Ilirjan Celibashi refuzon përfundimisht të regjistrojë PD-në në zgjedhje

14 Mars 2023, 17:13Politika TEMA

Ilirjan Celibashi refuzon përfundimisht të regjistrojë PD-në

Ilirjan Celibashi ka vendosur përfundimisht të mos regjistrojë për zgjedhjet e 14 majit Partinë Demokratike.

Ai dha një sërë arsyesh, pse refuzoi regjistrimin e PD-së zyrtare në zgjedhje.

Sipas tij, dokumentacioni i dorëzuar nga PD-ja me përfaqësues ligjor Indrit Sefën, ka mungesa.

Celibashi tha se duhet që një prej dokumentacioneve, deklarata solemne, të jetë e firmosur nga vetë kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

“Ndaj në kushtet kur deklarata nuk është sipas përcaktimeve të nenit 64, pika 2 shkronja e, ku deklarata solemne duhet të nënshkruhet nga kryetar, unë vlerësoj se kërkesa e PD-së për t’u regjistruar si subjekt zgjedhor, nuk ka bazë ligjore dhe nuk duhet të pranohet. 

Në përfundim, PD nuk mund të regjistrohet si subjekt zgjedhor. Kam të drejtën të them se kjo vendimmarrje është në vlerësim ligjor të fakteve dhe në interpretim të bazuar në bindjen time për ligjet zgjedhore. 

Nuk ka absolutisht asnjë interes politik, veç atij të respektimit nga kushdo, qoftë edhe nga partia më e madhe e opozitës.

Do ju lutesha që të tregonit respektin ndaj pozicionit të komisionerit. Duhet ta qasni këtë çështje në përputhje me ligjin. Përndryshe, për mua s’ka problem çfarëdo që thoni dhe komentoni për këtë vendimmarrje.

Në çfarëdolloj mënyre tjetër që do ta qasni këtë kundërshtim, vetëm konfirmon se në 30 vite çfarë bëjnë partitë politike, nuk është ajo që duhet. 

Në përfundim, vendos të mos pranojë kërkesën e PD-së me kryetar zotin Lulzim Basha për t’u regjistruar si subjekt zgjedhor” – tha Celibashi.

Deklarata e plotë e Celibashit

Meqënëse nga momenti që ne kërkuam të vihet në dispozicion një dokumentacion i plotësuar nga ana e PD-së për të përmbushur të gjitha kushtet si subjekt zgjedhor dhe meqënëse nuk ka asnjë dokument tjetër, jemi në të njëjtën situatë si seancën e shkuar. Meqënëse nuk kemi kërkesë tjetër shtesë, unë mendoj që të japim vlerësimin tim mbi kërkesën për regjistrimin e PD-së për zgjedhjet e 14 majit 2023. Kjo çështje ka patur një shqyrtim administrativ. Vetëm nga aktet dokumentare, është e qartë për këdo që i ka njohur këto dokumente se çështja e përfaqësimit ligjor ka qenë në diskutim. Këtu nuk marr në konsideratë konfrontimin tuaj në këtë çështje, pasi nuk është në interesin e KQZ-së.

Në dokumentacione ka disa pretendime. Qëndron pretendimi i njërës palë që Lulzim Basha është kryetar i PD-së pasi kështu rezulton në regjistrimin e partive politike. Nuk qëndron qëndrimi i PD-së se Sali Berisha është kryetar i PD-së. Pala e Bashës, që ka paraqitur kërkesën për regjistrimin në zgjedhje, ka legjitimitetin e plotë. Pra në vlerësimin tim, në pikëpamje formale, Lulzim Basha ose persona të autorizuar, kanë legjitimitetin për të paraqitur kërkesën për t’u paraqitur si subjekt zgjedhor.

Poir duhet që ky autorizim, sikurse kam thënë më herët, duhet të jetë i qartë dhe i plotë, lidhur me tagrat e të autorizuarve. Dokumentacioni për regjistrimin e PD-së, si subjekt zgjedhor, i paraqitur nga ju si i autorizuar, ka një mangësi themelore, deklarata solemne duhet të jetë e nënshkruar nga Lulzim Basha. Ajo rezulton e nënshkruar nga Enkelejd Alibeaj. Në bindjen time, deklarata duhet të nënshkruhet vetëm nga kryetari i partisë. Se pse ligjvënësi i ka dhënë kaq rëndësi këtij dokumentiu, për KQZ-në ska rtëndësi. Në pamje të parë, deklarata mund të duket si akt formal.

