"Paga minimale duhet të bëhet 70-80 mijë lekë", Rama i përgjigjet kritikëve: Asnjë vend i rajonit s’ka një minimum të tillë

14 Mars 2023, 12:14Politika TEMA

"Paga minimale duhet të bëhet 70-80 mijë lekë",

Kryeminsitri Edi Rama shkruan se kur mori drejtimin e qeverisë 10 vite më parë, Shqipëria renditej e fundit në rajon për nivelin e pagës minimale teksa shton se me rritjen e fundit të pagës, Shqipëria është në të njëjtin nivel me Maqedoninë e Veriut, duke lënë pas Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën.

Rama pati edhe një përgjigje pë ata që thonë paga minimale duhet të bëhet 70 apo 80 mijë lekë. Kreu i qeverisë nënvizoi se përllogaritja e pagës minimale bazohet në produktivitetin ekonomik dhe konkurueshmërinë.

"E kemi nisur nga vendi i fundit në rajon për nivelin e pagës minimale, ndërsa me rritjen e fundit ngjitemi në vendin e tretë baraz me Maqedoninë e Veriut, duke lënë pas Bosnjë-Hercegovinën dhe Kosovën.


Do të bëjmë edhe dy rritje të tjera për ta mbyllur këtë mandat me pagë minimale 45 mijë lek, nga 38 mijë që ishte objektivi ynë elektoral, por që s’merrte parasysh inflacionin e luftës së Putinit për të gjunjëzuar ekonomikisht mbarë Europën!
Ndërkohë kjo rritje përtej parashikimeve e pagës minimale imponon edhe rritjen e pagës mesatare për të riekuilibruar piramidën e pagave, çka do të bëhet njëkohësisht në muajin prill


*Disa komentojnë se paga minimale duhet të bëhet 70 apo 80 mijë lekë, por përllogaritja e pagës minimale bazohet në produktivitetin ekonomik dhe konkurueshmërinë, jo në dëshirat tona (asnjë vend i rajonit nuk e ka një minimum të tillë). Çdo rritje artificiale e saj sjell me shpejtësi pasoja destabilizuese për ekonominë, punësimin, financat e vendit", shkruan Rama. 

33 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Pervec se jo Afganistanin……lol

  1. R
   Raimond vlonjati

   Nuk e bejme dot pagen te tille, se parate i duhen ketij hajdutit kaur , Rama bajges te bredhi me avjon privat , te paguaje djegesat qe nuk ekzistojne, te paguaje rruget qe i shtron me 30 milion dollare per kilometer etj etj vjedhje pa fund qe ben ky bastard

  2. K
   Kalec Dega

   Pervec se jo Afganistanin……lol

   1. P
    Pilo Lala

    Sa e ka pagen mujore minimale Amerika ?

   2. e
    elton

    i keni rritur pagat vit pas viti.Nje ndihme e madhe per te gjithe popullin

    1. T
     Tani

     Prandaj po iken i gjithe populli o idiot, se ka plehra si ty qe i mbajne ison ketij hajdutit.

     1. P
      Pilo Lala

      Elton, Ketu duhet te shkruash ato qe duan zagaret e Saliut. Rrogat jane rritur, por jo aq sa duhet, keshtu duhet thene. Ne asnje menyre nuk duhet treguar e verteta, duhet te jesh kritik, qe te jesh i kohes. Kur shikon ndonje gje te mire, pune, injoroje, gjej ndonje klecke, keshtu duhet. Keta persona qe te kritikojne per mendimin tend, jane profesora, kane nga 2-3 universitete, kane eksperience pune, jane njerez te sakrifices. Keta arrijne te cohen vete nga krevati ne oren 10, sepse atje do gjejne profesoret e tjere, do japin detyra si duhet udhehequr shteti. Ne fund shikojne njeri -tjetrin kush do paguaj, se as ate rradhen e pageses nuk e mbajne ment, ose ja kane me hile njeri-tjetrit.

     2. D
      Dritan

      nje arritje shume e madhe sepse kemi kaluar dy vende njekohesisht

      1. S
       Sufllaqet propagandojne edhe diten e veres!

       He, dole prape ne skene ti mortje e bodrumit te sufllaqes?!

      2. dhe Muti i Zi eshte alal perpara nesh !

       cfar ironie

       1. V
        Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

        Hahahahaha Idioti i Lindes po mban leksione ekonomie. O HAJDUT !

        1. H
         Hajdarovski

         Jep doreheqjen. Nuk jetohet ketu me keto rroga. Zhduku.

         1. A
          Askush

          Doreheqjen? Pse duam ne? Nuk funksionon ne Shqiperi. Mundet, thjesht voto kunder ne zgjedhje ose perkrah alternativen e re. Po, me qarje apo sharje nuk gjen zgjidhje ...Demokracia ka votim

         2. s
          sa Vila ka salehu dhe hamUtaj vec Lalzit ?

          dhe perse nuk denoncohen ne bordellon Spak ? perse ksaj Qeverrie nuk i intereson te behet Drejtesi ne Shqiperi kur Dy Kryshkerdhatat e Kombit saleh hamutaj , kane nji Male me Krime e Abuzime vs ktij populli dhe Shtetit Shqiptare qe ja kalojne Sadamit e Gaddafit ? Kush ju ndalon zKM te beni Dejtesi qe zotrote e premtove ne Fushate dikur kur na kerkoje Voten ? Si eshte e mundur qe te na afroni si Standart ne kte vend nji Opozite totalishte Antishqiptare dhe Kriminale qe ka pasur e ka nji veprimtari totalishte antiShqiptare ? Kujt i sherbeni ju z.KM , Klanit te AntiShqiptareve ne Politike apo Shqiperise ?

