Micotaqis e sulmoi për Belerin? Edi Rama ja kthen përgjigjen krejt ndryshe!

17 Shtator 2023, 21:20Politika TEMA

Micotaqis e sulmoi për Belerin? Edi Rama ja kthen përgjigjen krejt

Edi Rama i është përgjigjur brenda ditës sulmit të homologut të tij grek për Fredi Belerin. Por ka zgjedhur një mënyrë ndryshe, në formë edhe në përmbajtje. Forma përmbante një simbolikë ndryshe, që i tregon Micotaqisit se nuk mund të jetë Athina që cakton se kush është zonë minoritare greke në Shqipëri. Pasi kjo është e përcaktuar dhe është zona e Dropullit, e cila jo vetëm që është bashki më vete, ku respektohen të drejtat politike, por ka edhe investime të qeverisë. Ndërkaq, ndryshe nga Micotaqis, që nuk resht në helmin ndaj qeverisë e Tiranës, Rama i bën të ditur se sheshi në qendër të Derviçanit, fshatit më të madh të bashkisë minoritare do të mbajë emrin e babait të kryeministrit aktual grek, Kostandin Micotaqis.

“Kantieri i Rilindjes Urbane në zemër të Derviçanit, qendrës së bashkisë së Dropullit, e cila do të mbajë emrin e Konstandinos Mitsotakis, kryeministrit të parë grek që vizitoi minoritetin pas rënies së komunizmit”, shkroi Rama.

47 Komente

 1. ?
  ????????????????????????

  te gjith ket stermullar e ben 2 poshtersit me te medhej shqiptare sali meta

  1. s
   saliu duhet te shpallet terrorist

   edhe greket do ven saliun e meten ne qender te omonias si antishqiptaret me te medhenj,por kur te behet beleris KM i gerqis

   1. !
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ? _ eshte edhe vet Ramiu , pjes e skandalit te krijuar jovetem dyshja Esadiste .Nji Shtet qe ka Dinjitet nuk hap Bythen me pa se cdo beje Bota ,akoma me shume kur dihej qellimi i Kamikaces Bejleri ne Himare . Dhe nji Shtet me shtetare qe ka Dinjitet edhe njiher e Tru ne Koke qe di te mbaje ne kufijt e tij cdo Kamikac Greke ,dhe kursej gjithe kte Zhurme e cila mori permasat qe si takonte ne Opinionin Boteror Politike ,(sepse gjithcka ishte nji prishje imazhi , dobesi /paaftesi Shtetit ,por etj etj gjera kunder Shqiperise ) i kishte Miljra Mundesi qe ta frenonte Ate zhurme Graqiresh , para se Bejleri te dilte nga Gopi Athinase e kalonte Kufirin ,por jovetem kaq , se Qeverria e kaqolit te Gjate uli pantallonat por edhe Bordellua KQZ tregoj qarte se nuk perfaqson Interesat Kombetare Shqiptare . Lere pastaj "Vizitat e Pederasteve Grek ,Ministra ,Kryebashkiake ,Ambasadore etj etj qe tundnin Flamurn Grek ne HImare dhe i shkonin e ferkonin Carin Beklerit ne Burge ! - Pra , I Gjati duhet ti veri Rrip Shallvareve se do i behet rruge _renja poshte duke shpresuar se I Gjati s'eshte nga ata ,qe i pelqen ta ket brenda ate qe s'thuhet

    1. S
     Sarande

     Antishqiptaret Berishoviqi dhe Metaviqi kryejne veprime antishqiptare, keto vperime certifikohen pastaj nga antishqiptari Ramoviq.

    2. T
     Taulant, Katana 138

     Mos u merr me kerkmat por hidhi ne ere monumentet e tyre shoviniste qe kane mbire gjitheandej. Ata njohin vetem gjuhen e plumbit ti ju jep dekorata ndyresirave.

     1. L
      Labi

      Fol Edver të lumtë goja, Fol e mbro të drejtat tona!