Por në fakt, në kuptim të përmbajtjes dhe të interpretim të drejtë, nuk është kështu. Formulimi i kësaj dispozite, paraqitja e këtij dokumenti është kusht për regjistrimin e partisë në zgjedhje. Sjell si shembull zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Presidenti nuk merr dot detyrën pa bërë betimin. Betimi është akt formal, por mos kryerja e tij nuk e lejon presidentin të ushtrojë detyrën. Përfaqësuesi i PD-së, Indrit Sefa ka pretenduar se Alibeaj e ka të drejtën të firmosë deklaratën solemne. Kjo nuk ka bazë ligjore. Deklarata solemne duhet të nënshkruhet vetëm nga kryetari i partisë.

Ky angazhim është përgjegjësi personale dhe nuk mund të transferohet tek të tjerët. Përcaktimi se deklarata duhet të jetë nënshkruar nga kryetari i partisë, është një përgjegjësi ekskluzive e kryetarit të partisë. Nuk mund të delegohet përveçse si e përcakton ligji. Deklarata duhet të jetë e nënshkruar nga vetë kryetari i partisë. Kjo do të thotë se përndryshe, formulimi i dispozitës do të ishte ndryshe. Do të ishte evituar përcaktimi solemn dhe përcaktimi se duhet nënshkruar nga kryetari i partisë. Nëse formulimi do ishte si më sipër, atëherë do kishte mundësi për interpretim.

Ju pretendoni se dorëheqja e Lulzim Bashës është fakt i njohur botërisht. Në këto kushte, nuk është e mundur të nënshkruajë deklaratën solemne. Ky pretendim bie në kontradiktë me veprimet e bëra nga ana juaj. Kur është rasti për të legjitimuar kërkesën tuaj për regjistrimin e PD-së si subjekt zgjedhor, kundrejt pretendimit të Sali Berishës se ka legjitimitetin për kërkesën e regjistrimit. Kur ju kërkohet se përderisa Lulzim Basha është kryetar i PD-së, duhet të përmbushë detyrimet si kryetar partie.

Mundet të pranojë se i ushtron disa kompetenca të kryetarit, por nuk mund të pranojë se ai ushtron të gjitha kompetencat dhe përgjegjësitë. Ndaj në kushtet kur deklarata nuk është sipas përcaktimeve të nenit 64, pika 2 shkronja e, ku deklarata solemne duhet të nënshkruhet nga kryetar, unë vlerësoj se kërkesa e PD-së për t’u regjistruar si subjekt zgjedhor, nuk ka bazë ligjore dhe nuk duhet të pranohet. Në përfundim, PD nuk mund të regjistrohet si subjekt zgjedhor, kam të drejtën të them se kjo vendimmarrje është në vlerësim ligjor të fakteve dhe në interpretim të bazuar në bindjen time për ligjet zgjedhore. Nuk ka absolutisht asnjë interes politik, veç atij të respektimit nga kushdo, qoftë edhe nga partia më e madhe e opozitës.

Do ju lutesha që të tregonit respektin ndaj pozicionit të komisionerit. Duhet ta qasni këtë çështje në përputhje me ligjin. Përndryshe, për mua s’ka problem çfarëdo që thoni dhe komentoni për këtë vendimmarrje.

Në çfarëdolloj mënyre tjetër që do ta qasni këtë kundërshtim, vetëm konfirmon se në 30 vite çfarë bëjnë partitë politike, nuk është ajo që duhet. Në përfundim, vendos të mos pranojë kërkesën e PD-së me kryetar zotin Lulzim Basha për t’u regjistruar si subjekt zgjedhor.

27 Komente

 1. F
  FOLTORE-NEVOJTORE BERRISHES

  Ata nuk kane dashur te hyjne ne zgjedhje Alibeu eshte jurist dhe e di si veprohet por frika nga foltore-nevojtore Berrishes e detyroje te terhiqet .

  1. P
   Prroji i Thate

   Celibashit i ka ngelur inati nga koha kur Olldashi i bente xhiro gruas ne Krrabe, ku edhe ra ne krye te detyres....

