Kaosi në Kuvend, PD e Alibeaj kërkon shkarkimin e Lindita Nikollës

26 Janar 2023, 16:14Politika TEMA

Kaosi në Kuvend, PD e Alibeaj kërkon shkarkimin e Lindita

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike do t’i drejtohet Kuvendit me një kërkesë për shkarkimin e Lindita Nikollës nga pozicioni i kryetares.

Shkak për këtë kërkesë të deputetëve të demokrat është bërë kjo përplasje gjatë seancës së sotme plenare.


Me anë të një njoftimi shpërndarë për mediet, grupi i drejtuar nga Enkelejd Alibeaj thekson se shkeljet e Nikollës kanë qenë të përsëritura edhe më herët.


“Nga sot Parlamenti i Shqipërisë ka humbur mundësinë për të funksionuar në mënyrë demokratike dhe përgjegjës për këtë janë vetëm Edi Rama dhe Lindita Nikolla. Për shkak të shkeljes flagrante të Rregullores, minimit të parlamentarizmit dhe funksionimit demokratik të Kuvendit, Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, bazuar në pikën 4, të nenit 114 të Rregullores, ka vendosur të nis procedurën për shkarkimin e Kryetares së Kuvendit znj. Lindita Nikolla”, thuhet në njoftim.

Sipas rregullores së Kuvendit, kërkesa për shkarkimin e kryetarit të Kuvendit paraqitet nga jo më pak se 28 deputetë dhe shqyrtohet nga Këshilli për Legjislacionin, ku përfaqësimi mes opozitës dhe mazhorancës është i barabartë.

Më pas Këshilli i cili paraqet raportin përkatës në seancë plenare ku sipas rregullores duhet të dëgjohet Kryetari i Kuvendit. Në rast se zhvillohet një seanca plenare e tillë, atëherë ajo drejtohet nga zëvendëskryetari që i përket shumicës parlamentare.

13 Komente

 1. o
  o ho hohahuhihee Fshatari Stalles egersuar !

  Hajde Bajge hajde . Po c'deshe ne qytet ti more

  1. x
   xhoxhi

   Ore trap po ti qënke më pykë se Saliu.Në vënd që të lutosh për ta vënë në shina partinë tënde ti meresh me shkarkimin e Lindita Nikollës.Ja u shkarkua .Partia socialiste do verë një më të keqe se sa ajo.Kupton sa idiot je?Ti duhet të luftosh të sikterisësh Berishën që po ju ha të gjithëve.Pasi ta bësh atë të bashkoheni dhe ti suleni Ramës.Të dija me mënd por qënke fare pa mënd...të mori Saliu dhe të hodhi si leckë në parlament në vënd që ta hidhje ti.Ja ky je ti.

   1. h
    hik e Bajge kthehu ne Stan

    Kta duhen zhdukur te gjithe si bande nga Parlamenti se degjeneruan gjithcka ne politike . na u bo fshatari e maloku Politikan ej !

    1. B
     Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

     Haaa faji Edi Rames per seancen e sotme ky paska pjerdhur fare mire nongraten e ka mbuluar krimi dhe nuk di cfare thote e cfare bene po ky ballisto-komunisti c'pati nuk ndaloje njehere nga debilizmat

     1. B
      Besnik

      Oh Zot! Çfare flet ky idiot! Ke shume te drejte o Xhoxhi! Po kujt i flet?

      1. A
       Adriatik

       Opozita eshte e corganizuar.nuk dine cfar bejne.japen pas gjerave te pa rendesishme per vendin.kerkon shkarkimin e kryetares kuvendit kur nuk ploteson nf e firmave as folgofha as vula.jane td humbur deri ne 2029.

       1. B
        Bardha

        Cari i salihit te sheqere karaxhixhit

        1. P
         Poseidon

         KA TE DREJTE SE I PERZURI KRIEKAR SALEH KUFOMEN ..........KY BEN SIKUR NUK E DON SALEHUN POR QE PA EREN E SHURRES SE TIJ KY HUMBET RRUGEN SI PUNA E QENIT........

         1. P
          Poseidon

          KA TE DREJTE SE I PERZURI KRIEKAR SALEH KUFOMEN ..........KY BEN SIKUR NUK E DON SALEHUN POR QE PA EREN E SHURRES SE TIJ KY HUMBET RRUGEN SI PUNA E QENIT........

          1. D
           Dani USA

           Kur i thoni opozit Sali Berishes qe ai eshte asgje vetem eshte fatkeqsia e kombit 1 ne fillim eshte ne sherbim te serbis 2 kriminel hadut e me nje fial anti kombetar.

           1. V
            Vëzhguesi

            Po si nuk ka një njeri normal si tek foltorja edhe tek vula. Këta janë të gjithë njësoj kokrra e idioteëve. Ky Alibeaj më duket kryetari i idiotëve.

            1. p
             patrioti

             Sado ta qepesh e arnosh bythqirin i tille ka lindur e keshtu do te vdese ky nipi i kriminelit Toska

             1. J
              Jimi

              PD eshte nje mut i ndare me dysh !

              Lini një Përgjigje