VIDEO/ “Paga e Luljetës do të shkojë 135 mijë lekë, e Nexhmijes 125 mijë”, Rama me punonjësit e Kryeministrisë shpjegon rritjen e rrogave

30 Mars 2023, 11:27Politika TEMA

VIDEO/ “Paga e Luljetës do të shkojë 135 mijë

Në një takim me punonjësit e Kryeministrisë, kreu i qeverisë Edi Rama u ka shpjeguar atyre se sa do t’u shkojë paga pas hyrjes në fuqi të rritjes së rrogave minimale dhe asaj mesatare.

Rritja e pagës mesatare do të bëhet në dy etapa gjatë dy viteve të ardhshme, dhe sipas kryeministrit, synimi është që të shkojë në vlerën e 900 eurove.

“Rritja e pagave do të bëhet një rritje me dy hapa në harkun e një viti. Pra do të fillojmë tani dhe pastaj pjesën tjetër do ta shtojmë në buxhetin e vitit të ardhshëm dhe pastaj do vazhdojmë”.

Për ta ilustruar këtë, kreu i qeverisë Edi Rama zbuloi sa do të shkojnë pagat e disa prej punonjësve të Kryeministrisë pasi të hyjnë në fuqi ndryshimet në sektorin e pagave.

Ndërkohë që për shkak të pagës minimale që e kemi rritur, korrektimet do të fillojnë nga lart poshtë dhe unë po filloj nga poshtë lart për të thënë që si do shkojë paga, sa do jetë paga e Luljetës dhe e Nexhmijes në fund. 

Paga e Luljetës do të shkojë 135 mijë lekë dhe paga e Nexhmijes do të shkojë 125 mijë lekë.

Pastaj Zenajda që është përgjegjëse sektori do t’i shkojë paga 158 mijë lekë, pastaj Vjollca që është përsëri përgjegjëse sektori do ta ketë 149 mijë lekë. 

Pastaj Rezari 218 mijë lekë dhe pastaj Monika 249 mijë lekë”, deklaroi kryeministri Edi Rama.

Kujtojmë se duke filluar nga muaji prill, rroga minimale do të rritet në 40 mijë lekë të reja.

55 Komente

 1. F
  Flutura

  Super! Vetem se duhet te promovohen " kuajt e punes" si pergjegjes sektori dhe me lart, por jo motrat 50 vjecare te ish keshilltareve te ish kryeministrit socialist, qe vijne nga 5 vjet papunesi ne administrate... Ju lutem shume! E ka kaluar borxhi kapitalin! Jemi edhe ne shqiptare te mire, madje shume fisnike, qe vetem kemi dhene, ju kemi mbajtur ne kurriz dhe vazhdojme t'ju mbajme. Po e kalon borxhi kapitalin!

  1. Z
   Zoni ,98 vjec

   Po paga e Xhemiles qe pastron rruget e Tiranes,,sa do shkoje.....

   1. E
    Evisa

    Çfarë propagande! Edhe vetë Gebelsi do skuqej nga turpi përballë një paturpsie të kësaj shkalle. Mos u hëngërt ai lekë, kur t'a japin duke të poshtëruar deri në këtë farë feje!!!

    1. A
     Alb

     Po pse moj Evisa poshterohesh ti? Saliu premtoi 1500 euro rroge dhe zbrazjen e bashkise per te hyre aty militantet e katundarit te Skraparit.

   2. E
    Era

    Lajm i mire rritjave pagave per te gjithe punonjesit

    1. E
     Evisa

     Çfarë propagande! Edhe vetë Gebelsi do skuqej nga turpi përballë një paturpsie të kësaj shkalle. Mos u hëngërt ai lekë, kur t'a japin duke të poshtëruar deri në këtë farë feje!!!

    2. K
     Kejsi

     Po i vleresoni ne cdo moment njerezit e punes duke i bere keshtu edhe me te motivuar per te punuar

     1. E
      Evisa

      Çfarë propagande! Edhe vetë Gebelsi do skuqej nga turpi përballë një paturpsie të kësaj shkalle. Mos u hëngërt ai lekë, kur t'a japin duke të poshtëruar deri në këtë farë feje!!!

