“Rama doli që atë natë sa pa Berishën”- Blendi Gonxhe përkujton protestat e dhjetorit ’90

8 Dhjetor 2023, 14:10Politika TEMA
“Rama doli që atë natë sa pa Berishën”- Blendi

Blendi Gonxhe, ish-student i dhjetorit të vitit ’90 komentoi në një intervistë për Euronews Albania rëndësinë e asaj dite dhe rrjedhën e ngjarjeve.

Ai u ndal te figura e kreut të qeverisë Edi Rama duke thënë se ky i fundit ishte një frymëzim i jashtëzakonshëm në Akademinë e Arteve, duke theksuar se ishte i revoltuar me gjendjen e asokohe.

Gonxhe nënvizoi se më 8 dhjetor Rama u kthye nga Greqia, pasi e kishin njoftuar për atë se çfarë po ndodhte në “Qytet Studenti”.

Në momentin që Rama kishte parë Sali Berishën në karrigen drejtuese ishte larguar.  Mes tjerash Gonxhe nënvizoi se ishte një nga protagonistët në protestë, por pas 15 ditësh u largua nga mbështetja për Berishën.

“Rama ishte një frymëzim i jashtëzakonshëm në Akademinë e Arteve, ishte një profesor i mirë, por jo vetëm aq, ishte dhe një shok dhe një person që ishte i revoltuar me gjendjen që ishte asokohe.  

Rama vinte nga një familje që e dinim siç ishte familja e Kristaq Ramës që në njëfarë mënyre edhe sot është kollaj për ta fajësuar Ramën për familjen nga vjen. Për atë që kemi parë, Rama ka qenë një ndër më të lexuarit dhe të edukuarit, por ka qenë dhe një nga më guximtarët. Jo më kot këta personazhe ishin shumë kurajozë. Fati i madh ishte se këta njerëz këtë njohuri dhe këtë privilegj nuk e përdorën për të parë punët e veta, por e vunë në dispozicion të shoqërisë.

Rama ishte asokohe rastësisht në Greqi për një gjë familjare dhe është kthyer pasi ne i kemi dhënë se kemi një çështje urgjente dhe na gjen në qytet studenti.

Ka ardhur në kinoteatër dhe që natën e parë që erdhi u shokua që në zyrën e tij ku po themelonin dhe strukturonin PD, pa Sali Berishën në karrigen e drejtuesit. Unë isha pjesë e kësaj tryeze, pasi kam bërë gjithmonë përpjekje që ne të ishim pjesë e atij fillimi. Pas 15 ditësh dhe unë kam dhënë dorëheqjen. Rama doli që atë natë dhe nuk u kthye më”-tha ai.

Mes tjerash Gonxhe nënvizoi se: "Shqipëria do ishte shumë e mirë nëse do të ishte shumë e mirë nëse do kishim kujdes në orët e para, nëse do të dëgjoheshin studentët që duhet të kishim standard tjetër për krijimin e strukturave të para për krijimin e opozitës së re".

24 Komente

 1. I
  Ilir

  PD u uzurpua(e Shqiperia me pas) nga nje person qe ishte: Komunist ekstrem i pa meshirshem me viktimat "armiq" , bythlepires i nomenklatures, fshatar i pagdhendur. Merited per kete ka populli BAGETI qe e votoi, por sidomos bashkeluftetaret, ish viktimat e tij, Imami Ceka e shume te tjere beqira, qe pasi i shkerdheu saliu, ju kthyen dhe e bene mik.Sot kane fyt... Surrat e dalin ne publik akoma keta bur(r!?)a te TREDHUR.

  1. X
   Xhezo Smokthina

   Është e çuditshme se si e njohin të çmëndurit njëri tjetrin edhe fare pa komunikuar!! Dhe nëse ndodh që rastësia t'i bëjë bashkë, ata i largohen njëri-tjetrit si djalli temjanit. Ky rast që përmënd Gonxhe e vërteton më së miri këtë fakt. Vërtet një rast për t'u studiuar nga psikoanalistët.