   1. A
    Aron

    Ky b-qiri qe i kane leruar gruan se nuk ishte i zoti, nuk duhet te jete me ne kete pozicion, sepse e nxorri veten hapur kush eshte. Une nuk jam me asnje pale te PD'se, sepse te dyja jane si muti i ndare me dysh, por ketu duket ashiqare qe Celibashi po ben politiken e Saliut, Metes dhe pse jo Mediut, ish kunatit te tij. Kush jep sikur edhe nje vote kujtdo partie opozitare ne kete kohe, sa e harrxon kot, sepse opozita(c'do parti ne ate pjese) e bejne te marrin nje karrige dhe fonde, asgje me teper per te rregulluar popullin.

    1. X
     XhaJaho

     O Taliban ekstremist mos kujto se i ke shpetuar Syrit ????️te Satelitit ????️qe keto kohet e fundit e ke pas nga mbrapa 24/24 ore dhe ti ka regjistruar te gjitha me ze dhe me figure se çfare levizjes ke bere duke mare ca pjese nga Floriri i vjellur. Tani qe PD po ngelet jashte zgjedhjeve se si do bytha ketij Talibani ekstremist qe se shpejti sebashku me Plakun Mere, Like Floririn dhe Kunatin do te zihen kush ta kapi Sapunin I pari per te provuar pallen e kastravecit e te burgosurve qe po i presin me padurim, ti regjistrojne kandidatet e tyre me siglen e PS dhe nese PS nuk pranon atehere PS eshte bythe e breke me Partine e Foltores

     1. F
      Fat man

      Po cfare juristesh jane Alibej dhe Gaz Qorri, ku dhe kur jane provuar dhe ku dhe kur kane dhene prova, ne rastin me te pare me nje koditje fare te lehte nga Celibashi rane nokaut. Keta te dy qenkan me poshte nivelit te juristeve qe "mbaruan" shkollen e Plepave.

      1. P
       Pilo Lala

       Sot ne mbasdite , ne seline e KQZ eshte pare Ambasadorja Kim, trajnerja e Alibeajt. Rezultatin e dini vete.

       1. !
        !!!

        Tani o burra tek nevojtorja e Likes, ka vend per te gjithe!

        1. S
         Sula

         Perveç shume çeshtjeve te tjera, PD po behet koke turku edhe per dualizmit dhe cmiren e madhe midis Ilirian Celibashit dhe Ilir Rusmailit. Ketu po behet lufte e ftohte midis tyre. Dihet historia e konkurences midis tyre per zgjedhjen e kryekomisionerit. Me firmen e Alibeajt PD pranohet dhe fiton ne apel nderkohe qe nuk pranohet ne KQZ.

         1. o
          opozitat e sajuara jane te Deshtuara

          Qesharake jeni deri ne vetmohim : Po kush do ta firmose more kerkesen per regjistrim te PD...Celibashi??? Thoni mor cope ate te vertete, sado mos tu pelqeje - Duke dashur ta mbajne varur akoma si Kryetar ate Lyl Bashe te dorehequr mbi nje vit te shkuar, ajo Gjykata Apelit duke dashur ti vere Vetulla ketij pushteti Rama, ja nxorri bojen dhe Syte! Lyli nuk shkoi ta beje ate Regjistrimin si Kryetar i PD i kthyer ne detyre nga nje vendim QESHARAK i nje Gjykate QESHARAKE dhe Kaq. (Duket u ngop me rolin e Bedelit).

          1. L
           Lanabregsi

           Celibashi nuk i vuri dot fre gruas se tij (kujtoni Sokol Olldashin),jo me ti veri fre Saliut.Thjesht Celibashi eshte mut burri.

           1. p
            pxs

            Ky bastard ka treguar qe eshte plotesisht i njeanshem dhe pro Berishian nderkohe qe pozita e kryetarit te komisionit te zgjedhjeve kerkon qe personi te veproje ne menyre te pavarur dhe te pa anshem. Largojeni perpara se te beje deme te tjera.

            1. T
             The truth

             Skeme e lexueshme e Alibashes dhe Gaz B…; mospjesemarrje ne zgjedhje dhe me pas do thone se te gjithe ata qe nuk moren pjese ne zgjedhje ishin votuesit tane. Pra ne jemi fituesit. Ju kujtohet, edhe Basha “fitoj“ njeher 80 % me jete skeme.

