"Do paraqesim një rezolutë në Kuvend që denoncon genocidin serb të Lumës në 2013", gafa e e radhës nga Berisha: Ah, gabim, lapsus!

30 Mars 2023, 10:17Politika TEMA

"Do paraqesim një rezolutë në Kuvend që denoncon

Sali Berisha ka bërë një gafë gjatë fjalës së tij në mbledhjen e grupit të "Rithemelimit". Ndërsa nuk i ndal akuzat ndaj Ramës, se ka urdhëruar bllokimin e rezolutës që dënon genocidin serb në Kosovë, ai ka paralajmëruar se do të paraqesin edhe një rezolutë që denoncon genocidin në Lumë, në vitin 1913. 

Por gjatë kohës që rikujtonte ngjarjet makabre nga serbët, Berisha u shpreh se krimet monstruoze kanë ndodhur në vitin 2013. Më pas ai u korrigjua nga kolegët të cilët i rikujtuan se krimet kanë ndodhur në 1913.

"Prej një viti po bllokohet rezoluta për genocidin serb në Kosovë. Kjo rezolutë e dorëzuar nga deputetët tanë nuk paraqitet as për shqyrtim në komision.

Të ishte agjente e betuar e Beogradit linda e parlamentit ndryshe nuk mund të sillej. Është apo nuk është atë nuk e di, por di që Edi Rama është një argat i Vuçiçit dhe di që e bllokon këtë për totalisht me urdhër të tij. Genocidi serb në Kosovë është një gjenocid ciklik.

Aktet e fundit të këtij genocid u kryen në operacionin patkoi gjatë luftës në 1999. Por gjenocid serb ëhstë i dokumentuar jo vetëm në trevat e Kosovës por ai ëhstë plotësisht i dokumentuar edhe në fshatrat e Lumës dhe genocide serb ka hyrë në traktate monografitë e gjenocideve si gjenocide i Lumës.

Në Lumë në vitin 2013, më falni në 2013 kanë kryer krimet më monstruoze ku kanë djegur dhe vrarë 600 banorë dhe ky është fshati Topojan. Barbaritë serbe kanë tronditur botën në atë kohë.

Ka konkulduar se barbaritë e Lumës janë genocide. Edi Rama, bllokon! Pse sa thashë unë? Ah më falni vjeshtën e 1913. Ah gabim, lapsus! Vjeshta e 1913.

Edi Rama bllokon denoncimin e genocidit serb por urdhëron Safet Gjicin të prishë përmendoren në Kukës, e ngritur në kujtim dhe nderim të viktimave të gjenocidit serb të Lumës.

Do insistojmë derisa të paraqitet denoncimi i genocidit serb në Kosovës. Do të paraqesim edhe rezolutën që denoncon genocidin serb në Lumë"- tha Berisha.

7 Komente

 1. k
  k

  Populli i prapambetur shqiptar, meriton non gratat e korruptuar ta tallin dhe poshtërojnë.

  1. X
   Xeni , Saliu, Sllobodanka , Argita ...NonGrata

   Ky eshte i semure mendore

   1. s
    saleh KANCERI SHQIPERISE

    haMut mut muti e vdis

    1. L
     Luani

     Ju o njerëz që i vini mbrapa dhe i merni erë një të shurrosuri që i ka narë muti shalët po u lini një turpë nipërve dhe mbesave ..!! Njerez te mbaruar pa dinjitet

     1. s
      shighetari

      Non Grata i ngjan nje qeni te plakur e te lodhur qe kur leh e mbeshtet bythen pas muri...

      1. V
       Veterani

       Vlerësimi i shigjetarit është shumë i saktë , prandaj mos u merrni më me "non gratën" , se është shumë i lodhur . Pislliqet që ka bërë plus mosha , e bëjnë të marrë fund .

       1. a
        astor

        je bo si parodistet e vlores me humorin

        Lini një Përgjigje