   1. c
    cuf dabjoni

    me reserving qè eshte shkruar nga Blendi apo kompiluar nga inttervista apo shkrime te tij. Jane keto pasaktesi: 1.Rama ka qene ne pasditen e 8 ne Akademi ne perkujtimin e Bitèlsave 2.te nesermen ka hikur ne Greqi dhe eshte kthyer me dt 13 direkt e ne mbledhjen e pare e te sapozgjjedhurit Komision Nismètar prej nga ulargua kur nuk e pranuan anetetarè....por u caktua ne grupet e Punes.... 3. Deri ne fund te vitit merrte pjese ne PD por dhe ne 4 janar me porosi te Ramizit behet takimi Sali Azem Edvin te Danne Karanxha ku diskutohet si komunista per marrjen e pushtetit.... me tej ndoqi rrugen e tij me te majt per "te luftuar diktaturèn komuniste... "

   2. D
    Dhjetori 90

    Fatkeqesisht,misioni juaj Z.Gonxhe, si bir ish ushtaraku ishte te mbanit te azhornuar Ustain Tuaj , Z. Rama, nepermjet njoftimit te tij ne kohe reale me ane te se ndjeres Anete.Ustai per kete sherbim te devotshem, qe e permend ekskluzivisht ne librin me te ndjerin Ardian Klosi.Por ju Z.Gonxhe jeni nje hajdut i lindur ne kuptimin e plote te fjales.Sot jeni ne gare me Elisa Spiropalin se kush i thur me shume lavde Neronit te vertete Shqiptar i cili e dogji Shqiperine duke i larguar pa kthim rinine.Ju jeni subjekt per ne Spak Z.Gonxhe, sepse jeni lukuni se bashku me grupin tuaj te strukturuar kriminal qe kreun qe komunikon me ju keni Lokun e famshem.

    1. A
     Andi dhe Mehdi Bushati

     "Dhjetori 90"! Po si nuk shkruan ndonje fjale nga kaplloqja jote mor "Dhjetori 90", por na çan "derrasat" me zhargonin "demokratik" qe shprehin maloket. Keto qe ke shkruajtur ti, i kemi degjuar mijra here nga zyra e propogandes se malokeve. Ne se deshiron te na thuash ndonje gje, vere mendjen ne pune, mos u bej bajat te na mbushesh mendjen se kush eshte "I MIRI" dhe "I KEQI", kur nderkohe qe mbi 3 milione shqiptare e dine me mire se ti se kush eshte i mire dhe kush eshte i keq. Po i bene biografine artikullshkruesit fiks ore, fiks fare siç, nder vite ka bere Sahaleja, baba jot, me ata qe e kritikonin.

     1. D
      Dhjetori 90

      Une nuk kam detyren te te bind ty kush eshte e mira dhe kush e keqja.Termat diskriminues krahinor te lutem si pasues i Bushatllinjve mos i perdor. Por mjere ky vend, qe te gjithe politikanet qofte pozite qofte opozite i ka te gjithe kandidate te denje per burg,dhe ne i kerkojme njeri tjetrit llogari dhe leme kete lukuni te luaje lojen 30 vjecare me nderrim portash dhe paguajne njeri tjetrin ne kurriz te popullit shqiptar.Sa per Gonxhen, eshte nje kryehajdut spektakolar.Vetem nga patentat, 400 euro per cdo aplikant , llogarite vete deri ku shkojne keto te ardhura te paligjshme.

