Statusi dramatik i një pedagogu demokratas, që i qaset Zotit si komunist!

15 Mars 2023, 10:10Politika TEMA

Statusi dramatik i një pedagogu demokratas, që i qaset Zotit si

Në një mesazh tipik politik në dhe për Ditën e Verës, deputeti demokrat Luçiano Boçi, fjalën Zot e shkruan me të vogël.

Nuk po shkojmë më tej në aspekt teologjik që t’i themi se Zoti nuk ka si të bekojë festa pagane, siç ai pretendon në urimin e tij. Pra, nuk njeh Zotin e tij, atë që e ka krijuar, statusin më të lartë dhe më absolut ai Ai ka, ku vetëm në fjalorët e komunizmit shkruhej me të vogël.

Statusi dramatik i një pedagogu demokratas, që i qaset Zotit si

Ai dhe politikisht bën gafën e rëndë ku idhullin e tij politik, Berishën, e cilëson vetëm Profesor e jo dhe Doktor, nga fakti se ai posedon të dy titujt, si dhe nga ajo që ndryshe thirret dhe Doktor si vlerësim shoqëror në ligjërimin politik, pikërisht nga të tijtë. Po ky pedagog letërsie dhe prof. e shkruan me të vogël dhe pa space(hapësire) pas pike.

Dhe ne që shqetësohemi se në politikë kanë hyrë dhe njerëz krimi, apo të një niveli të ulët shoqëror, duhet ta kuptojmë se drama është pikërisht te këta e jo ata; të këta me shkollë, deri mësimdhënës universitarë, të cilëve ju është besuar arsimimi i brezave dhe edukimi i tyre. Siç në rastin e brezave: nuk është se nuk ka të rinj në politikë. Kohë pas kohë ato shihen në forca politike, por janë aq të varfër e marrëzishëm madje sa dhe të vjetërit.

Duke qëndruar e Luçiano Boçi apo të ngjashëm me të, si mund të kuptohet që në hapje goje se ata gëzojnë një nivel të lartë arsimor dhe intelektual?

Fjala vjen, publiku nuk ka dijeni se çfarë përfaqëson Luçiano tej apo jashtë politikës. Por publiku pikëtakohet me të nga politika. E dëgjon kur flet a ligjëron, madje dhe vepron, por nuk arrin t’i mbetet në mendje apo t’i lërë mbresë ndonjë gjë e veçantë te ai, më e pakta në aspekt ligjërimor. E kundërta, është aq skematik dhe i rëndomtë kur flet, sa të kap një zhgënjim e pezm i madh kur mendon ç’lëndë mentale katastrofike vepron në politikën e përditshme.

Ja, kthehemi te statusi i tij: do i duhet të hartojë një shkresë nesër në ndonjë pozicion ekzekutiv(aspiron të jetë Kryetar Bashkie), por ky pedagog universitar i Gjuhë-Letërisë nuk posedon merakun minimal për atë që shkruan, aq më tepër në publik.

Çështja është se nuk është i vetmi; është me plot shokë në këtë apo atë krah politik.

Dhe këtu është rasti për të sjellë në kujtesë një status të gazetares Anila Hoxha, ditëve më parë, ku rrëfen atë çfarë i kish ngjarë një zyrtari policor me një grua që i shkuar për një denoncim.

Polici rezulton shumë më lart se pedagogu Luçiano Boçi, pikërisht në fushën e këtij të fundit, të paktën si vetëdijësim.

“Ditët e para në polici ishin një burokraci- kujton mbi karrierën e tij në Policinë e Shtetit. Më linin në pritje me popullin dhe mbaja shënim denoncimet e tyre për gjëra nga më banalet, zhurmat me komshinjtë, sherret e vogla e çdo gjë që qytetarët shpresojnë se është një çështje që e zgjidh policia.

Në një nga këto ditë, kallëzuese ishte një grua e moshuar. Foli për gati një orë. Shkruaja në kompjuter dhe për ta kuptuar qartë e pyesja sa herë ajo e humbiste fillin e ngjarjes mbi atë çka ankohej. E kishin vjedhur në autobus dhe po fliste me përpikmëri mbi stacionin ku qëndroi, udhëtimin nëpër qytet, sediljen ku ishte ulur dhe si e kishte mbajtur çantën për t’u ruajtur. Më foli më lekët e pensionit dhe telefonin që ja kishte bërë dhuratë e bija, por që hajduti ja zhvati pa rënë në sy.

