“Grevë e përgjithshme” për klubin Partizani

22 Shtator 2022, 18:50Politika TEMA

“Grevë e përgjithshme” për klubin Partizani

Nga Ylli Pata

Thirrja duke e përsëritur tre herë frazën “grevë e përgjithshme” e Sali Berishës në Parlament, krejt natyrshëm u kuptua si reagim emocional ndaj çështjeve penale të hapura nga SPAK ndaj tij.

E në këtë logjikë, sipas gjasave do të zhvillohet edhe diskutimi publik në lidhje me këtë çështje a të tjera, ku mjaft mbështetës të Berishës e quajnë “normale” që një politikan të thërrasë greva, demonstrata apo edhe revolucione, sa herë punët e tij në politikë, por edhe në çështjet ligjore po shkojnë për dreq.

E kjo është realisht një nga dramat, apo më edhe keq, që politika 30 vjeçare i ka bërë shoqërisë shqiptare, duke ngatërruar hallet e veta me ato të shtresave të ndryshme të shoqërisë.

Nëse shikojmë zhvillimet që ndodhin në Kosovë, një grevë e sindikatës së arsimit ka futur në ngërç qeverinë Kurti, e sipas gjasave do të vijmë të një zgjidhje ndoshta jo të pëlqyeshme për palët, por në fund të fundit të negocueshme.

Kosova, një shtet i ri, ka trupa shoqërore të gjalla dhe mjaft aktive si sindikatat, apo shoqëria civile, që jo vetëm shkundin politikën e lartë, por i japin nxitje opinionit publik, duke prodhuar zgjidhje që shkojnë në favor të njerëzve.

Ajo thirrje e dëshpëruar e sotme e Berishës për “grevë e përgjithshme” është fiks apoteoza e një tharjeje që i është bërë shoqërisë shqiptare, duke e polarizuar aq shumë, sa ka krijuar “ushtrinë e militantëve” ë rreshtohen sipas preferencave, ndërsa “pjesa e heshtur” rri e vështron.

Në vitin 1991, ishin sindikatat që e afruan pushtetin e Partisë Demokratike, nëpërmjet grevës së famshme të minatorëve të Valiasit. Të cilët rrëzuan qeverinë e Fatos Nanos dhe detyruan Ramiz Alinë që të pranonte zgjedhje të reja të parakohshme në marsin e vitit 1992.

Por ai ishte suksesi i fundëm i madh e i vogël i sindikatave. Pasi PD mori pushtetin në vitin 1992, pati shkarkime masive nga puna në administratë apo ndërmarrjet e mbetura shtetërore, sipas nenit famëkeq 24/1, por asnjë sindikatë nuk mbrojti të larguarit.

Grevat e minatorëve të Bulqizës, të punëtorëve të uzinave ushtarake, por edhe të tjera u shtypën me dhunë, duke e kthyer lëvizjen sindikale në Shqipëri, në një fantazëm.

Grupet kryesore sindikale në vend u kthyen në pronarë e administrator të pasurive të patundshme, ngaqë ndanë ish-shtëpitë e pushimit të komunizmit, duke asfiksuar, shkatërruar një nga organizmat që ka një shoqëri e hapur dhe vibrante.

Të drejtat e punonjësve, mësuesve, mjekëve e infermierëve, apo edhe operatorëve të industrisë dhe bisnesit gjithë këto 30 vjet u ka dalë si tutor ose politika, ose sipërmarrësit që tregohen si babaxhanë dhe e konsiderojnë veten si baballarë të personalit të tyre.

E pikërisht kjo logjikë, kjo politikë, e ka kthyer shoqërinë shqiptare në një gjendje kaq të rëndë, e cila ushqehet vetëm nga egërsia që vjen nga tribuna e parlamentit apo edhe panelet e darkës.

Nëse sindikatat, organizatat e biznesit, studentët, mësuesit apo personeli shëndetësor do të ishte organizuar gjithë këto vite, ata vetë do të ishin aktorë të zgjidhjes së problemeve të tyre. Nëpërmje imponimit sindikal, presionit publik, grevave apo edhe protestave do të kishim zgjidhje më të lehtë të një mijë shqetësimeve që proekupojnë shoqërinë shqiptare.

Por elita politike tek ne nuk e ka dashur këtë, pasi ka preferuar ta lidhë fatin e njerëzve vetëm tek vetja e tyre. Ata të punësojnë, të heqin nga puna, të gradojnë, të bëjnë pedagog, doktor shkencash, të japin diplomë pa shkuar në shkollë, duke e banalizuar kaq keq klientelizmin, sa sot ka një copë të madhe të shoqërisë, e cila nuk ka punë fare me politikën. Përvçse ditën e votimit. Dhe është ai që quhet “elektorati gri”, fuqia e të cilit gjithnjë e më shumë bëhet me e fortë, edhe kur politika si në rastin e sistemit zgjedhor aktual, e ka më të lexueshme situatën.