     2. S
      Sana

      Kenaqesi per te gjithe te shohim se sa shum po vleresohen nga qeveria Rama njerezit e punes

      1. E
       Evisa

       Çfarë propagande! Edhe vetë Gebelsi do skuqej nga turpi përballë një paturpsie të kësaj shkalle. Mos u hëngërt ai lekë, kur t'a japin duke të poshtëruar deri në këtë farë feje!!!

      2. V
       Vjosa

       Po’ pensjonistet apo vetem bonus se muajt tjjere skemi nevoj fushata mmemdon se do genjehemi une sociljaliste jam po per ti votu kurr me

       1. F
        Fatmira

        Sado te genjejne (si te gjithe politikanet e botes demokratike), perseri nuk te vrasin e as te hedhin ne ere si Saliu dhe Iliri.

       2. D
        Davidi

        Parazitet qe s'kan len gje pa grumbulluar dhe llogaritur. 40 vjet ne nje vend pune! Edhe shushunja shkeputet nje moment.

        1. a
         anti25642654censurë

         për të vjellë!! a jua merr mëndja se merkel,a shols do shkonin e do flisnin si ky gomari??a thu se nuk ka njeri tjetër që të merret me atë punë??a thu se duhet me shku ke "puntorët" tu thuash se do të të rritet rroga??jo mor debil i lindur,JOOOOOO!shtohet rroga dhe puntori e shikon vetë në konton e tij në bankë!!maksimumi ti mund të thuash"rrogat do rriten xx%"dhe këtë në fillim të vitit! bërllog në krye të shqipërisë,që është këthyer në bërrllog shtet e bërllog popull!!

         1. L
          Luan

          Anti .......censure! Nje njeri qytetar nuk i thote askujt, te cilin nuk e pelqen "gomar," aq me teper Kryeministrit te vendit, kushdoqofte ai. Ky eshte fjalori i Sali Berishes. Demi me i madh qe i ka bere vendit Saliu eshte shkaterrimi i njeriut.

          1. s
           sapa

           Kur ka bere kaq shume dem Saliu pse nuk vepron ky qe eshte ne pushtet dhe qe erdhi per te bere shtet?

           1. A
            Alb

            Ky qe erdhi ne pushtet ka perballuar dy vjet molotovin e Saliut dhe Monikes, Pandemine edhe Termetin. Ka iniciuar Reformen ne drejtesi edhe e ka lene ate te punoje si pushtet i pavarur nga Kryeministri. Kjo nuk eshte pak, duke pasur parasysh gjithe sterkembeshat me shkrime ne Bild edhe ku te munden dyshja shkaterruese Mona Salih Se paku imazhin e Shqiperise e ka permiresuar ndjeshem, por cdo shqiptar duheht te jete korrekt me veten dhe te sillemi si europian qe jemi. Te pershendes

            1. a
             anti25642654censurë

             albi e fitove supën,apo e hëngre mutin kot?? o lal,përveç gjithë të mirave që ka bërë gjeniu i radhës që na ka rënë në hise,dhe i dhënçim nga ditët tona,a mund të më thuash se çfar muti do që shkon e i shpjegon zenepes dhe gastares,që janë ekonomiste(dhe dinë 1 mln herë më shumë se ky copë idioti)se si dhe sa rritet rroga e tyre??ti nuk e kupton,nuk do ta kuptosh,apo dhe ti bën të njëjtën propagandë që bën ky??ai për vete e ti për atë?? para se ta mbështesësh me bythëlëpirje!?fillo e thuaji se përse nuk rri e të bëjë punën që i ka rënë në hise dhe jo të na çajë bythën duke dalë në televezor,në medje,edhe kur bën një pordhë zahua i tij!!fillo e thuaji të mos na marrë dhe ne të tjerëve,për budallenj,si të merr ty!!albiiiiiii,ky duhet të bëjë detyrën e tij dhe jo detyrat e gjithë administratës shtetrore!!nësee është kaq i zellshëm dhe kaq i zoti!?atëherë duhet të shkurtojë tërë administratën,të rrisë rrogën e tij dhe të na kursejë shumë e shumë para ne taksapaguesve!!

