"Je arrogante apo e paaftë?!", Tabaku përplaset me Ibrahimajn në Kuvend: Po silleni të gjithë si piktorë!

30 Mars 2023, 12:23Politika TEMA

"Je arrogante apo e paaftë?!", Tabaku përplaset me

Deputetja demokrate Jorida Tabaku është përplasur sot në seancën plenare me ministren e Financave, Delina Ibrahimaj.

Gjatë interpelancës për fondin e rindërtimit, Tabaku tha se ministrja Ibrahimaj pyetjes së saj sesa ka kushtuar ky proces, i përgjigjet me foto.

Tabaku nuk i ka kursyer as ironitë, teksa kapi gafën e bërë nga ministrja, kur tha se nuk morën kredi të butë pasi pas tërmetit u bënë gati për pandeminë.

Tabaku tha se ministrja ka aftësi edhe të parashikojë se çfarë ndodh se cilat janë gjëmat që do ndodhin në vijim.

Shpresoj që të ketë qenë një lapsus ai i ministres, dhe shpresoj të mos i ndodh gjë këtij vendi, por ministrja është kaq largpamëse sa parashikon dhe shumë gjëma që mund të ndodhin në vijim. Si mund t’i përgjigjet një pyetjeje sasa kushton, me një fotografi? Si mundet dikush që duhet të mbajë përgjegjësinë për buxhetin e shtetit, të sillen të gjithë si piktorë? A kemi shtetar apo jo? Arroganca dhe paaftësia nuk mund të jenë arsye që të abuzojmë me buxhetin e shtetit dhe për qëllime elektorale. Kjo ka ndodhur edhe me procesin e rindërtimit.

Nga Laçi më thanë se qytetarët që nuk kishin votuar për PS nuk janë dëmshpërblyer pas tërmetit. Pyes sa ka kushtuar procesi i rindërtimit  dhe thotë se i çuam në hotele me 5 yje? Kë duhet të pyes unë? Si ka mundësi që është tenderuar 1.2 mld euro ndërkohë që siç tha ministrja janë paguar dhe shpenzuar rreth 700 mln euro… unë thash 400,  po qënka dhe më e lartë.  Kush mban përgjegjësi që ka hapur tendera dhe ka proceduar kur fondet nuk kanë qenë në buxhetin e shtetit?

Nga vendosja e kritereve për tenderat e rindërtimit, kanë përfituar vetëm 11 kompani. A ke keni ndonjë lidhje me ato kompani që kanë përfituar? A ka lidhje ish zv.kryeministri me ato kompani? Kjo ka ndodhur këtu, keni përdorur fatkeqësinë për biznes. Pati mundësi të parashikojë pandemisë dhe të thotë që pas tërmetit u desh të pëgatiteshim për pandeminë dhe ndaj si morëm kreditë e buta, ku e dije se do vinte pandemia?!

Raporti i OSBE/ODIHR por dhe raporte të tjera kanë thënë se është përdorur për arsye elektorale… kush mban përgjegjësi për bërjen biznes, për kërkimin e votës për jetën e shqiptarëve? Duhet të kesh kurajo të vish këtu dhe të thuash që ‘po procesi i rindërtimit kushton 43 mln për 2023, nevoja tha është 42 mld lekë’.

Por e dini sa ka llogaritur programi buxhetor afatmesëm? 0! E dini sa ka llogaritur buxheti i shtetit? 5 mld lekë! A je e paaftë po je arrogante nuk e di?! Atëherë ku do i gjesh këto para?!”, tha Tabaku.

Ministraja e Financave Delina Ibrahimaj iu përgjigj akuzave të deputetes Jorida Tabaku për mos transparencë për fondet e rindërtimit.

Ndihem e keqardhur që në të gjithë përgjigjen dëgjova vetëm paaftësi arrogancë e zgjedhur e pazgjedhur. Pra të mos merremi me kush ka zgjedhur dhe si ka zgjedhur. Po recitoni shifrat dhe nuk dëgjoni. Po thoni të pavërteta! Ishte e nevojshme që ndërhyrja të ishte emergjente. Ndihem e qetë për zbatimin e ligjit për procesin e rindërtimit. Kemi parashikuar një fond për 2023.- u shpreh Ibrahimaj.

11 Komente

 1. m
  mos ka ngel me barr prap kjo Kllocka tabaqiou

  kaaaa kaka kakakakakakakak ///////////////////////////// zhulse peshtire si kjo nuk bo vaki ne parlament. lene pastaj kur lsho corb fjalesh ,te zgjedhura qellimishte me bo gjasme efekt ke veshet e Gamorve te Stanit qe nigjojne , o te dhjefsha suratin o plehre , perse nuk i tregon atij parlamenti se ku e gjete Token ne Lalz dhe Miljonat o shurre politikane bandas se shkerdhatave pd qe söat gje pa i vhjedhur e shkaterruar ktij vendi .por s'keni faj ju plehrat e njerzimit ,qe ndyni ate Parlament por Ata Pushtetare qe kan gojen vetem me honger dhe s'ju kerkojne Llogari e kerkojne Hetime Spak etj per te gjithe ju maskarenjte qe keni Vila ne Lalz nderkohe qe s'justifikoni dot kurr me pagat e deputetit . Boll me ,funderinat e njerezimnit s'e s'jua ashikojme do surratin medieve e TV. po peshtyjme Ekranet ,se te na jepet shanci tju peshtyme njiher rrugeve ,se jeni shume te neveritshem .

