Rama publikon fotot nga New York: Në Harvard Club për të diskutuar mbi sfidat dhe përgjigjet shumëpalëshe për paqen

21 Shtator 2022, 17:21Politika TEMA

Rama publikon fotot nga New York: Në Harvard Club për të

Në New York, SHBA vijojnë eventet në kuadër të sesionit të 77 të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Kryeministri Edi Rama mori pjesë në një prej takimeve të nivelit të lartë, me krerë të shteteve dhe qeverive, ku u diskutua ndër të tjera për aktualitetin në Ukrainë, situatën energjetike dhe sulmet kibernetike, mes të cilëve edhe sulmet e shumëfishta ndaj Shqipërisë.

‘New York - Në Harvard Club për tryezën e diskutimit mbi sfidat dhe përgjigjet shumëpalëshe për paqen, sigurinë dhe krizën energjetike’,- shkroi Rama.

Kryeministri Rama bëri një panoramë të situatës së përgjithshme ku informoi se së fundmi sistemet digjitale të qeverisë shqiptare u sulmuan nga Republika Islamike e Iranit, përfundim ky i arritur pas një ekspertize të detajuar të skuadrës Microsoft dhe skuadrës së agjencive të specializuara amerikane.

Për këtë, arsye shpjegoi kryeministri u ndërprenë në mënyrë të menjëhershme marrëdhëniet diplomatike me Iranin. Kryeministri tha ndër të tjera se i gjithë rajoni po përballet me sulme të kësaj natyre, përfshi këtu Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri Rama ritheksoi mbështetjen e palëkundur të Shqipërisë ndaj Ukrainës, ndërsa sa i takon diskutimeve mbi krizën energjetike në shkallë globale, kryeministri theksoi se Shqipëria nuk varet nga gazi rus por bazohet 100 % në energjinë e burimeve hidrike.

 

32 Komente

 1. H
  Henri

  Nje takim i rendesishem zoti rama vazhdoni keshtu

  1. A
   Andi

   I vetmi kryeminister qe punon kaq fort ne politiken e jashtme respekte

   1. S
    Sofi

    Hallall Rama nje nga kryeministrat me te mire

    1. K
     Klodi

     Rrespekte per Ramen fal punes se tij ai merr pjese ne keto takime te rendesishme per vendin tone

     1. A
      Alban

      Imazhi i shqiperise ka ndryshur ne arenen nderkombetare dhe e gjitha kjo fale politikes se jashtme dhe diplomacise se kryeministrit

      1. L
       Leeds

       Koment I paguar me byreqe .Shqiperia eshte nje Hale dhe ti je muti qe qelb internetin.ikni ore debila te paguar .Ne Shqiperi edhe gomaret jane te korruptuar.droge,vrasje,rrembime vjedhje.perdite ne faqet e para ketu ne angli..Lideri boteror nuk ben dot Shtet me 1 milione pleq qe i kane mbetur kujton se bota eshte Partia socialiste ti mashtroje Rama me barcoletat e tij bajate.Rama.saliu,fatosi,Iliri jane qynefi i shqiperise

       1. Z
        Zagali

        Leeds,na çave bythen me ate komentin tend idot.

      2. L
       Luan

       Presim vetem lajme te mira dhe politika te perbashketa kombetare per perballimin e krizes qe ka rene prej luftes se padrejte qe po zhvillohet

       1. L
        Lida

        Ama te tilla supme e fircojne akoma mshum sigurine dhe mbrojtjen e tdhenave

        1. O
         Olti

         Keto mbledhje diskutime jan produkt i punes se mir te qeverise

         1. T
          Taulant

          Po ik o kerric se nuk merr vesh nga Harvardi shiko per ndonje tender andej nga katundi . Kjo eshte puna jote lere shkencen e kulturen se ti ke mbetur akoma ne shpell.

