“Serbia po i fryn zjarrit të një konflikti të armatosur”, Rama: Dita e zisë për agresorët, sinjali më i keq që po jep Beogradi

26 Shtator 2023, 14:07Politika TEMA

“Serbia po i fryn zjarrit të një konflikti të

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi Serbia shpalli ditë zie 27 shtatorin për vrasjen e 3 terroistëve serbë nga policia e Kosovës, pasi vranë efektivin Afrim Bunjaku.

Sipas Ramës, Beogradi me këtë shpallje zije që nuk ka asnjë lidhje me shekullin XXI, i fryn si asnjëherë më parë qysh prej vitit 1999, zjarrit të një konflikti të armatosur. 

Reagimi i plotë:

Zija e shpallur zyrtarisht në Beograd për pjesëtarët e grupit të armatosur që u asgjësuan nga forcat e sigurisë së Republikës së Kosovës, pasi nga ai grup iu mor jeta një efektivi të policisë është sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit dhe komunitetit euro-atlantik!

Në ndërkohën që duhet të kishte hapur një hetim serioz për anëtarët e atij grupi kriminal, lidhjet e tyre me trafikantët e armëve dhe me të tjerë individë apo entitete, në Serbi apo gjetkë, potencialisht të angazhuara në krijimin e një lëvizjeje të armatosur në Veriun e Kosovës, Beogradi me këtë shpallje zije që nuk ka asnjë lidhje me shekullin XXI, i fryn si asnjëherë më parë qysh prej vitit 1999, zjarrit të një konflikti të armatosur!


Kjo është jo vetëm e pajustifikueshme dhe e papranueshme, por e dënueshme me të gjithë forcën e fjalës e të instrumenteve në dispozicion të bashkësisë euro-atlantike!

Ky është momenti që Serbia duhet ta ndajë qartë dhe prerë mendjen nëse do të jetë me Europën dhe botën demokratike të shekullit XXI apo me hijen e vetvetes së fundshekullit XX; me vlerat dhe parimet e Bashkimit Europian e të komunitetit euro-atlantik apo me fantazmat dhe me krimet e të shkuarës së saj të palavdishme të viteve ‘90; me të nesërmen europiane të fëmijëve të saj të pafajshëm apo me të djeshmen e fajshme të nacionalizmit vrasës e vetëvrasës!

Ky është momenti kur Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara duhet ta ndajnë qartë e prerë mendjen nëse do ta ngrenë në nivelin më të lartë alarmin demokratik për ta ndalur përshkallëzimin e konfliktit në Veriun e Kosovës, i cili ka hyrë në fazën e vet më të rrezikshme qysh prej vitit 1999 apo do të vazhdojnë t’i mbajnë Dialogun për Normalizim dhe angazhimin e KFOR-it në të njëjtin nivel krejt të pamjaftueshëm tanimë!

Kjo e dyta sot është krejt e pakëshillueshme, por nesër mund të bëhet krejt e pajustifikueshme, sepse nesër mund të jetë vonë edhe për të parën! Prandaj apeli i Shqipërisë për miqtë e mëdhenj e aleatët strategjikë të Ballkanit Perëndimor është: Veprimin e sotëm, mos e lini për nesër!

Ky është momenti kur edhe Kosova duhet të reflektojë shumë seriozisht dhe të ndajë mendjen qartë e prerë, nëse do të vazhdojë në kursin e veprimit të shkëputur nga miqtë e saj të pazëvendësueshëm dhe aleatët e saj të padiskutueshëm apo do të veprojë në harmoni e mirëkuptim me komunitetin euro-atlantik, për të arritur qëllimin më madhor në histori pas fitores së luftës e shpalljes së pavarësisë, njohjen përfundimtare si shtet anëtar i këtij komuniteti!

Të gjitha rrugët e tjera përveç kësaj të dytës janë rrugë iluzionesh me përfundime të dhimbshme, të cilat e largojnë Kosovën nga qëllimi madhor, e zbrazin atë nga shpirti i ardhmërisë dhe e kthejnë në mënyrën më absurde peng të paqes në mes të Europës, pasi ka dalë fitimtare nga lufta për t’u bërë një vend i lirë europian.

110 Komente

 1. E
  Erdogan

  Ka Agresore me te medhenj se Anglia ne Ameriken Veriore,Spanha ne ate Laneten (latine),Turqia ne Ionine apo Mikra Asia e Politizmoit (Culture "shqip") Greke dhe Vorio Epirit te Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve (jo sllavet e njohur nga imperialistet Angloamerikane),Israeli ne Palestine? Nje Surrat kane te gjithe.

  1. S
   Sqepari

   Dolen greket....kujdes!

   1. A
    Arjan

    DOLI RAHMUT HALEJA MBAS SHIUT .O KRYEMINISTER SHQIPTAR TE KEMI DHENE VOTEN TE MBROSH CDO SHQIPTAR KUDO QE ESHTE .AJO QE NDODHI NE KOSOVE KETE TE DIEL ISHTE TENTATIVE NGA SERBIA PËR TE DESTABILIZUAR VERIUN E KOSOVES ,HAPJEN E NJE FRONTI TE RI LUFTE NE BALLKAN .ZOTI E RUAJTE POLICINE E KOSOVES DHE POPULLIN E SAJ .ALBIN KURTI E TREGOJ SE QENDRON ME LART SE TE GJITHEBAZHIBOZUKET SE BASHKU ME HASHIM E ISA ME HARADINAJ E EDVIN RAHMUTI.FORCA KOSOVA.