  1. F
   Flutura

   Jorida Tabaku, nje vajze e arsimuar ne Britani, me gishtin kercenues si Saliu dhe fjalorin poshterues si nje burre rrugac, perballe ministres se financave, nje vajze elegante ne gjithshka dhe shume inteligjente eshte nje pikture, qe duhet pare me nje lupe...

   1. t
    tata luigji

    Tabaku akoma ushqehet me pordhet e non grates,ik moj fycke se keni marre fund jeni bere gazi dunjas e ndat PD ne 10 pjese, fare muti lindet dhe far muti perfunduat. Edi rames ti rruani ata bole te pakten dhe nje 10 vjecar

    1. L
     Lirie Bërisha hajdute e plaçkitese nongrata

     Jorida. Tabaku u degjenerua si politikane kur nuk pranoi te merrte pjese ne zgjedhje për kryebashkiake as vete dhe doli hapur ne kundershtim te landidimit dhe te tjereve. Jorida eshte vetem zare e sy zgurdulluar e Salih qenefit .nje mediokre politikane pa asnje vlere si Gazja lgbt (shqip, bythqiri)

     1. p
      po kur thot edhe kjo Bucja po silleni si Piktor !

      po perse si duhet te sillen moj bajge e Sttales se Gamorve ,si Kryekrimineli i Shqiperise saleh brrisha ? Apo yt_ate si karrocjerr mbeturinash .yyyyyyyyyyt plehra .qe dreqi e di se kush i mban ne Politike kto llapaqene si kjo ,qe eshte e afte per asgje vec Gojoreve . Shtepite e Ndertuara ne zonat e Termetit u ndertuan per popullin moj te plasin syt ,mo bajge ,po ku di nji shurre si ty ,se c'eshte populli .ti morracake sot ke Vile ne Lalz ku eshte inkuadruar gjithe Banda qe shpartallj Shqiperine . yyyyyyyt bajge e peshtire . Te isha ne Parlament e kisha lyer me mut surratin ksaj kakaritse te acaruar

      1. a
       ate cfar eshte vet kjo Shurra ja hudh MInistres PS

       kjo ka nji ze te qelbur qe te cjerr veshet e shkakton pakenaqsi dhe eshte teper histerike . duhet me pas me vehte edhe ne parlament nji dildo qetsues . kur bo shurra e partise se shkerdhatave e shurraqit plak ,te qelbi Parlamentin

       1. M
        Mara emigrante ne Itali

        O Jonida ae kontrollon veten kur flet ?po flet si sala me kete sjellje nuk vini dot ne pushtet, trego si e bleve vilen ,tu dhims populli ?jepni pasurine qe keni vjedhur ju demonkrate ju jeni kriminela ,shikoni veten me luften qe po beni me njeri tjetrin , kur flisni ju babalet eshte te mbytesh ne gropen e shurres .

        1. D
         Doda

         U be dhe tabakja te japi mend o zot o zot

         1. F
          Fatmira

          Ne fillim me kryesimin e Komisionit te Incenertoreve, krijova simpati per Jorida Tabakun; tani me kundershtimin e daljes se PD-se zyrtare me kandidate ne 61 bashki, pashe servilizmin e saj te peshtire ndaj bajraktarit te Vicidolit, kreut te agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Sheqere Vuk Berishes. Politika do njerez te zgjuar dhe te mencur, por mbi te gjitha trima dhe burrnesha, Jorida ploteson vetem karakteristiken e pare, se me karakter eshte shume e dobet, frikacake dhe e thyeshme nga perbindeshat e politikes.

          1. S
           Sokoli

           Spiune- spiune -spiune , majmune,majmune,majmune e Sali Berishes.

           1. L
            Lea

            Po ku ishte kjo Jorida Tabaku kaq e perkushtuar dhe e kujdesur per popullin shqiptar ne kohen kur "Hjenat" e partise, se saj u sulen mbi vendin e shqiptareve , dhe nuk pyeten se ay parlament i kushtohej popullit , Perse priti kjo zonje te flase mbas 33 vitesh, te interesohet per parate e shqiptareve ? pergjigje eshte kjo.... Z. Parlamentare nuk po zgjatem me shume , sepse duhet (nje nate dimri , dhe nuk numurohen ) Kjo eshte nje shprehje Tiranase, dhe duhet te kujtohet se jeni tiranase...... Po permend vetem nje fakt "MINISKUL" PERSE, JUVE U BETE PJESE E "GJIRIT TE LALZIT" Ne nje kohe shume te shkurter, u bete me vila etj. etj. Nuk eshte ky nje fakt per te nxjerre te verteten qe pasurite, dhe lluksi ekstravagant i juaj eshte nje pasqyre e shemtuar sic eshte Saliu i shpallur" "NON GRADA " me " KORRUPSJON MADHOR " Keni 33 vite qe e mbroni dhe vazhdoni te mbroni .... Realiteti eshte sepse jeni ne buze te gremines, dhe prandaj po i kerkon llogari ministres te financave dhe me nje arrogance, gjoja po mbronte popullin !!!!! Perse nuk e perdore kete arrogance me hajduterit e pare ? Apo aty ishit te gjithe "solidar"!!!!! Z. Turku ; e verteta eshte se sa e keni vjedhur juve kete popull, nuk e ka vjedhur kurre qeveria e EDI RAMES ... EDI RAMA E KA NDRYSHUAR SHQIPERINE NE CDO ASPEKT A KA GABIME ? NATYRISHT QE KA, POR GABIMI ME I MADH QE POPULLI NUK JA FAL , SALI BERISHA VRAU NJEREZ !!!! ATA NJEREZ U KALBEN, DHE SALIU AKOMA JETON !

            Lini një Përgjigje