Në një qytet si Tirana, një vjedhje në rrugë është një ngjarje e vogël për të cilat shkresurinat bëhen pirgje nëpër komisariate.

Edhe ai denoncim, ishte një rutinë si për të tjerët dhe unë mezi prisja të dilja në terren . Kështu që në atë rast përballë asaj gruaje në moshë të thyer, isha veçse një sekretar ku njëri flet e tjetri shkruan. Kur mbarova, ajo duhet ta firmoste, ja zgjata denoncimin që ta lexonte.

Pasuan disa minuta heshtje derisa gruaja më kërkoi një stilolaps. Por për habinë time nuk firmosi; filloi të rrethonte fjalë, të vendoste pikëpyetje, të shkruante pika e presje nëpër rreshta.

Pastaj ndryshe nga qetësia që pati deri në atë çast, u ngrit e revoltuar duke m’u drejtuar me një vërejtje:

‘Fjalitë janë shumë të gjata, ti ke bërë një masakër me pikën, ja ku duhet ta vendosje pikën. Ë-në e ke vrarë, presja nuk ekziston’.

Filloi të më japë leksion dhe ato ishin momentet më të vështira të miat. Ajo kishte folur me qetësi për gati një orë për vjedhjen dhe ja ku ishte përballë meje e shqetësuar për gjuhën shqipe. Ajo e harroi hallin që kishte, as që nuk më korrigjoi mbi ndonjërën nga detajet e ngjarjes. Pashë se në atë çast asaj gruaje as që i bëhej më vonë për çfarë i kishte ndodhur; ishte e alarmuar për fjalitë.

Unë kisha përballë një grua që e kishte dashur punën e saj dhe vazhdonte ta donte ende ndonëse në pension. Ajo kishte qenë një mësuese e gjuhës shqipe dhe unë u ndjeva më keq se një hajdut. Kisha zhdukur pikën nëpër fraza. Kisha shkruar si mos më keq, duke bërë rrëmujë me shenjat e pikësimit. Ky ishte momenti që unë mora një mësim mbi misionin që kemi në jetë dhe ma dha ajo zonjë: Ne duhet ta duam çdo gjë që bëjmë!”.(Tesheshi.com)

28 Komente

 1. J
  Juli

  Shkrim pa kuptim.Shume budall autori.

  1. K
   Klinsman

   Shume dakord. Madje autori tregon edhe cektesine e mendimit te tij. Paganet nuk jane ateiste, pra ata besojne ne nje ose shume perendi. Dhe sigurisht qe paganet zotit ose perendise se tyre i kerkojne qe te bekoje Diten e Veres. Autori duket si ekstremist i krishtere ose myslyman dhe kujton sikur te gjithe duhet te jene si ai/ajo. Me tej, prof eshte titull akademik, kurse dr eshte grade shkencore. Eshte shume normale t'i drejtohesh dikujt vetem me njerin prej ketyre ne varesi te raportit, vendit, apo situates. Jam i pari qe mund te shaj dhe te kritikoj Lucianon, por shkrime si ky duken shume te dobeta.

   1. N
    Na mbyten budallenjt

    Eh!more jul deda po ta dije mire shqipen,edhe ti do e kuptoje shkrimin me mire dhe do beje dallimin midis luciferit kokboci,policit,dhe mesueses

    1. M
     Merja Like dhe njehere

     O Zhul , meso te kuptosh.

    2. O
     O Zot i Modh

     te shikohs surratin e Kafshesh se vicidolit Krikaturen e Njerzimit te peshtiret Gjithcka ne ate vend .Muti Demokracise qelb ala mes Politikes !!!!!!!! Kjo eshte e pabesushme ,Kerma e shpelles qelb akoma Shqiperine

     1. M
      Mësuesi i klasës së 4-t fillore

      E duartrokas qëllimin e këtij shkrimi, por jo punën e autorit, pasi, edhe ai, edhe pse u bën një "dush të ftohtë" keqpërdorueve të gjuhës, bën edhe vetë gabime drejtshkrimore. Edhe pse të pakta.

