Rama: Përmes konflikteve më të vogla mund të ndizet një luftë Ballkanike! Mos ta shohim si video-lojë, ta shmangim me çdo mjet

26 Shtator 2023, 09:45Politika TEMA

Rama: Përmes konflikteve më të vogla mund të ndizet një

Kryeministri Edi Rama është shprehur se lufta duhet shmangur me çdo mjet, duke theksuar se përmes konflikteve më të vogla mund të ndizet një luftë jo vetëm Ballkanike, por evropiane e botërore.

Në Ministerialin e ministrave të Ekonomisë, Rama theksoi se “sot që lufta është në dyert tona, në Ukrainë, është e rëndësishme mos ta shohim luftën si video-lojë, por si katastrofë që duhet ta shmangim me çdo mjet.”

 

"Sot që lufta është në dyert tona, në Ukrainë, është e rëndësishme mos ta shohim luftën si video-lojë, por si katastrofë që duhet ta shmangim me çdo mjet, kudo, në çdo lloj forme, edhe përmes konflikteve më të vogla që nga historia e rajonit mjafton për të ndezur një luftë Ballkanike, por edhe një luftë evropiane e botërore.

Duhet ta bëjmë këtë rajon një terren të lulëzuar për njerëzit. Falenderoj Dhomat e Tregtisë. Çdo ditë ka nevojë për të bërë më shumë. Na duhet më shumë Evropë në Ballkanin Perëndimor dhe qasje në organizmin e BE, të shumë organizmave të tij, për këtë bëhet fjalë.

Ky Saimit dhe këto hapa drejt 16 tetorit, ku të gjithë udhëheqësit mblidhen në Tiranë për këtë bënë fjalë. Pres me padurim rezultatet e këtij takimi dhe sigurisht do të bëjmë maksimumin për të dhënë më shumë për njerëzit që japin kohën, energjinë e tyre, gjithë punën e tyre për ekononimitë tona, sepse kemi shumë mundësi.

Rritja e viteve të fundit ka treguar se ajo që mund të bëjmë duke u hapur kundrejt njëri tjetrit, duke shdërruar këtë rajon në këtë hapësirë që është e mirë për të gjithë ata njerëz punëtore e ndërmarrje, na bën të hedhim hapim më të rëndësishëm drejt hapësirë më të gjerë të Bashkimit Europian”, tha Rama. 

6 Komente

 1. t
  titi

  lufta duhet denuar me cdo forme, pasi vetem sjell fatkeqesira e asnje te mire

  1. R
   Raimond Vlonjati

   O Ram hajduti, qe ngele duke bere politkesn serbe . Nuk ka ca ben fare Serbia ne Ballkan , o mut muti qe i sherben Serbise, sepse aty jane forcat e Natos gati ta godasin prae Serbine. Ndaj boll na hape barkun duke bere poliken serbe , shkerdhat muti. Edhe lodhesh kot mor mut muti, sepse Kurti ne Kosove me keto genjehstrat e tua fshin papranicen dhe nuk kane asnje efekt. Ndaj boll o Ram spiuni, o Esat Pasha i Surrelit

  2. M
   Mario

   nuk eshte ne interes te askujt te kemi lufte ballkanike, prandaj duhet te leme pas konfliktet e te shohim drejt nje te ardhme me te mire per rajonin

   1. G
    Goni

    Ka shume te drejte sepse jane situata te cilat duhen menaxhuar mire qe mos te perkeqesohen

    1. r
     reti11

     Ed Rama! Jepi 'fletëdaljen' zyrtare vucicit, dhe mos u merr më me të. Ti shpresoje për pajtim popujsh! Me srrbt harroje. Janë te sëmurë psiqikisht. Kuptojnë vetëm tytën e pistoletës n'mes t'ballit. Veç ajo mbaron punë me psycho-t!

     1. B
      Booll na grrise tamburot o Nastradini jon !

      Leri mer Leksionet e Luftes e meso se si mbrohet Atdheu nga Shteti i Kosoves o i mbaruar ,qe vec pordheve te bejn te fluturosh lart mbasi te fryhen poturet si balone , s'ke asgje tjeter ,te perballesh me kte teme . Ty tu rras pas nji Krimb i qelbur si Bejleri dhe te qiti bojen si Shtet i paafte qe je ,te ngriti Pederi Athines ne xhiro neper Bote ,duke i ber Rreklam HImares si Greke o maskara , nji Kriminel si Bejleri ,qe nji Shtet e kishte marre zvarre e nuk pirdhte nga asnji te Kurve e po Pederasti se cfar do bente ne Shtetin e tij me nji Terrorist si Bejleri ,qe ka vrare dy Oficera Kufiri Shqiptare ! Plasi syt ,o i pafytyre se si i pergjigjen Terroristeve ne Kosove ,si e mbrojn Kufijte me Dinjitet ,ndryshe merr fund ,por s'u perballe si i barabarte me tjetrin duke i treguar Kufijte . Ti ke Gjaprin grek janullatos qe te rrethot fushat me Kryqe (gjasme per korifillaket e vrare ne Luften italo - greke ) te cvarrosi Prifti Terrorist Grek ,si kan bere ne Shekuj vs shqiptareve , varrezat prane Kishes ne Kosone _Permet dhe si reagove ti si Shtet ? Si kurve i ktheve bythen Graqireve qe u dynden ne Permet dhe fyenin ne Token tone Shqiptare ,te cvarrosurit shqiptare madje kercenonin Deshmitaret shqiptare .ptuuuuuuuuuuuuuuuuu mor Shkerdhata .Keni edhe surrat ju muter paAtdhe e paNder Kombetare dilni e na derdellisni si te pafaytyre qe jeni . _Merrni shembull nga Shteti i Kosoves o pederasta

      Lini një Përgjigje