Fatos Lubonja mbron vrasjet e 21 janarit: Prokuroria të hetojë provokuesit në protestë, ishin 300 "petrita" me shkopinj e leva

24 Janar 2023, 09:53Politika TEMA

Fatos Lubonja mbron vrasjet e 21 janarit: Prokuroria të hetojë

Fatos Lubonja i ftuar në “Open” ka folur lidhur me protestën e 21 janarit e cila përfundoi në një tragjedi me katër të vrarë.

12 vite pas nga ajo tragjedi, Lubonja vazhdon e mbron vrasjet. Ai shprehet se në protestë kishte edhe persona të cilët ishin përgatitur për të krijuar tensione. Sipas tij, drejtësia duhet të hetojë edhe këtë pistë.

“Aty kishte vërtetë një protestë socialistësh, por në krye kishte një 300-she “petritësh” me shkopinj e leva që ishin protagonistët kryesorë. Këta e bënë. 

Drejtësia dhe gazetaria duhet t’i hetojë të dyja, ndodhi ajo që ndodhi dhe u harrua pjesa tjetër.

Sali Berisha të lejonte që të digjej pak kati i parë politikisht, dhe pastaj i ngelej e gjithë pesha opzitës.

Aty pati një goditje dhe u largua vëmendja dhe përgjegjësia nga opozita që kishin këta që i çove dhe i përdore mish për top këta protestues”, tha Lubonja.

66 Komente

 1. S
  Shpenka pe Korçe.

  Ka rrjedhur komplet ky i ziu Lubonjë . Nuk ka faj , të qëndrosh në qeli 20 e kusur vjet , të ikën mendja , kujtesa e çdo gjë tjetër . Fale o zot , se është 30 vjet mbrapa në kohë . I duket sikur është ende Enveri në pushtet .

  1. H
   Halimja

   Nuk ka rjedhur Fatos Todi Lubonja, por cdo dite e me teper po verteton se eshte agjent i UDB-se dhe sherbimeve te fshehta serbo-ruse. Hallall e pake pasur burgun o plehre!

   1. K
    Kalec Dega

    Hani , hani, se ju ban mire...kuq e blu(PPSH)....LOL

    1. S
     Spiuni i baba todit

     Persers e keni trazuar kete hale,qe kuterbon ere?

     1. k
      k

      Kush e di çfarë dosje ka non grata për këtë ish-byroist. Mallkuar qoftë ai njeri që shantaxhon dinjitetin njerëzor me një pjatë supë. A.Solzheninci.

      1. A
       Alex

       Ti rrafesh policat me hunj e me leva. Nuk e di se ne cilin vend te botes policia nuk te fut plumbin.

      2. T
       Tropoja

       Ti je mendje e zgjuar Zoti Lubonja ke te drejte.E njejta metode provokimesh perdoret dhe tani ne Kosove e Mitrovice ku vet serbet duan te plagosen ose te vriten ne menyre qe te fajesohet qeveria dhe te ngrihen serbet.Eshte e njejta metode kudo e sllavo-komunisteve.Po tani ramiç ka frike se u arrestua dhe miku i tij amerikani i FBI bashkepunetor e ruseve e sa e sa rublave bashke me bashen kane frike tani ndaj kujtohen para zgjedhjeve per 21 janarin keta derdimenet.

       1. I ke pir ilacet o Tropoja...!???

       2. B
        Bureto

        Nëse do kërkohej në një farë mënyre se cili do të ishte kuptimi i fjalës 'ligësi', kjo mund të quhej 'Fatos Lubonja'. Të heqësh paralele, siç vetëm një mendje diabolike mun ta bëjë, midis një proteste popullore dhe një krimi shtetëror, i pranuar tashmë si i tillë, që shkaktoi 4 viktima të pafajshme (sot dëshmorë) dhe plagosi 13 të tjerë, protestë që për më tepër, kishte dhe një shkak/ arsye sensitive, siç ishte rasti i vidios Meta-Prifti, ku i pari si zv.kryeminister, ishte krahu i djathte i Salehut në qeveri dhe i dyti ministër i tij. Cila opozitë në Botë nuk do ta shfrytëzonte?! Dhe për këtë, pushteti duhet t'i vrasë me duar në xhepa ata që prorestojnë, qoftë dhe me hunj, sepse sipas Salehut dhe spin doktorëve të tij, të kallëpit Lubonja e co., u kërcënohej pushtet-paraja?! Dhe po munde, mos ulëri po deshe: "O tempora o mores!". Kjo sa i përket rolit që luajnë krimibelët dhe lajejtë e tyre. Ajo që është vërtet shqetësuese, në fakt nuk ka të bëjë me atë takëm i cili atë ka bërë kudo dhe kurdoherë, të mbulojë apo ta relativizojë krimin, por ka të bëjë fund e krye, me të ashtuquajturën drejtësi shqiptare. Dhe tani thirrja publike, me zë të lartë do duhej të ishte: Ku je?!?!