      1. r
       rrogozhinasi

       Bravo Labo prej trapaje,e fitove dhe neser byrekun ,por dhadhe sna ndodhet

     2. E
      Emigranti

      Po e vute statujen e Micotaqit (plakut) ne Dropull, do te ikin dhe dropullitet qe kane ngelur. Eshte ters i madh. Pyesni greket se e dine shume mire.

      1. O
       Ok

       Mjaft me me keto Karlluqe.Grekut tregoi Loqet jo Bythen,perbdryshe do te mari zvarr.Mjaft me Vizatme o Edo,Fut ne Burg Saliun dhe Liken si Armiq te Kombit Shqiptar.Ke Bythe,Jo:Hap krahun po nuk pate bythe.

       1. J
        Junanistan

        O bo bo ,,e “ vrau “ Micon e kurves,,do i veje emrin e gjyshit,,(se ky micua eshte femije kopil i dora bakojanit e ka pjelle qe 16 vjec ,baba ka nje kengetare.nuk ka Kosten),,ja dhe ky corape kuqi,vetem per gojore me te huajt eshte,,me Shqiptaret hiqet si i “forte “ me mongolopontiocobanocifutovurkaro “greek “ vetem gojore ben,,pty

        1. @
         @

         Dobiçin e ka me Teri Xriso

         1. .
          ...

          E ka bere Dora me Terin ,Kulin . I ngjan tmerresish shume Kuli (Kiriako) Terit. Per ta mbuluar bene vella e moter Kulin me Doren.https://www.youtube.com/watch?v=NuOq_ZogBkE

        2. D
         Dinua

         Shqiperise i takon me kushtetute te mbroje te drejtat kulturore pronesore, dhe biles etnike te shqiptareve, Arvanitasve dhe Çameve ne Epir dhe Greqi! Marrja me te mire e agresorit te 1914 qe ende pretendon e endron per vorioepirin, tregon naivitet të frikshem.

         1. t
          tironci

          Te gjithe fqinjte tane shine lemen ne Shqiperi si te duan.Greku bene cka te doje .Maqedonet pasi asimiluan shqiptaret ortodokse tash shperngulin ata musliman.Edhe pse jane me shume se 30% kane disa te drejta qe jane nen min e konventave nder….Ne Serbi u fshihen adresat nga regjistrat ama ,ne Male te Zi gati njejte dhe ja kryeminitri jooon bene Balkanin e Halur-Serpski svet me miqet dhe vellez….e tije

          1. A
           Ari

           Ti mire e ke o Rama...por fqinjet qe na kane rene ne pjese nuk jane si ne...ata nuk.mund te pranojme se Ne po Ngrihemi, Lartesohemi ne te gjitha drejtimet....keshtu i ka mesuar hidtoria

           1. C
            CAMERIA SHQIPTARE

            Duket si Kinezeri!Mbase Gandizmi ishte i dobishem 100vjet me pare. Nuk ecen me Greket se do vazhdojne me variantin:pse me kapele?(kur e heq kapelen) ata te kthehen pse pa kapele.? Folni cdo dite per ÇAMET E Çamerine!Folni me fakte se keni pa fund.Ose jeni te shitur ose jeni debila deficente!Zgjidhni nje nga te dyja se e treta eshte jeni tradhtare ju qifsha motren do thoshin Vlonjatet

            1. S
             Socialisti

             Çamëria dhe çamët janë dhe duhet të jenë barrikada shqiptare në mbrojtje nga asimili dhe aneksimi grek të trojeve në jugë!. Ka 12 vite në pushtet dhe edi rama nuk ka asnjë deklarim publik në përkrahje të çamve dhe trojeve çame, ndërkohë që problemi çam duhet të printe çdo takim dy palësh ! Ndryshe vepron kur grekve u duhen sinorvarreza nga korça përmeti gjirokastra e deri nē himarë! Po kështu edhe për çështjen e detit që po bëjmë çfarë do greku! Njëlloj si berisha!. Pse nuk këndon ky kaposh kryeministër qoftë edhe një herë në takimet ndërkombëtare për çamërinë?!.

