"Meta spiun i sigurimit", Doda pas kërkesës për hapjen e dosjeve: Në 2014 i dridhej dora e heshtën

29 Korrik 2022, 21:20Politika TEMA

"Meta spiun i sigurimit", Doda pas kërkesës për hapjen

Kryetarja e Grupit Parlamentar për Demokraci dhe Integrim, Mesila Doda ka reaguar lidhur me dosjet e Sigurimit të Shtetit. Përmes një postimi në Facebook, Doda shkruan se ka depozituar në vitin 2014 ligjin për hapjen e këtyre dosjeve dhe “të gjtihë ata që janë futur sot në garë, heshtën asokohe.”

Doda: Meqenese sot i shoh te gjithe ne gare per hapjen e dosjeve me duhet ti rikujtoj qe i dridhej dora e heshten si fija e barit kur ne depozituam ne vitin 2014 ligjin per hapjen e dosjeve… Te pakten te jemi te drejte me historine dhe ata qe kercenin asokohe se po benim nje akt pa lejen e partise dhe ata te tjeret qe kishin hall se mos merziteshin spiunet e partise po te kishin pak njerzillek sot duhet te heshtnin.

Mazhoranca e ka cilësuar urgjente ndryshimin e ligjit për t’i dhënë të drejtë autoritetit të dosjeve të verifikojë figurat e rëndësishme të politikës, të cilët kanë certifikatë pastërtie. Një ditë pas mbylljes së aktivitetit të parlamentit, shumica ka depozituar në Kuvend, ndryshimet e duhura, që në fakt do të diskutohen, minimalisht në shtator.

Kryetarja e Komisionit të ligjeve, Klotilda Bushka, i cilësoi flagrante dhe shqetësuese gjetjet e autoritetit të dosjeve, ku theksohet se figura të rëndësishme të shtetit, figurojnë ish-bashkëpunëtorë të regjimit.

Në letrën informuese, bashkangjitur me shkresën për ndryshim të ligjit për verifikimin e zyrtarëve të lartë, Autoriteti i Dosjeve i nisi Kuvendit edhe informacionin për ish presidentin Ilir Meta, që rezulton ish bashkëpunëtor i sigurimit.

Edhe Partia Demokratike depozitoi sot në Kuvend një projektligj që sanksionon deklasifikimin e plotë dhe hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit për periudhën 1944-1991

19 Komente

 1. D
  Danja

  Shprehja saliut si fija e barit doda thuaje troc se thua kam vuajtur ne krahe i ke kudo qe ulesh apo ata kane qengja kur vuaje ti mer kurajo se sot eshte momenti qe te hapen per te gjithe apo te vjen keq per idhudhin tend komunstin sali.

  1. V
   Vranakonti

   Ilir Meta,do beje pushimet ne plazhet me te mira dhe ne shtator do kthehet plot qejf sikur s'ka ndodhur gje. Ate nuk e gjen gje se eshte trim nga Skrapari,madje si Vojo Kushi ne gryken e Mezhgoranit.Rrenoft Ilir Meta me non graten Sali. Dy burrat me te "mençem" te kombit shqipetar.

   1. A
    Anila

    Lenia e miratimit te draftit te Dekriminalizimit per ne shtator duket si mendim i oportunistit Edi Rama, per t'i hequr veshin Ilir Metes qe te rrije urte. Kaq. Deri ne shtator manipuohen dosjet...

   2. I
    Ish student i asaj kohe në UT

    Kjo zonja me origjinë Dibrane, shoqe e ngushtë "po e ngushtë fare" me Dibranen tjetër Monakon e Ilir Metaj spiunit që në Fakultet tek Ekonomiku (95% e Sekretarëve të Rinisë futeshin në radhët e PPSH , si rasti Bujar Nishanit në Shkollën e Bashkuar të Oficerëve që ishte Sekretar i Rinisë kur u rrëzua busti Diktatorit dhe kërkoi para gjithë ushtarakëve të Garnizonit Skënderbej, që të rivendosej me çdo çmim busti i Diktatorit Enver Hoxha nga Ushtarakët (pra kërkonte përplasje Popull me Ushtrinë, vrasje/gjak), por dhe një pjesë e tyre kanë shërbyer në pozicione të ndryshme në Sigurimin e Shtetit, si Ilir Meta/j...

    1. N
     Ndryshe

     Partite jane banda qe dine te vjedhin dhe te mbulojne pislliqet e tyre. Doda di vetem ti mbaje iso kryetarit te partise. Tani qe u hoqen petet e lakrorit flet ndryshe.