      1. A
       Andi dhe Mehdi Bushati

       "Dhjetori 90"! Ti nuk ke asnje detyre tjeter se nuk je i afte per asgje, ti ke vetem detyren e amplifikimit te shpifjes ne interes te maskarenjve. Sa per krahinizmat, pyet baben tat Sahalene, se ai eshte "nona" e ketij termi. Edhe une nuk "e ve doren ne zjarr" per pastertine morale dhe pasurore per asnji politikan, por te shaj nji politikan ne interes te nje tjetri, me fal, por kete vetem ne, maloket e bejme me se miri e me se pari. Une, po te kisha ato fakte qe ti i paske, te betohem per çfar kam me te shtrenjte se nuk do llapja neper portale e gazeta, por do ti radhisja faktet, dhe nene pergjegjesine time do ti denoncoja atje ku duhet. Pastaj eshte tjeter gje se si shkojne punet. Mbase shkojne dhe ashtu si puna e nje MESUESEJE nga Kamza qe ish kryetari i bashkise, maloku Xh. Mziu kish qejf ti "kcente" dhe e quante "SHAMIKUQE". Kjo zonje e nderuar NUK LA ZYRE PA U ANKUAR PER GJYKATAT QE NUK E MERNIN ankesen, deri edhe kanibalit Sahale, edhe Zhelezines, ish kryetare maloke, servile dhe prepotente e Parlametit, dhe te gjithe benin SHURDHIN se maloku Mziu ish i radhes se tyre, pra edhe per denoncimin tim (po te kisha faktet qe "ke ti") mund te veje puna keshtu, por ama do ti denoncoja e jo te llapja kot neper portale ne favor te ca maskarenjve te tjere.

    2. T
     Te na rroje shoku sali

     Shoku Sali nga sekrétar i PPSH ne sekrear te PD komuniste . E dergoje shoku Ramiz shokun Sali dhe si besnik i shokut Ramiz shoku Sali qendroje krehu po kryen detyren por shoku Ramiz vdiq kush po e mbane shokun Sali lind pyetja : Populi primitiv ....

     1. t
      toni mavrija

      Shqiperia do te ishte kjo qe eshte si me Ramen apo Berishen se keshtu e deshi dhe e do amerika.Boll o hajdut servil me keto llogje kavaje.Shko merru me milionat qe i ke vjedhur e po i vjedh ketij populli fukara,qe po ja pini gjakun ngadal-ngadal.

      1. V
       Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

       Hajdut.

       1. L
        Lani

        “Shqiperia do te ishte kjo qe eshte si me Ramen apo Berishen…” Fix! E kur kemi qenë më mirë vallë?! Ky vend behet kur ta kuptojmë se çfarë na ofron ambjenti ku jetojmë dhe të punojmë për ta vendosur në shërbimin tonë.

        1. P
         Pishtari

         Ju Z.Gonxhe, jeni misherim i shkalles me perfeksioniste te hajduterise. Edhe bixhozin e keni fushen tuaj.Thurini elozhe Liderit Global, se sa me larte shkalla e servilizmit aq me e sigurte e ardhmja juaj ne vendin e pellumbave ku korrja mujore arrin ne kuoten 400.000 Euro, pa lene menjane taksen korruptive 10 -20 % per cdo tenderim qe keni bere ne institucionin tuaj .Ju jeni nxenesi me besnik i mister 20 % ne kohen e mbreterimit te Liderit Global, ne Bashkine e Tiranes. E keni me kompjuterin e famshen ku mbanit listen e 20%, te Komuna e Parisit.Ju jeni hajduti me 99 ne Rilindje, gjithmone pas Liderit.Kujdes me dardhat se po ti ha Loku pas shpine.

         1. R
          Real

          Si nongrata i sotem ashtu edhe krye hajni i ripjelljes jane si vellezerit siameze. Ato si te gjthe udheheqesit e demokracise qe po vinte ishin te perzgjedhur nga Ramiz Alia dhe te gjithe pa perjashtim dilnin neper sheshet e asaj kohe te veshur me perdesy te bardha dhe kishin mbrojtjen e sigurimit te diktatures. Gjithe te tjerat qe pj… dh ky hajdut dhe servil i neveritur i krye hajnit te ripjelljes jane perralla me mret.