             1. s
              spata

              O idjoter qe s'ju ndat popullit shqiptare .Nuk ke nga ta kapesh shtetin ligjor qe ngriti Berisha dhe vazhdon me suksese nga Rama . Nuk kini kuptuar dhe z'doni te kuptoni ,se cdo strukture e ngritur, nga Kaubojsat e demokracise, funksjonon me disa varjante . Kur hypi ska ligj qe te rrenxon. Kur z'bret fajin e ka samari e jo ai qe qe zbret .A dota kuptojne shqiptaret se ne Shqiperi duhen ligje qe s'mund te keni disa vendime por vetem nje .Kur vret nje person quhet vrasje .me dashje apo pa dashje ke kryer nje krim.Cdo rethane zbut ose rrit ndeshkimin por kurr nuk te nxjerr te pafajshem . Ne kete loje, qe eshte futur Qelbesisbashi me lepirast e kryekriminelit Berisha ,nuk eshte gje tjeter vecse te dalim ne konkluzjon se, azgje nuk funksjonon me ligj . Te gjithe paskan te drejte .Si vrasesi dhe i vrari paskan te drejte .Ai qe duhet te punoje e te uli koken e ta fusi ne halen demokratike eshte populli . Ptu ....... vec te keqija dini te beni .

              1. c
               cika

               Ilirjan Pordhajam Salibashi. Ky eshte nje shtetar i pavarur. Ben cfare ti thote bindja e tij, qe ne kete rast i thote degjo SaliQenin. Njesoj si mender ish presidenti i nderuar Bujar Nishani.

               1. L
                Lala i Lushnjes

                Kurrë nuk kishte Parti Demokratike, ajo ishte një grupim kriminelësh dhe hajdutësh. Me që "ra nga fiku,, kryekrimineli i lukunisë , ujqërit dhe qentë do të hanë njëri tjetrin si egërsira të pa zbutëshme që jan. Me që nuk kishin kurrë demokraci në parti e në veprim, nuk din ç'të bëjnë sepse nuk jan mësuar me rregulla loje. Thoshte Sali Shiqeria dhe bëhej, kështu qen mësuar. Tani do të na thonë që u mor vesh Rama me Lulin e Gjumashi nuk firmosi.

                1. Q
                 Qytetari

                 Eshte ne metro ky Celibashi? . Po leri o te futen ne gare, se ata e dine mire se lesh kane per te fituar nga keto zgjedhje, e prandaje alibi kerkojne, qe te mos marrin pjese.

                 1. P
                  Pilo Lala

                  Celibashi do e rregjistroje partine e Alibeajt me nje kembe. Saliu nuk do , por Ambasada Amerikane nuk te fal, nuk e prish dasmen per nje kokerr hudher. Futja e Alibeajt ne zgjedhje, eshte shkaterrimi perfundimtar i Saliut dhe Likes.

                  1. F
                   F

                   Fuck...bastard

                   1. T
                    Tropoja

                    Me ne fund..kjo gje e mire u arrit mos regjistrohej alibash rama,sipas vendimit te gjykatesve dhe vulen ta mbajne me shendet.Aleanca kunder tames do fitoje gjithe deputetet e Berishes kualicion me Meten.Te alibashes? U rrofte vula.

                    1. T
                     Te shtyen zgjedhjet

                     Po ku ia mban AliBashes te hyje ne gare!!! Po grate e tyre nuk i hotijne!! Koha qe presidenti te shtyje zgjedhjet vendore. PD te hape zgjedhjet per kryetar, perndryshe, do thellohet monizmi qe ka filluar me Edvin Ram Surrelin

                     1. P
                      Prec Ulaj

                      Keshtu thote edhe Saliu, te shtyhen zgjedhjet, do bejme revolucion, pastaj fut koken ne hale.

                     2. G
                      Gezuar Hidhnim.

                      Keta kerkojne alibi per te mos hyjne ne zgjedhje se e kane te sigurt vdekjen, ne i komentojme keta palaco dhe gay politikane.

                      1. b
                       bislimi

                       Te ren menja!Keto jane lojna te Amerikes qi te bojme zgjedhje te parakoheshme,sepse vetem keshtu mund te ekuilibrohet politika dhe harrohen premtimet e bera per drejtesi!Ne dt.18 eshte takimi i Kurtit me Vuçiçin dhe per rrjedhoje mosdakordimet do te thellohen me mos njohjen e per rrjedhoje veriu i Mirtovices do ti jipet Serbise e Kosoves do i ofrohet bashkimi me Shqiperine si e vetmja rrugezgjidhje! Te gjitha jane te kordinuara dhe te pergatitura qysh prej 32 vitesh.

