Rrëfimi: Unë isha aty kur rrëmbyen Tritan Shehun në Lushnje (del foto kur i fusin preshin)

15 Mars 2023, 11:15Politika TEMA

Rrëfimi: Unë isha aty kur rrëmbyen Tritan Shehun në Lushnje

Fotoreporteri i ‘97-ës Gent Shkullaku tregon për gazetaren Rudina Xhunga në emisionin “Shqip” në Dritare Tv se si nisi revolta në Lushnjë në janar të 1997-ës. Ai flet edhe për momentin kur gjatë revoltës shkoi në Lushnjë edhe zoti Tritan Shehu, edhe ndërsa përpiqej të qetësonte protestuesit, u sulmua nga ata dhe u rrëmbye.

"Në janar pati një protestë ne Vlorë, ku u sulmuan bashkinë. Edhe pastaj ndodhi në Lushnjë. Ditën e parë pati konflikt shumë të madh. Miqtë e mi të agjencive të huaja shkuan në Lushnjë në momentin që ishte arrestuar Rrapush Xheferri dhe kishte ndodhur një revoltë shumë e madhe. Patën çuar përforcime nga Vlora, disa forca speciale. U bë nami ditën e parë.

Unë isha në Tiranë se po ndodhte një protestë. Shkova të nesërmen ne Lushnjë. Gjatë natës policia kishte vajtur edhe kishte arrestuar një pjesë të madhe të organizatorëve të protestës. U nisëm në mëngjes herët me Balozin. Kishin vënë postblloqe rrugës e mezi kaluam. Thoshin, na kanë arrestuar vëllezërit, na kanë marrë kalamajtë, i kanë rrahur. Mezi vajtëm ne Lushjnë. Atje situata ishte e tmerrshme. Na morën, na nxorën te vija e parë e përplasjes. Neve na mbanim të fotografonim, ndërkohë na vinin gurët si shi. Mezi arritëm të shkëputeshim që bëmë ca foto.

Ky ishte momenti i pare që zgjati dy ore. Pastaj dikush na thotë që kanë goditur kameramanin e Reuters dhe e kishin çuar në spital. Kur shkuam ne spital dëgjuam helikopterin qe po shkonte në stadium. Diçka po ndodhte. Para stadiumit u mbush plot me njerëz. Dhe këtu erdhi zoti Tritan Shehu me nja tre policë dhe me disa të arrestuarit e një nate me parë.

Ishte një situatë surreale. Ardhja e Shehut i nxehu me shume gjakrat. Sepse nuk i kishin sjellë gjithë të arrestuarit. I sollën nga Tirana protestuesit me Shehun me helikopter me idenë që ja ne po i nxjerrim nga burgu. Por ata ishin rrahur dhe kjo gjë e acaroi turmën. Zoti Shehu po përpiqej t’i qetësonte. Disa nga kompanitë rentiere i kishin mbyllur që nga dhjetori dhe kishin filluar të shpërndanin 50-60% të shumave që ata kishin investuar. Këtë po mundohej t’u thoshte Shehu, që do ua kthejmë lekët. Por protestuesit e revoltuar i thanë që nuk i donin lekët, por vetëm të lironin nga burgu gjeneral Xhaferrin. Pastaj u nxeh situata, u ngrit njëri me një presh në dorë dhe filloi ta akuzonte.

Më pas filloi të agravohet situata, filluan të hidhen gurë. Shehu kishte vetëm një polic me vete. Sepse me uniforma policie ti nuk mund të afroheshe. Ata u përpoqën ta largonin Shehun, ta hipnin prapë në helikopter. Unë bëra foto deri në momentin që Shehu filloi të largohet, pastaj na u sulën edhe neve. Por u larguam me pak stil, sepse ishte shumë e vështirë të arsyetoje me turmën. U larguam nëpërmjet hekurave se nuk dilnim dot më nga dera. Edhe në dore ishte problem sepse të suleshin. Thoshin: Ju jeni të SHIK-ut fotografoni tani ditën dhe ne vine na marrin natën.

