Kush është miliarderi kanadez që përzuri Berisha, i cili donte të ndërtonte marinën e Durrësit

24 Nëntor 2022, 19:38Politika TEMA

Kush është miliarderi kanadez që përzuri Berisha, i cili

Nga Ylli Pata

Edi Rama ka deklaruar sot në Parlament se në vitin 2006, ka ardhur në Shqipëri miliarderi famëmadh kanadez Peter Munk, me idenë e ndërtimit të një marine në Durrës, pikërisht aty ku do të ndërtojë Muhamed Alabar.

Kryeministri deklaroi se Munk u përzu nga Shqipëria se sipas tij “Napoloni kërkoi 50%, çka e bëri që të ikte me të katra”.

Deklarata publike e Ramës nuk është thënë ndonjëherë, e përbën një interes më shumë për kurizitet tashmë, pasi investimin miliarderi kanadez nuk e ndërtoi këtu.

Por pak më lart Durrësit, në Tivat të Malit të Zi, ku ndërtoi një marinë moderne me emrin Porto Montenegro, i cili është një motor ekonomik i vendit fqinj.

Një marinë që nuk përfshin vetëm kalata dhe infrastrukturë për jahte luksoze, por edhe vila, hotele, resorte e jacht clube për zengjinët e botës që harxhojnë shuma të mëdha.

Porto Montenegro nisi të ndërtohej në vitin 2007,  pikërisht një vit pasi e larguan Peter Munkun nga Shqipëria. Qeveria e Milo Gjukanoviçit, i ofroi miliarderit me origjinë hungareze një bazë të vjetër të ushtrisë jugosllave, të cilin ai e transformoi në një perle mesdhetare.

Fuqinë ekonomike të Porto Montenegro-s e tregon fakti se edhe sot e kësaj dite, punëtorë nga Shqipëria me numër të konsiderueshëm punojnë atje në ndërtim, instalime apo restaurime. Edhe pse ka 15 vjet që ka nisur ndërtimi, ai sit zgjerohet çdo ditë, pasi kërkesa për shërbime vetëm rritet, e është kthyer në një qendër nevralgjike e fuqi turistike për vendin.

Biznesmeni që e ndërtoi në Mal të Zi idenë e tij gjeniale sot nuk jeton më. Peter Munk vdiq në vitin 2018 në moshën 90 vjeçare, por la prapa një perandori të fuqishme ekonomike e financiare që vepron nga pasuritë e patunshme, industria e naftës, ajo farmaceutike, e deri tek tregu i aksioneve.

Peter Munk, mbërriti në Kanada në vitin 1948 nga Hungaria, ku i përkiste një familje hebreje të njohur rabinësh.

Munk ishte themeluesi dhe shefi ekzekutiv i një sërë sipërmarrjesh biznesi të profilit të lartë, duke përfshirë kompaninë elektronike hi-fi Clairtone, kompaninë e pasurive të paluajtshme Trizec Properties dhe Barrick Gold, korporata më e madhe në botë për nxjerrjen e arit.

Munk është i njohur për filantropinë e tij, si donator i Munk School of Global Affairs në Universitetin e Torontos dhe Qendrës Kardiake Peter Munk në Spitalin e Përgjithshëm të Torontos. Ai është gjithashtu i njohur për mbështetjen e Debateve Munk.

28 Komente

 1. J
  Jorgo

  dhe ne e zevendesuam hebreun kanadez me nje arab suni per inat edhe te katolikeve edhe te bektashijve... se ortodhokset bejne duva per sunite... Ik e Illi Qafa e Pates, boll shkrove te thashe...

  1. p
   petro

   epirot je ti jorgo

   1. a
    ahuuuuu

    jorgo eshte korifillak bithe cpuar

    1. N
     Neandertali i shpellave bizantine te mesjetes

     Petro te nisemi nga emri dhe ti je "epiriot"...Jorgo eshte Epiriot Shqiptar sa ty dhe motra jote , se epiriotet jane shqiptare o injorant shpellash , lexo pak histori se mire te ben

    2. A
     Aron

     Jorgo, edhe Grekqiret poshte kane marre investime nga vendet Islamike, mos beni si te vergjer.

