Pse Kukësi është një humbje e Sali Berishës?

25 Shtator 2023, 18:24Politika TEMA
Pse Kukësi është një humbje e Sali Berishës?

Nga Ylli Pata

Shumë e thjeshtë! Sepse asnjë ditë Sali Berisha nuk pati një lëvizje në territorin e opozitës në bashkinë Kukës. Përkundrazi, sapo pati një rast kur një kandidat i rëndësishëm që vinte nga PD e sulmoi. Edhe pse ndodhi kjo, asnjëher Berisha nuk i dha kandidatit të tij për Kukësit një pavarësi politike dhe personale, përkundrazi.

Luajti fort me pllakatonin Gazmend Bardhi të cilin e solli në Kukës, si për të treguar se votimi në raundin e zgjedhjeve të pjeshshme bëhet për të ndëshkuar Lulzim Bashën e për të çmuar Berishën e partnerin e tij të ri Gazmend Bardhi.

Ja sot i kemi rezultatet çfarë dujet të thuhet? Që të gjithë kuksianët u zgjuan me vrap për të votuar kundër Sali Berishës? Natyrisht që jo! Kush e thot këtë abuzon. Por fakt është që askush nuk votoi pro Sali Berishës. E këtë doktori rta kuptojë mirë e mirë se po i ndodh shpesh.

Sa për Gaz Bardhin, ai nuk se ka ndikim politik. Kukësi nuk ka votuar pro Berishës, e nëse ka një logjikë paksa të rëndë mund të thotë që ka edhe sinjale të rënda më shumë.

Por fakti është se subjekti politik i Sali Berishës që vendosi kandidat në Kukës, nuk është se e konsideroi një aset të fortë njeriun që vuri për kryetar. Përkundrazi nuk dha ndnjë profilizim të detajuar për mediat.

E gjitha u luajt politikisht si nga Berisha, ashtu edhe nga Gaz Bardhu, që u dha si risi, ndaj edhe bëri mbledhjen e grupit parlamentat në Kukës, pa dhënë ndonjë vendim të rëndësishëmm, por me logjikën se kemi ardhur në Kukës.

Pra logjikisht, si Berisha e Bardhi thanë: Na votoni ne, mua dhe Gazin se ne jemi opozita. E elektorati i tha JO! A mund të quhet kështu? Pse jo? E kërkoi vetëm Berisha, duke mos vënë gjithçka mbi kandidatin, por mbi veten.

E kështu theu hundët. Së paku, të djathtët nuk është se u mobilizuan për të dalë në votime. Madje më keq se më 14 maj. Gjen justifikime? Mund të gjëjë, po a qëndrojnë?

11 Komente

 1. 2
  2B

  O Pata, ne se Kuksianet do ishin kalemxhinj te gjithe e do te vleresonin vrprimin e 2 B, humbja do ishte akoma me e thelle.

  1. B
   Boll

   Ky gazetar vazhdon te shkruaje perçart, fjali pa kuptim e pa lidhje me njera tjetren. Nese nje gje eshte shume e thjeshte, e kuptojme kollaj e menjehere dhe vete. Pa qene nevoja te na e shpjegoije ai. Apo ketij i duken shqiptaret debila pa tru e Ylli Pata me paaftesine dhe pazotesine e tij po perpiqet t u ndriçoje mendjen Po ku ka editoriale apo analize te filloje keshtu, more! Te dehur apo ne kllapi shkruajne keta tipa? Perpiquni ta perktheni ne nje gjuhe tjeter e tregojani nje td huaji, do liberiste me nivelin primitiv te artikullit.

   1. D
    Derdhjani fort plakut uturak Birishe

    Saleh Po ta derdhin brenda te tere, bang ashtu si ja derdhen Lirijes kur u mbars e polli nje krijese me gender ngaterruar bythqir ShkelXen

