Fredi Beleri intervistë nga burgu për mediat greke: Sundimi i ligjit në Shqipëri nuk funksionon

28 Nëntor 2023, 10:01Politika TEMA
Fredi Beleri intervistë nga burgu për mediat greke: Sundimi i ligjit

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri ka folur nga burgu për radion greke “Skai 100.3”, ku ka thënë se sundimi i ligjit në Shqipëri nuk funksionon.

Beleri bëri të ditur se më 4 Dhjetor do të vendoset nga gjykata nëse do të lejohet të betohet si kryebashkiak i Himarës ose jo.

“Sundimi i ligjit në Shqipëri nuk funksionon. Ligji është i qartë. Kur dikush nuk është dënuar dhe vendimi nuk ka marrë formë të prerë, kryetari mund të betohet. Opozita nuk mund të kryejë detyrat e saj në Parlament. 

Po bëhet gjueti shtrigash nga qeveria shqiptare. Kushdo që nuk pëlqehet nga Rama, përsekutohet në çdo kohë. Nuk ka barazi”, u shpreh Fredi Beleri për median greke.

Fredi Beleri pretendoi sërish se është i pafajshëm.

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës akuzohet për blerje votash.

16 Komente

 1. Q
  Qytetari i Thjeshtë

  I (ç)nderuar Brekdhjeri Fredis nga Progonati, nëse je i bindur se sundimi i ligjit në Shqipëri nuk funksionon e ke zgjidhjen. Pasi të mbarosh burgun merr plackat dhe ik në Greqi, se aty sundon ligji e mos na çaj trapin! Nuk ke faj ti o mik lumi joooo, fajin na e ka Saleh Serb Kamunisti me Like Metaqidhisin që të kandiduan ty për kryetar bashkie në Himarë. Por koha nuk harron i jep secilit atë që meriton, edhe ti prapa e ke historinë se nuk mund të harrohet gjaku i Dëshmorëve të Atdheut që i masakrove në Peshkëpi. Mos u mërzit se shumë shpejt ke edhe Birrishën aty tek 313!

  1. s
   shqip

   Vete fakti qe myslimani i konvertuar ne Greek ortodoks eshte ne burg, eshte nje prove qe ligji funksionon ne Shqiperi. Nuk cuditem aspak qe Salihu dhe Like spijuni kandiduan nje maskara antishqiptar nga ato qe quhen jashteqitje te kombit, per kryetar bashkie ne Himare, por eshte turp per himariotet qe ti shesin voten nje legeni si Fred Bejleri.

   1. P
    Prec Ulaj

    Belerin e ka shkaterruar Safet Gjici ne qeli. Do shkoj i pregatitur tek papute e Athines.

  2. 7
   76

   Per sa kohe Greqia gjen shqiptare te uritur dhe i ben te ndihen dikush, ne mizerjen e tyre edhe pranohet. Shqiperia duhet te luftoje varferine ekstreme. Jam i sigurte qe nese shqiptaret do ti ofronin grekerve rroga dhe pensione dhjetra here me te medha se ato qe marrin, nuk do ngelej greqi. bota sot flet gjuhen e parase. Por nje shtet qe flet, mendon, deklarohet dhe vetushqehet me jashteqitjet e nje shqiptari te uritur dhe analfabet qe ka blere vete ne tregun e mizerjes, sidomos perballe proceseve kaq serioze ku eshte perfshire dhe ka investuar qindra miljona gjithe Perendimi, mendoj qe eshte ne nje krize te plote identiteti dhe funksioni. Pastaj nese te tjeret vazhdojne paguajne prej 200 vjetesh egzistencen tende, kjo eshte pune tjeter, por edhe deshmi qe pa sufllaqen e te tjerve, nje shtet me kaq tru dhe i mpleksur kaq keq, as qe egziston dot!

   1. b
    ben

    Cfare flet o koqe gomari? Kush na paska paguar per 200 vhet ekzistencen? Jo ne 200 vjet, por ne mijera vjet, i kemi dale zot vendit tone duke luftuar kunder te tjereve qe kane dashur qe te na zhdukin nga faqja e dheut. Shko e lexo ndonje liber historie qe te mos flasesh brockulla. Fillo nga librat e Edith Durham-it qe te kuptosh se shqiptaret nuk e kane shitur kombin dhe vendin e tyre per para.