Pasi larguan zotin Shehu u dërguan forca të tjera policore nga Kavaja, Tirana. Por nuk hynin dot në qytet. Dhe siç erdhën u larguan serish makinat.

Zotin Shehu e mbanin në një nga dhomat e zhveshjes në stadium. Erdhën disa nga forcat speciale edhe e nxorën. Pastaj ai doli në një deklaratë edhe tha që takoi disa nga miqtë lushnjarë. Por ne kishim fotot, i botuam një ditë më pas dhe e rrëzuam gjithë këtë deklaratë të Zotit Shehu”, tha fotoreporteri Gent Shkullaku.

47 Komente

 1. L
  Latif Dreqi

  Edhe Edvinin nipin e Spiro Kolekes, jo me pak e pret..

  1. A
   Artioni

   TE PRET TY ME BQ SALI PEDERAST SI KINI L8GON E PD PEDERAST ASHTU JENI B.Q. SHPELLAR.

   1. A
    Ali Tafuti

    Artion kurva, na hongsh mutin, se karin e Edvin psikopatit e paske hong, e spaske vend per te Sales. Burre kurve.

    1. L
     Loran

     O Artioni ta kan qi mamin mir kto koh

     1. p
      preshi i 1997

      O kuckat e omla te Sales. Hala sju ka dale marazi per 1997. Jau di hallin se me kujtohet si jau qiu Vlora motrat, mamushet, tezet hallat. Hala e ndjeni ke byca ate preshin e Lushnjes tu ec para-mbrapa si piston moto guzzi. Merreni prap nji presh ke pazari ene futeni ke bytha me harru vujtjet e 1997 o kuckat e Sales!

    2. t
     tifi

     Edi perpara se tia fusni jua ka futur o Lato!Pastaj nuk kruhen lushnjaret me vlonjatet ore rrush.

     1. S
      Selami

      I kemi niper ne Vlore, lushnjaret, eshte pune e ngaterruar.

      1. S
       Shqipe

       Drei po luftojme me djemte tane,,,, ???? ????

     2. D
      Demokrati orëve të para

      Ramës ti rruash karin dhe ti hash munë ore dreq e palaço.

      1. S
       Sali

       Po nuk jane te gjithe Kurva si Gruaja jote o Kodosh..te ja hash Karin ti me Babane,Nenen dhe Motren se Gruaja ha Kar Tek puna…Dukesh qe je fis kurvash

       1. A
        Aron

        Saliu lexoka gazeten e Meros, i shton lexuesit. hahaha

      2. k
       k

       Qënka terapi e mirë kjo e prasit.

       1. P
        Po pse?

        Po pse zie mes vet? për Ramen, dhe Saliun,. A po jeni hajdute të administrates se njërit a po tjetrin. Si Rama, si Saliu, si Meta jane njësoj. Hajdute, kriminela, dhe islamo komunista Lindor..

        1. L
         Laif Bora nga lluci

         Bq e rrotat e k si ty, i pret e njejta gje … Te ka q mamin, babin. motren e fisin deri tufen e prasit Sala, dhe ti prap vazhdon e i shko pas. Ky i gjati eshte budall se me milet si ty or kar, ju do q nona non stop, e ti thoni babe pas 4 vitesh. Shpellar e fushnjar, me ze e me figure e me dokumente i keni te mirat e Shpellarit e prap nuk vini men …

         1. E
          Elisa e Spiros se Palit

          Qenkan zgjidhur qente e Ripjelljes nga zinxhiret... O zvarraniker po iu shkerdhehen grate, motrat e nuset neper bordellot e ministrive dhe zyrave te ripjelljes por nuk po shihni nga syte o te mjere! Po ju shkerdhejne dhe juve, duke lepirw cdo dite atje ku dhjet rilindja o krimba... Jetohet dhe me djerse balli ne kete dynja o perrenj te llumit. Ptu ju shkerdhefte Ripjellja brez pas brezi

         2. V
          Vlesht

          Lato dreqi shiko punen! Se ndodh cudia mund te ta fusin edhe ty manallin! Keta socat kane vibrator.