        1. R
         Rroft Lubonja

         O koke lpqe pse eahte logesi qe të hetohen dhe ata qe persoren dhune kundra instituteve shteterore. Pse keni frike nga trasparenca komunista bythlepires.

         1. M
          Muzaka i Ri

          Po pse cuditesh a derbardhe, nuk e kupton qe ai komandati i burgut Cara me duket e quanin ,qe torturonte te burgosurit, kesaj mendje i paska ardhur hakut. Se ky surrat nuk i eshte vrare njeri prandaj flet.

         2. M
          M

          Μοs ishin të armatosur me armë e tanke si rebelët e salësnë 98. Domosdo llapni pa pushim për çdo temë e sidomos mbroni krimet( vrasjet) pa qenë as prokuror e as avokatë të çështjeve kriminale sepse nuk u vjen ndonjë bazmata nga prokurorët e korruptuar,apo të pa aftë t'ju akuzojnë për preçedim penal në përpjekjet tuaja gjuhëgjatë me helm nepërke kur mbroni krimet ,në një kohë që janë çështje në hetim.

          1. N
           Nik

           Ke te drejte po 700000. $ e Ilir floririt ishin qetesues per ate popull ne thmi rri shtrember the fol drejt trego pak dinjitet je bere si palaco me inate personale

           1. T
            Tosi karragjozi

            Mos e gjykoni çfare ky i semure mendore thote i perdhunuar sexualishte ne burgjet e diktatorit Hoxha ky i semure nuk jetone realitetin jetone boten tjeter ate imagjinare.

            1. T
             T

             Te shikoni ju sa lloj ilacesh pi ky idjoti ne mengjes dhe drek e darke do ciditeni i ka te gjitha ngjyrat dhe llojet e depresionit prandaj lereni ne vetmin e tije se eshte gjynaf .mos ja vini re shume .

             1. N
              Niku

              Po ti kush je? Pstrusja?

             2. A
              Adnant

              Fatos Lubonja, nje plere kunder demokracise se brishte shqiptare.

              1. E
               Eri

               Ca pret prej ketij fytyre. Kur e rrasen mrene filloi tu ja fut ene babes vet

               1. a
                agim

                qe ishin 200 petrita dhe qe po shkaterronin pronen publike ,FAKT qe rama sberi asgje kur situata po precipitonte,mbase dhe shpreso te ne gjakderdhje qe ta perdorte politikisht(meqe i kish sjelle ai aty),FAKT Qe garda ka shtire ,Fakt Qe u vrane disa persona ,Fakt Qe rama qe kur erdhi ne pushtet ska bere nje mut ,FAKT( dhe mos u lodhni kot me ka apo ska gje ne dore se kur ishte opozite tha do bej namin dhe kur erdhi ne pushtet tha eshte ceshtje e drejtesise). Te dy palet i kane vrare viktimat ne menyra te ndryshme . Te dy krahet jane per burg .....po kjo eshte republike bananesh tani e 32 vjet... Te isha familjar i viktimave sdo doja ti shihja me sy as Ramen as Saliun ....

                1. !
                 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                 Zoti beri Lubonjen kur ende nuk kishte shkolle......................................... Zot na fal por nuk e meritonim kete ndyresi !

                 1. S
                  Sadam hyseini

                  Ty te beri mire trajtimi po erse te nxoren ste lane atje se ti ste hyne ne pune per as gje

                  1. "
                   "BOHOTINA"

                   Jo nuk mund te merrem me kete tip.