    1. E
     Evropaiqi eleniqia

     Ky "Erdogan " seshte grek ,ky eshte thjesht koqe i dale nga kontrolli i koqeve tona....greket e vertete (kush jane????) kane dy pare tru me shume....po kur be sikur e flet me veshtiresi shqipen, gjuhen e gjysherve te tij te gjore..

     1. M
      Mal Cori

      More ç'punë ke ti çfarë bën Serbia në Kosovë dhe sesi i zgjidh Kosova hallet e veta!!!???.............. . Kosova nën udhëheqjen e të madhit Albin Kurti është e aftë me ja thy hundët serbit, në çdo kohë........... . Kështuqë rri aty në Shipni se ti je shërbyes i Vuqiqit që as e përmënd hiç.

      1. b
       ben.

       Keto jane diskutime fejsbuku. Sepse e verteta duhet thene , serbet nuk u nisen kot rastesisht, pa mare me pare 1 gjysem miratim nga perendimi amerike dhe e europe. Dhe si e tille situata nuk duket optimiste. Sic duhet thene edhe tjetra ,pikerisht te dielen shqiptaret qe jane me afer kosovareve edhe gjeografikisht , u shprehen qarte se duan me shume gojore.

      2. P
       Pjeter

       I njohim mire keta greket, e dime sa te ndyre e te poster Jane. Gjithsesi faleminderit qe na paralameron o sqepar!

       1. A
        Arjan

        PJETER KUKALESHI TE GOJA TE VESHI ,LUM RAHMUTI QE TE KA ,SA TE KETE RROTA CARI JO NUK VDES ED MATRAPAZI,DERI DJE THERISJE RROFTE SALIU ,DHE SALIU SHUME E NDRITI,KETE POPULL NE DRITE E QITI.I VURI FLAKEN SHQIPERISE DHE NE RROTAT E CARIT I RRUAJTEM LESH E CARIT.HE TE KEQEN MOS BERTIT SHUME SE NGJIRESH SE RAHMUTIT NUK I RUHET FARE PËR TY.

       2. f
        foshnja

        Mjere njerezimi qe ka brenda vetes hajvan si puna jote qe jep mend per politiken globale me shqipen tende prej majmuni

        1. Qafkuqi

         Cfare ke pire sot o Erdogan,kujdes se te paska shkuar skic. Te lexova 3 here por nuk arrita te kuptoja gje.

         1. i
          iliria

          Për mëngjez ka pirë shurën e Erdoganit,ndërsa për drekë do hajë mutin e për darkë të dyja!

         2. B
          Bac u kry

          Ky kari shqetesohet per EuroAtlantizmin.

          1. S
           Sunny

           Ideja se eshte pro serb, se sot duhej te ishte ne kosove per ngushellim, apo mjaft mend ke dhene se kemi udheheqsin tone, te kujtojne novelen e kadarese, Viti i mbrapsht. Kohen kur shteti i sapokrijuar u be menjehere rremuje, kur trimat hodhen nga nje arme ne krah dhe dolen tutje. Ku po shkoni, i pysnin njerzit qe takonin, ne lufte? Ne lufte po ku, pergjigjeshin trimat dhe vazhdonin, me qe ra fjala, nga shkohet per atje? Dhe pse ka kaluar me shume se nje shekull, kaosi ne mendjen tone vazhdon. Ata qe bredhin rrugeve apo ulur kafeneve mbeten fuqia levizese e shoqerie tone moderrne.

           1. U
            Un

            Shume e drejte, rama i mbrapsht duhet te ishte i pare ne mbehshtetje ye kosovareve

           2. M
            Minoritari Grek

            Jemi me Miloshevicin, Ratko Mladitsin, Me Heronjte Serbe qe sulmuan Islamiket e ndyre Turk Alvanoi Kosovaro.

            1. M
             Mato

             o minorikari gayrek, ik bej ndonje gojore, se vec per jeni njesha

            2. P
             Plisat e kosoves

             Jena tu bo skandal sa her qi lun shqypnia futboll jena tu a nxi jeten rebelave ne Shypni.

             1. V
              Vlonjati

              O z Kryeminister pse lodhesh kot me turko-arabet kosovar...Po harrove qe keta te pabese te mbyllen deren nuk te priten si mik ne shtepi por albin koke shtremburi iku u fsheh ? Nuk e marr vesh pse merresh me islamiket e kosoves !! Jane populli me i poshter me i pabese ne Ballkan !!

             2. B
              Birishi

              Mos u me mer me derrat ,se nuk kuptojne asnje gjë .

              1. k
               kacidhja

               MOS I JEP MEND KOSOVES.Ajo e ka mentorin e saj dhe shume te mencur.Ti shiko te argumentosh marrdheniet vllazerore me Vucicin nepermjet spiunit Baton,te cilin e ke keshilltarin me te besuar

               1. X
                XhaFCK

                Kacidhe ke lindur dhe klluf do vdesesh.

