Prapaskenat: The Times zbulon çfarë prodhoi telefonata e kryeministrit britanik me Edi Ramën

2 Dhjetor 2022, 12:51Politika TEMA

 

Prapaskenat: The Times zbulon çfarë prodhoi telefonata e

Gazeta The Times e Londrës, ka zbuluar detaje të reja nga biseda telefonike të enjten mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut anglez Rishi Sunak.

“Shqiptarët të cilët abuzojnë me ligjin britanik të skllavërisë moderne për të shmangur dëbimin, mund të kthehen në Shqipëri dhe pretendimet e tyre si viktima të skllavërisë moderne do të mund të shqyrtohen në vendin e tyre”,  shkruan The Times.

Kjo, thotë The Times, është diskutuar mes dy kryeministrave në mënyrë që emigrantët ilegalë shqiptarë që mbërrijnë me gomone mund të dëbohen pa pasur mundësi apelimi për refuzimin e menjëhershëm të kërkesave për azil.

E gjithë kjo, thekson The Times të cilës i referohet Top Channel,  vjen në kuadër të një plani shoqëruar me një marrëveshje të re mes dy qeverive për dëbimin e shpejtë të shqiptarëve.

Ky plan, sipas The Times, është një hap afër pas telefonatës së Edi Ramës me homologun Rishi Sunak pasditen e së enjtes.

Muajin e shkuar ishte sekretarja për punët e Brendshme, Suella Braverman ajo e cila la të kuptohet për këtë plan, i cili i jep fund abuzimit sipas saj nga shqiptarët, të ligjit për skllavërinë moderne, përmes të cilit bllokohet deportimi i tyre drejt Tiranës.

The Times përmes shifrave ilustron abuzimin e këtij ligji kur thotë se 3,432 shqiptarë gjatë 9 muajve të 2022, kanë kërkuar azil pikërisht duke ngritur pretendimin se ata janë viktima të skllavërisë moderne.

Këto aplikime i rendisin shqiptarët si nacionalitetin e parë me numrin më të madh të azil kërkimit,  bazuar pikërisht në këtë ligj.

Sipas këtij ligji që pritet të ndryshojë ata të cilët kërkojnë azil si viktima të skllavërisë moderne u lejohet të qëndrojnë në Angli derisa Ministria e Punëve të Brendshme Home Office jep përgjigjen përfundimtare të pranimit apo refuzimit të kërkesës.

Koha e përgjigjes së shqyrtimit të kërkesës nga Home Office thotë The Times,  zgjat më shumë se 1 vit e gjysmë dhe faturën e akomodimit përfshi atë të ndihmës ligjore duhet ta paguajë shteti anglez.

8 Komente

 1. u
  urimi

  filluat jur keto pallavrat ????

  1. m
   miri

   gati jeni ju per te bere te shkathetin...gazeta pa lidhje

   1. j
    jani

    Edhe ca ? Ka nevoje per tu bere lajm? vetem rrena dini te beni

    1. V
     Vesa

     Pa folur vetem Rama per kete rast nuk besoj njeri

     1. R
      Rei

      Presim Ramen qe te dale te na informoje se ca u fol ne kete bisede telefonike

      1. G
       Geri

       Nuk di dmth se cfare lajmesh fake fliten,po presim reagimin e kryeministrit tone

       1. b
        bledar

        Epo ju gazetaret edhe vrimen e mizes gjejne hahah ju qr

        1. A
         Andi

         Besoj duhet te presim nje gje zyrtare dhe jo fjale kot ne ajer

         Lini një Përgjigje