           2. g
            ganiu

            Ok, Cenua nuk ka lidhje me Salën, për të qenë brenda, nëse këtë e quan gomar, atë e çon në P të sëmës. Ky kryeministri I vendit nuk ndryshon shumë nga Salë krimineli. Lexoje një herë atë që shkruan Cenua, dhe mos u kap me budallallëqe. Ky çdo gjë që bën e bën për publicitet vetjak. Nëse punon Ky?! Të garantoj se nuk ka nevojë për këto palaçollëqe. Nuk ka nevojë për të ndarë legalizim shtëpish, tu tregojë punëtorëve se sa ju rritet rroga. Ka të tjerë që marrin rrogat për atë punë. Një pyetje mos je gjë ndonjë tip që je blerë për të diskutuar si i indinjuar për prestigjin e kryeministrit?

            1. a
             anti25642654censurë

             o luan aman o të keqen,të ha palla se po po quaj gomar "kryeministrin e vëndit"(kushdo qoftë ai,saliut i kam thënë dhe më shumë)dhe nuk të ha palla që quaj "shtet bërllog e popull bërllog"??o koqe të ha palla më shumë për kryeministrin,kushdo qoftë,salut a ramut e nuk të ha palla që të fus dhe ty tek bërrlogu,plehërat??o lakeeee,laké në tërë kuptimin e fjalës,dukesh që je një bythëlëpirës budalla!! që saliu ka bërë mut shoqërinë shqiptare!?nuk më duhet fjala tënde prej koqeje,por që e ka ndihmuar dhe ky gomari,që në fillimet e tij!ky gomari që ty të vret veshët,i ka nxjerrë fundin!atë që ka bërë berisha e ka çuar dhe më lart!njeriun jo vetëm e ka shkatërruar si berisha,por dhe po e nxjerr jashtë shqipërisë!dhe këtë e bën duke i humbur dhe atë shpresë që patën tek ky bastard!!një bastard që përveç "sellfit" që bën çdo ditë,nuk di të bëjë tjetër!! prandaj mo na ha karin dhe mo na u shit si një RrK,që do shtet e mbron nderin e pushtetarëve!!

           3. C
            Cili

            Po Meros sa do I behet roga se u shqye duke genjyer cdo dite.As Saliun ne 97ten nuk lavderonte aq shume o Edo.Mos u bej kurrnac se kemi dhe votime tani.Na duhet dhe ca kohe koke daullja I Tepelenes.

            1. C
             Cili

             Po Meros sa do I behet roga se u shqye duke genjyer cdo dite.As Saliun ne 97ten nuk lavderonte aq shume o Edo.Mos u bej kurrnac se kemi dhe votime tani.Na duhet dhe ca kohe koke daullja I Tepelenes.

             1. C
              Cili

              Po Meros sa do I behet roga se u shqye duke genjyer cdo dite.As Saliun ne 97ten nuk lavderonte aq shume o Edo.Mos u bej kurrnac se kemi dhe votime tani.Na duhet dhe ca kohe koke daullja I Tepelenes.

              1. C
               Cili

               Po Meros sa do I behet roga se u shqye duke genjyer cdo dite.As Saliun ne 97ten nuk lavderonte aq shume o Edo.Mos u bej kurrnac se kemi dhe votime tani.Na duhet dhe ca kohe koke daullja I Tepelenes.

               1. C
                Cili

                Po Meros sa do I behet roga se u shqye duke genjyer cdo dite.As Saliun ne 97ten nuk lavderonte aq shume o Edo.Mos u bej kurrnac se kemi dhe votime tani.Na duhet dhe ca kohe koke daullja I Tepelenes.

                1. C
                 Cili

                 Po Meros sa do I behet roga se u shqye duke genjyer cdo dite.As Saliun ne 97ten nuk lavderonte aq shume o Edo.Mos u bej kurrnac se kemi dhe votime tani.Na duhet dhe ca kohe koke daullja I Tepelenes.

                 1. t
                  toni mavarija

                  Njerzit e punes vlersohen ata qe jane ne balle te prodhimit dhe sherbimeve ndaj popullit ,jo burokratet e korruptuar ,si puna e ALDA KLOSIT etjTe shikohen ate te cileve ju shkon djersa curk jo punonjeset e kryeministrise qe kryesisht jane me minifunde e me pozicione pune te pamerituara qe tere orarin e punes bejne sfilata.Turp.

