Përplasjet në PD/ Ambasada amerikane: S’ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

21 Shtator 2023, 10:10Politika TEMA

Përplasjet në PD/ Ambasada amerikane: S’ndryshojmë

Ambasada e SHBA ka reaguar lidhur me përplasjet në PD për kreun e grupit parlamentar të PD, teksa shprehet se besojnë se institucionet demokratike funksionale, përfshi një opozitë, janë jetike për çdo demokraci të shëndetshme.

Në një reagim për News24, Ambasada amerikane  shprehet se nuk është roli i saj që të zgjedhë se kush udhëheq partitë politike në Shqipëri, por shton se nuk kanë ndryshuar pozicionin në lidhje me individë të shpallur non-grata në Shqipëri, ndërsa thekson se nxisin të gjithë aktorët që të shqyrtojnë me kujdes angazhimet e tyre me figura të tilla.

Reagimi i plotë:

Shtetet e Bashkuara besojnë se institucionet demokratike funksionale, përfshi një opozitë, janë jetike për çdo demokraci të shëndetshme.

Shtetet e Bashkuara takohen rregullisht me komisionet parlamentare në lidhje me legjislacion kyç, të tillë si ai për Avokatin e Popullit, i cili luan një rol të rëndësishëm në reformën në drejtësi.

Nuk është roli i ambasadës që të zgjedhë se kush udhëheq partitë politike në Shqipëri. Gjithashtu, nuk e kemi ndryshuar pozicionin tonë në lidhje me individë të shpallur (non-grata) në Shqipëri dhe nxisim të gjithë aktorët që të shqyrtojnë me kujdes angazhimet e tyre me figura të tilla.

 

17 Komente

 1. n
  nje Perkthyese ne SHBA

  Te gjithe Deputetet e FOLTORES-Berisha dhe te tjera personazhe politike e mediatike, qe i shkojne pas Atij, NON-GRATA si nga Amerika dhe Britania e Madhe, tashme jane ne LISTEN e Zeze per te hyre ne SHBA (per veten e tyre dhe familjaret), sepse ne cdo fjale e veprim te tyre jane anti Perendim dhe pro e servile te NON GRATA_s me kulmor te Perendimit ne Shqiperi, Sali Ram Berisha me gjithe familje biologjike. Sali Berisha dhe Ilir Metaj tashme prej mbi 1 viti po Lobon me pagesa te medha ne disa Zyra e individe (deri dhe ne Kongresin e SHBA kane "Peshkuar" nje a dy a tre persona), per te demtuar Edi Ramen. Nuk ka gje qe nuk merret vesht ne kete Bote, sidomos kur ka Monstra dhe Kriminele si Sali Berisha dhe Ilir Metaj sebashku me taborret e tyre ne shtepi e Parti. Amerika nuk merr kurre ne konsiderate cfare thone e shpifin NON GRATA_t dhe bashkepunetoret dhe sahanlepiresit e tyre ne Shqiperi. Amerika dhe Britania e Madhe tashme ja kane vene VIZEN e ZEZE dyshes Berisha Metaj me te gjithe sa i shkojne nga pas.

  1. P
   Populli

   O "perkthyese" e SHBA-se "perktheu" pak sorosianeve se kush eshte lider i opozites e zgjedh populli dhe asnje tjeter! Debile!

   1. F
    Familja Berisha Non Grata

    Ti je foltorja e Non grates e maskuar si populli . Populli ju ka hedhur ne koshin e pleherave ju jashteqitjet e popullit

    1. i
     i shqetesuar

     Po ty kush ta ka vene "Populli" se nuk je ti qe perfaqeson dhe mua? Mund te perfaqesosh shelqeren apo saliun por mua me merr te keqen e e fundit te kurrizit dhe si mua gjithe shqiptareve te vertete, perveç gazetarit legjendar Stavri Marko dhe djalit te karaxhiçit e atij rakixhiut me fallxhoren nga skrapari i çepanit. Cili popull e zgjedh liderin e opozites shqiptare, populli gerqise? Apo myslymanet e Progonatit qe kane qene bujkerober te Turqise si beleri me belereshen?? hajt , paçavure se do futi andej nga keni dale !Se po krijoni anomali te njerezit e shkrete, ju hajduta, kriminele dhe armiq te betuar te Shqiperise. Mero, ashtu si propzon Spartak Ngjela qe persona qe jane dhe shprehen antikombtar nuk duhet pranuar ne televeizione dhe duhet hiqet liçenca perfundimisht, ashtu dhe media e shkruar nuk duhet ti pranoje keto paçavure te zgjebosura, perndryshe vetem lufta i zgjidh keto pune si ne ate kohe. Eshte ngritur ne kembe njerezia me keto qe ndodhin te dirigjuara e organizuar nga krimineli Shqiperise Sali Karaxhiç Berisha dhe kerma e Cepanit per destabilizim qe te shpetojne nga sekuestrimet dhe burgu. Dumani urgjente duhet te nxjerre urdher arreste per keta , ndryshe do ngelet ne histori si Esati me shoke.