                   1. P
                    Pelioni.

                    Bravo ljuboviç,protestat me shkopinj e gurë janë " A " ja e demokracisë dhe ndodhin në gjithë botën demokratike ku askush nuk vritet apo dënohet për to,vetëm sistemi i Enverit dhe pasardhësit komunist po si ai 24 karatësh me emrin Sali të vret,të dhunon,të burgos po protestove ,nejse ti ljuboviç si pjellë dhe përfitues i atij sistemi,si çun blloku që ke përfituar nga blloku bashkë me Saliun e bllokut doktor asnjë herë nuk mund të shkëputeni nga blloku dhe ideologjia e tij M-L,të fala Putinit ljuboviç bashkë me vrasësin dhe genocidistin Sali .

                    1. b
                     boll er mut burgjesh

                     vetem idiote te tille dhe ca kerma shpelles i rren mendja se mundet te ndryshojne Vrasjet e i quajne ndryshe ,apo Legjitimojne Krimin ! Kta jane tipa qe s'jetojne dot me Ligjin e Drejtesine por duan nji shtet Talebanesh alla Afganistan . Mjerishte ktu nuk jeni ne vendin e duhur o mbeshtetes te Krimit . Nji Pyetje kisha per te gjithe kto Pro Kriminele : Nqs do ishte vrare ndonji i afert i Familjes se tyre , vlla ,baba,djali, ose vet ky Fiunderine e gjithe Banda e FakeAnalisteve me Pagese qe i sherbejn Krimit e Korrurpsionit ne gjthe kto 32-vite _ do ishin dakord kta filoKriminele e Talibane ??????????? Nqs Po . Priteni se e dashkeni vet .Mbas koke do ta keni ,o bij bushrash qe moret me qafre nji popull te tere ,ju degjeneratat fake Analiste qe per te siguruar rrogen tuaj shtyte kte popull ne Kaos e Anarshi ,duke kerkuar qe Ligjin ne kte vend ta beje Krimi .ju qe kerkoni Ligjerimin e Krimineleve nga ata keni me vdek vet .Ptuu kafshe . Shkoni ne Afganistan atje eshte Atdheu krimineleve Talibane

                     1. k
                      kta pseudo jan Kanceri i Shqiperise

                      kur ta ndjen plumbin ne kokat e veta kta putana analiste , do jemi kurjoze si do reagojne !

                     2. R
                      Rroft Lubonja

                      O Tema bythlepirese e Rames me intrigat tendecioze. Ku po i mbeshtet Lubonja vrasjet?? Shpifesat e komunisteve...

                      1. A
                       Arber

                       Mos je qire edhe ti ne fundkerbishte si Lubonja ? Kurvat njelloj mendojne . Jeni kolege semafori bashke me Luben qe kur u mbyll Agon Chanel.

                       1. R
                        Rroft Lubonja

                        Jam qire me motren dhe mamin tend. Tani do të qi ry dhe babin tend ne byth, posht dushit.

                       2. N
                        Nori

                        Duken moterqirat e Saliut. Ate motren ta ka shkerdhyer PD-ja edhe ti kujton se ta kane fajin socialistet.

                        1. R
                         Rroft Lubonja

                         Te kam qire motren ty, PD, PS. Ty do te qi ne goje dhe pastaj ne byth. Nori koke morri qe bythen kur e nxorri ja qiu doktori.

                       3. H
                        Himarioti

                        Fatos Lubonja, nuk ka qënë kurrë njeri normal. Tani është kafshëruar fare.

                        1. E
                         Era

                         More kriminel ua ka bërë mirë,Enver Hoxha që ju kalbi në burg juve.

                         1. S
                          Serverat nuk fshihen

                          Çfar levash ose sende të forta kishin nëpër xhepat viktimat Zoti Lubonjë?! Pse nuk u vra shoferi që shqyu derën me makin, ku nuk do kishte asnjë përgjegjësi ligjore, apo e kishin vënë vetë për të krijuar terroristi imagjinar? Dhe që ta dish ti Z. Lubonjë me gjithë atë tufën e vetëquajtur analistë, së pari arrestohet autori I krimit, pastaj hetohet shkaktari e me radhë, jo si kur u teket tufës suaj!!! Serverat nuk fshihen, pavarësisht pretendimeve, por prokurorët nga frika, nga halli apo malli nuk e kanë çarë kokën fare dhe nuk janë marrë me hetimet. Analistleshët me çështjen pse nuk është hetuar më parë dhe pse janë tallur me çështjen në fjalë duhet të merren, pa për të tjerat pa merak se i ka amerikani me zë e figurë kush ka dhënë urdhër dhe çfar kanë diskutuar dhe ku kanë pirë kafe pas vrasjeve. U rroftë emri Analistë-leshi!!!