     1. a
      alphade

      Pasi precau PS te Fatos Nanos, pasi u by ne krye te LSI- se , pasi u be Zv. Kryemini- nister,MPJ, kryetar Parlamenti dhe Ptesi/ dent i Republikrs se Shqiperise, tash na del “spiun i Sigurimit te Shtetit”’ , tash i hengeshin mutin I.M, Ilir Meta ….32 vjet e ka vjedhur Shqiperine, i ka shkerdhyer shqiptaret dhe sot muteberet socialiste bertiten ne Parlamut “EUREKA” ! Pas 32 vjetesh u “u zgjuan” nga letargjia 32 vje- care …..! O tempora, o more !!!! Quo Vadis ?

      1. .
       ....

       Çashtu alpamut çashtu

      2. B
       Balo

       Ty sikur të ka nxjerrë Mona me shkelma nga zyra e Ilirit dikur!?

       1. F
        Fadili

        KU KA HUMBUR SKYPIONI?!!!!

       2. s
        shiku-esi

        Ke te drejt moj drane por dosjet duhet te ishin hapur jo kur i morri nen administrim kryespihuni Sali por qysh ne 1991. Dhe me bindje do te konstatoje qe gjysma e Juaj qe aderonit ne Partine e dallkaukeve ishin "spihuna te sig.te shtetit"!Po nuk besove pyet ose Saliun ose Preç Zogajn ose Tritan Shehun ,per te mos rreshtuar edhe nja 12-13 te tjere.Sekuestroinin kasaforten Saliut se atje i keni te gjithe bashkepunetoret e sigurimit te cilet Saliu i mban peng akoma duke i shkuar si zagar nga mbrapa.

        1. L
         Lima

         Ca tregon Iliri me Monen per ty qesh gjithe Tirona

         1. D
          Demi

          Balua ka të drejtë , këtë rast e di dhe unë .

          1. L
           Loran

           Ik moj kurv

           1. E
            E.v

            Mersila po ti e ke pas koleg universiteti meten! Te pakten fitove e hongre qepe gojen.Doren qe te dha me honger mos e beshty si liljana sokol hoxhes.Leji te flasin ata qe ju i poshteruat i futet ne burgje dhei vodhet pasurine 80 vjet rrjesht....kuptohet po nuk i futet ato qe vine pas tyre 100 pash nen toke se keshtu betonhen punemarresit e shtepidhenesit tend....

            1. E
             E verteta

             Edhe ty mi zoje qe pretendon qe ke vuajtur , kot nuk ta kan nxier shkollen e lart , o babai jot ka qen spiun ose dikush nga familja jote , spiunet kan qen te ter te persekutuarit ju keni spiunuar njeri tjetrin brenda familjes per nje te drejt studimi apo vend pune , ishalla hapen ato dosje por te hapen lajf ne tv , se ju mashtruset e te persekutumve kurr nuk keni treguar kto 30 vjet pse ju kan denuar dhe çfar kan pohuar me gojen e tyre neper gjygje te denuarit , kot e kerkoni spiunllikun tek komunistet , atyre i ndalohej me kushtetut ne at koh qe te viheshin ne sherbim te policis , spiunet e atij sistemi keni qen ju te persekutuarit qe rrinit me shpi mas muzeut komtar dhe mernit te drejta studimi dhe vende pune te mira , kur shum komunist jetonin ne periferi te Tiranes pa kurr far privilegji , ju vemje qe keni luftuar kunder kombit tuaj sot na beni heroin , ai shtet i PPSHs ishte shtet serioz me ligjet e veta kush i shkelte ato futej ne burg , pra te ter kan qen fajtor se po na shitet ish tradhtaret dhe agjentet e sherbimeve te huaja sikur kan luftu komunizmin , jo mer jo ju ishit bashkepuntor te okupatorit nazifashist dhe mbanit te pushtuar bashk me ta shqiperin per para , ju ishit tradhtaret e kombit mjaft shisni dengla na vran poetin avzi nela , avzi nela ishte nje msus fillore fshati , u konfliktua me te plotfuqishmin e zones i mori pistoleten i qelloj per ta vrar por e plagosi rend , shteti e arrestoj i tha ti nuk qellove policin po ke qelluar shtetin ligji ishte me pushkatim kjo ishte historia nuk esht denuar njeri pa faj , te pa fajshmit ata numerohen me gishtat e dores , ata meritojn shperblim , se kan dal 400 mij te persekutuar e marin shperblim vit mas viti e pin raki e bojn qef , ne at koh me shum vuajten ata qe punonin dit nat neper vepra dhe nuk kishin as nje privilegj pra i gjith populli qe punonte respektonte ligjet , sot esht koha maskarenjve nderohet hamut zogu tradhtaret ish maskarenjt e kti kombi pra antivlera dhe shkelen me kemb deshmoret qe dhan jeten ne lule te rinis per lirin e vatanit pa kurr far shperblimi , te paret e te persekutuarve luftonin kra pushtusit per para luftonin per agjenturat e huaja per flori e dollar kunder vendit tyre , ky esht realiteti , kan qen tradhtar te atdheut , hapni dosjet familjaret e tu do gjeni ne ato dosje , figurat me te pastra jan ish komunistet se nuk jan mar me spiunllik , ju keni spiunuar njeri tjetrin gjithmon.