             1. r
              rama

              Rama nuk e ben per gandizem por e ben nga frika. Beri si trim ne fillim me greket por kur i treguan greket se cfar kane ne dosjet e tyre per Ramen e uli koken

              1. C
               Coni

               Po ca do presesh nga nje kryeminister karagjoz qe shkon dhe zhgaravit muret, edhe ne mes te athines?! Mendoni se greket jane budallenj?! Ata jane si jane por ndjekin interesat kombetare. Po ky palla jone?! E dini ca ndjek ky rama jone?! Vec axhenden personale. Vetem ate.

             2. D
              Dipli

              Keto qe: i thote rama atij grekut qe eshte percaktuar ku eshte minoriteti, i shpike ti Tema, se nuk ka diplomat apo filozof, qe nga postimi i rames te konfirmoje qe ram hajduti te kete nenkuptuar kete. Tema, mos u beni palaco fare, se e bete balte.

              1. S
               Sali protopapa

               Jeni i madh rama,,,ata me gure ne me pambuk, tregojne sa civilizim kan jevgjiterit grek tekanjoz qe Jan mesuar nga sali protopapa tu plotesohej cdo tek ne shqiperi,,,ishin ber zoter te himares,,,,

               1. M
                Mico i taqit

                Edhe i ati te njejten gje ka ber kunder shqiperise,,,mut i ati mut i biri,,,,

                1. D
                 DJ

                 Grekit po i kruhet s . . .tricia. Ne vitin e larget 1760 mbi 45% e athines fliste Shqip. Ne do te marrim vetem aq sa eshte jona. Ne jemi ndryshe nga ata qe megjithese Shqipetaret kane me shume se 30 vjet ne greqi nuk ju Kane dhene akoma pashaporta. Ne do t’ju japim te gjithe grekeve ( atyre qe do ngelen sigurisht).Ata do te marrin pashaporte Egjiptiane ose Palestineze ( keta te fundit kur ta kene nje). Micua dhe mashtrusat e tjere e dine qe se shpejti do te kene ne tavolinen e tyre te politikes se kalbur greke problemin e madh me Shqipetaret ( qe nuk do te jete me nje problem I Camerise por i gjithe Shqiperise. Zhurma qe bejne egjiptjanet e evropes sot nuk eshte asgje tjeter vecse nje per ta shtyre dhe pak kohe me genjeshtra, pra po bejne ate qe dine te bejne me mire.

                 1. L
                  Lasgushi

                  O km,deri do plumb.Sa bukur i përgjigjesh Lul Bashës.Po këti deri pse ja kursen...

                  1. G
                   Guti

                   Pse nuk e di ti qe rama me te dobetit ben te horrin dhe me te fortit pallohet ne sum?! Tipike e njerezve pa shtylle dhe pa burreri.

                  2. N
                   Nik

                   Z. Rama komplet sevil!! I bie ne gjunje nje shovinisti grek dhe te atit ie tij!!! Ai nuk ja var! Sa poshte!!!

                   1. N
                    Nik namme

                    Nik nuk kuptone nuk je per komente keshille miqesore

                    1. N
                     Nick

                     Nik , nqs te kruhet shko kruaje ne vend tjeter . Si korcar qe je , ate hunden e madhe ta futesh ne by..en e sat e..e.

                    2. N
                     Nick

                     Me se e vretete Nik.

                     1. I
                      Iku

                      Ka te drejte. Superservil rama. Pse ca mendoni ju, se ben si derr me ato ministrushet me fustane, dhe eshte po ai me te huajt?! Rama super hipokrit qe po vjedh je vend dhe nje popull te tere.