     1. A
      Askushi

      JIRGO TIKAN ERE MALAGA , O IDJOT I SHKUND PA DALLIM FEJE ORE ARQIDHJE .

     2. T
      Taulant

      Po kerrici i Vucicit perse nuk e denoncoi kete afere korrupsioni ? Kerrici vetem ankohet por denoncime nuk ben. Pse? Sepse kerrici i Vucicit eshte 100 here me hajdut sesa Berisha.

      1. A
       Anonim

       Tullanti e ka then shfleto pak se nuk te gjen gje per sali shpellkarin po themi qe esht gomar .

       1. s
        shqip

        Taulant, nese keni fakte per Ramen qe qenka 100 here me shume hajdut se Berisha, bej denoncimet perkatese ne media dhe prokurori, ne te kunderten, mbylle qenefin.

        1. K
         Komunist me Rolex

         Pse si ka bere Ramazoni denoncim Berishes ateher ne prokurori meqe ka kerkuar 50% Legena na hapet barkun per nje rroge administrate shitni dhe plaken tuaj bq

        2. D
         Dakord

         Ooooo Taulant nuk pati gje per te hetuar sepse nuk ndodhi afera . Kanadezi iku nuk pranoi siç iku pas tij edhe pakistanezi se nuk pranuan te paguajne per berishët

        3. A
         A

         une e kam bindje, sali berisha ka punuar kunder Shqiperise i paguar nga armiqte e vendit por edhe per qejf te vet si antishqiptar qe eshte

         1. M
          Miljarderi nuk ra dakord me Pazarin e salih gomari

          salihi i kerkoj 7 % te shumes qe do financohej ne Port dhe me skandalozja ishte se i donte mbi tavoline ne KESH $ lol .Kasfha s Shpelles e kishte klte art Pazari nji Praktike ku gjithcka pas deshtimit me Kanadezin i kaloj Argites dmth Studiose se Pazareve me Investoret e Huaj qe vinin ne Shqiperi , ku i kerkohej Taksa e Familjes ne Miljona $ - si Kusht , nqs donin te Investonin ne Shqiperi , ku i afrohej ne cdo rast mbrojtje Ligjore per gjithcka te ndodhte edhe me deshtimin e X Projekti . -------- E kuptojn shqiptaret se me cfar Kafshe e Maskarai te pafytyre ,vec te tjerash cfar i ka bo Shqipnise Kryekurva e shpelles me cilin Kerme ka te bej ?

          1. K
           Kaculi

           Prej berishes nuk u ndertuan dy projkte per kabllin qe lidh italin me ballkanin nga % qe kerkonte. Di perfubdim projektin e mori mali i zi. Ky eshte turpi kone me i madh Prej berishe kompania austriake strabag nuk mori rruget me koncesuin qe ti ndertonte autostradat me leket e veta sic beri edhe ne kroaci

           1. t
            taso kume

            Problemi kryesor eshte mungesa e trasparences nga politikanet SHQIPTARE,te gjithe ne jemi dakorte per zhvillimin e vendit por jo nga MAFIA, se thellohet polariteti midis te pasurve e te varferve,pse po iken popullsia ,nga shkelqimi artificjal i nje ekonomie fiktive qe bazohet nepermjet vinxhave te ndertimit ku dhe çmimet e shtepive harijne ne 1500 dollar si ne DURES po dhe ne VLORE , ku vetem budallenjte nuk e kuptojne se ndertimi eshte e vetmja lavatriçe per shplarjen e parase te qelbur.

            1. d
             dionisi

             Nuk e perzuri por kerkoi rryshfet 50 me 50 si gjithmon vampir...

