PLANI: Si Ilir Metaj do përgjonte shokun e ngushtë në restorant

21 Prill 2024, 11:37Politika TEMA

PLANI: Si Ilir Metaj do përgjonte shokun e ngushtë në restorant

Zbulohet një tjetër dokument, ku tregohen të gjitha detajet teknike se ish-presidenti Ilir Metaj u pagua 50 lekë nga Sigurimi i Shtetit, me synim që të përgjonte shokun e tij të fakultetit, Filip Talon.  E gjithë ngjarja ishte inskenuar që të realizohej në një restorant në zonën e Liqenit Artificial në Tiranë.

Pak ditë më parë, u publikua dokumentin ku tregoi se shtetasi Ilir Metaj do të bashkëpunonte me ish-Sigurimin e Shtetit për të përgjuar një shokun e tij.

Dokumenti sekret, i cili është deklasifikuar një vit më parë, mban datën 6 shkurt të 1989-ës dhe është një vendim për tërheqjen e parave nga fondi sekret për interesa operative të ish-Sigurimit të Shtetit.

Ish-presidenti, 50 lekëshin pretendohet se duhet ta përdorte për të paguar darkën në restorant, në të cilin ishin bërë gati edhe të gjitha pajisjet e përgjimit, nëpërmjet të cilave Ilir Metaj do të nxirrte zbuluar shokun e tij. Gjithë veprimet nga ana e Metës erdhën, pasi Filip Talo kishte vendosur të arratisej drejt Greqisë dhe këtë informacion e ndau në mirëbesim me shokun e ngushtë.

Në dokumentin e mëposhtëm të siguruar nga CNA, është e detajuar edhe gjithë skema e përgjimit, nga mikrofonat, kabllot, instalimet për përgjigjet audio.


“Kopjimi dhe përdorimi i çelësave të tyre në raste të jashtëzakonshme dhe vetëm me miratim të ministrit të Punëve të Brendshme. 20. Sektori i Teknikës Operative, në qendër mban këto evidenca: -Regjistrin e objekteve ku janë instaluar mjetet e teknikës Operative Stacionare (sipas modelit të bashkëngjitur). -Regjistrin e veprimeve të kryera me teknikë aktive dhe të dorëzimit të informacioneve (sipas modelit bashkëngjitur). - Fashikujt me dokumentet e instalimeve stacionare, të cilat duhet të përmbajnë vendimin për vendosjen e një skice të saktë të instalimit, fletën e kontrollit mujor për monitorimin për vendosjen në banesat ku ka instalime të teknikave aktive të një objekti tjetër, raportin e miratuar për instalimin, planin e masave për ruajtjen e instalimit dhe punimet e ndryshme eventuale etj. - Fashikullin e skicave të instalimeve stacionare, të cilat janë çmontuar vetëm mikrofonat, ndërsa kabllot në banesë”, thuhet ndër të tjera në dokument.

Ilir Metaj do ta çonte shokun e tij, Filip Talo, te një restorant për të konsumuar një darkë, për të kryer një përgjim ndaj tij për arratisjen nga vendi. Këtë e tregojnë pagesat e vëna në dispozicion, si dhe mjetet e vendosura në përdorim për këtë rast.

Ish-presidenti Metaj nuk e ka pranuar faktin që të ketë qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, por ka theksuar se kanë qenë dy Ilir Metaj, megjithëse në dokumentet e deklasifikuara thuhet një politikan i lartë shqiptar.

Ende nuk ka dalë një tjetër autor apo vetë ish-presidenti nuk ka zbardhur asnjëherë të vërtetën deri në fund, duke krijuar dritëhije për një ngjarje që është akuzuese për Metën./CNA.al

PLANI: Si Ilir Metaj do përgjonte shokun e ngushtë në restorant

21 Komente

 1. Trapajani

  Shikoni more,se nje Iliri Metaj eshte deputet i PS.Dridhe Like,Ka disa me kete emer,nuk je ti Spiuni. Ai regjim ka qene "diktature",se Ka denuar ATA qe vidhnin per te demtuar elonomikisht rendin.Duhet te rehabilitohen te gjithe ,se Kane qene dallendyshe te demokracise

  1. F
   Franz Kafka

   nuk ka problem per kete, mjafton te nderroj emrin sic beri me mbiemrin dhe cdo gje zgjidhet, pra mjafton qe tani te thote se quhem Shaqir Metaj dhe kaq mjafton qe shqipot te thone, aaa ok nuk qenka ky spiuni

    1. A
     ABC

     Fjale , fjale e vetem fjale . Po qe se eshte vertetuar qe ky ka spiunuar shokun e tij te largohet nga politika se ka kaq vjet qe po ne çane b…..