                1. T
                 Tani

                 Kllufa jeni ju gojoret dhe llaporet e rames, kaciddhja me pak fjale ka thene gjithe historine

               2. S
                Sali

                Perderisa Kosova udhehiqet nga nje person qe vuan nga deliri madheshtise e pakta dhe nen frymen e patriotizmave duke shfrytezuar nivelin shume te ulet te kosovareve.keto probleme to jene ne kosove

                1. I
                 Ilo

                 s’keni faj ju antishqiptar te rames, ju ka injektuar sulltani nepermjet bythes bindjet e tija, dhe ju tani i nxirrni nga goja

                2. T
                 T

                 Ti po t ishe burre I mire I kish shku NE kosove krah Kurtit ne funeral in e deshmorit bunjaku. Po te vriten ndonje ukrainas do e kishe cu OKB NE kembe. T qift.k.na root,se nje.mut.je.filo Serb si dhe berisha

                 1. n
                  nje banor i Tiranes

                  Ore T (tuaf , thote populli) , po pse kush vdiq , qe duhet te ishte Rama ne varrim , Curcilli apo Rusvelti ? Po sa police , deshmore te Atdheut , jane vrare ne Shqiperi , ka ardhur Kurti ne varrim ?! Megjithate Rama dergoi dy ministra ne Kosove , ministrin e brendshem che ministrin e jashtem . Sa per ato te qira e mutrat qe permend ne fund , t'u kthefshin ty dhe familjes e fisit tend , rrugac i felliqur .

                  1. T
                   Tiri

                   Te kishte shkuar patjeter, por eshte legen dhe ska fytyre se deri tash vec urrejtje ka nxitur ram plehra, bashke me ju servilat komuniste

                   1. R
                    Rita

                    O Tironc nonqimi, o shurre sperme cergari Rumuni !! Qite flamurin me 4 CCCC se e ke ngatrru!!! Vorrimi behet te dielen per 6 vllezerit e tu ne Beligrade qe u “flijuan” per Kishe e Shkini! Je i ftuare “ nderi “ per hapjen e varreve ne Beligrade te 6 bratuqerav qe te ngordhen ne Dardani !! Eshte dhimte e MADHE te kuptoje .. pore me qene ne LEKUREN tende te Zagarit pa hy ne Vorre me ta se kisha lane kuuurre!!!

                    1. T
                     T

                     Kete polic .zotrote o banor i tiranes,e Ka vrare serbi e ska vdek NGA shkaqe natyrore. Niveli yt I ulet, sipas teje vec po vdiq ndonje europian duhet me shku Rama NE varrim ,se me t VRA serbi qeka asgje sipas teje? SA vlen kosova per shqiptaret (Jo per ty)se sje shqiptar, Nuk vlen as curcilli e as Macron apo biden. E dime qe Ka shume fuksa Serb NE shqiperi,se I Ka shumuar enveri,ramizi,sala e tani palloshi.

                     1. n
                      nje banor i Tiranes

                      Per T . Te replikosh me nje injorant e analfabet funksional si punta jote , eshte me te vertete turp per mua . Po c'rendesi ka se kush e vret nje polic ne krye te detyres , more bylmez , qofte serb vrasesi , apo qofte kriminel shqiptar ? Polici shpallet deshmor i Atdheut , sic ka me dhjetra police-deshmore nga Shqiperia dhe nuk ka deshmore te dores se pare e deshmore te dores se dyte , jane te gjithe deshmore te Atdheut . Ti me quan mua serb ? Une as qe dua t'ja di , se ekziston ndonje Serbi ne kete bote . Jam shqiptar 24 karad , por nuk jam hajvan e injorant "nacionalist-patriot" si puna jote . Kosoven e duam , aq sa Kosova na don neve , as me shume e as me pak . Ke lexuar ne rrjetet sociale , se cfare shkruajne dhjetra kosovare injorante me ate shqipen e tyre te neveriteshme , kunder shqiptareve te Shqiperise ? Kaq shpejt harove , qe Kurti vjen ne Shqiperi e krijon nje parti qesharake , nuk takon asnje qeveritar shqiptar , por shkon e voton kunder qeverise ? Nga na dole ti patriot I madh , qe vdekerke per Kosoven , ti vdis me pare per vendin tend , kosovaret per vendin e tyre . Ike pirdhu tani e meso te shkruash gjuhen shqipe , ka kush mendon per problemet e Kosoves , injorante si ti , vetem prishin pune .

                      1. n
                       nje banor i Tiranes

                       Per T . Te replikosh me nje injorant e analfabet funksional si punta jote , eshte me te vertete turp per mua . Po c'rendesi ka se kush e vret nje polic ne krye te detyres , more bylmez , qofte serb vrasesi , apo qofte kriminel shqiptar ? Polici shpallet deshmor i Atdheut , sic ka me dhjetra police-deshmore nga Shqiperia dhe nuk ka deshmore te dores se pare e deshmore te dores se dyte , jane te gjithe deshmore te Atdheut . Ti me quan mua serb ? Une as qe dua t'ja di , se ekziston ndonje Serbi ne kete bote . Jam shqiptar 24 karad , por nuk jam hajvan e injorant "nacionalist-patriot" si puna jote . Kosoven e duam , aq sa Kosova na don neve , as me shume e as me pak . Ke lexuar ne rrjetet sociale , se cfare shkruajne dhjetra kosovare injorante me ate shqipen e tyre te neveriteshme , kunder shqiptareve te Shqiperise ? Kaq shpejt harove , qe Kurti vjen ne Shqiperi e krijon nje parti qesharake , nuk takon asnje qeveritar shqiptar , por shkon e voton kunder qeverise ? Nga na dole ti patriot I madh , qe vdekerke per Kosoven , ti vdis me pare per vendin tend , kosovaret per vendin e tyre . Ike pirdhu tani e meso te shkruash gjuhen shqipe , ka kush mendon per problemet e Kosoves , injorante si ti , vetem prishin pune .