    1. S
     Shqiperia Etnike

     Humbi, se nuk e lidh më asgjë me malsin. Kuksi sheh të ardhmen dhe i ka dhënë kësaj toke heronj e njerëz të mëdhenj. Ndërsa Sali Berisha që u korit nga aleatët më të mëdhenj të shqiptarve dhe dy demokracitë më të mëdha të planetit si horr, hajdut e familje hajdutësh, ka hallin e helenizmit, të Ferid Bejlerit dhe interesat e Mavit, Janullës dhe Agimit të artë. PDnë që kalëroi 30 vjet bashkë me grykësinë e familjes, e mbyti pa mëshirë. Shqipërinë e hodhi në humnerë sa herë ju dha rasti. Me benzinë në dorë nxiti si askush tjetër vlla vrasjen. Vodhi, shqeu, dogji dhe lau duart me gjak shqiptarësh. Për karrigen e tij nuk ngurroi kurrë të ishte në anën e armiqve më të mëdhenj të këtij kombi. Shiti territore dhe shfarosi gjithë rrjetin industrial, ushtarak dhe strategjik. 45 vjet punë i përcëlloi. Drejtësinë e tij gjingjoniste e shfarosën si një nga gjërat më mafjoze dhe të paafta të planetit. E detyruan me shantazh edhe t'a votonte poshtë këmbëve të ambasadorëve që e trajtonin sì mi. Për çfarë t'a votosh një njeri të tillë?! Kush nuk e do një nga anët e veta të ngjitet kaq lart në majat e shtetit?! Por malsori i besës dhe flamurit nuk e do marren e Sali Berishës! Nuk e do hajninë dhe tradhëtinë e Sali Berishës! Nuk votuan Edvinin, por as VorioEpirin dhe braktisën motërqirllëkun e tradhtarve. Saliu do ngordhë bashkë me ata që polli, ditët do shkojnë dhe malsia që nuk shkoi pas një tradhëtari, ka ballin lart dhe gjithë kohën që i duhet t'i dhurojë këtij vendi kryeministra, presidentë e gjeneralë si Nderi i kombit për çdo shqiptar, Kudusi Lame. Sali Berisha përfundoi në halenë e historisë për së gjalli.

     1. O
      Opionisti

      Be qoftese mbehete zgjedhje kongres 1 FATOS NANO 2ALFRED MOISIU 3 ERION VELIA 4 DOM DOSHI 5 MUARAT HOXHA 6 REXEP MEJDANI 8 LEGA ZOGU 9 ELISA SPIROPALI 10 KRESHNIK SPAHIU YLLLI BUFI 11 AMET SHEHU 12 SKENDER GJINUSHI 13 NIKO LESI 14 PASKAL MILO 15 LUZIM BASHA 16 GRAMOS RUCI 17 GJERGJ HANA 18 TEUTA HOXHA 19 DJALI PIRO DOBIBA 20 ENERIK MEHMETI 21 BARDH SPAHIA 22 DJALI MEHMET SHEHU 23 PRENC ZOGAJ 24 STERNIP ISMALI QEMALI 25 ZEF BUSHATI 26 ALI PASHA TEPELENA IRI 27 ADIL CARCANI IRI 28 RAMIS ALI IRI 29 MEHMET SHEHU IRI 31

      1. V
       Vranakonti

       Saliu dhe Meta me te meta mendore nuk fitojne kurre perball Edi Rames dhe Ps. Saliu ka mbaruar. Atij i ka ngelur goja vetem te Edi Rama,duke shar e ofenduar. Saliu shan Ramen dhe Rama ngjitu e ngjitu ne majat e e larta te botes,kurse Sali me Meten poshte e me poshte drejt huneres.

       1. Z
        Zeqo Pilafi

        Nuk më thua, zoti Pata, çfarë humbi Berisha në zgjedhjet në Kukës? Nderin? Burrërinë? Kur i ka patur ndonjëherë Berisha këto dy cilësi të cilat na i humbi në Kukës? Zgjedhjet kanë lidhje vetëm me paranë, por dhe paratë atij nuk i shpëtojnë kollaj nga dora. Ke parë në këtë botë ndonjë politikanë që zgjedhjet t'i bëjë me paratë e tij?

        1. A
         Arjan Cani fshatar i pagdhendur.

         Gazmenta Bardhen kane bere gabim qe e cuan ne Kukes , heren tjeter duhet ta cojne ne Kavaje dhe Elbasan se atje ka shume fansa te tij dhe PDja ka shume shnse per te fituar.

         1. M
          Miloja

          O Yllo! Lere shkrimin, se nuk e lexoj dot, por me kete foto te Berishes, duket sikur i keni bere reklame nje kufome njerezore dhe politike. Nuk e di nese eshte xjerre nga redaksia e Temes, apo e perzgjedhur nga ty. Sidoqofte, jeni perphjekur qe te zbukuroni nje fytyre te vrerosur dhe te neveritshme.

          1. K
           Kujtim

           Duhet nxjerrë loqja dhe i duhet rënë fytyrës në konferencë shtypi Sali Berishës ,mbase vetëm kështu e kupton ai se duhet të ikë. Dhe duhet gjetur një loqje e madhe shumë....

           1. t
            tt

            Cope muti! Mori ne qafe PDne, mori ne qafe opoziten, po kerkon te marre ne qafe edhe Shqiperine me qarqet fashiste greke. Edhe nuk ka ndermend te terhiqet aspak nga rrenimi i gjithçkaje. Jeton vetem per te bere keq. Zoti i shtofte inatin, por me duket se eshte futur ne nje qorrsokak te tmerrshem personal dhe familjar, dhe kesaj rradhe fatura e marrezise, terbimit, vrasjeve dhe tradhetise eshte ne bythe te Lirise, Shkelzenit dhe Argites. Burrshtetas gomar! Prind edhe me Gomar!

            Lini një Përgjigje