          1. B
           Berti

           Patjetër suflaqe, dhe vetëm suflaqe. Rrofshin patronazhistet deri në 90 enveriste, më pas Saliqiste, Nanoiste dhe tani Sureliste. Hajde të na rroje sulltani i rradhes.

           1. J
            Joni

            Presim lajme sa me te mira nga ky takim

            1. O
             Olti

             Sa lart keni arritur zoti Rama jeni fantastik

             1. T
              Taulant

              Keta koqet patronazhist komentokan te organizuar ne grup.

              1. T
               Tani

               Shpresoj te shkojne mbare bisedimet

               1. B
                Bati

                Vazhdoni dhe mos ndaloni perpjekjet per paqe ne ballkan

                1. K
                 Klodi, Endri, Andi, Henri, leshi preshi persheshi

                 Hahahah Kur i gjati takohet me Alex ne Amerike, sufllaqexhinjte vendosin emra meshkujsh ketu ne komente qe t’i hyjne ne zemer Lexit. Cfare laviresh qe jane keto sufllaqelepireset

                 1. R
                  Runi

                  Ka lezet ta shohesh liderin tend ne keto mbledhje jo si dikur qe takonte sala berluskonin dhe u bente gazi i europes

                  1. L
                   Lando

                   Shume produktive eshte te marresh pjese ne keto organizime e sidomos kur diskutohet per energjine

                   1. E
                    Eri

                    Eshte nje arritje e madhe per shqiperin qe te jete ne ate tavolin dhe ju jeni ai qe e keni bere te mundur kete bravo

                    1. J
                     Jani

                     Po e coni shqiperin cdo dite e me larte dhe kjo eshte per tu vleresuar

                     1. T
                      Turi

                      Progresi i politikes se jashtme nji obigmim i realizuar me sukses

                      1. G
                       Goni

                       Amerika ka qen gjithmone vend mikprites i liderve non grata

                       1. m
                        miri

                        takimet e duhura ne kohen e duhur gjithmone per te zhvlluar vendin me hapa te rendesishem

                        1. T
                         Taulant

                         Rama ka percjell dhe do percjelli gjithmone mesazhin e paqes dhe per kete ka luftuar gjithmone. Tashme rrethohet me te vertet nga njerez te rendesishem

                         1. m
                          marjo

                          me vjen mire qe behen keto takime per te mbajtur te tilla marredhenie me shtetet fqinje

                          1. A
                           Astrit

                           Me te vertet gje e mire qe merrni pjes ne takime e diskutime te tilla qe e ndihmojn shume jo vetem vendin tone por te gjith duke ruajtur paqen

                           1. r
                            romario

                            si gjithmone takimet e duhura per ti mbajtur marredheniet e mira me shtetet fqinje

                            1. m
                             marko

                             si gjithmone mbajtja e marredhenieve te duhura me shtetet fqinje

                             1. B
                              Bumbum

                              Epo të flasi Bojaxhiu per muhabete energjie domethën se aq keq jemi nga intelekti si komb se I bie që më mir shpjegon nji Bojaxhi se nji expert. Vetëm ne komunizmin e ri demokratik allashqiptarshe udheheqin hajdutët. Imoralët , perversët dhe idjotat ushtaët e tyre që bien heronj per milionat e shefit. Njerz kot . Jetoni se ajri ësh falas. Mëndjen vetëm për të vjedhur. Edhe thashetheme si kto të temës

                              1. s
                               sonila

                               O idiote, Po cfare po japin mend ne bote, ka mbetur ndonje gje qe pritet ta zgjithe Rama???? Te qeverise vendin e tij mire dhe te prosperoje, se po e vjedhin si te babezitur e nuk po mbetet gje ne kembe!!!! Edhe turku qe e dogji e i vu zjerre, la dicka me shume!!! KUSH JANE KETA IDIOTE QE SHKRUAJNE ATO LAVDERIME, NJEREZ QE PASUROHEN NE QEVERI??? IDIOTE QE THONI LEVDATA E QE JENI VERBUAR !!!!

                               Lini një Përgjigje