Përkujtimi i 2 Prillit, shkodranët bojkotojnë “Rithemelimin” e Berishës

2 Prill 2024, 13:50Politika TEMA

Përkujtimi i 2 Prillit, shkodranët bojkotojnë

Është përkujtuar ditën e sotme në Shkodër 2 Prilli 1991, ku 33 vite më parë humbën jetën katër dëshmorë të demokracisë.


Ajo që u vu re në takimin përkujtimor të ditës së sotme, ishte braktisja në masë e demokratëve shkodranë për përfaqësuesit e “Rithemelimit” të Sali Berishës që morën pjesë në aktivitet.


Ndonëse konflikti për vulën dhe logon e PD-së ende nuk është zgjidhur përfundimisht në gjykatë, ajo që është vënë re në takimet e fundit të “Rithemelimit” është një zbehje e madhe dhe një braktisje nga demokratët në të gjithë Shqipërinë.


Nga sallat e mbushura në fillim, ata tashmë nuk po mbushin dot ambientet e lokaleve ku po i zhvillojnë takimet.


Në vazhdën e kësaj braktisjeje, është edhe ky aktivitet përkujtimor i organizuar për ngjarjen në fjalë, ku mjafton të shohësh fotot e viteve të mëparshme për të bërë diferencën dhe për të kuptuar se në çfarë gjendjeje e çoi Sali Berisha Partinë Demokratike.


Edhe pse Berisha vijon retorikën e tij çdo pasdite nga dritarja e shtëpisë së tij, demokratët dhe shqiptarët, me sa duket, nuk e kanë kapërdirë dot talljen e madhe të deputetëve të tij, të cilët pasi kanë shkëmbyer akuza të rënda mes njëri-tjetrit, tani po shëtisin në të gjithë Shqipërinë për t’u thënë atyre që ato që kemi thënë nuk i kemi pasur me të vërtetë.


Fotot e aktivitetit të sotëm në Shkodër, flasin më shumë se fjalët.

Përkujtimi i 2 Prillit, shkodranët bojkotojnë

15 Komente

 1. R
  Rithemelimi o bo qesharak

  Bravo Shkodra. Asnja deputet te rithemelimit nuk do con Shkodra ne Kuven ne 2025. O pa me koh ouna e nongrates dhe rithemelimit ne kallamishte.

  1. m
   maks

   Nuk ka lidhje Rithemelimi, Rilindja apo Ripjellja. Njerezit jane merzitur me keto "festa" te stisura, kjo eshte puna.

   1. H
    Hordhia e ndyrë e Sali Rrumpallës

    Po per deshmorët e 7 Prillit, do mblidhen keta koqet? Sepse ne 7 Prill 1939 nuk kishte parti komuniste. Apo edhe Mujo Ulqinaku ishte sekretar partie si Berisha? Mblidhini mendjet o derrat e Berishës, se keni 11 vjet qe mbani Ramën ne pushtet dhe shkaterroni PD-ne per llogari te nje psikopati ish-komunist si Sali Rrumpalla. Nuk vijne intelektualët ne Rithemelim sepse e kane per turp te jenë me Berishën dhe Gaz Bardhin. Ata Deshmorët e 2 Prillit do jene gjithmonë te nderuar, por jane njesoj si Deshmorët e 21 Janarit. Të dy palët i vrau Berisha.

    1. m
     m.m

     Shume drejte ! Demi me i madh qe i behet shqiperise popullit te saj; per hir te nje funderine , po mbajme mbi supe qeverisjen me te peshtire qe ka prodhuar e majta , ndonjehere ne shqiperi.

    2. S
     Shkodrani Demokrat

     Bravo demokratet e vertete Shkodran ,boll ka luajtur me vuajtjet dhe vrasjet,qe ka bere ky komunisti kriminel Non Grata ,populli Shkodres as edhe nje vote nuk duhet ti japi ketij krimineli ,

     1. M
      Marseli.

      Vrasesit cdo vit vene te vendi ngjarjes.Keta per mua dhe sipas iformimeve qe na vinin ato dit te ngjarjes jane organizatoret dhe vrasesit e 4 djemeve ne Shkoder.Ky I penxheres qe vrau 4 protestues te vitit 2011,po ky eshte organizatori shtytesi ne bashkepunim me A.H.P.A.A.S..Me nyra e vrasjes eshte si ajo e 4 demostruseve te 21 Jabari 2011.Penxherja me grupin qe e shoqeron jan vrasesit e vertet te ketyre njerzeve dhe te vrasjes se demokracis dhe drejtesis ne shqiperi.Regjimi I vedosur po I sheeben krimineleve te ketij trualli.