     1. B
      Bozhigradi

      Ju Mero Baze dhe te gjithe gazetaret qe zbatojne urdherat e tua jeni shume me te ndyre, me te ligj, me spiuna sesa pretendimi qe jeni duke perdorur per te ulur figuren e nje ish-presidenti, nje ish-kryeministri, nje ish-kryetari te Kuvendit, vetem e vetem se doni te mbroni interesat tuaja dhe te shefave tuaj. Te keni turp qe perdorni taktikat me te ndyra naziste dhe komuniste per te sulmuar kundershtarin politik. Ju po helmoni shpirtin dhe mendjen e cdo shqiptari me menyren e te beri gazetari. E di qe nuk do e botoni kete koment, si shume komente te tjere qe bien ndesh me fytyren dhe mendjen tuaj te ndyre, por te pakten te pakten nje person ka per ta lexuar kete dhe ta dije si dukeni ne syte tane.

       1. I
        Ish shoku I klases.

        Spiun I ndyre.

        1. L
         Liri

         I pergjuari sa Ilir Metaj ka pas shoke. Kuptohet kollal kush eshte spiuni.

         1. S
          Struga

          Ilir Mutaj, mut ishte dhe mut mbati. Pse ish "Presidenti" nuk ka kurajon të përballet me drejtësinë dhe të heq krejtë "dyshimet" që rëndojnë mbi të? Kjo sjellje e tij le dyshime se ai është i përlyer. Një ish president, kryeministër, kryetar parlamenti etj, etj, duhet të tregojë pak burrëri dhe të përballet me akuzat që rëndojnë mbi të, pa me iu dridh qerpiku dhe jo ti mbushë brekët dhe të bëjë rrolin e budallait, siç bën ilir Muta- j. Iliri po luan rrolin e sherr budallait, sikur ka probleme me bshkëpartiakët e tij, me bashkëshorten e tij, jo privatisht siç dërdëllisin të dy nëzëri, si munika e rivirgjëruar falë lekëve të popullit dhe Mutaj, por si thonë ato, ne kemi vetëm diferenca politike- partiake në mesin tonë, në jetën private jemi shumë mirë. A ka njeri në botë që ti kuptojë këto Idiotë të lindur? Idoli i Mutajt është Gruevski, një nacionalist- shovinist, dashkeqas dhe antishqiptar i përbetuar. Hajdut i zënë me preshë në dorë, me zë dhe figurë, siç u zu Muta- j me bllokun e famshëm, me zë dhe figurë, a dëshironi më të dëgjoni për Metajn, më falni Mutajn.

          1. J
           Jurgeni

           Hajde 50 leksh hajde . Pupupu kur mendon se kush na ka qeverisur ne keto vite. O 50 leksh bythqir ben edhe si i ndershem, kokra e spiunit.

           1. A
            Andoni

            Spiun, sapun, majmun 50 lekeshi.

            1. S
             Sali serbi

             Dosjen e spiunit IM minoritari Filip Talo ja ka kaluar sherbimit sekret grek ashtu sikurse minoritari tjeter Mihal Delijorgji i ka kaluar sherbimit sekret grek dosjen e Gerdecit. Bashke me dosjet e tjera te bankave Qipriote nepermjet te cilave keta plehra kane qarkulluar nje pjese te parave te korupsionit te cilat sherbimi sekret grek gjithashtu i disponon Sali serbi e spiuni Ilir Mutaj jane te detyruar ta kercejne vallen e palikarit sipas daulles greke

             1. Q
              Qerimi

              Shikoni kete fotografi dhe turperohuni o shqipo ke keni bere miliarder . Nga pabuks ne pasuri maramendse pa punuar asnje dite. pa i thene punes bismilah

              1. Z
               Zagali

               Futeni brend mutin se na qelbi dynjan. Ilir Meta duket nga surrati qe ka qene spiun.

               1. s
                ska problem

                Shifeni kete lloj ftyre qe ska nevoje per koment

                1. D
                 Doni

                 Po lereni ore Liken e mones 18 vjec ishte . Gjykoheni per keto 30 vjet. Pse nuk I nxirni dokumentat e sali ram berishacic komunisti 24 karat

                 1. ?
                  ???

                  Nuk e lane rehat the shkretin, ngelen duke I montuar 20perqindsha e 50leksha. A thua te pakten njeri nga keto taste te jete I sakte valle???

                  1. K
                   Kapedani

                   Eee mjerë ai popull qe vazhdon te kete si politikane ish antaret e PPSH-es dhe ish sigurimsat dhe spiunet e tyre.Dhe te mendosh qe vazhdon te perkrahet nje ish komunist i thé thekur si Sali Berisha,nje pinjoll i klases politike te asaj kohe si Éd Rama ,Ilir Metaj spiun 50 leksh dhe me radhe ishat e tjere.

                   1. S
                    Shkodrani

                    Katunar shkerdhate, spiun, si ka mundesi o o popull kar qe mbajte ne kurriz kete kelysh kurve...

                    1. s
                     simon h.

                     Ore plaset, po beni bum nga inati.

                     1. V
                      Visar Shundo

                      Ludoviku,Jani Fero,Xhevati,Veroniku.

                      Lini një Përgjigje