   2. N
    Noci

    Amerikanet nuk marrin per baze shkrime gazetash dhe deklarata politikanesh,por duke patur shume mundesi zbulimi e bejne vete dhe ata e dijne shume mire se çka bere Rama,Berisha,Meta,e me ralle per gazetare,biznesmene.Pastaj vepron sipas interesave te veta,ose te mban mik ,ose te heq vite,siç ka bere deri tani.Ata nderhyjne ne çast si tani ,se me sa duket nuk jane dakord me vendimin e Nikollës,qe njohu grupin e Berishes dhe jo te PD zyrtare qe deri ne vendim te apelit Basha eshte kryetar i PD ,kurse grupi tjeter mund te kene grup parlamentar po jo me siglen e PD .Kjo do te shihet ne mbledhjen e ardhshme te Kuvendit

    1. S
     Sali kufoma,,,non grata do ngelesh per jete

     Pra saliu do vdese non grata,,dhe kush i shkon nga prapa te kete kujdes,,,shum e qarte,,,kush eshte me saliun eshte kunder amerikes,,,

     1. M
      Ministria e Jashtme

      Ambasada amerikane... Ambasador nuk ka! Aktualisht marredheniet me Aleatin Strategjik jane ne rrang "te ngarkuari me pune" qe natyrisht nuk jane e njejta gje.

      1. Z
       Zaza

       Bardha dhe non grata ???????? sali antishqiptare.

       1. A
        Akademiku bari

        Deklarate me shqip distancuese nga non-gradat nuk ka.Edhe une bariu ,qe mbarova akedemine baritore ,kur e lexova lajmin ne stan,nga shpirti me doli kjo pyetje baritore:”Pse kruhen politikanet tane me mikun e mire historikisht SHBA!?

        1. B
         Bardhoku

         Hape Gas tani , qe te dalin Gas

         1. a
          ardit

          Vetem prova sjepni ju....apo nuk meritojne "the cave mens" prova ,por vetem urdhera....Ju sot keni nje sekretar shteti qe cdo njeri i familjes i ka punuar te SOROS perfshi dhe ate vete...pra cdo gje qe Blinken ka nga breket e gruas te vila e ka nga SOROS dhe ne duhet te besojme nje urdher te pa shoqeruar me prova?! Ikni dhe lini ndonje gje ndryshkur e kalbur nenkorrupsion si dy anijet e zonjes Kim...

          1. R
           RAIFI

           Zotni "ardit"! M fal per padijen, por deshta me t pvet: Ça dreçin o emni "SOROS". Pse sun na trgoni ne na qy ta dijm e t mos bajm kabime.

           1. a
            ardit

            Fol shqip .Fol ne dialekt po deshe gegnisht a toskerisht por te lutem mos shpik dialekt...dhe shkruaj mire.

          2. f
           flamuri

           or deputete, ore te zgjedhur te popullit, a jeni ne terezi , a mos jeni cmendur. kemi pase nje enver hoxhe antiamerikan qe i beri te keqia te medha shqiperise e popullit shqiptar, e tani kemi nje sali berishe antiamerikan e te korruptuar qe mundohet ma albin kurtin te ngreje antiamerikanizmin ne mbare trojet shqiptare. te mblidhet menjehere parlamenti e ti heqe mandatin kryekriminelt sali berisha e ta perjashtoje njehere e pergjithmone nga politika kete mbeturine enveriste, te shkojne me te edhe edi paloka, flamur noka, ina zhupa albana prezervativi vokshietj si keta te qerohen nga parlamenti. antiamerikanime berisha-kurti i mbeshtetur nga isis-i e lindja e mesme eshte teper i rrezikshem per kombin shqiptar. si mund ti bashkoheni nji te korrupuari i nje minuesi demokraci, per kete duhet te keshe mend sa albana vokshi, ina zhupja, e gazmend bardhi. te qerohet nga prupi deputetve dhe nga poltika antiamerikani sali enver bin lademi,-. cka pritet urgjent te perjashtohet nga parlamenti. rama nuk do jete dakort por socialistet te mos bejne asnje aktivitet pa perjashtuar nongraten nga parlameni bashke me grifshe tabaku qe se fundi hyri grupin antiamerikan berisha-kurti-chim pek llesh kola

           1. a
            ali peza

            Spiunet e Rusise dolen mbreme tek Blendi Fefziu me ze e figure.Analizoni holle Edit Harxhin dhe aty do te shihni Putinin e gjalle.Ajo ishte e derguara Berishes.

            1. B
             Berti

             Po kjo Gazmenda me cilin paska biseduar nga nderkombetaret qe i paskan thene per bashkimin e deputwteve te opozites bashke me Berishen brenda ???

             1. Analist

              Hapni veshe e sy o njerez qe i shkoni pas kriminelit shkateruesit te demokracise non grates familjarishr sali Berisha.kujdes.....

              Lini një Përgjigje