             1. S
              Shqupisti

              Ata qe ishin vertet te persekutuar qe numeroheshin me gishtat e dores ne ate sistem qe shkoi , nuk fitonin te drejt studimi , ti nga e gjete kte te drejt studimi mesila , pyet tet tat mos ka spiunuar njeri tek fshataret e vet , bei nje pyetje kot , i gjith llumi asaj kohe shkeles ligji dhe alabak qe rrinin ne burg hy e dil , sot mahen per te persekutum marin shperblim ata qe dikur ishin te hunit dhe litarit , ish llumi i shoqeris asaj kohe , kurse pensionistet qe i ka ra bretku dhe kan qen njerez korrekt me ligjet e shtetit po naj mban ky lloj llumi si persekutor , ne vend qe te rriten pensionet e atyre qe kan punuar 50 vjet , i japin ish llumit demshperblim vit per vit , qe ne burgjet e PPShs te burgosurit ishin me rrog ata paguanin nepermjet punes fjetjen sherbimin dhe kusurin burgu ja kthente ne lek me bordero , kishte dyqan xhdo burg ne shqiperi , qe ata qe kishin punuar dhe fituar mernin leket dhe benin pazar tek dyqani burgut per ushqime plus , kto si tregon njeri se te ter vetem shajn ka 30 vjet , ishte shtet qe nuk perfitonte nga njerzit shteti PPSHs çfar ishte e jotja sta mbante kerkush dot , ishte shtet i kopsitur deri ne detaj , shperblim ne shqiperi nuk meritojn me shum se 1000 persona , te tjeret kan qen hajdut mashtrus tradhtar shkeles ligji , politikanet tan zorraxhinj dhe bythlepires te ktyre 30 vjetve rrumpallhane , per ti treguar egersin e ish sitemit te shkuar botes qe ti vinte keq per ne , te ter ish llumin e ish burgaxhit e 50 vjetve dhe shkelesit e ligjit ne at koh i kemi ber te persekutuar , tani kan dal 300 mij te persekutum , 300 mij i kemi te denuar me 20 vjet e lart per vrasje , dhe nga 1.8 milion banor qe ka shqipnia sot , gjysma e pa denuar dhe e pa persekutuar mbajn me para me te hongerme e te pime kta 600 mij qylaxhinjt e persekutum gjoi dhe te burgosurit per krim , ktu dhe 100 euro pensioni esht shum , ktu pensioni i bi me qen 30 mij lek te vjetra , ktu vetem ata ne shtet punojn , dhe ata vjedhin me shum se punojn , llumi ka 30 vjet akoma posht komunizmi therret se me kte parrull marin demshperblim vit mas viti nga shteti , dhe prap si legena mas komunistit pergjerohen kjo seri qesharake mas Saliut rrin , vetem tek komunistet kan besim kta pisa njeri tjetrin nuk e besojn , ikin mas komunisteve si delet mas sjarrit , mutehane allashqiptarçe , ishalla i hapin dosjet por mos lini te persekutuarit se jan te pa besushem , merni te rinj nga diaspora qe kan lindur jasht ti hapin dosjet , femij refugjatesh se te persekutuarti jan manipulator te lindur jan njerez qe nuk dun shtet dhe fshin te vertetat , siç kan ber kto 30 vjet .

              1. d
               demo

               Po cfare ka vuajtur kjo mor budallenj!KjoMesila ka qene e bija drejtorit spitalit Rreshyenit,

               1. N
                NDERSHMERIA

                Kjo marsila bashke me demin, familje ordinere, koti. Pika politika ne gojen e saj. Mbylle moj halen se i shfrytezove sa munde dhe tani tregohesh e ndershme gjoja por ti e di shume mire qe ndershmeria nuk eshte virtyt i yti.

                Lini një Përgjigje