Sulmet kibernetike, Balluku: Ishim të papërgatitur, por e përballuam siç duhet. Ne nuk kemi mbrojtje të avancuar

22 Shtator 2022, 12:41Politika TEMA

Sulmet kibernetike, Balluku: Ishim të papërgatitur, por e

Zëvendës kryeministrja Belinda Balluku iu përgjigj deputetit demokrat Ervin Salianjit, i cili i kërkoi transparencë sa i takon sulmeve kibernetike.

Balluku deklaroi se hakerët kanë qëndruar në sistemet tona 14 muaj, por kanë qenë të padukshëm dhe qëllimi i tyre ka qenë fshirja e çdo të dhëne, por kjo nuk është arritur. Sipas saj, ishte e pamundur për ne që të përballonim sulmin e mirëorganizuar në katër burime të ndryshme.

"Sulm i paprecedentë dhe ka pasur për synim fshirjen e të dhënave, ka nisur si sulm për të marrë të dhëna dhe për të tregtuar ato, por më pas është transformuar në një sulm që duhet zeroclear. Cfarëdo të thoni për narrativë e kuptoni se me çfarë po përballet ky vend.

Salianji e vlerësoj, thatë nëse duhet bashkëpunimi jonë jemi këtu. E vlerësojmë. Na duhet të shikojmë mënyrën e organizimit. 180 mln s’kan të bëjnë me cyber secytyri,  kanë të bëjnë me investimin për të digjitalizuar. Shqipëria ato para i ka harxhuar në 9 vite për të digjitalizuar vendin, sot qytetarët për të kryer çdo aktivitet që kanë lidhje me kërkesat e tyre në administratën publike s’ka nevojë të presë në radhë.

Sot merren dokumente në kohë reale me anë të telefonit. Do fillojmë të reflektojmë dhe të investojmë në cyber security. Kanë qëndruar në sistemet tona 14 muaj, po se kanë qenë në shadoë mood, kanë qenë të padukshëm. Nuk kemi sisteme të avancuar, nuk kemi qenë të përgatitur për attack të këtij niveli.

Mos kujtoni që nuk kemi qenë nën sulme të ndryshme, hakërruesve amtor dhe profesionit dhe i kemi përballur me sukses. Kjo ishte e pamundur për ne që të përballonim sulmin e mirëorganizuar në katër burime të ndryshme", tha Balluku.

6 Komente

 1. B
  Bashkim

  Cfare perballove moj kare?! Apo ti je e virgjer, por thjesht qe je pak me barre.

  1. V
   Vfc

   Po ti më llaçkë nimfomane më apo shterpë ...

  2. s
   systemd

   eeee me Balluke. Jeni bere me keq se te PD, keni filluat te besoni edhe budallewey qe nxirrni nga goja Thuaj me mire qe jeni deshtake e te pa afte. Normale, keto pune duan njerez te shkolluar e jo individe te punesuar me nepotizem partiak.

   1. v
    vlora.vlora

    Gojorja Balluku ,cfare ke perballuar ti moj buce rilindjes ,te dhenat pesonale te shqiptareve po shiten anembane ,u shkarkua ndonjeri u mor per procedim penal nga prokuroria jo ,ju mbron Nato juve ,tani cfare e ka radhen ndonje rakete ,po pastaj moj kurve ,cdo thuash ,prape na mbron nato

    1. V
     Vfc

     Të dhënat tuaja ju a shiti FIK dhe ata në rrëzilikje . Çuditërisht nuk po lehin aq dhe po flasin që pas buallit të suksesshëm qëndron një Hostenë e fuqishme .

    2. a
     analfabeti i salehut

     po ike moj funderine se na keni kthyer ne gazi i botes...yyyyyyyyyyyyyyyo prostiotute e mutit

     Lini një Përgjigje