      1. Roberto

       Shikoni pafytyresine e partise se Berishes. I vrau dhe i shpalli deshmore per te marre pushtetin. Keshtu ka bere Saliu me bandat e tije gjiithmone. Ka vrare ne mes te turmes njesoj si ne 21 Janar ne bulevard dhe fajin e ka patur "opozita" e asaj kohe e cila "perdori" cadra pistolete,stilolapsa pistolete dhe thika me helm. Shyqyr qe shkodranet e kane kuptuar me ne fund pas 30 vjetesh qe Saliu ka qene dhe do mbetet e keqja me e madhe dhe KRIMINELI ME DAMKE i Shqiperise te pakten se andej nga Kosova e Albin Mutit tek Saliun kane pare "shpetimtarin e Kosoves" dhe nga budallalleku apo injoranca nuk e kane kuptuar qe ishte ky Sali qe furnizoi Serbine e Sllobodanit me nafte,theu embargon nga Serbise i shiti dhe nxori ne shteg shume luftetare te UCK te cilet u kapen dhe u vrane nga forcat e ushtrise Serbe. Ata kater te rinj u ndane nga jeta vetem per egon e cmendur te Sali Berishes. Ngushellime familjeve te tyre ne kete 2 Prill.

       1. t
        tetovari2

        Metodë komuniste e eliminimit,të vret natën,të vajton ditën dhe nesër të shpall "dëshmor"!

       2. r
        robi

        porbindeshi i vicidolit ka filluar te beje thirrje per qeveri teknike se e ka pare se foltorja e vicidolit e ka marre rrugen e mutit dhe ne 2025 nuk ka per te marre as 10% te votave

        1. P
         Protestuesi

         2 Prilli 1991 eshte veper kriminale e krereve te bandes pede, me ne krye sahali gerdallë Ballkonin ne Rrugen ''Mustafa Matohiti'' - Tirane. Antishqiptaret e vetkonfirmuar livadhisin per te vetmin shkak se banditi shkaterroi çdo gje, qe ndertoi populli shqiptar per 45 vjet. Demet me te medhenj, qe i solli vendit kjo bande jane: 1. Shkaterrimi i ekonomise - humbja e vendeve te punes, qe i detyroi njerezit te arratisen. 2.Shkaterrimi i Drejtesise, qe e ktheu kete sistem ne bixhoz: Kush ka para (nuk ka rendesi se si i ka bere parate) e blen te drejten, e zvarrit te drejten dhe e sakaton. 3. Shkaterrimi i Ushtrise, hapja e depove te armatimit, qe u kthyen ne biznes per Shaban Meminjtë, salinjte, faqezinjte dhe per vrasjet e kriminale te kundershtareve... sahali banditi duhet te ishte ndeshkuar me kohe, jo tani, pas 33 vitesh!

         1. P
          Prec Ulaj

          Shkodra u perdor mish per top 30 vjet nga Sali Berisha. Keto 9 muaj po tregojne se kush di ta trajtoj Shkodren me respekt. Keto 9 muaj po tregojne se kush di ti tregoj Shkodres vlerat historike, patriotike, artistike. Shikoni si jane gjalleruar gjithe artistet e Shkodres, te lene ne harrese. Shkodra e qytetareve ishte zaptuar nga Malesoret e Dukagjinit, asfiksuan bizneset e qytetit me gjobat , vrasjet, zaptimet e tokave qe ju vinin qytetareve Shkodran.

          1. C
           Cafi

           Sali Berisha me Gramoz Ruçin i kane vra…..Shkodranet jane mashtru prej Mafies se kuqe …..edhe Sot Mafia e kuqe Drejton..Vendi nuk ka Qeveri Pa komunista qe nga 28maj 1944 deri sot….Shkodra i njef mire Po ben sikur nuk di gje se nuk ka alternative tjeter o komunisti Sali o I biri i komunistit Rama ose spiuni Meta….

           1. p
            per te ardhur keq

            Jo Cafi, jo. Gramos Ruçi shkoi si burre ne mes te shkodraneve dhe shkodranet si burra e sqaruan problemin me te, por ti je pjelle e dreqit Sali Sheqere Karaxhiç berisha. Mo genje se do te kthehet per syshe. Genjeshtar. Genje ata qe kane lindur me vone. Idiot.

           2. p
            per te ardhur keq

            Vete i vrane, vete i qane !....Keta jane.

            1. J
             J

             Gazi,Noka,Gjekmuti,Paloqja etj,po pse mbas ketyre vemje e do vene shkodranet?

             Lini një Përgjigje