                      1. P
                       Pargaliu

                       Po cfare busti ti vesh atij muti... Ketyre letyrave i duhet folur per Çamerine se heret ose vone kjo çeshtje do behet problem i madh mes 2 vendeve. Rruge tjater nuk ka. Sa per Miçon e Taqis rrini te qete se nuk ja ha njeri presjonet. Ben mire ki bastard te gjeje babain biologjik pasi eshte pjelle e incestit brenda familjes e dine shume njerez ne Ger qi. Keshtu qe na e rruaçi te gjatin me gunga or evgjito aziatiko gre qira

                       1. P
                        Palikarri

                        Ja nxori mendjen Rama palikarrit as qe nuk i pergjigjet fare Bravo kryeminister

                        1. I
                         Ilia Çili

                         Evgjiti me gure e ki i ini me pambuk. Rrofsh e qofsh o Edi Rama se i ke dhene fitire tjater Shqiperise ne arenen nderkombetare! Flm

                         1. S
                          Suljoti

                          Me ne fund dinjiteti i ketij shteti sa te lashte aq dhe fisnik po vihet ne vendin qe e meriton. Erdhi dhe momenti qe te na marrin serjozisht fqinjet dhe krejt Europa Bravo kryeminister Rama

                          1. H
                           Humoristi

                           Humor i kendshemSulltan piktorit po i vijne mend,pasi zevendesoi ministreshat.,me badhkeshorte investitor strategjik.

                           1. D
                            Detari

                            ramazoni ka me shume se 1 mil skiptar qe jetojne ne greqi

                            1. V
                             Vangjeli

                             Dekari mos harro vajin ta keç me vete qe te lyhesh para shkepjes nga prapa me papune dhe Janulle kancerozin. Yt bythar i mutit qe te vjen era km larg, pis

                             1. @
                              @

                              O dekar po pse je kaq rr...ë q.....ë o kloqith

                             2. K
                              Kris

                              Dervicanin e vizitoi plaku Mico por dhrahmite ja dhuroi Saliut dhe Fatosit.Me mire eshte ti behen tre permendore perkatesisht ne Selite Ps dhe Pd dhe me u madh ja ne bahcen ku kullot hajvani I Surrelit

                              1. j
                               janullatos topefagos

                               te lehurat e grekeve nuk kane te bejne fare me minoritetin ne Shqiperi, por me planin e vjeter te kishes greke, Megalo idhea

                               1. R
                                Real

                                Rama jo vetem servil i peshtire por me hipokrizine karakteristike deri ne neveri mundodoet qe te shpetoje cfare te mund nga kjo gurgule qe ka bere. E ndjen hajni hipokrit se cfare po i vjen si kusur. Nuk ka pare gje akoma.

                                1. M
                                 Mirditori.

                                 me mire do ishte te vendosje bustin e xhaxhit Enever Hoxha, sepse ay kishte merita per mbrotjen e territorit Shqiptar. Bababi i ketij tipit ç;fare ka bere per Shqiptaret ? Nje mut te madh rreth te cilit sillemi e perdridhemi ne duke i marre ere

                                 1. a
                                  aleks

                                  dakord jam me kete statuje, por vetem me nje kusht, tek statuja te shkruhet Miçua i Taqit, (micotaqis)kryeministri grek me origjine shqiptare. ndryshe nuk jam fare dakort , boll i kemi ber leshime grekut.

                                  1. L
                                   Leonidha

                                   Tere kohen servile ne shqipetaret dhe pa dinjitet. Sa te mira ka bere historikish europa per greqine dhe ne fud del ne cdo kohe kali i trojes

                                   1. K
                                    Kafe Rremes ,,,e Muharremit

                                    Do fillojne prap luftrat ballkanike ,,,,greqi serbi do jen bashk ,,,dhe himara dhe gjith orthodhoksia,,,, myslymanet e bardh te ballkanit do u vij ne ndim vllaj madh ..turku ,,, haha ,,jevgjit,,,,orthodhks do luftojne kunder Muratve ne ballkan ,,,,

                                    Lini një Përgjigje