                       1. T
                        Tunguska

                        Ik mor trap i ardhur rishtaz, me e dash Kosoven eshte detyre patriotike , , Jemi nje komb e nuk funksionon ....Sa me do e dua (?!) ti ngaterron ndjenjat me interesat, nuk po bejme tregti me ta thjesht eshte gjysmae kombit pertej nje kufiri qe na e kane vendos te huajt , mos u shqeteso zotrote se nuk te vjen rradha me luftu per lirine e kosoves , fli i qete , Kosova e cliroi vet territorin e saj dhe per kete ka derdhur gjak dhe me gjak po e mbron,Ajo qe kerkon Kosova eshte e qarte si drita e diellit Na perkrahni, por edhe nese nuk e beni mus na vini gure nen rrota qenke Shqetesuar nga partia e Kurtit a thua se Ai apo kushdo tjeter po duhet me i marre leje dikujt ta krijoj apo jo partin nese c do gje eshte konform ligjit ,apo valle e ke pushtetin me Tapi dhe e ke hallin se po ta vjedh Albini, pushteti eshte vote dhe e merr ai qe Beson populli qofte madje edhe fashist apo Komunist e jo me Albini qe eshte bir i ketij populli qe po e tregon vehten Patriot dhe i Pakorruptuar, Standartin e Albinit ka ardh koha ta Kete edhe Shqiperia , duhet nje njeri i ri i drejte i pakorruptuar dhe patriot , e gjithe kasta jone politike duhet te qerrohet.Te rrinjte duhet te vijne

                        1. L
                         Lani

                         Kosova e cliroi vet territorin e saj!!!! ????

                      2. S
                       Sebastia

                       Nje b...ythewqiire i Tiranes! Veje korrekt emrin.

                       1. A
                        Arjan

                        O BANOR I LANES SE TIRANES PYET KUSH VDIQ .VDIQ NJE SHQIPTAR,HERO ,NJE BABA ,VELLA DHE DJALE I SHQIPTARIZMIT.RA HEROIKISHT PËR TE MBROUJTUR EDHE TY QE RRI FSHEHUR SI MI NE TIRONE.HE LALE FOLI ASAJ MENDJES,PARA SE TE HAPESH GOJEN .

                        1. B
                         Bato

                         Filluan K-Arianat e vetshurrosjes se albinovicit te ham m.... neper komente

                         1. B
                          Batoni

                          Motren ku eke

                         2. P
                          Palo

                          Rama duhet te shkoje te solidarizohet me Kosoven se kjo qe ka bere serbia eshte akt lufte. Vetem se rama sdo tja dije per shqiptaret ne Shqiperi, jo me per ata ne Kosove. Eshte palaco

                         3. G
                          Gjergj Kastrioti

                          Kosovaret popull i pabese anadollak

                          1. R
                           ReDo

                           Cfare sekti i ndyre pa gjak dhe pa shtylle kurizore jane keta servilat e rames. E cuditshme qe ka shqiptare qe adhurojne serbine dhe sulmojne Kosoven vetem se lideri i tyre i pabese ndjek kete politike te ulet.

                        2. B
                         Berati

                         Bravo Lajçak. Ke folur si duhet.

                         1. J
                          Ja ke fut kot

                          Tani e kuptove Serbine ti klluf. Shko ore qiu me Vucic sipas OpenBythe.

                          1. K
                           Koti

                           Mire ja the. Te veje te shkerdhehet me vucicin, se ordineri rama ishte ai qe bente levizje rajonale me gjithe sllavet dhe pa Kosoven. Komplet dashakeqesi dhe urrejtje ndaj kosovareve.

                          2. K
                           Komuna Llapit

                           sinjal qe edhe ti je ose ben sikur je rrot kari qe i vete Vucicit mbrapa

                           1. P
                            Pergjigje

                            Komuna e karit , kur i paska vajtur Rama mbrapa Vucicit ?

                            1. K
                             Komuna e Llapit

                             duke lozur rolin e “nene Terezes”, urte e bute, e duke mos nxjere mesime nga historia jone me serbe e greke. Kjo eshte edhe arsyeja (shekullore) qe sna merr njeri seriozisht e na shtypin me kembe. Ja kjo eshte o Pergjigjia e rrotkarizum. Ika tani e futi ndonje tas hashurre te ministria e Rames

                           2. E
                            EDI RAMA ky pacifist fshati

                            RAMA ky “pacifist” fshati qe vetem e vetem tu duket djale i mire ca burokratrve euriopian po lejon Greqine te marre jugun e shqiperise dhe e ka bere lemsh politiken e Kosoves. Pse nuk e mbyll me mire ate kamare prej intelektuali te viteve 90???? Na je neveritur. Po te kishte opozite ne Shqiperi ti as minister kulture nuk do ishe.

                            1. D
                             Devolliu

                             Rama "pacifist fshati" , qytetar den babaden nga gjysh , stergjysher , e katragjysher ?!! Poqese te duket Rama fshatar , atehere te gjithe shqiptaret e tjere , jane afgane .

                             1. R
                              Rama: Kryeplak Fshati

                              Te jetosh ne qytet nuk te ben qytetar. Pacifist fshati don te thote qe qendrimet e tij jane si te nje kryeplaku fshati. Kombi po i thermohet dhe ai sillet si te jete nga Sudedia ose ndonje fshat i thelle ku nuk ka asnje sinjal televizori per te pare lajmet dhe ku vetem hane pine bejne sex dhe flene gjume ne 7 te darkes. Nuk eshte vendi ketu per te shkruar se cfar po bejne terroristet Grek ne jug ne kete moment. Ky palaco kryeminister qe ka zero fuqi internacionale merakoset per Krimene.

                             2. D
                              Devolliu

                              Rama "pacifist fshati" , qytetar den babaden nga gjysh , stergjysher , e katragjysher ?!! Poqese te duket Rama fshatar , atehere te gjithe shqiptaret e tjere , jane afgane .