                          1. G
                           Gaforja

                           Gjynah qe doli gjalle nga burgu ky pleher i pakorigjushem.Ne efsel vafte nje ore e me pare me gjith Sali kriminelin.

                           1. D
                            Dashnori Olimbise

                            Po thote nje te vertete ky dhe prandaj po e sulmoni. Ai qe thote te verteten eshte me i urryeri. Plato

                            1. N
                             Nori

                             Ik o bole facebook-u . Ti nuk ke lexuar kurre nje liber te Platonit , e shumta nga facebook-u ke shkuar deri tek instagrami .

                             1. R
                              Rroft Lubonja

                              Dje po flija me mamin tend ne nje krevat dhe ajo me tregonte per platonin. Ti kishe ikur te blije vazeline. Neser do me flasi per Aristotelin...

                            2. T
                             Tosi lubonja rot k... e ka pak.

                             Kam neveri te te lexoje ,po ti e ke pak dhe kete te share te te qifte KINA ne librin e shpise.Per cdo fjale qe mbron birishin e ke hak nje te share o debil lubonje.

                             1. s
                              shelegura

                              Nuk mar persiper kush ka faj. Por temos kesh ndjenjen e dhembjes te atyre qe kan hikur nga kjo jete. Kriminel me i rezikshm se ata qe hoqen kembzen ,idiot lubonja munt ta beje.

                              1. L
                               Lala

                               Ata që e futën në burg këtë dhojë mostre duhen dekoruar.

                               1. S
                                Shqiptari

                                Vetem plehrat si puna jote mund te krahasoj hetin e vrasjeve me protestuesit e dhunshem. Ne protestat e Saliut jane plagosur me dhjetra police apo e ke haruar qe nje vajze te re ju keputen edhe gishtat.

                                1. N
                                 Na myten

                                 Cfare iu ka bere Saliu disave si Lubonja qe nuk i shqiten nga bytha? Edhe ne kulmin e Enverit nuk gjeje shqiptare kaq te cmendur pas tij.

                                 1. N
                                  Noci

                                  Mos i ngaterro me huliganët r 8 janarit qe sulmuan PD,se ate dite lufta u be me hunj flamuresh kunder gazit lotsjellës dhe automatike e te gardës qe vrane njerez. Ne gjithe boten gazetaret informojnë ne menyre te paaneshme vetem ne Shqiperi shtrembërojnë faktet duke mbrojtur edhe vrasesin si puna e ketij mashtruesi

                                  1. P
                                   Pellazgu

                                   Mund të me thotë njeri ku Po I mbeshtet apo mbron vrasjet ne këtë artikull Lubonja? Lexoni dhe mendoni para se të komentoni.

                                   1. L
                                    Loni ish dashnori i Grida Sumes, oh jo, Dumes

                                    Kulmi i poshtersise! Ky pidh motre i thote vetes edhe intelektual...ky eshte me keq se krimineli vrases Salu qen Berisha.

                                    1. s
                                     shqiptar

                                     Sa here zihem kaps,shikoj foton e Lubonjes dhe bllokoj banjen.Eshte pis burre ,te kall krupen.

                                     1. K
                                      Koli

                                      Ah ti je Completamente Karrrrrr.Se kane ngel Karna si ty,me sy te shtremet,prandaj Shqipnia eshte vend numero.Po mire mo Debil i Lubonjave:Ti i trajton njerezit sic i trajtonte yt ate ne kohe te Enverit.Pse ke inat me Edin,te arrini deri ketu sa te thoni eshte faji i atyre 30 petritave qe ju leshuan kryeministrise.Po Tankun qe futi Saliu ne Kryeministri kundra Fatosit,cfare ishte per ty mor Loce.Me cikin merrem dhe une,me nje Idiot qe e ka Dhi gruja,femijte dhe gjithe fise,Ptuh rrace e qelbur.

                                      1. G
                                       Geno

                                       Nuk e lexoj kurre kete maskara. Ky eshte nje njeri i lig, i te gjitha poshtersive, ky e vuan shume qe njerezit nuk e duan e nga kjo nuk mori pushtet.

                                       1. B
                                        Bredhi

                                        Ik or felliqesire Nuk ka pas faj Enveri qe te rrasi ne Burg Ty or felliqesire.