   2. K
    Ku ku lokja per loqet qe polli!

    Nga Aristoteli tek Ferid Bejleri

    1. r
     reti11

     Normal qe s'funksionon. Po te funksiononte, ti s'do ishe gjallë. Do ishe qysh para 30 vitesh në litar. Jevgjiti i anadollit.

     1. g
      gjynah e perdori Greku dhe la si Muti ne Shi !

      Grun e vajzen ja shkerdhejne Jevgjitet e greqise dite e nate pa pushim ,ky Hajvani me demek qe u be Grek !!!! Ptuuuuu te dhjefsha rracen e bythshiturit .S'pasken pasur as Nder e as Atdhe _o te pafytyre ,qe ju perdori edhe Jevgjit Grek e ju shkedhen famljen tani .Ha mut tan ,meqe u bere Grek !

      1. j
       janulles me rrocke bythes

       po pi te drejte ke o bythqir gjakprishur, po te funksjononte ligji ne allvania ty nashi do te te hanin peshqit diku ne fund te detit more pederast i janulles

       1. X
        Xhoni

        Bli prap vota se do dalesh, plesht i shitur boll keni fitu nga shqiptaret e ndershem, duke shit viza e pasaporta bashk me ate shulin nga vlora….far e keqe as greku sju don ju perdor, kot e keni.

        1. T
         TIRONA

         O mu. shko ne greqi !

         1. M
          Mondi Sh.Tirane

          Eshte e vertete kjo qe thote beleri,po me nje ndryshim,ligji per drejtesine nuk ka fuksionuar ne kohen e Salehut qe beleri me shoke vrau oficere e ushtare ne posten e peshkpise dhe nuk u denua e burg.Ky laro lapangjoz pas kesaj kreu nje tjeter veper penale dhe perseri nuk u denua.Ne 2023 nga Sali krimineli zgjidhet kandidat per kryebashkiak te himares,dhe ky per te fituar postin e kryetarit u kap duke paguar blerje te votave me presh ne dore.Tani thote qe ljgji nuk zbatohet,tani krimi tij hetohet dhe gjykohet jo si athere na ishte nje here nje Sali,qe u be president ,kryeminister,kretar gjykate,partije,parlamenti e cdo gje tjeter.Koha e tij tani ka mbaruar ate si belerin vetem burgu e pret.

          1. B
           Beni

           Ke të drejtë o plehre, se po të ekzistonte sundimi i ligjit ti do ishe në burg qëkur vrave djemtë e nënave dhe nuk do t'a kishe parë më dritën e diellit. Do kishe dënimin "burgim të përjetshëm" dhe jo të kandidoje për kryetar bashkie. Je bërë bashkë me Sali qenin ti....e po qelbni dynjanë.

           1. T
            Tironc 2001

            Unë një pyetje kisha, ai ligji i dekriminalizimit nuk e ka penalizuar kete Belerin ky person eshte me i denuar ne Greqi ne vitin 1995 per trafikim apo mbatje pa leje te armeve zjarrit. Si u lejua ky person te kandidojë per kryetar bashkie kur shume kryetare te tjere bashkie jane larguar pasi jane hapur petat e byrekut dhe kishin kryer krime ne Europe ose ishin denuar per 2 gram hashash apo se kishin vjedhur per te ngrene. Per kete çeshtje askush nuk flet, a duhet te kandidonte apo jo ky person i denuar me burgim ne Greqi per kryetar bashkie ne Himare. Askush se permend ne media kete gje me goje. E gjithe historia qe ky person eshte arrestuar ndodhet ne Internet, Beleri eshte1 nga 7 te arrestuar nga Greqia ne muajib 18-19 Mars vitit 1995 me nje sasi armatimi 200 metra larg kufirit Greko-Shqiptar, ne tentative per te hyre ne territorin Shqipetar.

            1. C
             Concili

             Beleri eshte nje analfabet si ne shqip, por edhe ne greqisht madje, dhe kete e ka treguar kur nuk di as kuptimin e fshatit te tij Progonat qe do ta bej grek, por ia tregonte Arian Curri tek veshi kur e harroi si ia kishin thene sesi perkthehej ne greqisht. hahaha Nuk i ka shkruar evgjit Beleri keto letra, por evgjitet e Athines.

             1. M
              Myzeqari

              Fredi,prite gjyqin se numeri i te blereve do i kaloj te 200 vetet ,pastaj kakaris si gjeli maj plehut.Mbasi te besh burgun,shko dhe beju krietar i ATHINES .

              Lini një Përgjigje