Yuri Kim: Enver Hoxha u përpoq të helmojë miqësinë mes shqiptarëve dhe amerikanëve

22 Shtator 2022, 10:04Politika TEMA

Yuri Kim: Enver Hoxha u përpoq të helmojë miqësinë mes

Ambasadorja Yuri Kim deklaroi ditën e sotme se marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-së, u tentuan të shkatërroheshin në periudhën e regjimit të diktatorit Enver Hoxha.

Gjatë eventit që po zhvillohet në Tiranë në kuadër të 100 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve midis dy vendeve, Kim u shpreh se edhe pas 31 vitesh ka edhe shumë punë për të bërë për marëdhëniet e dy vendeve.

“Regjimi i Hoxhës mbylli vendin dhe u përpoq të helmojë miqësinë mes shqiptarëve dhe amerikaneve.

Në vitin 1991 pati një fillim të ri. Edhe pse kam parë me mijëra herë fotografi, ende më prekin shumë fotot e 300 mijë shqiptarëve.

U mblodhën në sheshin Skënderbej për të thënë se ne jemi me ju, për të dëgjuar sekretarin Baker se liria funksionon.

31 vite pas rënies së komunizmit mbetet ende shumë për të bërë. Mendoni sa shumë kemi përparuar”, u shpreh Kim.

10 Komente

 1. E
  Erzeni

  Hoxha te tregoj vendin dhe s te la as te beje peshqesh per grekun e serbin tokat e shqiperise, sic kishe bere me pare...e as ta ktheje shqiperine ne bordellane sic e ke kthyer sot...Ok ?

  1. D
   Detari

   kerkon me shum leka kjo aziatikja?

   1. P
    PARTIA

    AMBASADORJA TE SHOHE NGATERRESAT QE PO SJELL E FAKTIN QE SHQIPTARET PO SHFAQIN PAKENAQESI KUR AMBASADORJA MBRON PUSHTETARET E NUK KRITIKON SKANDALET E QEVERISE, NUK KA PUNE AJO ME RREGJIMIN E HOXHES QE E MBAJTI VENDIN TE PAVARUR DHE QE PRODHONTE BUKEN NE VEND, AUTOBUS E GJILPERA, HIDROCENTRALE ETJ DHE NUK MERRTE NDIHMA SKLLAVERUESE QE PASTAJ TE THOSHTE AMIN EDHE PER MUXHAHEDINET, AFGANET ETJ SHQIPERIA ISHTE E PAVAVARUR!!!!!!!

    1. R
     Rrofte usa qe hoqi lulin dhe riktheu kriminelin sa

     Enveri e helmoi miqesine dhe erdhi nje komunist me fanatik si saliu dhe e perdhunoi miqesine.... Megjithate kete perbindesh e krijuat ju ambasadoret per te keqen e ketij vendi dhe populli.

     1. L
      Lule o Cha Pao Hi

      Atje qe mbanim 20 Oligarket e Kuq ,ameriqa e elez biberit na ngarkoi 200 mije te tille.Dhierokraci tip Pasmaqiu,Mane,kastrati,dhe buburreca Shteti hajduta vrases,sali,fatos,ilir .edvin.ore Kjo dhierokracia e ketyre hoqi Teta Nexhin e na solli Teta Lilin,Teta,Linden e Qelbesire Munika….faleminderit u ngopem ,Kur dhierokracia vjen nga ambasadoret qe jane nenpunes cfare shprese te kete Shqiptari. Mos te dergojne para emigrantet Njerezit vdesin si pleshtat .te prisnim ndihen e Amabasadoreve do kishim vdekur me kohe.Shteti qe pret ndihmen e tyre shikoni se cfare Shteti ndertuan a ka njeri te krenohet me Shtetin e amabasadoreve e te Hajduteve qe hane bashke ato qe vjedhin.ik o Zonje e kap ndonje vend tjeter se neve na rregullove Faleminderit dhe prapa diellit

      1. D
       Dreri

       Per hir te se vertetes, Enveri ju kerkoi ndihme per popullin ne 44, dy here, por ju nuk kthyet asnje pergjigje....Dy letra....Nejse, te shkuara te harruara. .... Sa per ty...po te na kishit kaq miq, do na sillnit ca vaksina ne kohen kur shqipot po vdisnin si pulat... Nejse, te shkuara te harruara... Me mire lere historine, se nuk eshte shume ne favor...

       1. k
        kujt i duhet te tilla Brockulla sot !

        cfar absurditeti ne Politike

        1. H
         Halle mbi halle

         I duhet dhuruar një kashore për ditëlindje se ngjan edhe me atë kooperativisten me dua gruri te 100 lekshi (v) do porositur miku i logël Tik Uni .

         1. t
          taras bulba

          Ketu zonja ambasadore ja ku futur pordhes ,seshte gje e keqe te lexosh historine sic duhet dhe jo si te intereson , Enver Hoxha ishte asnjanes , as me ju dhe as me Ruset , kur pa qe ruset ja kishin me te hedhur i shpori ....ju po nuk e ndihmuat ne vitet e para te clirimit , vec bete ceshte e mundur ta rezonit , pa qene nevoja dhe pa ju prekur interesat ....... keshtu qe nga jeta asnjanesi eshte neutral dhe nuk eshte e nevojshme ta quash te keq dhe helmus ...... Komentuesi me inicialin "Dreri " ka bere koment brilant , ju kerkoi ndihme dhe nuk ja dhate .....gjithsesi ne ketej nga Shqiperia e vogel kemi nje shprehje te goditur .....une te vras , po kostat do teti ruaj .....keshtu dhe Hoxha me ju amerikanet ......nuk kishim mardhemie ama nuk iu shpori .....pa punet e veta , i mire i keq , qe i miri dhe i keqi yn , nuk ju beri dem juve ......

          1. N
           Nokja

           E nderuar Zonja Ambasadore e SH.B.A- ve Juri Kim ! Si ka mundesi qe Ju dhe Shteti Juaj kane pranuar qe Spiunat e Diktatorit Hoxha kane 32 vjet qe tallen me poullin me pro Amerikan ne bote cdo te thote kjo per Ju dhe Qeverine Tuaj ????!!! Faleminderit per mirekuptimin .

           Lini një Përgjigje