      1. D
       Dakord

       Mësuesi nuk jam krejt dakord me ju sepse mendoj që një pedagog i gjuhës shqipe në universitet supozohet se qëndron shumë më lart se një gazetar prandaj Luçianos nuk i falet të shkruajë me gabime publikisht.

       1. M
        Mësuesi i klasës së 4-t fillore

        z/znj Dakord - Gjuha Letrare është e njëjtë për të gjithë. Para Gjuhës janë të gjithë njëlloj të detyruar ta shkruajnë drejt.

      2. h
       hë për hë...

       Natyrisht qe nga mesues i rendomte fshati Luçianon e katapultoi si pedagog ne universitetin e Elbasanit kunati ( burri i motres) sekretari i dyte i komitetit te partise se rrethit V. Naska. C'fare mund qe te presesh nga luçio tani? Mban rekordin qe shiste provime ne ate institucion dhe nuk rezaton aspak gjuhetarin. Mos i a kerkoni kete luçianos. Nga nje djale komunisti dhe sekretar partie ne metalurgjik ne forumin rinor te PS u konvertua ne nje demokratas fanatik. Te vetmen gje qe di te bej mire kjo figurine politike elbasanase eshte servilizmi, bythelepirja dhe tahmaja per te vene e grumbulluar pasuri qe tashme i ka me teprice. Te tjerat..... te ben per te qeshur ky boçja....Tung

       1. L
        Llogje

        Kurse ti vazhdon i qendron besnik komandantit , shokut Enver ! Po çjane kto karlliqe mor milet . Po çdo njeri ka te drejte te ndryshoje edhe pikpamjet edhe mendimin edhe orjentimin politik. Megjithese ne kohen e atij qoftelargut nuk kishte mendim as orjentim politik por perulje dhe bindje e verber ndaj xhelatit per te perfituar diçka me shume se te tjeret.

        1. S
         Salehu

         Bravo llogje, biles mund te ndryshosh edhe orientimin seksual kur te duash apo jo? per logjiken post komuniste kjo eshte fare normale sepse nga komunist nje mengjes te bukur u kthyen demokrat, me demek te djathte!!! prandaj po hiqet zvarre edhe PeDe-ja...

       2. E
        Ethem Lalaj

        Bravo e madhe mësueses së vjedhur nga hajdutët e Tiranës në Autobuza etj. Gjuha Shqipe VDIQ pas 1990-tës. Analfabetizmi po na pushton.Nuk lexon e mëson më kush në Shkolla e kudo. -"Rroftë" Droga,Prostitucioni,Shpifja,Vjedhja,Vrasja..

        1. E
         Ethem Lalaj

         L.Boçi edhe Emrin e tij e shkruan gabim. Ai është agresivë: Qëlloi me grushte bisezmenin LUCA në 2021 në Elbasan ku në 21 prill banda e PD,Gaz Bardhit vrau Dr Xhuvanin e PS dhe vrasësit Papleka i është shtyr gjyqi 7 herë,Salianit(Babales) 9 herë. -Drejtësia VDIQ Rroftë mbreti sb 92.

         1. N
          Noci

          Tipike e kohes se Enverit kur ne nje veper thote se ne nuk na duhen ne byro njerez te zgjuar si ... por besnike si....Nuk permenda emra se nuk dua te fyej askënd por ata besnikët kane qene shume punetore.E njejta gje po ndodh ne PD ku vetem besnikët vleresojne pa çka se jane hunj gardhi dhe fare punetore e vendosen ne poste kryesore duke i ulur vlerat partisë se njerezit kane sy dhe veshe

          1. M
           Muzaka i Ri

           Mos u qani nga Luciano, nuk keni pare Petrit Vasil Metajn e LSI ju, ohooo sa large jan, si shurra me mutin, prandaj rrini urte.