             1. X
              XHI BU

              Investitoreve i kerkonte ruzhvetin para kohe 50 me 50 % vlere kjo qe do i kalonte femijeve te Sali Berishes te cilët me firmat e vulen e babit do kalonin ne zyrat e avakatise duke i marre përqindjet ,allishverishet e Saliut pasuroi dhe i beri femijet miljarder dhe babi uleret e thote për ti mbushur mendjen budalleqeve qe i shkojne pas "une jam i paster nuk kam vjedh ,te dale njeri ketu apo ne bote e te me tregoj mua" Faktet jane aty për Saliun e familjen .Ndiq pasurine shiko miljardat del se Sali komunisti zevendesi i Ramiz Alise eshte hajdut ka punuar për vete ,familjen e sorrollopin qe i shkojne pas dhe e mbeshtesin duke menduar për fitimet e radhes ,pasi xhepat jane boshatisur

             2. D
              Dani

              Ky burre maskara afron deshmimtare te vdekur.

              1. A
               Aron

               Keshtu ka ndodhur. Me kujtohet nje bisede me nje te huaj-po te shkosh ne Shqiperi per investime del si ruar qethur se te kerkojne me teper te japesh nen dore se te investosh dhe ndaj kishte ngelur si hale Shqiperia deri para se te ikte Sala nga pushteti.

               1. B
                Beni

                Deshmimtare te vdekur sjell Rama?

                1. M
                 Miri

                 Rama eshte me i mire se kërkonte vetëm 20% kur ishte në Bashki dhe tani kerkon 40%.

                 1. F
                  Familja kriminale Berrisha

                  Kemi menduar qe keqja e Shqiperise ka qene Enver Hoxha qe i la femijet pa shtepi jetuan te koteci pulave haaaaa por e keqja me e madhe e ketij vendi ka qene Nongrata ,Spiuni, Krimineli Komunisti ,Dhendri Serbis , Berrisha dhe familja e tije kriminale ......turpe per ata gazetare qe e intervistojn turpe per ate drejtesi qe nuk e denone turpe per ata antishqiptar qe e degjojne

                  1. K
                   KAPEDANI

                   Keto ndertime jane per brezat qe do te vijne .Per brezin e sotem prit gomar te hash bar per brezat e dyte te shtrengoje rripin (e thanasit ) te laje borxhin dhe brezi i trete lum kush te rroje ta shikoje zonjushe se zonje ishte ne kohen e DIKTATURES.

                   1. S
                    Sllobodanka

                    Shfryni o albaneze se liroheni. Legjendari Sali Berisha e ka lidhur kalin aty ku duhet.

                    1. a
                     alphade

                     Lereni te punoje more faqezez ! Eshte vizionar KM,Rama ! E do t’a shohe Shqiperine: Nje Dubai apo nje Katar ! Por qenerit ziliqar e dine fare mire qe sa me shume lulezon Shqiperia dhe ky eshte realitet aq me shume malokeria largohet nga babezia per pushtet : Saliu -Meta dhe bandat e tyre te mbushur plot me horra, vrases me pagesa, e dine fare mire se duan rremuje, sa krime, vrasje, hajni, destabilitet por e kane kot sepse “Lekura e Shangrenit” sa vjen e rrudhet gjithnje e me teper ! Ora po bie !

                     1. a
                      american22

                      Perse botoni keto bema te ketij tradhetari te shqipetareve, por plotesoni dosjen ndryshoni ligjet qe brojne korrupsionin shteteror qe personi te penalizohet ne cdo kohe te jetes se tij per bemat kunder ligjit, por te gjithe duan imunitet per hajdutlleqet dhe krimet kunder vendit, mos beni llafe dhe mbroni njeri - tjetrin. Nje surrat jeni te gjithe Nqs ligjet do te behen ne menyre te atille qe cdo njeri te shkoje ne banken e te akuzuarve edhe 100 vjec te jetes se tij per krime kunder ligjit do te shikoni si do te jete reaksioni.

                      1. C
                       Cuni Tirones

                       Duhet theksuar per te qene korrekt dhe me njerezit qe personazhi ne fjale ka qene nje agjent imobiliar dhe menaxhues i kapitalit te nje prej vellezerve Rockefeler!

                       1. M
                        Mendimi im

                        Ky ngjaka si don Altobello tek Padrino. Me siguri do na kishte qethur e rruajtur falas. Vazhdoni enderroni per Shtrausin, Hajdin Sejdine, Vehbi Alimucen dhe Beketin po mesoni edhe ndonje zanat se do iu gjeje pleqeria poshte ures.

                        Lini një Përgjigje