim anonim, i cili do t’i dorëzojë dosjet në Strukturën e Posaçme Shqiptare Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

15 Komente

 1. B
  Berti

  Kujt do ja dorezoje SPAK-ut berishian ?

  1. K
   Kalec Dega

   Po bunkerin e Rames do ta vizitoje ASPAK?!….. lol

   1. K
    Kalec, nga ty na vjen per te vjelle

    po, bunkerin e asaj kurves qe te ka pjelle*

   2. M
    Muuulikja baxhella e dybekut

    Rrace me te ndyre se spiuni IM dhe burri tij Muuunikja nuk gjen ne asnje cep te globit. Felliqesira te tilla , nje grope muti plot eshte familja tyre. Spiuni spiun ngelet, sigurims apo spiun rus, serb njelloj muti e plehre eshte familja Meta-Metaj-Kryemadhja

   3. S
    Shqiptari i Ilirisë

    Si gjithmonë formula është gati nga të korruptuarit dhe hajdutët tanë:Nuk është e vërtetë!Janë shpifje! Kaq mjafton dhe palo drejtësia jonë i vë kapakun! Pastaj mediat që i kanë të tyre u bëjnë makiazhin, ndërsa kopeja e hajdutërisë dhe kandidatëve për hajdutë i ndjekin nga pas nëpër daljet publike.

    1. L
     Ledina

     Le te shpresojme kesaj radhe se SPAK e meriton djersen tone, populli po pret.

     1. P
      Parruca

      Berisha ka 1 mije te zezat, por nje gje qe ka thene ai eshte absolutisht e gjetur: ky eshte SKAP dhe jo SPAK. Provat jane sheshit per shume ceshtje por nuk po permbyllet asnje dosje.

      1. M
       Mozi

       Ha ha ha ha ha!Do ti dorezoje tek Likja dhe Sala te gjitha pretendimet thuhet ne artikullin e mesiperm.A thua se SPAK-u nuk ka gjithato te dhena per veprimtarine kriminale te ketyre brenda ketij vendi ,por i duhen ato nga jashte per te filluar nje çeshtje penale ndaj gllaberuesve te ketij vendi. Sa ironi e madhe eshte kjo çeshtje.Mjer ky popull sa mban,se i ka shkuar thika deri ne palce e hesht kur sot keto vemje minimalisht duhet te ishin duke vuaajtur denimin e perjetshem,po fale fabrikes qe i prodhoi dhe i montoi keta mbizoterojne sot si "burra shteti" dhe "yje ne ngjitje" apo si Vojo Kusher.Sistemi dhe vetem sistemi sepse po keta njerez ne sitem tjeter kane vepruar ndryshe . Kjo me pak fjale eshte tallje e menderes me kete popull te pazhvilluar dhe ka kulture demokratike!Shikoni kush e perfaqeson kete populll prej 32 vitesh dhe del qarte perfundimi se perse jemi ne kete derexhe.Poshte diktatura e budallenjeve.

       1. D
        Dardani i Ri

        Dokumentet, më mirë t'ia dërgojë Saliut dhe Ilirit se Dumanit. Njëlloj është ajo punë. Dumani duket se nuk i jep dum.

        1. G
         Gim

         Fuck bastardeve...duhet puc ushtarak...ti zhduke njehere e mire keta qelbesira...

         1. 1
          19

          Po asgje ska per ti ndodh kurves .sa fakte kan kta si cift nuk ka gjithe mafia ne itali .jane familja me e uryer ne europ .

          1. F
           Fevziu artopoland i familjes kriminale Berrisha

           Do ta pranoje eshte e detyruar jane derdhje ne llogarine bankare te kryemadhit .Ajo qe nuk kane kuptuar keta injorant eshte mendimi se nuk do te zbuloheshin kjo tregone qe jane amatore si vjedhes dhe kjo justifikohet vijne nga familje qe nuk kane ditur cfare eshte nje carte bancaire . Te gjithe do kapen ne virement bancaire njeri te kapet i gjithe rrjeti del eshte zinxhir eshte mite iluzion fshehja e te ardhurave eshte mire te jesh ne rregull me shtetin megjithse kur te mbajne 42 % te rroges nuk te vjene mire

           1. Z
            Zwizerani

            e "Besoj" Monika Karakurven..ajo nuk ka nje Llogari Bankare ne Zwizer..por ka disa...vetem se deri tani del qe Zyrtarishte ka Nje.......lol

             1. a
              arqile

              Shume e sakte kjo .Monka del ne tv dhe genjen e genjen.Mire e ka se nuk i ka hyregjemb nr kembe.Tere ata burra ne Spak nju besua nje pune qe mund te vendosin drejtesine dge vendi te hyje ne Boten e qytetruar.Shprese fare e vogel.

              Lini një Përgjigje