                              1. V
                               Vendi

                               Jo mo ne shqiptaret jemi qytetare e fshatare si na ka hedhur zoti. Por babai i rames zoteri, ka qene padyshim nje ekzekutor vendimesh me varrje ndaj fjales se lire.

                               1. A
                                Analisti gjeopolitik

                                Cfare ka qene babai i Rames , "ekzekutor vendimesh me varrje , ndaj fjales se lire" ? Hahahaha , merreni me mend lexues , se cfare idiotesh , analfabetesh , hajvanesh , injorantesh , shkruajne komente . Sipas teje , i jati i Rames , ishte osé ai ushtari i skuadres se pushkatimit , osé ai qe i vinte ne qafe litarin te denuarit me varrje . Ketà quhen ekzekutore vendimesh , more psikopat . I jati i Rames , ishte skulptor dhe nuk i ekzekutonin artistet te denuarit me vdekje . Kishte skuadra pushkatimi e ekzekutimi te posacme , si cdo shtet tjeter ne bote .

                                1. P
                                 Poli

                                 O anal isti, “gropen” te denuarit ja ben ai qe merr dhe mbeshtet vendimin, ishte babai rames qe firmosi varrjen e poetit, apo nuk ju pelqen dhe beni lojera fjalesh

                             3. Y
                              Yytt he race ...

                              Foli dhe ambasadori i Tanzanise ne Islande! Ik mer mut!!

                              1. S
                               Shqipëria do të bëhet

                               Serbia e ka ndarë mendjen që moti. Ajo don, jo vetëm Kosovën , por mundësisht një pjesë të mirë të Shqipërisë Londineze dhe daljen në detin shqiptar. Wake up, kryeministër !

                               1. L
                                Landi

                                dukesh qe je rrot kari nga te adraitik llapes ti o "shqiperia do behet"

                                1. T
                                 Tersi

                                 Fatkeqësisht po! Mjafton të dëgjosh deklaratat e serbit dhe grekut këto ditë për të kuptuar se plani për coptim të trojeve shqiptare është çështje kohe, mjafton vetëm një shkak! Sa për kët koqen kryeministër por edhe paraardhsit e tijë vazhdojnë të enden mes tradhëtisë kombëtare dhe ëndrrës së gomarit "ishalla jam në gjumë!.

                                2. Çelo Mezani

                                 Leri me keto sofizma o Bobe, jane sllav race pithrrobe qe ne gjeneze. Ti vazhdon bam bum bam bum, jane ti pjekesh me zift me kuç e me maç. Ik.tani fol ballkani I hapur I shqyer si karrin e ka emrin. Ik atje ne varrim te policit leri pordhet. Si Kurti si ti qe I di te gjitha, nga keta njerez re thjeshte jeni keta qe jeni dhe na çani kollodokun cdo dite.

                                 1. F
                                  Follower

                                  Ju jeni lider global me vizion strategjiko-metalurgjik dhe garderobe postmoderniste. Shkoni merruni me mire me çeshtjen e Nagorno-Karabakut se Ballkanit ia hapet barkun dhe shalet para nje viti.

                                  1. M
                                   Metalurgjisti

                                   Je I modh ????????????

                                   1. R
                                    Raimond Vlonjati

                                    Hahahahaa I papare je Follower , hahahahaha

                                   2. G
                                    Gazepi

                                    Prostituta gjate ose xhepisti gjate gati per lufte. Shko tani tek ballkani hapur o te hapsha bithen o sumqim. Ptu shkerdhate pateonazhist

                                    1. H
                                     Historiani

                                     Z. Rama, Kosova i zgjidh vete hallet e saj. Ka ende miq ne bote qe e kane kuptuar qe serbet jane kriminelet. Ajo me te cilet Ju duhet te merreni eshte Gerqia qe ka pretendime kriminale territoriale ndaj Shqiperies. Keshtu duhet te nderrmaresh urgjentisht hapat e meposhtem: 1) Ndryshoni ligjin per pakicat etnike ne Shqiperi, nuk ka pse te kete perqindje !. 2) Ndryshoni ligjin per censusin , nuk ka pse te kete pyteje per etnine dhe fene ! Beni keto urgjentisht dhe pastaj mos harro Bustin e Micos per tua futur ne sumtrice te gjithe gerkve dhe shqipareve te tredhur si greke.

                                     1. B
                                      Bravo

                                      Bravo. Shkurt dhe qarte.

                                      1. S
                                       Socialisti

                                       Po! Të dyja këto,ligji për pakicat dhe censusi duhen ndryshuar urgjent por jo nga rama dhe politika e shitur por nga populli nga rinia! Nuk ka urgjencë më të madhe sesa ajo çka po gatuhet në jug të vendit! Duhet protestë e pa ndalshme para kryeministrisë!.

                                      2. K
                                       Kritiku

                                       Dolën "trimat e internetit" për ti dhënë mend apo kritikuar Kryeministrin! Këta injorantë, që asgjë nuk kuptojnë, por janë gjithnjë gati për të sharë. Doli llumi i shoqërisë që të japë mendje! Rama, ka bërë me shume per Kosovën, aq sa te gjithë kosovarët së bashku nuk kanë bërë për tërë jetën e tyre. Koha e internetit ka nxjerrë të gjithëditurit, me apo pa shkollë fillore, që të japin mend, nga larg. Është faji i Gazetës Tema qe i lejon të tilla komente, me nje gjuhë rrugaçësh, që të shfaqen këtu. Keni dëgjuar ju, që edhe sharjet në internet janë të dënueshme nga ligji?