          1. P
           Pirdhni se liroheni.

           Pa 34 vitesh perseri mashtrohet. Rama nuk iku por e perzuri Berisha. Demokracia nuk erdhi nga stuidentet qe hanin lakra te zjera dhe mesonin historine e Partise se Punes etj etj, por u dhurua nga komunisti Ramiz Alia, prandaj Shqiperia lengon dhe nuk ka akoma demokraci. Demokracia fitohet nuk dhurohet, ore mashtrues i rendomte, ish zevendes hajdut i Rames ne Bashkine e Tiranes.

           1. S
            Salkari

            Me pak fjale , pa mutin qe binte ere dhe iku me vrap , nga syte kembet ....Sala ishte pucer e keqe , hante nga te gjitha anet ose me thjesht e qarte ishte me te gjithe dhe nuk ishte me asnje , ne koken e tij prej te pabesi vinte gjithmone verdalle se si te eleminonte kundershteret dhe te dominonte me vone ekonomikisht ....

            1. E
             EdiRamaTallaVa (ERTV)

             Gionxhja e paska fjalen per Edi Ramen pra , ate Antikomunuistin e thekur qe "do varte komunistet" ne ate dhjetor 1990 e sot drejton partine emernderruar te komunisteve atehere, pra Partine e Punes emernderruar ne Socialiste ne qershor te 1991 dhe e lindur Komuniste nga mamite Serbe Miladin Popovic e Dushan Mugosha ne 8 nentor `1941.

             1. T
              Tropoja

              Dy ne foto te vdekur klosi dhe rama,jete te gjate Doktor.

              1. A
               Asimilimi projekt Turko-Serb-Greko-Rus

               Sa te thella jane ceshtjet se kush e drejton shtetin... Kush ishin kryetaret e partive kryesore pas renies se komunizmit, jo vetem ne shqiperi por kudo??? Mjere ne qe na shkerdhen Serbi me Turqine nga nje ane dhe Greku me Rusine nga ana tjeter. Amerika vetem na vjedh burimet natyrore se nuk i plas kari se kush i qi shqiptaret dhe gjuhen e identitetin tone. Nuk ka asnje shprese.

               1. M
                Mjaft mashtrove o servil

                Eee pse doli??? Se tha duhet te varimne litar ata qe e votojne dot! Po kete e mban mend???

                1. I
                 Ilir

                 Ku ka tym ka dhe zjarr

                 1. M
                  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

                  Nuk e kam ditur qe edhe Rama djali i Kristaqit ka pasur partesy te bardhe, Ramiz Alia nepermjet ish Sigurimit te Shtetit Komuniste i pajisi me partesy te bardhe te gjithe spiunet me nder dhjertoristet e saj qe te mos i ngaterronte me te tjeret. Ky eshte sherri qe na ka futur PPP me shokun Ramis ku edhe pas 34 viteve nuk jemi akoma ne demokraci, por sic ka thene i ndjeru Ditero Agolli jemi ne Shkerdhato-Demokraci.

                  1. u
                   une nuk kam car rentals si ty o horr

                   A ç’më rruan karin o Blend o bythpambuk. Pushtetin do e merrte Sala se ai ishte me shkollë në politikë, 20 e ca vjet anëtar partie, jo shaka. Ti me 10.000 të tjerë ishit studentë loqe të paditur, Gramozi, Meksi, Imami, Preçi, Neritani ishin ca humbameno pa peshë. Pranoni që ishit loqe, trego sinqeritet, hapja zemrën popullit, more vesh, rezil?

                   1. R
                    Real

                    Dhe fotoja e tregon qarte se te dy jane te perzgjedhur nga Ramiz Alia dhe dilnin neper metingje te veshur me perdysy te bardha dhe te ruajtur nga sigurimi i diktatures. Ja kjo eshte demokracia qe po vinte ne Shqiperi, alla Ramiz

                    1. R
                     Real

                     Dhe i ndjeri Ardian Klosi nuk e dinte se cfare do i sillnin vendit keto te perzgjedhur nga Ramiz Alia.

                     Lini një Përgjigje