                  1. e
                   emigranti1991

                   Rrofsh o qeveri. Rrofte Edi Rama. Nga buka e jote(tendera, kulla, dubai, murale, lule, bileta, heje, dekore, kollare) po heq me ja da, popullit pensionist. Mbai mire pensionistet se tani ata ke, laj thaj. Si te ndodhi kjo, as pritej. beju dua pensionisteve se, ata te kane ne dore karrike. hahaha

                   1. P
                    Pordhi nusja u prish dasma keshtu vajti kjo pune.

                    Qeveri leshi kryeminister preshi me kater fjale i kam then te tera o te lodhur qe pergezoni kryepreshin cfare do bejme me 400 mije lek cmimet kane vajtur ne stratosfere 400 mije lek me keto cmime te dalin vetem per 15 dite po 15 ditet e tjera si do jetoje populli apo mer gomonen dhe ik ne Angli refugjat nuk di se cben kryepreshi nuk di po ky po te merte 400 mije lek do jetonte dot.

                    1. X
                     Xha Braho

                     O EDO… NE FILLIM SHTOJUA PENSIONIN PLEQVE, SE DO IKIN ME PISHMAN NGA KJO JETE, PASTAJ ATYRE NJEREZVE QE U RREH KRAHET ERA DHE SHIU…. ATYRE QE KE RROTULL, EDHE 5000€ TJU A BESH RROGEN, PRAPE DO TA LYEJNE GISHTIN ME MJALTIN E KAZANIT TE QEVERISE….

                     1. i
                      ilir

                      kane vite qe bejne pune te palodhur prandaj e meritojne rritjen e pages

                      1. g
                       gersi

                       motivim ndaj puntoreve qe te bejne pune akoma me cilesore

                       1. L
                        Latif Dreqi

                        Çfare foto, çfare degjenerimi, çfare percudnimi i behet njeriut kur e perdor si plasteline.5 gra ne moshe dhe nje burre i mbledhur, me duar te mbyllura, shohin me nje ndjenje faji, adhurimi, pritjeje, frike se me cfare do i gostite humori i nipit te Spiro Kolekes. Nje imazh alla Kore e Veriut!

                        1. R
                         Refugjati

                         Ky dhe te gjithe politikanet duhen cuar te skenderbeu, tallen me popullin para sgjedhjeve,ska ngelur me shqiptare ne shqiperi ,gjen vetem mafjoz e kurva neper rruget è tiranes

                         1. L
                          Leo

                          Pensionistet si bien NE mendje Rames. Mendjen e Ka te Monday,rezari apo Magdalena,qe pasi dredhin zinxhirin Ter diten e mbushin xhepat me korrupsion. Qeveri e forte kjo besa... Duket qe te komentuesit...bravo qe I jep.perparesi njerezve te Pune's... Punojn shume keta,u bie djersa NE ulluk te bythes. Nderkoh punonjesit ne fasoneri apo.gjetke qeveria i ka.kthyer ne skllever te italineve,grekut apo shejtanit me bri

                          1. i
                           ilirjan

                           Kane vite eksperience ato o loqe ku merrni vesh ju

                           1. m
                            miri

                            I lumte Rames per te gjitha keto qe po ben...e meritojne

                            1. m
                             mili

                             Respekte Rama per cdo gje te bere ne menyren me te mire

                             1. b
                              beni

                              E meritojne sepse punojne vertete shume edhe pse nuk i shohim

                              1. s
                               sali

                               Po mire mo cfare lloj populli jemi ne ,PELLASIM ROGAT ROGAT ROGAT.PO DHE KUR BEHET NJE PUNE E MIRE THONI ORE NJE FJALE POZITIVE OSE MOS FOLNI FARE SESA TE HIDHNI VRER.