                                       1. T
                                        Ti

                                        Rama ska bere asgje per Kosoven, madje me keq, e ka demtuar imazhin e saj dhe pozitat. Sipas teje duhet censuruar fjala e lire, jeni komuniste ne gjak, nuk keni shpetim.

                                        1. T
                                         Tahipi

                                         Po qetesohu o kritk se nuk ta qin njeri Ramen. E dime se edhe ti edhe serbet jeni trishtuar. Po serbet do ti embelsoje i gjati me shalqi Konispoli ne kuader te Ballkonit te hapur.

                                         1. B
                                          Bato

                                          Kritiku, mos humb kohe me kta injorante, ju ka bere mase truri me zorren e trashe ktyre te vetshurrosjes, partickes se Llapes, nevojtores se saliut e cetes se metes, ( gjith llumi ne nje mendje)

                                          1. K
                                           Komuna Llapit

                                           ska te beje fare me te majte apo te djathte o Bato mavria o injorant funksional, ka te beje me politikanet, ne kete rast Rama te gjithedijshmin dhe kombin ne pergjithesi. Ik tani se e fitove tasin e hashurres te kryeministria

                                         2. V
                                          Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

                                          Ju kam thene me kohe qe ky eshte LEGEN.

                                          1. A
                                           Alex

                                           O Edush leje Serbin po shiko se Sot ne mes te dites u vra nje dhe u plagosen 3 te tjere e ke situaten jashte kontrollit ketu or ti leji komentet mos bej sikur ska ndodh gje ketu Sikur po jetohet ne parajse ,fuck off

                                           1. 7
                                            77

                                            Delirant që pasi harxhoi një dekadë me idjotësira prej peshku, duke i qarë hallin Vuçiçit nëpër Europë, sot flet në emër të Borrelit. Është moment turpi, që si BEja si Rama, duhet të pranojnë dështimin e turpshëm, margjinalizimin ndërkombëtar dhe qorrsokakun e tmerrshëm ku hodhën Kosovën. BEja me pesë vendet që e sabotuan kriminalisht Kosovën, me gjyqet neokolonialiste kundër Kosovës, me sanksionet e turpshme, me izolimin e qarkullimit, etj, etj nuk përbën ndonjë çudi në degradimin e saj dhe antishqiptarizmin e tërbuar që mundohet ta aplikojë përmes proçeseve inkuizitorë, me emra bombastik integrimi, të drejtash dhe demokracie. Por qëndrimi histerik antikosovar i qeverisë shqiptare që fle në koliben e qenit jashtë mureve të BEsë, i njësuar me humorin, interesat, proçeset shkatërruese dhe ndjenjat rraciste të Europës kundër Kosovës në veçanti dhe shqiptarëve në përgjithësi, është edhe më kriminal. Njësoj si qëndrimet e dy ishkryeministrave dhe ishpresidentëve të këtij vendi, që janë kthyer në laviret e VorioEpirit.

                                            1. S
                                             Sebastia

                                             Te lumte ajo dore!

                                            2. H
                                             Haŝim Thači nipi i popit Jovan Danilloviq

                                             O Ram Vuçka o shurre sperme cergari Rumuni !! Qite flamurin me 4 CCCC se e ke ngatrru!!! Vorrimi behet te dielen per 6 vllezerit e tu ne Beligrade qe u “flijuan” per Kishe e Shkini! Je i ftuare “ nderi “ per hapjen e varreve ne Beligrade te 6 bratuqerav qe te ngordhen ne Dardani !! Eshte dhimte e MADHE te kuptoje .. pore me qene ne LEKUREN tende te Zagarit pa hy ne Vorre me ta se kisha lane kuuurre!!!

                                             1. t
                                              tani

                                              ty : "Haŝim Thači nipi i popit Jovan Danilloviq" By..h qir. ti hash ka...in Rames ! Swerb i felliqur shqipfoles!

                                              1. T
                                               Tani..k

                                               Rama s'ka k..ar, ka b.the te shpartalluar

                                             2. I
                                              Ikir

                                              Ballkani i hapur e kryeu missionin dhe e paska bere efektin.

                                              1. K
                                               Koli

                                               Ky qe bente tifo per serbet ne EU

                                               1. T
                                                Trimi

                                                Nuk e kuptoj kur thone lufta ka mbaruar dhe e ka fituar kosova!! nese lufta eshte fituar sdo kish arme e vrasje ne veri. Per mua lufta vazhdon.

                                                1. L
                                                 Labi nga Kosova ,,Leposevaç

                                                 Po ky Sulltan murati po flet si deputet serb,,,Ky vuan nga deliri i madhështisë ,,si lider global,,Po në të vërtetë po tregon edhe njëherë se nuk ka aftësi, kurajo dhe guxim të shoh të vërtetën,,,Ndryshe nga Albin Kurti që po përballet me lloj lojra të pista nga BE ,,dhe përfaqësuesit e tij totalisht të njëanshëm ,këtë po e bën më guxim,,kurajo,,kthjellësi dhe largpamësi,,Jo si Sulltani që deshte Open Serbia,,me port në Durrës dhe me Autostradë nëpërmjet Kosovës,,Turp ,,Një mirënjohje të madhe Albin Kurtit që po lufton me ndershmëri për çështjen kombëtare

                                                 1. R
                                                  Ramski (Beogradski Partizan)

                                                  Tek Open Ballkan e Vucicit, shko e fute bythen prap / se aty ta ngopin Hurin, o i teri Ram-trap /

                                                  1. K
                                                   Kosovari

                                                   Humbja e Kuksi i ka lene me pasoja , tere qente e zagaret kane marre urdhernga krimineli Sali te hidhen ne sulm te hane mut kudo me e pa pune te lehin e te lehin pa pushim , mirpo qente lehin karvani ecen perpara me vendosmeri .

