Profesori gjerman: Partitë shqiptare nuk kanë asnë minimum të demokracisë së brendshme!

30 Mars 2023, 16:19Politika TEMA

Profesori gjerman: Partitë shqiptare nuk kanë asnë minimum

“Polarizimi politik si një sfidë për demokracinë”, ka qenë tema e një leksioni të hapur dhe më pas një diskutimi që Prof. Dr. Wolfgang Merkel, drejtor i Qendrës së Shkencave Sociale në Berlin dhe profesor i Shkencave Politike në Universitetin e Humboldit ka zhvilluar në universitetin e Gjirokastrës.

Merkel i është referuar klimës së mungesës së demokracisë me pasoja në jetën sociale dhe ekonomike, në art dhe media. I pyetur për nivelin e polarizimit në demokracinë shqiptare ai e definoi atë jo mes demokracive më të mira në botë dhe as duke shkuar në atë drejtim.

“Nuk mund t’ju jap leksione shqiptarëve mbi problemet e demokracisë së tyre por nëse do të shikoja nga jashtë do të thosha se vija ndarëse mes dy partive kryesore është shumë e theksuar, nuk ka bashkëpunim në asnjë plan. Nuk mund të ketë një zgjidhje definitive për problemin e demokracisë por nëse duhet të ketë një pikënisje duhet të jetë e lidhur me demokracinë e humbur brenda partive politike. Nëse liderët politikë nuk e praktikojnë demokracinë brenda partive të tyre ata mund të sillen ne qeveri dhe në parlament në mënyrë të ngjashme.

Kandidatët e partive politike për zgjedhjet parlamentare nuk mund të zgjidhen nga liderët por ju takon anëtarëve ti zgjedhin”.

Duke komentuar ritmin e lartë të emigracionit të popullsisë nga Shqiplëria z. Merkel e sheh zgjidhjen tek rikthimi i besimit tek meritokracia dhe jo tek besnikëria politike.

“Njerëzit më të edukuar janë duke e braktisur vendin sepse ata nuk shohin një të ardhme personale në vendin tuaj. Nëse ata largohen shkaqet nuk janë vetëm politike por edhe ekonomike dhe ata zgjedhin ta japin kontributin e tyre në SHBA ose Itali e Gjermani e ndërsa këtu ju keni një rrjedhje të trurit. Ata meritojnë vende pune dhe pagesa të mira në bazë të meritokracisë dhe jo në bazë të besnikërisë ndaj një force politike apo një tjetre”.

Prof. Merkel është një emër i njohur në mbarë botën në fushën e studimeve të demokdacive dhe sistemeve politike. Ai është botuesi i dhjetëra studimeve për qendra kërkimore europiane dhe globale.

9 Komente

 1. f
  fillun leksionet kto hipokritet qe kultivun djall

  kta mbeshteten shkerdhaten e vicidolit ne gjithe degradimin e shqiperise ,e sot dalin te na tregojne neve shqiptaeve ate qe dijm ,qysh me vendosjen nga bota e te forteve si president te shqipeise nji mut komunisti te ndyre , si salih berisha , kta europine qe heshten kur berisha vrau si ne gerdec edhe me 21 -janare para syve te tyre e sot, japim mend !

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Nuk ka mundesi qe suniti dhe Dhimokratia te bashkekzistojne, eshte jashte natyre.....pune arabesh vari kkkkkkk

  2. V
   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

   Ne Shqiperi jane tre njerez qe drejtojne partite. Sali Sheqere Berisha , vrases, Ilir Floriri hajdut, Edi i Lindes psikopat.

   1. -
    -

    respekt Vito , i je afruar shume te vertetes kte radhe

   2. B
    Bardha

    Po kush e thirri kyt per vlersua,bane mire te merret me partite ne Gjermani po atje nuk ja vare kush e ketu nje pordhe te leshoj dikush mjafton te jet gjerman,danez,holandez apo i ardhur nga urat bane lajme tek kazani

    1. S
     Sufllaqe bashkia TR

     U bë ky profesor gjerman të na japë mend nuk e din ai që partia me liderin global komandant po kap majat e botës

    2. K
     Komunist me Rolex

     Ja ka fut not në PS ka demokraci sa herë lideri global pyt per mendimin e të tjerëve Tani gati ne sulm kunder gjermanit sufllaqet e partisë

     1. R
      Realisti

      Tepër e saktë!!!

      1. B
       Buda

       Teper e sakte?! Wow! Prof. Dr. Wolfgang Merkel, drejtor i Qendrës së Shkencave Sociale në Berlin dhe profesor i Shkencave Politike në Universitetin e Humboldit i ka leshuar keto bomba ne qytetin e lindjes se diktatorit te vdekur stalinist Enver Hoxha. Une e ftoj te ligjeroje edhe ne Univeristetin e Mjekesise se Prof Dr. Sali Berishes dhe ate te Arteve te gjeniut te pikturave absurde Mjeshtrin e Madh Edwin Rama, ku do te marre pergjigjet e duhura pse populli bageti i Shqiperise nuk merr vesh nga Demokracia po do Diktature.

      Lini një Përgjigje