           1. L
            Lef Nosi Elbasoni

            Ky shkrim duket sikur ka ardhur nga koha e molepsur e fletë rrufeve, si kopje e revolucionit (anti) kulturor kinez. Me mllefe dhe paragjykime personale nuk ndihmohet shoqëria as edhe politika. Pavarësisht mendimit të çdokujt për Luciano Bocin, une nuk kam lexuar deputet tjetër te parlamentit shqiptar që të jetë kaq aktiv ne shtypin mediatik rreth problemeve të ndryshme, se sa deputeti Luciano Boçi. Për idetë edhe veprimin e tij politik duhet të shprehemi, sipas pikpamjes sonë personale, dhe jo sipas mllefeve të antikulturës.

            1. S
             Shqiptari

             Luç Boçi rrjedh nga nje familje komunistesh.Babai i tij i ndjere,Dhimitri ka qene sekretar partie,nena gjithashtu.Ka lidhje tejet te aferta me familjen Naska(Viktori sek.Kom.part) si dhe tere fisi dhe te afermit e tij komuniste. Pas shkolles se mesme,frengjisht me nota mesatre,mbaron UT per gjuhe-letersi.Mesa duket gjate studimit nuk eshte formuar plotesisht specialist i gjuhes dhe letersise.Gjate ushtrimit te profesionit ka humbur tere formimin gjuhesor,drejtshkrimit dhe drejtshqiptimit.Duhet thene se titujt(dr.prof) i ka marre duke qene bashkeautor me pedagoge te nderuar si emer i dyte.Punimi eshte bere nga profesoret e nderuar dhe ky ka vendosur emerin.Tere leksionet i ka perkthyer nga autore Kroate dhe autore te tjere italiane,freng dhe ballkanas. Ka mbi dy dekada qe eshte i angazhuar ne politike duke e lene ne plan te dyte,studimin dhe zgjerimin e njohurive si profesor.Mendoj se keto kane shume rendesi per nje(Profesor ne profesion aktiv),madje dhe per nje mesues te gjuhes dhe letersise ne arsimin parauniversitar Persa i takon jargavitjes dhe ngerdgeshjes ndaj Berishes,kjo e ben ate person pa personalitet. Nuk duhet te çuditemi qe pinjolle te shumte me prejardhje komuniste,i bashkohen nje militanti fanatik komunist si Berisha.Shikoni tere ata individe agresiv prane Berishes,te gjithe vijne nga familje komuniste 400 karat.Bravo u qofte

             1. E
              Elbasanlliu

              Luciano Bocin me shume nga te gjithe e njohim ne rlbasanllijte. Eshte cobsn i zones se Shpatit ne Elbasan. Rrjedh nga nje familjr komunistesh fanatike. I jati Dhimiter Boci ka qene Sekretar i Byrose Partise Punes ne uzinen mekanike te kombinatit metalurgjik.Edhe ky fillimisht ka qene nenkryetar i FRESH per Elbasanin.Burri i tezes se tij Viktor Naska sekretari i dyte i Partise Punes per Elbasanin e ka ndihmuar per futjen e tij si pedagog ne universitetin e Elbasanit.Kjo eshte dhe aresyeja qe Luciano ka idhull komunistin Berisha. Si pedagog gjoba e Lucianos per cdo provim ka qene 100 euro. Si rezultat i korrupsionit Boci disponon sot nje vile trekateshe dhe dy apartamente ! Munden keto me nje rroge pedagogu ????

              1. b
               bindese!

               o shqiptar po nuk e more vesh qe duhen hapesira mbas pikes???

              2. H
               Himarioti

               Politikanët shqipfolës, në foltoret e universiteteve tona, janë fatkeqësia dhe rreziku më i madh për kombin tonë.

               1. D
                Drini

                Nqs doni te shkruani per Lucianon mos shikoni keto gabime gramatikore, por shkruani rreth vizionit te tij politik qe eshte zero. Si ka mundesi qe nje profesor universiteti te kete idhull Sali Berishen, nje njeri te shpallur nongrata nga Departamenti i shtetit. Ky dhe ata qe i shkojne pas nje nongrate ose nuk e kane iden e politikes dhe duan te vazhdojne te vjedhin ose duan ti dalin kunder USA qe e vendosi demokracine ne Shqiperi dhe keta betoheshin e sterbetoheshin per USA derisa ata e shpallen nongrata Salen. Po si ky profesor qe e ka humbur me kohe llogjiken ka shume ne media, analist qe duhet te mos i zinin emrin nogrates, keta e mbrojne uket sikur per disa nongrata ose nuk ka vlere fare dhe vazhdoje me fanatizmin dhe idiotesite e tyre

                1. F
                 Fatmiri i lindur ne Elbasan.

                 Ki pseudo pedagogu eshte katundare nga Shpati.Si mundte marre votav nga qytetarua elbasanse!