                                                   1. E
                                                    E verteta

                                                    Krenar per KM e vendit tim, me ne fund Shqiperia ka Zot, poltitikan i dores se pare dhe vizionar, qe rralle mund ti vije nje kombi. Kopeja e mesiperme , nuk ka te beje fare dhe ska asnje pike takimi me ate cka kerkojne te kene qytetaret dhe patriotet e vertete te nje vendi. E gjithe kjo turme vec se shpreh cmiren, ziline dhe cdo gje meskine te padroneve te tyre , qe i ndersejne te shkruajne cdo lloje poshtersishe me qellimin e vetem se mos fitojne ndonje pike ne politiken e brendeshme, porse edhe ata vet e kane te qarte se vetem ato te Safet Gjicit kane per te perfituar.

                                                    1. R
                                                     Rama allmighty

                                                     E verteta si ky imi, i gjate e me gunga

                                                    2. R
                                                     RAIFI

                                                     Kush i nxe besë këti matrapazi me vite të tëra e ka ndihmuar Serbinë dhe Vuçiqin qoft msheftas qoft publikisht.Në sa forume nderkombtare ka kërkuar mirëkuptim për Vuçiqin.Në sa raste ka shar Kosovën dhe politikanët e saj veq pse nuk i nënshtroheshin Vuçiqit.Sa herë Edi Rama i ka kërcënuar kosovarët dhe Kosovën me Open Ballkan.Sa her Edi Rama ka pas takime me me Vuçiq për ndarjen e Kosovës.Të mos harron Edi se është i fundit që është kujtuar të komenton konfliktin e Kosovës me banditet e organizuar të Vuçiqit të tij.

                                                     1. Roberto

                                                      Kur flet per Kosove ne OKB e vleresojne. Kur mbron Kosove dhe lufton te futet e BE apo orgaizatat nderkombetare perseri e vleresoje. Kur denon sulmin terrorist te serbeve ne Kosove i thone pse nderhyn. Kur keshillon Kosoven per veprime te gabuara prape i thone pse nderhyn etj etj. I thua tjetrit shendet dhe te thone plac???

                                                      1. A
                                                       Asnjeansi

                                                       Roberto , mos ja ver re , se jane te revoltuar , sapo pesuan ne Kukes ( ish fortesa e Saliut) , humbjen e njezete . Mezi prisnin nje arsye te vockel fare per te shperthyer deshperimin . Ja ku i erdhi rasti i Kosoves . Akoma nuk po binden , qe , po vazhduan keshtu , me kete gjuhe e me keto fjalore , te qoftelargut , Ramen , mbi koke do ta ken edhe nja 10-15 vjet te tjera .

                                                       1. R
                                                        RAIFI

                                                        Askush nga të huajt nuk e ka ndihmuar Serbinë sa Edi Rama.

                                                       2. T
                                                        Tirana#

                                                        Hajdut! Tradhëtar! E motërqir si Sali kërma dhe Liçja i Monikës! Pse i fërkove krahët Serbisë tek e shihje që armatosej përditë deri në dhëmbë për masakrën që po përgatiste kundër shqiptarëve?! Pse vazhdove vjedhjen dhe rrënimin e ushtrisë shqiptare, duke i lënë shqiptarët të pambrojtur në mëshirë të gjithëve?! Mos shpërtheftë situata dhe shqiptarët të masakrohen përsëri për fajin tuaj që shfarosët ushtrinë për vilat tuaja dhe interesat e armiqve të këtij kombi, se në turr të druve do përfundosh bashkë me Saliun dhe Ilirin, mu në mes të Tiranës

                                                        1. A
                                                         Arjan

                                                         TE NA RROJE RAHMUTI TE MARRE DHE NGA DITET TONA EDHE 10VITE DHE JA KALON EDHE ENVERIT ,TE JENI TE SIGURTE SE MBAS 10VITESH DO JEMI SHTETI ME FUQISHEM NE EUROPE ME POPULLSI NEN 1 MILION BANORE DHE ME SIPERFAQE 10MIJE KILOMETRA KATRORE.HE TI RRONI PARTISE JU .

                                                         1. B
                                                          Bato

                                                          O K-Arian ik beji ndonje gojore saliut, se mbase i ngrihet

                                                          1. A
                                                           Arjan

                                                           BATO HALEJA TY SIKUR TE KA NXJERR RAHMUTI NGA VRIMA B___S .HE RIPJELLESI VOGEL

                                                         2. E
                                                          Erdogan

                                                          Mua nuk me vjen keq per te turqizuarit te ashtuquajturit Genitsaros qe u bene Vezire,Pashallare,Bejlere,Agallare,Dervishe,Hoxhallare,Muhipe etj. Por ata qe e mbajne veten "Orthodhokse" qe urrejne Ata qe luftuan kunder Osmaneve te Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj. Dhe Ata qe luftuan kunder tyre ishin Greket me ne krye Heronjte Arvanitas. Kur u bete Nje o te Mallkuar me Ata qe e kthyen kete vend me mijera Xhamija,Teqe,Medrese,Skolio turke etj. Cfare jini perfundimisht lepuj qe you lufton nje turk ne Ndergjegje si Bido nga Borshi? Po mos te qe Greqia ketu do ishte Turqi o te Mallkuar.