          1. T
           Tahir Tarfyci

           Mir mo latif po e keqja me e madhe eshte se edhe pas 25 vjetesh eshte I gatshem bashk me ty bq tja reason perseri.. kjo eshte absurde. Po megjithate historia ka treguar se shqupistat jan te pa turp.

           1. U
            Utopia

            Por turma ka prere dhe koka mbreterish,cfare do te thote kjo?Po turma groposi gjithe ate Gedaf.Lereni keto perralla. Po pse ate katallanin e zi qe na drejton sot,ne 1996 nuk e bene cope ,pershesh ja bene surratin. Neser kushedi cfare ndodh,nuk duhet gezohet para kohe personi publik pa mbaruar gara apo ndeshja.

            1. Q
             Qytetari Tiranes

             @Latif Dreqi LoL Kjo puna e preshit ..me qesh me Lot ???????????????????? Lere Edvinin, se ai ja u ka fut nga lart. Nga ju PD-istat e kemi dhurate Edvinin.. Ju jeni katandis me nje gjysem plak idiot.. Ne jemi katandis te durojme Edvinin..

             1. Z
              Zagali

              Nuk na the gje. Po preshin qe lushnjaret ja futen ne bythe Tritan Plehut,pse nuk e thua?

             2. 1
              1

              Kete shtet ngriti Saliu.Doni me per Belulin?

              1. V
               Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

               Ne ate kohe shef i komisariatit te Lushnjes ishte Edmond Bllako, babai i Alqi Bllakos, ketij hajdutit te inceneratoreve. Bllako's father ishte sponsorizuar nga Tritan Shehu dhe jane marre disa milione usd nga Xhaferi. Ato para e bene Bllakon e vogel deri deputet.

               1. I
                Ilir

                Perfaqesues i popullit pra, me parate e popullit! Per te miren e tij, se edhe vete, popull eshte. Asgje s'humb, asgje s'shtohet!

               2. B
                Bimi

                Dhe prap ska nxene mend ky thuthuqi

                1. s
                 saliu duhet te shpallet terrorist

                 Komunisti tritan preshi,servili e hajduti i saliut,ka fytyre e del me premtime si dhjerokrat.ptuuuuu rrace bastardash qe e ropet kete popull

                 1. E
                  Eni

                  Te gjithe ke preshi do shkojne pa merak o Mero...e meritojne

                  1. A
                   Ardi

                   KY TRUTAN PRESHI I TAKONTE SE ERDH NE VLIR ME DASHAMIR SHEHIN KE GJALLUCA NATEN ME VALIXHE I MOREN B.Q. E PD.

                   1. V
                    Vkari

                    Shume pashe ne keto foto, vecse presh ne bythe jo

                    1. M
                     Mbeshtetesi...nga prapa

                     Nuk e shikon qe po' ja shkul polici preshin me doren prapa,,,,shiko surratin e tritanit se me dhembje e ka,,,apo nuk rritet preshi ne lushnje,,ai e di cka hequr,

                    2. Z
                     Zigur

                     Edhe Sala ...ndjese paste era "presh"bie akoma....dhe tani do vulen mbrapa...

                     1. d
                      dion

                      Prandaj ka mbetur budalla gagaci i Sali non grates se ko honger preshin ne b*the.

                      1. M
                       Muharem Kaso Laprake

                       Bravo i qofte Tritanit . I vetem i beri balle 50 mije lushnjareve ( lale hesapi ) .kjo ma forcon bindjen qe me 14 maj pa 50 bashki nuk dalim . Sali Berisha legjenda ✌️✌️

                       1. C
                        Cimi vlora

                        Ou ti qe shkuan nuk te pelqen fiala shqipe perkeqesim qe perdore agravim.apo nuk di shqip ?

                        1. F
                         Fjala

                         "Agravim", "Suport", "Intimidim" ... dhe shumë fjalë tjera absolutisht të panevojshme! Mentalitet snobësh! E bënë shqipen esperanto!

                        2. P
                         Presh i Trashe

                         Tani Preshi i duhet Futur Rames ..Po do Dy se eshte bythqire Njeri .genjeu Shqiptaret e i ktheu ne Gomone prape.