                 1. B
                  BABO

                  Më kënaqi ky shkrim, që ja sprucon me mut, surratin dhe intelektin, mender Luçiano Boçit...

                  1. c
                   ce

                   Po cfare lesh pedagogu eshte ky hunderri Luciano qe shet provimet ne fakultet. Po ky hunderri rrahu poshtersisht bisnesmenin e nderuar Gjergj Luca me dy gangsteret e tij qe i lidhen duart Gjergjit dhe ky hunderri e qellonte Gjergjin e mberthyer nga dy gangsteret qe ja kishin lidhur duart. A eshte ky njeri per profesor ne universitet. Ky nuk vlen as per tek universiteti Vitrina i hapur nga Leshelija e Nafije dybekut per te bere me diploma falco sharebajgat e haremit te Jales.

                   1. K
                    Koli

                    Luciana eshte nje Pis njeri.Kur ishte djal i ri dhe u be Profesor ne Universitet,ishte Spurdhjak frikacak.Sa here è thrrisnim tek Klubi Valdit per Note te mire per gocat,vinte me vrap ,dhe thonte cfare note ti ve.Nje Legen mashkull,filloi me vone te merrte Euro per cdo provim(kuptohet aty ku i shkonte,jo ke Elbasanllit,se aty kishte frike,por tek Konviktoret e shkreta,dhe tek jabanxhite),filloi kerkonte dhe favore sexuale.Hangu dajak ky Legen ,se gaboi ne zgjedhje goce,per shume kohe vinte me sy te nxim ne shkolle.Kur shikoj qe Muter si ky ,prejardhje komunistash koke e kembe,ben dhe si i forte ne diskutime ose ne sherrin qe beri me ate Debilin Luca,them shyqyr Zotit qe kam ikur nga ai vend qysh mbas 97,se te rrije aty dhe te shihje qe Kryma si ky te behet nje dite dhe Minister,me mire Larg,se sa aty.Ka ardhur dita e Legenave,Komunistave,dhe Servilave,prandaj me mire larg nga ky vend.

                    1. P
                     Pal Melyshi

                     Gerdalla Sali mblledh ne Partine e Familjes se tije kategorite me pa vlera te shoqerise Shqiptare. Ky Boci si Gerdalle ngjan shume me Saliun Gerdallat i do vetem Saliu , po pervec Gerdallave don dhe Spiunet e Sig. Te Shtetit.pasuri qe ja dha me hipoteke Ramiz Alia. Mjere Shqiperia c'po heq nga kjo kategori pa harru maloket , kafshet e Tropojes....

                     1. K
                      Kadriu

                      Bobo ç’far surrati që ka, po ti vesh një helmetë këtij, ky tremb gjith Elbasanin. Mereni dhe votojeni për kryetar treni, aq i ka mundësitë. Ne Elbasanllijtë kemi i thanie; shikoj surratin të dish për shpirtin. Nuk mjafton të bërtasësh për demokraci, as për kryetarin e rradhës siç bane me bashën, ime bërtet për berishën. O kry thum, ta ka fut berisha, se e din që Elbasanllijt nuk janë bedela, ku t’ja fusin vetes me zgjedhjen tate. Or pall mo kujto se ban t’zgjutin para ca fukarenjve, jemi lagjia xhaxhurëve ne, ku do marësh kallam kusurin.

                      1. E
                       Endri F

                       I paska hyre frika Gledian ShpullaNgrenesit saqe paska filluar te kerkoje ndihmen e "Tiranes" per pjesen e fushates, e sidomos ate online. O Gledi po kshu do fitosh zgjedhjet mo??? hahahahah

                       Lini një Përgjigje