Rama premtoi rritje pagash, flet Celibashi: Kodi zgjedhor ka ndalime vetëm për zgjedhjet e përgjithshme

30 Mars 2023, 12:20Politika TEMA

Rama premtoi rritje pagash, flet Celibashi: Kodi zgjedhor ka ndalime vetëm

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi ka reaguar për premtimet e rritjes së pagave nga kryeministri Edi Rama, duke thënë se Kodi Zgjedhor parashikon ndalime vetëm për rastet e zgjedhjeve parlamentare.

Sipas tij nëse rritja ishte parashikuar katër muaj më parë në buxhet, në këtë rast nuk përbën shkelje.

“Duket se jemi në shkeje të kodit zgjedhor, por nëse vlersojmë kompontentë që shkuan në këtë vendimarrje, kur është bërë 4 muaj më parë dhe ka qenë parashikuar në buxhet, nuk është shkelje e kodit zgjedhor.Në përgjithësi kodi zgjedhor ka ndalime për vendimarrje të caktuara vetëm në periudhën 4 muaj para.

Një gjë dua ta theksoj, Kodi Zgjedhor ka ndalime që lidhen vetëm me zgjedhjet e përgjithshme. Pse kodi ka parashikuar vetëm për rastin e zgjedhjeve parlamentare këtë nuk di që ta them.

As deklarata e kryeministrit mbi Kodin zgjedhor nuk kam asnjë arsye për t’i komentuar. Nëse një gjë është e caktuar në ligj është ligj. Sa kohë që një rregullim është pjesë e ligjit do të jetë strikt”, u shpreh Celibashi.

2 Komente

 1. D
  Diplomati

  Me gjeni nje ne KQZ qe nuk i pallohet gruja.

  1. P
   Pensionisti

   Diplomati, nuk di te flasesh gjuhe tjeter ti ka plot per te thene pse me ate gjuhe nuk eshte kulture . Edhe pse po shperblen pensionistet me 5000 leke u cat duke kundershtuar, ka 6 muaj qe na ka premtuar turp tjuvij . Roga minimale e nje pensionisti po flas per vehte e kam 150000 leke kur duhet ta kisha 350000 lek dhe roga minimale e nje punonjesi duhet te jete 500000 lek po flas me te vjtra , a ka vend per tu diskutuar mortja qe sju ha ai shyqyr qe mbajti premtimin ju na fusni ne ligje kur ne mezi po e presim , vetem per te gjetur fajtor jeni o milet .

   Lini një Përgjigje