Porti turistik i Durrësit miratohet me 74 vota, reagon Rama: Motor i jashtëzakonshëm ekonomik për Durrësin dhe Shqipërinë

25 Nëntor 2022, 09:09Politika TEMA

Porti turistik i Durrësit miratohet me 74 vota, reagon Rama: Motor i

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi Kuvendi miratoi me votat e mazhorancës, marrëveshjen për Portin e Durrësit.

Përmes një videoje të publikuar në rrjetet sociale, ku tregohej projekti për portin e ri dhe momente nga fjala e tij në Kuvend, Rama shprehet se ndërtimi i portit turistik, do të jetë një motor i jashtëzakonshëm ekonomik për Durrësin e mbarë Shqipërinë.

“Mirëmëngjes dhe me kënaqësinë e hapjes me votën e mbrëmshme PRO të rrugës për ndërtimin e Portit Turistik, që do të jetë një motor i jashtëzakonshëm ekonomik për Durrësin e mbarë Shqipërinë, ju uroj një ditë të mbarë”, shkroi Rama në Facebook.

Pas një seance maratonë që vazhdoi deri në orët e para të mëngjesit, Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 76 pro dhe 35 kunder, projektligjin për Portin e Durrësit, duke i hapur kështu rruge transformimit të portit në një qendër urbane me port jahtesh.

Të pranishëm në sallë ishin 107 deputetë, ku vlen të theksohet se kreu i qeverisë Edi Rama mungoi. Ky i fundit, deklaroi ditën e djeshme gjatë fjalës së tij, se ky projekt do të sjellë 8 mld euro në PBB.

23 Komente

 1. R
  RROFTE SHQIPOERIA _Poshte shpellaria !

  Perpara Gjigand _Shqiperia te gjithe ne shqiptaret s'kemi kohe per te humbur dhe kemi shume per te bere ,te shkurtojm Distancat me Boten . Shume r Drejte qe cdo shtet nderton ne fillim Infrastrukturen e pastaj me radhe ,duke mos harruar se kemi Mangesi te Medha ne shume drejtime te tjera si Shtet .Indsustri .Bujqesi .Ushtri etj etj ._____________________ Nuk e di nese i duhet kushtuar kaq shume Vemendje Bandses se Telekomanduar nga Loby _XXX_06_ i cili financon Banden Esadiste ne Shqiperi ,qe te Pengoje Qeverrine Shqiptare ,te punoj e qet per Zhvillimin e Shqiperise dhe Kombit ( Misioni i vetem Bandes PD LR ne Politike ) _nuk me duket asppak e drejte qe jovete ti kushtohet kaq Vemendje Funderinave te Parlamentit Shqiptare dhe total e pakuptimte , harxhimi i kaq shume Energjie me Kta Funderina qe fare mir mundet te anashkalohen edhe ne Menyra me Inteligjente duke i injoruar ne shume Raste duke i bere Qent Lehes _ duke mos i treguar Vemednje , te Heshtin e socializohen !!!!!!!! _Nji Tip _ Studjoni Trainert e Qenve Metodat qe ata ndjekin me qent qe ti bejne te sillen si i takon mes Njerezve ne Ambjente me Njerez dhe i Aplikoni kunder Bandes se Qenve te Organizuar .Boll me_ me Funderinat qe nuk meritojne te jen ne ate Parlament asnjiher .

  1. B
   Benet Beci

   Do kalosh pleqerine prostatike ne burg o Vin Suma. Sdo te ndihmoje as suma e shqyer . E vetmja gje qe po arrin eshte largimi I perkohshem I vemendjes nga megavjedhja e iceneratorëve. Ske çben ti kane kapur koqet me derë ata që të bëjnë zbor që të mbash edhe ca kohë karrigen e pushtetit.

   1. q
    qyqiaaaaaaa lefsit e bythecit te Katundit pd

    uahahaha Benet Bytha e Putanave Llapemedhenj PD . keni edhe Humore ju Prostitutat e Kombit madje shkoni aq larg saedhe te fantazoni ate qe s'keni me e arrit as ne endrrat me te Cmendura brenda Halese tuaj

   2. t
    titi

    e ka then tamam ky do jet me te vertet nje motor ekonomik

    1. t
     tosi

     qesharake se si saliu lufton per te grabitur akoma ne vendin tone

     1. y
      ylli

      saliu tani te qaj se ajo i ka ngelur te shkretit

      1. A
       Armand

       Vac te mira do sjelli po kujt ti thuash atyre halabakve vec e kan shkatrru ket vend

       1. E
        Eni

        Nese jepen passporta te arta per apartament Shqiperise I vendosen vizat.mos themi qe integrimin ta harroje...

        1. O
         Oligert

         Vec horrat e saliut ishin kundes se normal skan ku me mbush xhepat

         1. E
          Erald

          Duket qarte se kush po punon per ket vend e kush vec e ka shkatrru

          1. D
           Deni

           Normal qe ky port do sjelli vetem te mira te vendi yne

           1. F
            Flavio

            Ju jemi shum falenderues qe punoniper te miren e vendit ton

            1. D
             Devi

             Fiks me te vertet do te jet nje motorr ekonomik

             1. R
              Rei

              Ca do bejne tani ato qe kundershtonin,me vjen shume keq qe sja arriten dhe njehere te na pengonin per zhvillimin e vendit

              1. G
               Geni

               Me vjen keq qe Saliu akoma na pengon per tu zhvilluar

               1. B
                Boni

                Si gjithmone do i fuse hundet plakush Saliu sa here qe ne duam te ecim perpara

                1. D
                 Diti

                 Super projekt

                 1. L
                  Ladi

                  Jeni legjenda e shqiperise

                  1. A
                   Afrimi

                   Sa me fat eshte shqiperia me ju ne krye

                   1. m
                    mondi

                    shyqyr qe ju kemi ju ne krye z.rama sepse te ishte berisha do ti kishte ven tritolin

                    1. l
                     lirik

                     Porti durresit do te marri nje zhvillim shume te madh dhe kjo per shkak te ketyree investimeve me vend

                     1. i
                      iliri

                      si perhere me fitore dhe ne parlament dhe kudo

                      1. s
                       shuaip

                       Vertete do te jete nje motor ekonomik sepse kane per tu hap vende pune plot si dhe turizmi do te rritet

                       Lini një Përgjigje