                      2. ?
                       ?./

                       Ore ka ndonjë normal këtu që të thotë se duhet shkelur ligji?! Ligji thotë se dokumentat duhen nënshkruar nga kryetari i partisë?! Kur do mësojmë të respektojmë ligjin ne shqiptarët?! Kush është kryetar i PD-së? A mund të ma thotë kush! Apo çi qi nonën ligjit! Shqipkarë jemi ne. Bëjmë edhe me ligjin e Lek Dukagjinit apo me atë të atij që kokë la dhe kokë solli?! Pyetja është a e ka shkelur ligjin Celibashi me këtë vendimin që mori apo jo?! Kjo është çështja. Përgjigjiuni kësaj pyetjeje dhe boll kujisët o qënie pa tru dhe pa ndërgjegje. Ngelet gjithë jetën militantë trutharê të Berishës, Metës, Nanos apo Ramës. Me njerëz të nivelit të qenve Shqipëria s'do bëhet kurrë. Vëni atë pak tru që keni në punë. Apo e keni si rrasë varri, pa asnjë rrudhë. Racë idiotësh den baba den. Ndërseheni sikur të jeni qenër.

                       1. K
                        Kodoshet

                        Mos u dekurajoni! Me mire! USA kuptoi se Qelbashi me pa.je ISIS eshte pe.gu I vertete I Nongrats familjare. PLUS qe bene edhe birin e k..... Une s'merre dhe nuk trajtoi kete ceshtje politikishte, thote ky bk, kur para ca ditesh theksoi se " S.Berisha eshte kryetari real I PD". E kuptoni sa burre I dhjere eshte! Forca USA forca Spak zgjerojeji I hetimin per F.Mejdiun per korrupsion pertej Gerdecit. Aty do te gjeni edhe kete pleher Nongrata new. USA zoti te bekofte- je shpresa jone.

                        1. N
                         Nako

                         E gjithe kjo eshte loje e piset e "miqeve me gishtin ne bythe" per te mos u zhvilluar zgjedhjet sepse dihet fituesi ,ku nderkohe qe ata nuk duan rregulla loje por si gjithnje "banda"!Refereojuni deklaratave te Berishes dhe Metes se do fitojne te gjitha bashkite dhe ja hapat e para,fale makinacioneve qe bene "fabrika"qe i ka prodhuar keto monstra dhe i perdor kur te jete nevoja.Dy jane mundesite ose to behet nje pakt (siç jane mesuar te na i servirin ne raste krizash) duke u futur te gjitha partite opozitare ne zgjedhje ose do filloje trazirat deri ne rezimin e qeverise Rama 3,ku protagoninste jane si gjithnje "miqte me gishtin ne bythe"!Nje popull qe memorrjen e ka deri ne ditet e trete eshte i destinuar te jetoj si koloni! Valle do tua ketheje nofken "burre shteti" dhe "yll ne ngjitje" atyre qe jo vetem e kane vedhur,pervehtesuar vrare e shitur kete vend por qe edhe sot e mbajne peng kete popull qe eshte ne roberi te tejskajeshme.Vini re anetarja e SPAK-ut deklaron qe nuk merr persiper shqyrtimin e pasurive te "Burrit te shtetit" dhe "Ujkut te pazarit te ri"(fale rreformes ne ç'drejtesi),Bardhi deklaron se :Ne nuk do te çojme asnje dokument shtese,Celibashi bene hapin edhe me te madh duke çuar qe te dy pjeset e(prtise se dallkukeve) ne zgjedhje pas Komisionit te Apelimit!Hidhni valle e kendoni çika ,Shqiperin e drejton Mrika!

                         1. t
                          tata luigji

                          Bravo celibashi po i ben nje sherbim shqiperis, ajo parti ku per vite gjeten streh kriminelet dhe vrasesit tani ka ardhe koha per ta ekzekutuar kete organizate terroriste. Ti Celibash ke dhe te drejt se pjestar te kesaj organizate ta shkerdhyen gruan duke i bere kodoshllk kunati juaj Fatmir gerdeci, celibash ne pidh te satem ty dhe dy PD ve

                          Lini një Përgjigje