                               1. y
                                ylli

                                aq vite eksperince sa paskan ata bravo ju qofte qe jane treguar profesionist dhe te ndershem

                                1. g
                                 gimi

                                 Normale qe do ti kete rritie per keta persona sepse kane pozicione te rendesishme...respekte per ramen

                                 1. l
                                  loni

                                  Rama di se cfare ben dhe kete e ben ne menyren me te mire

                                  1. O
                                   On

                                   Pashe disa mbi 45 vjec...si ka mundesi...ky mjeshtri I do nen 23...e ka kte...ndaj e ka cu per lesh administraten...uroj ti kene ardhur mendte...

                                   1. K
                                    Korcari vip

                                    po prinderit tane qe punuan 35 vite, dhe gjithashtu kontribuan ne sektorin privat dhe pensionin e kane 12mije, apo keta si do shteti.

                                    1. I
                                     Idioti

                                     O picktor keto qe thua ligjerisht ku Jane te botuara,qe te marrin fuqi ligjore

                                     1. G
                                      Gim Zyra FLC Tirane

                                      O rame o mashtrus. Ne dhjtor 2022 hoqe nga puna te tre cunat e shkelqyer qe kishte FLC e programit Ipa CBC ITALMNE. Vure nja dy legena partie nga shkodra dhe nja dy gra burrash me shume lek drejtora te rilindjes, kryehajduta.. Le 3 familje pa buke dhe po dhjamos nja 3 koketula te ilir beqes. je mashtrus dhe ndyresire ti, Ilir Beqja pederasti dhe gjithe ata qe te rrethojne

                                      1. E
                                       Eni

                                       Saliu kishte dy fishin e programeve Ipa ....ky dhe po ti kete ska kush ja zbaton

                                       1. G
                                        Gim Zyra FLC Tirane

                                        Saliu ishte po aq motersh sa edhe ky. Madje po te kishin motra, aq burra legena sa jane te dy, do i kishin prostituta dhe vete do ishin tutoret. Do hanin e do pinin nga shfrytezimi i motrave. Kta burra jane kta plera

                                      2. S
                                       Sokrat

                                       Jam Ekonomist. Nje gje është e provuar. Ne gjithë boten. Rritja e njanshme e pagës, e pa mbeshtetur me rritje të prodhimit, në Fakt, është Ulje e pagës. Çmimet rriten më shumë e me shpejt. Këto që po qeshin me Ramen, t'i gezojne copat e letres neper xhepa.

                                       1. P
                                        Phoenix

                                        Me inflacionin, Leku po katandiset dale ngadale si Dollari i Zimbabues. Do ju a rrisin rrogen sigurisht, por me 100-mije leke, pas 3 vitesh do blini vetem 10 kokrra veze. Ju rrofshin shifrat e rroges se Lekut.

                                        1. Q
                                         Qani Naqiu

                                         Genjeshar i paturp. Nuk jep asnje date kur fillon dhe kur mbaron si dhe ku do i gjeje leket. Njelloj si 300 mije vendet e punes dhe shendetesia falas.

                                         1. S
                                          Ska kryeministr si ki

                                          KY ESHTE I PADITUR. KRYEMINISTER QE E NIS RRITJEN NGA PAGAT E LARTA. KETA TE ADMINISTRATES SE TIJ MARRIN ME I LARTI 1.2 MILION ME I ULTI 600 MIJE. PENSIONISTI ME I PAKET MERR 120 MIJE ME I LARTI JO AI SPECIALI, MERR 300 MIJE. KETYRE QE JANE SUPERNEVOJTAR NUK UA RRIT PENSIONIN POR I JEP 50 MIJE LEKE LEMOSH ATYRE TE VETVE QE DREDHIN ZINXHIRIN UA NGRE 1.3 MILION LEKE. LOGJIK E NJE PROFANI SHPIRT KATRANI. EDHE SA DUHET ME E DURU KET PSIKOPAT SHPIRTZI QE UREN POPULLIN. MERNI SHEMBULL NGA FRANCEZET QE PO I LUJN ZOTIN MAKRIDHONIT PER NGRITJEN E MOSHES PENSIONIT. KETA SHKERDHAT TANE I BIN SHKURT SE E DIN QE NE JENA DHJAKSA. DERRI JU SHKERDHEFT PO VOTUT KETA TE RAMES O PENSIONIST TE MBARUM.

                                          1. U
                                           Universi shpresa ime

                                           Plotsisht dakort

                                          Lini një Përgjigje