                         1. e
                          edi

                          E po te vazhdosh te qendrosh ne politike edhe pas ketyre ngjarjeve dhe rrezimit te shtetit vetem tek ne mund te ndodhe ...! I meritojme keta politikane ..!

                          1. J
                           Juliano

                           Prandaj ka mbetur shtatzanë nga trutë, sa i thonë tru presh.

                           1. ¿?

                            Nqs kjo eshte fotoja e preshit, atehere preshi paska qene "fake news". Ku eshte preshi atje? Apo ne mendjen e atij qe ka bere foton. Pastaj edhe ky Tritani duket si me pantallonat lart, apo preshi ishte me maje thike dhe i cau edhe pantallonat. Mjaft o njerez me keto budalliqe dhe sidomos mjaft o Mero Gelbi me kete qendrim te felliqur dhe tendencioz. Media jote nuk eshte objektive, eshte e shitur, sic ke qene gjithnje ti vete.

                            1. S
                             Sapa

                             Mero si gjithmone i gatshem per ti vene zjarrin Shqiperise, te lumte Mero provonvjali,

                            2. M
                             Mami i Tritanit

                             O tritan te keqen nena, si ma mbajte preshin brenda? Korba tritaaaaan.

                             1. R
                              Reply to Mami i Tritanit

                              Po ku e sheh preshin ti o te qivja udhet, apo e ndjen vete ne bythe dhe te duket sikur e sheh.

                             2. a
                              arrifi

                              ....o ç'u kenaqëm me keto sheret .

                              1. S
                               Sternipi i Partise

                               Meqe e keni inatin me Edin,a e lexuar lajmin per pareti ruse te Monalikes?.Nuk i del floririn i vjedhur.Kane shpenzime te medha,Vec femijeve ne Londer ,paguajne Edhe komentues ,per te share e per te fyer.Disave iu shemb preshi i Tritanit.Pyeteni Tritanin:-E Ka akoma letren pershendetese qe iu dergoi Enverit ne shtepi?"I dashur Masar!...Ti je bir i Partise..."Atehere e mbante ne dhomen e pritjes,po' tani ku e Ka?

                               1. I
                                Imigranti

                                Duke lexuar keto komente e shikon fare qarte nivelin e kultures te mjedisit shqiptar. Mjere ai vend dhe turp per gazeten Tema qe lejon te botohen komente me nje fjalor kaq te ulet.

                                1. P
                                 Protagonisti

                                 Kam qene prezent ate dite. SHIK-u beri reprezalje naten neper shtepi, duke shkuar ne shtepite e ptotestuesve te dy diteve me pare. Pa trokitur, pa thirrur fare, shkallmonin deren dhe hynin brenda, le te ishe me motren, le te ishe me gruan,, nuk donin t'ja dining. Tamam veprime Navistar. Ndaj dhe populli u irritua. Sa per D. Shehun,, nuk e shpetoi forcat speciale. Kryesoret qe e mbajten peng ishin Karbunarsit, dhe ata qe e nxoren fshehur naten vone nga stadium ishin 3 vete po nga Karbunara qe sot hiqen si gango, S.Ç, A.Ç, . Fiken dritat e stadiumit, e veshen me rroba te tjera, e hope ne makine dhe e çuan ne Saver te Lushnjes,, 2-3 km. ne jugperendim te qytetit. Aty ne nje are I priste helikopteri nga Tirana. Kjo eshte e verteta. Dhe brenda ne stadium T.Shehut po nje nga Karbunara P.H.i ka gjuajtur me nje leve ne koke, e I beri place, kur doli ne TV direct sa shkoi ne Tirane, I dukej Manitoba e fashuar mbrapa kokes.

                                 1. D
                                  Drejtesia

                                  Turp dhe faqja e zeze qe perdorni kete gjuhe urrejtje ndermjet njeri tjetrit dhe nje fjalor banal.....nuk behet shqiperia me palaçolliqe,distancohuni nga politika dhe lerini institucionet te bejne punen e vet,turp e faqja zeze,kjo eshte rrugaçeri!

                                  Lini një Përgjigje