Kroaci-Shqipëri drejt njohjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore, Rama: Përfitojnë rreth 3000 shqiptarë

22 Shtator 2022, 14:29Politika TEMA

Kroaci-Shqipëri drejt njohjes së kontributeve të sigurimeve

Shqipëria dhe Kroacia përfunduan raundin e parë të negociatave për marrëveshjen e sigurimeve shoqërore.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se nga njohja e viteve të punës do të përfitojnë rreth 3 mijë shqiptarë që punojnë në Kroaci.

“Shqipëria dhe Kroacia përfunduan raundin e parë të negociatave për marrëveshjen e sigurimeve shoqërore.

Pas përfundimit të procesit teknik do të ndiqen të gjitha procedurat për ratifikimin e kësaj marrëveshjen.

Rreth 3 mijë shqiptarë që punojnë në këtë vend do të përfitojnë nga njohja e viteve të punës”, shkruajti Rama. 

18 Komente

 1. a
  alesio

  rama ka ber shume per emigrantet shqiptare. ndjehemi mire per kete gje

  1. e
   erta

   shoh qe gjithmon qe kryeministri ben pune te mira sic eshte edhe kjo e ndihmes se emigranteve shqiptar ne kroaci

   1. A
    Arber

    Shpresojm qe ky proces te finalizohet sa me shpejt

    1. O
     Ori

     Nje e mire qe i behet te gjithe shqiptareve qe jetojne atje

     1. J
      Joana

      Kjo marreveshje eshte shume e rendesishme sepse do te perfitojne shume shqiptare qe jetojne ne kroaci

      1. T
       Tea

       Shpresojme shume qe ky proces te perfundoje shume shpejt

       1. O
        ORLI

        Cdo ndikim sado i vogel e ndihmon njeriun te ndihet mire kjo eshte nje negociate per tu vleresuar

        1. A
         Athin

         Bravo i qofte tket ta beje me tgjitha vendet

         1. E
          Elsa

          Ishte nje lajm shume i mire per te gjithe ne dhe ne marrveshje e rendesishme per vendin tone.

          1. R
           Reda

           Urime per te gjithe shqiptaret qe punojne ne kroaci kjo marrveshje do te sjelle lehtesime per te dy vendet

           1. T
            Turi

            Nje ndihme shume e madhe per qytetaret kroat qe jetojne ne shqipri

            1. G
             Goni

             Shpresojme te mbyllen sa me shoejt fazat

             1. T
              Tori

              Lajm shume i mire per te gjithe shqiptaret qe jetojne ne Kroaci

              1. J
               Joni

               Fale Edi Rames po vijne gjithe keto vendime te mira

               1. I
                Ilda

                Lajm fantastik per shqiptaret qe punojn andej se lodhja do iu shperblehet me kete gje

                1. I
                 Ilmi

                 Keto jane narreveshje shum pozitive e skish si ndodhte ndryshe se kshu esht kur rama sdi mu ndal se punuari

                 1. L
                  Leonardi

                  Lajm pozitiv ama i paqarte , i paqarte ne aspektin se kundrejt kujt i drejtohet marveshja .....dhe se cili shtet duhet te derdhi kontributin ndaj kujt shteti....psh. une punoj per 30 vjet ne emigracion po kam dhe 10 vjet ne Shqipri ....nese shteti ku jam tani i njef vitet e Shqiperise , gje qe me duket shume e veshtire , megjithate themi nese , atehere plotesisht dakort , nese shqiperia thot nemani mua kontributin e tij dhe i nxjer une pension ketej , dmth ne Shqiperi atehere ku eshte fitimi ?????? Punova per 30 e me shume vite jashte te mare 180 mije lek te vjetra ose dicka me shume ???????.Dhe keshtu jane te dyja shtetet te kenaqura , dhe Shqiperia se mbush arkat e saj me kontributin tim , por dhe shteti ku punova ne emigracion , se heq dore nga derdhja e pensionit tim te larte ....Sme intereson ....marveshjet te mira jane , vec duan sqarime , dhe sqarime te plota qe njerzit te mos dizinformohen pa qene nevoja ...tung

                  1. j
                   joni

                   gjithmone marreveshjet e duhura me shtetet fqinje per zhvillimin e Shqiperise ne arenen nderkombetare

                   Lini një Përgjigje