Rama: E papranueshme që 32% e njerëzve në ndërtim marrin pagë minimale, nuk do ta tolerojmë më

29 Mars 2023, 15:10Politika TEMA

Rama: E papranueshme që 32% e njerëzve në ndërtim marrin

Kryeministri i vendit, Edi Rama gjatë një takimi me punonjës të një kompanie ndërtimi në Tiranë është shprehur se është e papranueshme që 32 % e e 53 mijë njerëzve në këtë sektor të marrin rrogë minimale. Rama ka thënë se kjo nuk do të tolerohet më nga qeveria.

"32 për qind e 53 mijë njerëzve, marrin pagë minimale. Si mund të pranohet kjo? Ky nuk është më një shpërblim i një krahu pune që bën të mundura fitimet më të mëdha dhe më sistematike për kompanitë shqiptare, por ky është shfrytëzim i punonjësve deri në caqet e mbijetesës dhe këtë nuk kemi për ta toleruar më, është e papranueshme", tha Rama. 

Gjatë fjalës së tij, Rama ka folur dhe për efektet e pagave të padeklaruara në pensione.

"Ajo paga që merret në të zezë është grabitja e pensionit dhe e asistencës shëndetësore në rast nevoje. Deri tek 50 mijë Lekshi i ri, shteti nuk merr taksë. Këtu nuk është fjala për taksa, por për vetë ata që marrin pagat për punonjësit të cilët zhvishen nga e drejta për të pasur një pension të denjë dhe pastaj dëgjojmë ankesat e tyre se pse nuk rriten pensionet", shtoi Rama. 

 

 

13 Komente

 1. B
  Blablabla

  Tashme eshte teper vone. Kemi humbur interesin dhe po punojme se si te largohemi nga ky vend i qelbur

  1. V
   Vlora1912

   Më ngadalë o Derman, mos u rrëmbe kaq shumë. Avash avash. Ti vetëm 10 vite ke si Kryeministër. Nuk ke nga ta dish se si paguhen punëtorët e ndërtimit. Ty të duhen dhe 10 apo 20 vite të tjera të merresh me këto vogëlsira/detaje për Vegjëlinë, dhe ti zgjidhësh përfundimisht si: Respektimi i Kodit të punës ---- Aty nga viti 2035. Shëndtsia e garantuar mbi kontribute---Aty nga 2045, Paga minimale 700 evro----Aty nga viti 2050... Mos u nxito Derman, kohën e kemi përpara, dhe nga viti 2060, Lum kush të rrojë në Shqipëri....po ka ngelur ndonjë Shqiptar deri atëherë!!

   1. A
    Arla

    Beni shume mire qe i jepni nje mbeshtetje te tille punetoreve,bravo keshtu vazhdoni.

    1. O
     Olsi

     Me ne fund puntoret po vlersohen ashtu sic e meritojne.

     1. A
      Ani

      Ato kane nje pune mjaft te rend prandaj meritojn edhe me shume se paga minimale

      1. E
       Eno

       E vetmja qeveri qe mendon per cdo person

       1. J
        Joni

        Vlersimi po jepet ashtu sic duhet,po i mbeshtesni shume

        1. G
         Goni

         Rritja e pages per keta punonjes eshte shume e rendesishme.Kjo tregon se sa ju i vlersoni keta

         1. O
          Olti

          Keni folur shume mire

          1. D
           Dori

           Lajm shume i mire per keto punonjes

           1. B
            Besa

            Qeveria qe ne duam,vetem lajme te mira per njerezit e punes

            1. L
             Lea

             Dita-dites po vleresohen njerezit e punes,duke i motivuar keshtu te ecin edhe me shume perpara

             1. T
              Tironci qytetar

              Me keto cmime shitje qe kane shku apartamentet ne Tirone jo me pak se 1000 euro/m2 punetoret e thjeshte te ndertimit duhet te marrin minimumi 4000 leke te reja diten e punes e siguracione te paguara nga punedhenesi; vetem keshtu mund te ndalet ikja masive e punetoreve te ndertimit por edhe puna behet me shpejt e me cilesi se ata motivohen me shume

              Lini një Përgjigje