          1. i
           iliri

           cdo gje ne perpjestim me ndryshimet ekonomike qe do behen

           1. u
            urimi

            epo sduhet te fluturojme se nuk eshte aq e lehte me rrit rrogat

            1. s
             spata

             Mire e ke .Ekonomija shqiptare ska fuqi te perballoje rritjen e pagave.Kete e kemi mesuar nga Saliu e tani nga Rama.Por kemi nje realitet ndryshe qe tregon se pagat e pensjonet duheshin rritur.Korrupsjoni qe po e pasuron klasen politike,pushtetaret,oligarket dhe gjithe adminidtraten shteterore ne rang vendi.Nje zhgaravine zvendes e Ministrit disponon miljona euro sa nuk dine ku ti meshejne.Po kokat, qe trefishojne pasutite ,nga dalin parat? Ka shume shembuj qe paraja eshte e disponushme per te siguruar rritjen e pagave.Kapitalizmi shqiptare ne politikan pa boshte kombetar nuk punon per popullin por per nje rreth te ngushte .Konkretishte ne Shqiperi pasurija dhe ekonomija ,nga viti 1993 e deri me sot ,eshte ne duarte e perfaqsuesve politikane e shteteror.70% e saje ne duarte e Veriorve qe kontrollojne pushtetet pamvarsishte kush qeverise.Ne kete dare monopolizimi rritje pagash e pensjonesh nuk ka.Cmontimi i raporteve egzistuesr mund te sjell ndryshim te pagave e pensjoneve pas 8 viteve .

             1. R
              Rakipi

              rritjet jane gjithmone pozitive dhe duhen pershendetur. por sa per komentin a bere qe paga minimale behet ne perputhje me produktivitetin. Po cmimi i jeteses dhe produkteve ne perputhje me ke behet?

              1. S
               Semi

               Beju duva opozites se telendisur se do kishe ikur me kohe.....

               1. s
                sapa

                Nuk eshte rroga ajo qe i ben shqiptaret te rrine ne atdhe.Po nuk perjetuan shqiptaret shtetin e vertete ne atdheun e tyre asnje lloj rroge nuk mund ti beje te qendrojne ne vendin e hajduteve!

                1. m
                 miri

                 Shume mire e tha rama asnje vend i rajonit nuk e ka kaq page minimale sa thon non gradat

                 1. q
                  qamo

                  Rama po ben me te miren per te gjithe qytetaret

                  1. i
                   ilir

                   Premtimet qe ka dhen i ka mbajt te gjitha Rama

                   1. e
                    endrit

                    Po ca te merresh kot me ata non grada te cilet nuk ja kane haberin e rroges minimale

                    1. d
                     doni

                     RROga minimale sa po vjen e po rritet dhe kjo eshte bere vetem nga Rama

                     1. m
                      mirel

                      Qeveria duhet te vleresoj minimumin jetik, pagat i percakton tregu. Vetem shqiptaret duan te ushqehen me luge nga qeveria e jo nga puna apo kreativiteti i tyre.

                      1. i
                       ilir

                       Perhere i ka dhene pergjigjen mese te duhur nin gradave rama

                       1. M
                        Mario

                        besoj duhet te pershtatemi me rajonin e jo te kerkojme me shume sec mundemi

                        1. E
                         Erild

                         hap goxha me rendesi perderisa kemi lene pas disa vende te rajonit

                         1. G
                          Gezim

                          keta qe komentojne duket qe nuk ja kane idene se cfare behet ne vendet e tjera

                          1. S
                           Sidrit

                           keta qe thone keshtu jane ata te opozites qe as minimumin e punes tuaj skane bere

                           1. E
                            Ergi

                            e vertete, duhet te tregohemi te duruar pasi jam i sigurt qe do arrijme lart e me lart

                            1. Q
                             Qeverria t'I Sekuestroje Pronat Dyshes se Lalzit

                             saleh brrisha e ilyer mutaj posedojne miljarda euro si ne Prona .Vila .Hotele ,Resorse qe i kan ne emrat e te afermeve te tyre ,por edhe ne Bankat e Botes qe per fatin e mire Dikush i di mire se ku jane dhe sa Miljona fshehin ne kontot . Pra vetem me ato Miljarda qe i kan vjedhur Shtetit Shqiptare dyshja saleh hamutaj Banda e Lalzit , rregullohet rroga minimale per ate popull qe jeton ne Shqiperi . Ndryshe ,cdo perpjekje tjeter mundet te jete gropa qe i hapni vehtes ,sepse eshte e paperballushme nga nji vend qe s'prodhon .Afatshkurter kjo mundet te funksionoj por jo afatgjate qe mundet te conte shtetin ne Kolaps nga presioni qe i bejne vetes Qeverriu sepse eshte i paafte te Sekustroje Pronat qe kalojne 100-ra MIljrade € qe kan sot Banda e Lalit dhe pse jo vet Bordellua e Dreqesise dhe Spak . Psh Kraja ,ishi Spak-ut ka Vikle ne Lalz ! Sekuestro shkerdhatave dhe financo popullin .Ndryshe je total jashte loje .Boll me mashtrime .kur Kryeshkerdhatat kercejne BelDanc ala medieve dhe ne Politike !

                             Lini një Përgjigje