                                                          1. I
                                                           Isa Boletini

                                                           Bravo Albini qe e shpetoi Kosoven nga Zajednica!

                                                           1. E
                                                            E tha troç Vučić se do luftë

                                                            Çdarë sinjalesh z. Kryeministër? Vučić e hedh gurin hapur dhe nuk mshefet, nuk i vie turp! Ti mezi hap gojën dhe flet për "sinjale"! Ti e bëje zëdhënësin e tij kur e mbroje Serbinë për mosvënje të sanksioneve ndaj Rusisë. Tani që tha "nuk do t'i vendos sanksione Rusisë derisa unë të jem president", a ke gjë për t'i thënë mikut dhe botës?

                                                            1. T
                                                             Tunguska

                                                             Bravo Albin Kurti , u mesoi te gjith legenava se c do me thene burrni dhe konseguence ne politik , bravo edhe popullit Kosovar qe nuk e shet lirine per pare , dhe renegateve u tregon vendin kurse armiqve te kosoves plumbin, si gjithmone Kosova djep i trimerise Shqiptare

                                                             1. Z
                                                              Zyko

                                                              Kritikat e shfrenuara tuaja, z. Rama, per kosoven dhe bashkepunimi i pa pergjegjshem me serbine (indirekt ne kurriz te Kosoves) eshte pa diskutim nje prej shkaqeve te ketyre situatave te paprecedete ne Kosove.

                                                              1. K
                                                               Koo

                                                               Po ca ja thua kaq bukur o zyko. Thuaji ketyre patronazhisteve qe rama eshte robq dhe kaq

                                                              2. R
                                                               Ramsi i pari KM ne Beograd pas 70 vitesh

                                                               Ramsi ben sikur do te kafshoje mollaqet e Vucicit qe i ka lepire prej vitesh.

                                                               1. P
                                                                Prov

                                                                Ca te presesh nga rama, promovon integrimin e serbise ne BE dhe perbuz Kosoven… ta shash nga rrobt eshte pak se rama nuk i ka problem keto pune. Mire rama qe eahte pleher dhe kete e dime, por eshte per tu habitur si keta socialistet ose heshtin ose shajne me keq Kosoven. Gjoja me tezen anti sali e anti kot fare. Po rrobt pra rames saliut e te tjereve nese demtojne interesin kombetar. Ah po rrobt edhe shqiptareve te thjeshte qe bejne tifozllik per serbet.

                                                                1. t
                                                                 tani

                                                                 Ti Ramsi i pari KM ne Beograd pas 70 vitesh - Ti hash karr..in Rames, serbi felliqur shqipfoles¬ Byth qer!

                                                                 1. F
                                                                  Fcb

                                                                  Epo lere legenin , ka burra plot .

                                                                  1. L
                                                                   Ladi

                                                                   Mero me lejimin e këtyre komenteve je kthyer në përçarësin më të madh të shqiptarëve.Bën mirë të mos i botosh ose ta mbyllësh këtë gazetë se po nxit urrejtjen mes shqiptarëve.

                                                                   1. P
                                                                    Pilua i Lales

                                                                    Mbi 80 prqind e ketyre komentatoreve jane te gojores se Safet Gjicit, e kjo u ka turbulluar mendimin. Mos ja u vini re se as vet nuk dine se cfare thone.

                                                                    1. K
                                                                     Komuna Llapit

                                                                     cpune ka Safet ziu ketu o rrot kari

                                                                    2. B
                                                                     Butoni

                                                                     Skenderbeut po I humb titulli I prijesit shqiptar. Po perfundon ne k.r

                                                                     1. K
                                                                      Kanina e Ismailit

                                                                      CUDITERISHT ATDHETAR RAHMUTOVICI ,JA KOPSITI KARTAT DJALIT TE LABERISE(ARRESTOI DHE po EKSTRADON LUFTETARIN E UCK-S) DRITAN GOXHAJ ME.URDHER TE SERBISE! SERBIA URDHEROI, RAHMUTOVICI POHOI, BALLA-SKI ZBATOI! RROFTE VELLAI I SALI SERBIT RAHMUTOVICI!!!!

                                                                      1. J
                                                                       Jimi

                                                                       Edi disa pyetje vertete dashamirese ! Ti vertete nuk e di se kush eshte Vucici !? Ti vertete mendoje dhe mendon se me ate politiken e "dores se shtrire" qe ti rendom e propagandon si e vetmja menyre e zgjidhjes se ketij konflikti kaq vjecar midis viktimes {Kosoves) dhe ketij agresori steminator ? Ti vertet mendon se se pari doren e shtrire duhet ta zgjaste Kosova martire, apo me kerkim falje, duhet ta zgjaste agresori Vucic? Ti vertet naiv nuk je, sepse tashme u ben puthuaj dy dekada qe po merresh me politike, madje edhe ne sfera te larta te kancelarive te botes. Te them se ke qellime te mbrapshta qe ben kete politike, nuk e them sepse nuk e besoj nje gje te tille. Po perseri jam i paqarte... ti besosh kaq forte meshires kristiane, e ti kthesh faqen tjeter kur te qellojne ne njeren ? Per raste te tilla Shen Pjetri diku thote ! Drejtoi kurrizin pastaj ndricoi mendjen !

                                                                       1. s
                                                                        shqipja

                                                                        Rama, komentet deshmojne qe po mbreteron vetem per "merite" te Sali Berishes, por qe rrenimin total e ke pas veshit!

                                                                        Lini një Përgjigje