Por pas ditës së votimit, nëpërmjet zgjedhjeve, nuk ka asnjë amortizator social që të lëvizë gjërat. Është vetëm politika, e në rastin aktual është shtresa më e kontestuar dhe jo popullore në vend-elita 30 vjeçare.

Metamorfoza e thirrjes së sotme të Berishës tregon pikërisht fundin e një epoke, e cila do të mbyllet së bashku me dinosaurët, për një riformatim të ri jo vetëm të politikës, por në radhë të parë të shoqërisë.

Që grevat i bëjnë punëtorët, protestat studentët, demonstratat organizatat e shoqërisë civile, për kërkesa më të rëndësishme sesa “largim të qeverisë” apo “nuk ka zgjedhje me Edi Ramën”….

18 Komente

 1. D
  Dani USA

  I Lumte kur ne nje shtet me ligje te neperkembur pse te mos te bibilis ai lloi funderine,me nje qeveri te pa afte minjet hedhin valle.

  1. k
   k

   O sali,ti shko perpara me familjen non grata,se ne kemi pune.

   1. k
    kirurg

    Shumë saktë. Kujto Ramën kur i ftonte investitorët e huaj të vinin në Shqipëri, se këtu "nuk ka sindikata të punëtorëve"...

    1. N
     Nici

     Greve te pergjithshne per interesat tua? Jo jo, nuk ban vaki. Kush ije ti? Me lan diten e punes per ty? Jo jo, nuk ja vlen. Ke met vetem me koh.

     1. B
      Bardha

      Nje fundrine kriminel dhe biri i Sheqere Karaxhixhit endrron per greva per te shpetuar bythen e sheqeres dhe apes argjita

      1. H
       Hamut shpellar karakurva serbe

       plumin gojes se birit te bushtres se shpelles zgjidh ngercin Politike ne Shqiperi

       1. S
        Shqiptar

        Ti e ke vendin ne qeli familjarisht

        1. Çekiçi

         Sali jo grevë e pergjithshme Por burg per ty Ilirin dhe familjet tuaja kriminale vrasese dhe grabitse te pronave te shqiptareve

         1. L
          Luli

          Mos u merni shume me kurven serbe te vicidolit,dhe me cobanin e cepanit,po dokumentoni krimet mire,se e zgjidh tjeter kush te ardhmen e tyre,keta jane organizate kriminale,me shume tentakula,po me shume probleme,qe i kane dale per zot me pushtet,po tashti pushteti ka marre fund per ta,vetem burgu eshte i lirshem.

          1. G
           Greve Koqesh ne vrymen e B se shpellarit

           gjithe Bolet Greve ne vrymene bythes se sakeh hamut shpellarit ! Uahahahahahahahaa Karakurva e Pederasteve po pregatitet seriozishte me u shkerdhy ne Rec

           1. H
            Hajdutet kakarisin eja mblidhuni ketu ketu.

            Mblidhuni atje ku thote bajga Sali se i ka pronat e Sheqeres .Hapu dhe dhe merri njerezit me bisht qe ndotin ambjentin.E kane vjedhur kete popull ne maksimum dhe tani kerkojne drejtesi.

            1. G
             Gjergji

             Te marten ne SPAK, hyn derr e del sallam mortadel.

             1. L
              Loku

              Te gjitha thirrjet i ka bere Saliu. Revolucion, mos bindje civile , greve por asgje behet. Nuk e pjerdh njeri Saliun se cfar thote. Ka degradu fare dhe bertet e prrallis cdo dite por nuk e degjon njeri.

              1. a
               alphade

               O zoti Ylli : “Ketu prehet Donkishoti, ish aq I mire dhe aq i zoti sa qe boten mbrapsht desh ta kthen- te dhe me USHTE ta mberthente “ Me tej: “Ketu prehet Risinanti (Berisha) barin qe i dha i zoti asnjehere s’e kulloti “ Me tej: Imzot, i thote Sancho Donkishotit,nuk jane ushtri por mullij me ere dhe shakuj me vere….! Kjo eshte CV- ja e mjeranit te Vicidolit ! Me sa du- ket e ka kuptuar se i ka ardhur fundi ! Dhe qenit kur i vjen ngodhja shkon e pshurr ne deren e xhamise ..!

               1. Z
                Zhaba

                Same shit different day!!!!

                1. L
                 Llazi usa

                 Po c’fare sindikata ka more, Gezim Kalaja zagari Saliut, tani ka dale i biri bene politik ne partine e Saliut, e motra po ashtu.

                 1. a
                  arsen

                  Si vjen verdalle sali si kokrra e legenit. A tu mbyllte ajo buce njehere e pergjithmone o haleja e tropojes!

                  1. F
                   FATMIRI

                   DUHET QE TE VIJN PAS TEJE DHE SI THUA TI PER ZULLUMET QE KE BER O GRUAQIR TI DHE PLUMBIN E KE PAK TE QIFSHA RRACEN RRAC E SHKERDHYER SERBE

                   Lini një Përgjigje