                                        1. t
                                         tony

                                         Ake gru a ke goce a ke mbese a ke çun e nuse çuni ti qifsha te gjithe nd bythe. Po je me i felliquri i botes o plere po te ishte vrare nje nga njerzit tuaj çfare do te thoshje.Ti he nje monster qe nuk ke ngjare as nga babai jot se ai ishte king per ti je mut i felliqur qe nuk te gjindet shoku ok o plere e dekompozuar

                                         1. A
                                          Alush Gajtani

                                          O bythe lepires o njeri injorant nuk ke pak respekt per ata kater njerez qe u vrane per te mbrojtur te drejtat tona dhe ti del e llapatit si qen e pakta qe duhet te besh eshte tu kerkosh falje familjareve te viktimave dhe do i besh nje nder shqiptareve te zhdukesh nga ekrani i televizorit

                                          1. S
                                           Spac 1981

                                           ky eunuku i Sali Berishes duhet qire prap ne bythe si dikur ne kur qe ne burg dhe spiunonte te burgosurit e tjere

                                           1. X
                                            Xhulio

                                            Ju të mediave që mereni me kët paçavure, kushdo qofshi ju, që e quani veten tv publik, ngrini një studio tek spitali 5, ku intervistat e kësi lloj pacientësh, është mirë ti bëni sapo të ketë bërë serumin. Ju vet i stimuloni si të fortë, si të zgjuar, si politologë, opinjonistë, juristë, prokurorë, gjykatës, ku ç,do seanc gjyqësore, më përpara bëhet në TV, biles ka nga ata që protagonisti, fiton gjyqin, kur peshorja anon nga ana tij, dhe ai kënaqet me lug bosh. Gati shum studio në emisione, thërrasin njerëz o të pushuar nga puna, ose të larguar nga pa/aftësia ose i ka larguar drejtësia, dhe japin ide dhe këshilla kompetentësh, ku vet sa ishin nëpër detyra shtetërore kanë dështuar. Të meresh me lubonjën vetëm e vetëm se sytë dhe truri, i kan bërë autostop kujdo, që llogjikën dhe të vërtetën do ti paraqesë sikur vetëm ai, pacienti i spitali 5 di gjëndjen e dhomës 7. Turp kush mendon, se po bën emision me të.

                                            1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                                             Edhe muti i Berishës të jetë,ky do thotë është mjaltë!

                                             1. S
                                              Shqiptari

                                              Nuk ke çfare t,i besh! Haleja eshte bere per te dhjere,ndaj sa here qe hapet vjen ere qenef.Ok!

                                              1. D
                                               Drejtësia

                                               Ky Lubonja, ose eshte i semure mendor, ose urrejtja i ka veshur syte. Ne te dyja rastet, meriton izolim, se ben gjema.

                                               1. A
                                                Alban

                                                Ik more bajge..

                                                1. A
                                                 Alban

                                                 Ik more bajge..

                                                 1. A
                                                  Alban

                                                  Ik more bajge..

                                                  1. A
                                                   Alban

                                                   Ik more bajge..

                                                   1. A
                                                    Alban

                                                    Ik more bajge..

                                                    1. A
                                                     Alban

                                                     Ik more bajge..

                                                     1. T
                                                      Trimi

                                                      Artikull perçares nuk lexova gje ku po mbron vrasjet. Komentuesit fluturojne me prash ne bithe.

                                                      1. L
                                                       LUBONJA VLLAHU PLEHRA

                                                       MIQTE E MI,por ky flet keshtu se keshtu i ka thene Vllehu Rama vllahut Lubonja. Duan te mbrojne Saline ne krye te pd dhe duan ta lehtesojne!!!!! Rama e politika e zeze e tranzicionit nuk e denojne kryeministrin apo shtetin vrases por denojne me vdekje protesten e shqiptareve dhe kur ju shkon thika ne fyt!!! Perderisa Rama nuk i denon mesazhi eshte i qarte: po provuat te ngriheni te me rrezoni me force do ju vras si berisha,ne emer te ligjit gjithnje!!!!!! Ligjet e institucionet e MAFIES E VLLAHEVE GORANEVE BOSHNJAKEVE GREKERVE ETJ!!!!

                                                       1. A
                                                        Afrikani

                                                        Të qofshin Afrikaner robt, racist.

                                                       Lini një Përgjigje