Rama nga Tepelena: 21% e territorit në vend është i mbrojtur, synojmë ta çojmë në 30%

15 Mars 2023, 11:44Politika TEMA

Rama nga Tepelena: 21% e territorit në vend është i mbrojtur,

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në aktivitetin e mbajtur për shpalljen e Vjosës Park Kombëtar, theksoi se objektivi i qeverisë është që ta çojnë sipërfaqen e zonave të mbrojtura në vend në 30 për qind nga 21 përqind që është aktualisht.

“Sot Shqipëria ka 21% të territorit zonë të mbrojtur. E kemi gjetur me shumë më pak dhe çdo vit e kemi rritur sipërfaqen e zonës së mbrojtur.

Objektivi ynë është ta çojmë shumë në 30 përqind. Të krijosh zona të mbrojtura nuk do të thotë që t’u presësh që ata njerëz dhe komunitetet që kanë ato zona, rrugët e zhvillimit të tyre ekonomik dhe sopcial.

Nuk do të thotë të kthesh edhe njerëzit në gjendje të egër por t’i japësh edhe atyre një perspektivë të re zhvillimi për të cilën nuk mjafton të kesh Vjosën por duhet edhe të dish se si. Këtu bëhet e domosdoshme gjetja e partnerëve dhe aleatëve të ditur.”, tha kryeministri Rama.

14 Komente

 1. M
  Mondi

  Tepelena nje qytet qe po i kushtohet rendesia e duhur dita dites

   1. t
    tosi

    bravo duhet te luftojm per ve din tone

    1. y
     ylli

     pas 30 presim akoma me shume ????

     1. d
      dori

      jemi te sigurt qe do ja arrini ketij qellimi qe ju keni

      1. B
       Bjordi

       Tepwlena eshte nje vend me shume bukuri natyrore te cilat duhen mbrojtur

       1. E
        Elma

        cdo objektiv qe ju keni e keni arritur.Kjo duket se sa eshte rritur perqindja e zonave te mbrojtura

        1. b
         beni

         Me vjen shume mire kur degjoj Kryeministrin te kerkoj me te miren nga punet e bera. Kesshtu ecet per nje zhvillim sa me te mire

         1. g
          goni

          Te mbash paster kete lum eshte nje nga gjerat me te rendesishme dhe kete gje rama po e ben me se miri

          1. p
           poni

           Territor i mbrojtur mese miri dhe kjo eshte vetem shkak vemendja e qeverise qe kushton kunddrete ketyre zonave

           1. o
            orion

            e gjithe shqiperia eshte nje vend i mbushur me pasuri natyrore

            1. A
             Agim

             Jam e sigurt qe do e mbajne fjalen

             1. G
              Gezim

              Te vetmit qe kane shtuar territoret e mbrojtura ne vendin tone

              1. o
               oni

               bravo i qoft atij saliu ja shiti grekut

               Lini një Përgjigje